Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Leandru cu probleme de sanatate

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 diorama, on 01 mai 2013 - 19:47, said:

Era vorba de testosi, nu de leandru. Se stie ca leandrul este foarte otravitor. Despre paduchiosii aia, in schimb, nu stiu sa fie periculosi. N-or fi nici buni de mancat, insa nici nu "emana" ceva.

E 120 sau Rosu Carmin, se gaseste in bauturi racoritoare, prajituri si in alte alimente, deci se mananca si cosenilele.

#38
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu nu am observat ca vreo pisica sa se apropie prea mult de leandrii! mai degraba mananca nolina (nu stiu ce au matzele mele de mananca toate nolina...saraca!), da' de leandru nu s-au apropiat nicicum (si am ceva leandrii...)!

#39
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
O, doamne, si cartoful se mananca, dar numai tuberculul, nu toata planta :D
Na, pana la urma, e de bine, Colombo se poate apuca de treaba linistit, nu va pati nimic de la testosi.

#40
ellutza

ellutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.01.2009
Salutari
Am primit si eu in toamna un leandru maricel, cam de 1m, foarte frumos arata!
L-am replantat, intr-un ghiveci ceva mai mare, i-am schimbat pamantul, toate bune si frumoase, doar ca...era plin si de paduchi testosi si de cosenile. Am cautat sa vad cum prepar o solutie de tratament (am gasit ceva gen decoct din coji de portocale si multe alte retete de "insecticide" naturale), am preparat decoctul de portocale dar n-am prea avut rezultate. Din contra, mi s-au ars frunzele stropite. Aveam prin casa un insecticid cu spectru larg, am incercat sa il folosesc pe ala. La fel, mai rau ii faceam.
Intr-un final, am sfarsit cu crengile goale. Am taiat cam tot ce parea afectat, crengute care incepeau sa se inmoaie, crengute deja uscate....intrebarea mea este: mai am sanse sa il fac sa isi revina? Radacinile par sanatoase si crengile ramase la fel, sunt verzi in mijloc si solide, crengi "batrane".
Cum il pot ajuta sa isi revina?
Si un pic offtopic: cum naiba scap de musculite, oameni buni, deja mi-e frica sa nu-mi omor toate florile cu insecticidul. Nush ce naiba pamant am (luat de pe la hornbach) dar imi mucegaieste usor la suprafatza si probabil tot cu pamantul ala, sau cu vreo floare, am adus acasa musculite si nu mai scap de ele :(

#41
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
este pamatul prea ud si din cauza asta mucegaieste, iar musculitele isi lasa larvele in pamant si se dezvolta in umiditate. incearca sa lasi pamantul sa se usuce intre udari...bine acum depinde si de plante...in general incearca sa nu uzi prea tare ca este iarna si pamantul nu se usuca asa repede...

#42
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Revin, Am patit si eu ca ellutza. Pana la urma a ramas un bat, din care au dat cateva ramurele si frunzulite, dar au inceput iar boalele alea de insecte (de fapt paduchi testosi vad ca le-ar zice). Dupa ce spal si ii  curat manual, aceasta operatie trebuie repetata prevenitiv, la un anumit interval de timp sau trebuie "pufaiti" cu vreo solutie (ca tratement)?

Merci

#43
mihaelaruda

mihaelaruda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.07.2016
Buna ziua
Azi am descoperit acest forum si m-am si inscris.
Care e problema mea: am un leandru cumparat acum doi ani. In primul an a inflorit superb, multe flori, dese, ce mai, o incantare. Apoi anul trecut si anul acesta nu a inflorit deloc. Mentionez ca iarna il tin in casa si vara afara, in soare si spatiu cat de cat liber in jurul lui. M-am uitat pe frunze, nu are nimic dubios... A crescur extraordinar, are acum cca 1.7 m, deci ii merge bine. Ce sa fac sa isi revina, sa faca flori? Ma gandeam acum sa il tund dar nu stiu daca fac bine. Daca stiti sa imi dati vreun sfat, va rog frumos. Multumesc

#44
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
@mihaelaruda, cand aveam leandrii (in urma cu 4-5 ani) ii tundeam in fiecare primavara. Cum dadea un pic caldura si incepeau sa creasca, ii tundeam scurt ca sa lastareasca bogat. Infloreau pe fiecare ramura noua.
Poti sa-i tunzi si acum, doar ca vor inflori ceva mai tarziu, dupa ce vor forma ramurele noi... probabil prin toamna vei vedea si flori la ei .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate