Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

porotherm de 44 cu 35 de alveole si nut+feder

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
rsmarco

rsmarco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.02.2008
Buna ziua tuturor!
    Sint nou aici la postat anunturi dar vechi in rasfoitul acestei"carti" in continua imbunatatire.
Incep in curind si eu , casuta, visurilor...dupa multe cautari am gasit ceva, cred eu bun, la capitolul ziduri exterioare, adica porotherm de 44 cm(pt grosimea zidului).Atasez aici un tabel cu proprietatile caramizii porot..in general dar pe mine ma intereseaza cea de 44, adica putina traducere, va rog, daca stie cineva maghiara.Sint interesat de calitatile termice si bucati la m cub(portanta nu, pt ca imi fac casa pe stilpi si placi), sper sa nu fi gresit si sa fac reclama, am scanat si trimis doar tabelul cu valori original.Intentionez sa las doar caramida cu tencuiala, eventual pe nord , ca e si calcan  voi pune polistiren , ceva subtire.
       Multumiri celor care isi vor etala parerile si celor care ma vor ajuta cu sfaturi.....ca am nevoie.



      be water my friend...

Attached Files



#2
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008

 rsmarco, on Apr 14 2008, 19:26, said:

Buna ziua tuturor!
    Sint nou aici la postat anunturi dar vechi in rasfoitul acestei"carti" in continua imbunatatire.
Incep in curind si eu , casuta, visurilor...dupa multe cautari am gasit ceva, cred eu bun, la capitolul ziduri exterioare, adica porotherm de 44 cm(pt grosimea zidului).Atasez aici un tabel cu proprietatile caramizii porot..in general dar pe mine ma intereseaza cea de 44, adica putina traducere, va rog, daca stie cineva maghiara.Sint interesat de calitatile termice si bucati la m cub(portanta nu, pt ca imi fac casa pe stilpi si placi), sper sa nu fi gresit si sa fac reclama, am scanat si trimis doar tabelul cu valori original.Intentionez sa las doar caramida cu tencuiala, eventual pe nord , ca e si calcan  voi pune polistiren , ceva subtire.
       Multumiri celor care isi vor etala parerile si celor care ma vor ajuta cu sfaturi.....ca am nevoie.



      be water my friend...
daca nu este importata de wienerberger ia legatura cu ei si intreaba daca este agrementata tehnic in romania. am inteles ca pentru zidarii structurale nu este permisa utilizarea caramizilor nut si feder.
cum ai de gand sa le importi din Ungaria?

#3
che_dan

che_dan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.05.2008
Nu prea ai auzit bine , ; poate ne argumentezi si de ce ? S-au ai auzit din vecini ?

#4
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Mie mi se pare exagerat sa construiesti cu caramida de 44, zic la casă, nu la cetate :)
Pe vremuri se construia cu 25 cm caramida si nu se compara cu calitatea porotermului !

Parerea mea: daca nu vrem polistiren, e destul un poroterm in jurul lui 35cm.
( Sigur ca vreau sa aflu si alte pareri / argumente. )

Nici mie nu-mi place polistirenul, am fost impotriva de la inceput - e ieftin si eficient - dar nu am incredere ca rezista in timp, nu are rezistenta mecanica si asta strica finisajul, (am auzit ca il ciugulesc pasarile :D sau trag copuu cu praștia ca sevede unde o nimerit :D ) si pana la urma te inconjori in plastic, nu cred ca e sanatos.
Acum am auzit ca in Germania le arunca.

O alta metoda de izolare e cu perlit, o roca vucvanică macinata care se expandeaza prin incalzire si cu care se da un strat ca si cu gled. Zice ca e eco, ca se poate folosi si ca ingrasamint, dar oricum, macar nu e plastic !

#5
rsmarco

rsmarco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.02.2008
Salutari tuturor,
        Da, am ramas la Porotherm de 38 si FARA polistiren, dar atunci ma luase valul cind am vazut asa frumusete de caramida cu nut si feder, pe un pret de 330 RON adus acasa in ALBA IULIA, din Budapesta si inca fara sa negociez.Taxele vamale  nu cred ca mai sint  la moda , odata ce sintem in comunitate, cumparam de unde vrem ceea ce vrem.Citeam undeva pe aici ca niste baieti isteti(normal ca din Bucuresti) au adus fier din Bulgaria la 1.7 lei kg in timp ce in RO costa 3,1.Mi se pare corect si as face la fel cu orice tip de material, dar prea sint in centrul tarii, (ALTII ADUC CIMENT SI PLASE DE GARD DIN SPANIA) atita timp cit la noi in tara cei ce vind sint doar niste profitori si scumpesc materialele doar din traditia  de a scumpi, fara o baza argumentata(scumpire de curent, gaz, titei....) practic ei ne obliga sa cautam inlocuitori chimici si petrolieri in constructia unei case, in loc de materialele originale.Traim intr-o tara de oameni dresati sa taca si sa plateasca  orice pret chiar daca ramin fara mincare.Si da , cred in duritatea , siguranta si eficienta termica ce o ofera un perete gros.Nu degeaba isi faceau sasii din Transilvania case cu peretii grosi.



                    be water my friend......

#6
Telika

Telika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2007
Te rog rsmarco fa-mi si mie legatura cu cei care aduceau porot..... din Ungaria. Multumesc

#7
rsmarco

rsmarco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.02.2008
telika, ti-am raspuns pe mail sau confund locatia?? scuze dar nu am mai avut timp sa intru pe softp in ultimu tim , am fost prea ocupat cu practica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate