Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Leandru cu probleme de sanatate

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
moon_dancer_withU

moon_dancer_withU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.03.2008
Buna ziua tuturor iubitorilor/posesorilor de plante,


Vin si eu la voi cu un pas: leandrul meu are o "problema de sanatate": pe spatele frunzelor si in locul in care frunza se prinde de tulpina ii apar niste guguloaie albe, pufoase, lipicioase, care se intind ca vata pe bat cand incerc sa le desprind.
Banuiesc ca responsabila e o ciuperca, deoarece "chestia in cauza" a molipsit si o violeta de parma, si o dieffenbachia.
Aveti vreo sugestie, cum se pot rezolva problemele de genul asta?

#2
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Din descrierea ta se pare ca e vorba de atacul unor cosenile fainoase. Sunt mici insecte (de 3-6 mm lungime) acoperite de un praf albicios, ca o faina si apar cand temperaturile depasesc 20-22 de grade celsius, aerul este uscat si nu exista o aerisire corespunzatoare.
Sfatul meu este sa prepari o solutie de alcool medicinal din o parte (adica 1/3) alcool si doua parti (2/3) apa. Cu un mic  tampon de vata, inmuiat in aceasta solutie, cureti partile infectate, atacate ale leandrului, fara sa il ranesti. Daca nu se curata de la inceput totul, nu dispera. Incerci din nou peste cca 30-40 de minute, caci intre timp parte din cosenilele care au fost "deranjate" de prima tura de tratament, se vor desprinde.
La fel vei proceda si cu dieffenbachia si violeta de camera. Ai grija la violeta ca isi va pierde frunzele afectate chiar daca le cureti.
In ce priveste Leandru si Dieffenbachia, in perioada calda au nevoie de pulverizari periodice cu apa. In felul acesta vei tine la distanta insectele daunatoare.

#3
moon_dancer_withU

moon_dancer_withU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.03.2008

 Valentina30, on Apr 13 2008, 18:25, said:

Din descrierea ta se pare ca e vorba de atacul unor cosenile fainoase. Sunt mici insecte (de 3-6 mm lungime) acoperite de un praf albicios, ca o faina si apar cand temperaturile depasesc 20-22 de grade celsius, aerul este uscat si nu exista o aerisire corespunzatoare.
Sfatul meu este sa prepari o solutie de alcool medicinal din o parte (adica 1/3) alcool si doua parti (2/3) apa. Cu un mic  tampon de vata, inmuiat in aceasta solutie, cureti partile infectate, atacate ale leandrului, fara sa il ranesti. Daca nu se curata de la inceput totul, nu dispera. Incerci din nou peste cca 30-40 de minute, caci intre timp parte din cosenilele care au fost "deranjate" de prima tura de tratament, se vor desprinde.
La fel vei proceda si cu dieffenbachia si violeta de camera. Ai grija la violeta ca isi va pierde frunzele afectate chiar daca le cureti.
In ce priveste Leandru si Dieffenbachia, in perioada calda au nevoie de pulverizari periodice cu apa. In felul acesta vei tine la distanta insectele daunatoare.


Multumesc pentru sfat, Valentina. Asa voi face.

#4
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Oricand cu placere. :)
Sa ne tii la curent cu evolutia plantutelor. :)

#5
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
incearca si cu o combinatie de regent si talstar, le gasesti orice magazin care vinde produse fitosanitare.

le pui intr-un litru de apa si folesti tamponul ca si la combinatia recomandata de Valentina.
dupa 2 zile il speli cu dusul, dar bine, iar dupa ce se usuca, din ce a ramas din solutie, pui 50 ml la 500 ml de apa si stropesti bine planta.

la mine a avut efect mereu.

#6
moon_dancer_withU

moon_dancer_withU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.03.2008

 trestie-de-balta, on Apr 13 2008, 19:53, said:

incearca si cu o combinatie de regent si talstar, le gasesti orice magazin care vinde produse fitosanitare.

le pui intr-un litru de apa si folesti tamponul ca si la combinatia recomandata de Valentina.
dupa 2 zile il speli cu dusul, dar bine, iar dupa ce se usuca, din ce a ramas din solutie, pui 50 ml la 500 ml de apa si stropesti bine planta.

la mine a avut efect mereu.


Multumesc, am retinut si ideea asta.

Am citit intre timp, pe net, ca le poti face un seppuku cosenilelor astora fainoase, cu eter. Se pune planta intr-o cutie de carton alaturi de un vas cu un tampon imbibat in eter, se tine cutia inchisa 2 ore si in intervalul asta de timp cosenilele mature trec linistite pe lumea cealalta. Trebuie, insa, atentie la manipularea eterului - substanta foarte inflamabila.

#7
Roxana2one

Roxana2one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.06.2008
Am si eu o problema cu leandrul meu. L-am pus in ghiveci prin martie si nu ii merge bine deloc. Cam o saptamana dupa ce l-am pus i-a mers bine, iar dupa aceea i s-au cam ofilit frunzulitele din varf. Atasez niste poze sa vedeti.Attached File  DSC00003.JPG   64.88K   70 downloads Attached File  DSC00004.JPG   58.64K   66 downloadsAttached File  DSC00007.JPG   58.07K   62 downloads
Cam o luna l-am tinut la semiumbra, iar apoi, cand m vazut ca nu ii merge bine l-am mutat pe pervaz. Acolo bate soarele pe el doar dimineata. Il mai pulverizez din cand in cand cu apa pe frunze. Sper ca fac bine.
Si acum, dupa trei luni e tot "suparat" :( Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

#8
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Leandru iubeste locurile spatiile aerisite. Are nevoie de o ventilatie corespunzatoare. Daca sta la lumina puternica si caldura fara aerisire, se sufoca si se pleosteste.
Spala-i bine frunzele numai dimineata sau seara tarziu cand nu mai arde soarele. Foloseste apa calduta, cea foarte rece ii poate produce un soc si va pierde frunze.
Ai mare grija si la udare. Mi se pare ca pamantul e prea ud. Foloseste un substrat cu drenaj ridicat (pamant de flori in amestec cu turba, nisip...) Udarea in exces face la fel mult rau ca si lipsa apei... asa ca mare grija la cata apa ii dai sa bea: lasa pamantul sa se usuce intre doua udari.

#9
Roxana2one

Roxana2one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.06.2008

 Valentina30, on Jun 22 2008, 00:21, said:

Leandru iubeste locurile spatiile aerisite. Are nevoie de o ventilatie corespunzatoare. Daca sta la lumina puternica si caldura fara aerisire, se sufoca si se pleosteste.
Spala-i bine frunzele numai dimineata sau seara tarziu cand nu mai arde soarele. Foloseste apa calduta, cea foarte rece ii poate produce un soc si va pierde frunze.
Ai mare grija si la udare. Mi se pare ca pamantul e prea ud. Foloseste un substrat cu drenaj ridicat (pamant de flori in amestec cu turba, nisip...) Udarea in exces face la fel mult rau ca si lipsa apei... asa ca mare grija la cata apa ii dai sa bea: lasa pamantul sa se usuce intre doua udari.
Asa am sa fac. Multumesc Valentina. :)

#10
OanaO8

OanaO8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.08.2008
Roxana,cum ai facut ca sa se " prinda" leandrul?

#11
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 OanaO8, on Feb 10 2009, 18:04, said:

Roxana,cum ai facut ca sa se " prinda" leandrul?
Roxana, ai primit vre-un raspund la intrebarea ta? Eu am adus anul trecut in toamna vreo 40 de pui din grecia -t oate culorile posibile si nu mi s-a prins nici unul.
Pls help!!!!!!!!!!!!!

#12
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am un leandru mare donat de socrela asta toamna. crescuse urat si netaiat si l-am taiat io cand l-am prins. am dat crengute la toti cei care mi-au cerut...habar nu aveam cum se prinde si le-am spus sa le tina in apa pana dau radacini...si s-au prins toti!

#13
OanaO8

OanaO8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.08.2008
yvonna... am gasit asta pe net :"Inmultire: Leandru se poate inmulti prin butasi. Butasii, lungi de 10 - 15cm, trebuie prelevati de la extremitatile ramurilor, de preferat primavara. Acestia se planteaza intr-un amestec de pamant de flori si nisip grosier. Vasele se tin la umbra si la o temperatura de 20 - 22 grade C. Butasi pot fi tinuti la inradacinat si in apa si cand radacinile ajung la de 2cm se pot planta."
Eu am plantat un pui in ghiveci dar nu s-a prins. Probabil nu a avut temperature necesara.

#14
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Leandrii inradacineaza foarte usor in apa. Problema e sa traiasca mai departe dupa transplantarea in pamant. In iarna am avut cativa lastari care au facut radacini in paharul cu apa si cand i-am pus in ghiveci, au murit pe rand. Acum am iar o tura in apa si va trebui sa am grija la plantat.

#15
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Dupa cum ziceam mai sus, am cativa lastari care au inradacinat, i-am pus in ghiveci, toate bune, stau pe pervaz afara. Problema acestor pomi e ca orice le-as face, se umplu de paduchi testosi. Ieri am facut operatiunea exterminare testosi, i-am storcit pe rand cu unghiile, am stropit cu Talstar tot dar sincer, nu as vrea sa mi se umple toate florile de testosi de la doi leandri amarati. Acum i-am pus in gradina pe jos. Ceva sfaturi? Ca mie nu-mi trece prin cap decat stropit cu Talstar periodic si verificat.

#16
madni

madni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.02.2010
Salutare tuturor!

Am o mare problema cu leandrul meu, care persista de cativa ani, dar s-a agravat in ultimul timp. Frunzele lui sunt pline de puncte mici si albe, lipite de frunza, un fel de scabie, ciuperca...nu stiu cum sa descriu. Am folosit diverse substante de la fitosanitare, dar fara rezultat. Frunzele afectate se ingalbenesc, in forma de punctisoare, exact unde s-a aflat ciuperca respectiva... Se curata, daca spal bine fiecare frunza in parte, dar, dupa un timp, problema reapare.. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Astept un sfat! Multumesc!

#17
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu cumva sunt paduchi testosi? Stiu ca e f frecventa boala asta la leandri. Ia vezi, daca racai cu unghia, se desprind? Bine, aia sunt maro si nu-s puncte, ci mai mari, dar ma simt datoare sa ridic si problema asta. Nu se stie niciodata.

Edited by diorama, 12 April 2011 - 05:45.


#18
madni

madni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.02.2010

 diorama, on 10th April 2011, 17:22, said:

Nu cumva sunt paduchi testosi? Stiu ca e f frecventa boala asta la leandri. Ea vezi, daca racai cu unghia, se desprind? Bine, aia sunt maro si nu-s puncte, ci mai mari, dar ma simt datoare sa ridic si problema asta. Nu se stie niciodata.

Da, daca racai cu unghia se desprind. Sunt albi, poate un pic spre maro, si apar unul langa altul, atat pe fata frunzei, dar mai ales pe dos. Exista vreun remediu eficient impotriva lor?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate