Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu ce poti hrani un copil?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
pai chestii la cuptor poti sa-i faci, ca nu e greu.
trintesti puiu in tava, il presari cu sare si piper, niste ulei si apa de un deget, si bagi la cuptor. asta e cea mai simpla chestie. se face intr-o ora, cam asa.
cartofii daca ii faci la cuptor, nu trebuie decit sa ii speli de pamint, si sa-i bagi la cuptor, sunt gata cind poti sa infigi fara greutate o furculita in ei.

numai ca nu prea poti sa ii dai numa mincare solida, ca se va constipa. trebuie sa apara in meniu si niste ciorba.
vezi ca mai sunt unele magazine de au si mincare preparata.

#20
nicu022003

nicu022003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 13.07.2006
Nu ii da nimic sa manance, sa vezi cum incepe kinderul sa iti spuna ce vrea sa manance =)). Mi se pare mie sau tu esti putin cam stresata cu acest copil? il cantaresti din minut in minut ii dai mancare la ore fixe etc. Lasa-l in voia lui si o sa fie mai bine.

#21
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

il cantaresti din minut in minut

Eu tocmai de aia n-o cantaresc pe asta mica  sa nu devin superingrijorata, destul sunt cu  fi-miu ca nu maninca.

#22
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
si mie mi se pare ca are un program de masa mult prea strict: la 7 laptele la 10 maru la 12 ciorba samd....; organismul nu functioneaza chiar ca ceasul; du-l in parc, sa-si consume energia si sa se imbujoreze si sa vezi ca mananca orice ii dai; de prea mare grija sunt acum copiii atat de alegatori: aia nu, aia nu prea, aia n-am chef; mancarea trebuie sa fie usoara, sanatoasa si aspectuoasa cand o servesti; sunt usor de pacalit dar trebuie sa te implici;

#23
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005

View Postvvv_vlad, on Apr 13 2008, 07:40, said:

Mc de idei de mancare! Masa nici nu vrea sa auda de asa ceva(de copil)! Si din pacate, nu prea stiu sa fac ce-mi cere el! :D
Imi cere cam asa: cartofi cu ceva sos haiducesc, pulpe de pui la cuptor, clatitie dar nu din alea ce se impacheteaza si cam atat
....AAA si supa de gulii :puke:


deci asta micu iti cere cartofi cu sos haiducesc:)) jmecher puradelu , a trait numa in taverne... :)) da nuj dc am impresia ca te ia de fraier :))

#24
vvv_vlad

vvv_vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.01.2008
Treaba nu e tocmai asa. Familia mea e o familie de $, acest copil a fost crescut... Am fost aseara la Kaufland si sa vedeti, parintii lui(cred) il invata sa ia ce e mai scump de pe raft. Nu ma deraneaza, dar va spun: AVETI GRIJA CU CE MANCARE VA CRESTE COPII, CA LA CASA VA VETI ALEGE CU UN BON DE MINIM 300 LEI!
Nu ma ia de fraier, ca stiu cat de cat ce fac!

Edited by vvv_vlad, 13 April 2008 - 14:03.


#25
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
pai mai punei poftele in cui :) ca nu esti tasu :)

#26
vvv_vlad

vvv_vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.01.2008

View Postacidhouse, on Apr 13 2008, 23:04, said:

pai mai punei poftele in cui :) ca nu esti tasu :)
Nu-s asa de nesimtit. Si daca il las nemancat, zbiara ca draq!

#27
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
bagal pe counter strike si mananca si pietre :))  nici nu tipa :)

#28
vvv_vlad

vvv_vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.01.2008

View Postacidhouse, on Apr 13 2008, 23:15, said:

bagal pe counter strike si mananca si pietre :))  nici nu tipa :)
Nu-s asa nesimtit(se impune repetitia). Pe calculator se joaca doar Sims 1, NFS 2, Tetris, Mario

#29
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
pai scapi ieftin cu pulpe la cuptor  :)
dar asa este trebuie sa-i dai si o supa, ciorba...
daca nu sta o perioada f lunga de timp la tine, da merge sa-i mai faci si "poftele" lui dar asa un copil trebuie sa manance sanatos  :)
sunt convinsa ca o sa te descurci pe mai departe
bafta!

#30
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
da' cu bautura cum sta???

#31
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
bea red bull inainte sa plece la scoala ?:))

#32
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
daca-i da un energizant sta trez si noaptea si puneti omu'in si mai mare incurcatura   :)   trebuie sa-i de sa manance si noaptea   :)

#33
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Copilul meu ala mare s-a scrantit la cap: de unde pana acum nu-i puteai intra in voie decat cu "zama dulce" si snitele, ieri mi-a cerut tocana de cartofi sau mazare. Saptamana trecuta a vrut ciorba de fasole boabe. Mai lipseste sa ceara spanac si ma arunc in turbina.

#34
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Cred ca azi cineva isi cumpara sort si se apuca de gatit ca la carte ;) Sau angajeaza o bucatareasa...

#35
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmaltese, on Feb 17 2009, 12:46, said:

Cred ca azi cineva isi cumpara sort si se apuca de gatit ca la carte ;) Sau angajeaza o bucatareasa...
neah, zaoanu' meu gateste fara sort...

edit: ptiu, drace, fără șorț, nu fără shorts. mă faceți să mă gândesc pa prostii, femeie bătrână, măritată cu doi copii!...

Edited by adadoi, 17 February 2009 - 12:53.


#36
mihnea32

mihnea32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.08.2014
Buna,
Nu exista retete care sa le prepare exact pentru un copil de o varsta anume, doar daca este foarte mic. Cu conditia ca fiecare dintre noi mai are cunostinte despre ce inseamna o masa sanatoasa si daca ti totusi cat de cat la sanatatea acelui copil, exista o singura regula de aur. Da-I tot ce crezi ca e sanatos si ai manca si tu daca ai dori sa duci o viata sanatoasa. Nu mai tin minte de unde stiu asta (probabil este ceva proverb hindus): Dimineata mananca ca un print, la amiaza ca un rege, iar seara ca un cersetor. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate