Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cu ce poti hrani un copil?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
vvv_vlad

vvv_vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.01.2008
Am o problema. 2 veri de-ai mei cu un copil au divortat si pana in 4 mai trebe sa stau cu un drac pe cap. Nepotu-meu. As dori sa stiu ce sa-i dau de mancare. Are 5 mese de obicei:
07:00
10:00
12:00
15:00
19:00
Ce pot sa-i fac de mancare(nici nu stiu cum e sa stai cu un copil)? Dar sa nu-mi spuneti de MC sau KFC!
Vreau niste retete, daca se poate

p.s:in limita a 1750 calorii/zi

Edited by vvv_vlad, 12 April 2008 - 18:23.


#2
status

status

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 09.09.2007
poti sa`i dai parizer cu paine

#3
vvv_vlad

vvv_vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.01.2008

View Poststatus, on Apr 13 2008, 02:26, said:

poti sa`i dai parizer cu paine
Esti parfum tati! Astazi la 16:00 i-am dat salata de castraveti! :confuzzled:
Altceva nu stii? Cum ar fi clatite?
(tot asta imi cere)
Help me! Quick ca se da cu curu de pamant ca vrea de mancare!  :unsure:
Sa-l las flamand? :huh:

Edited by vvv_vlad, 12 April 2008 - 18:36.


#4
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Pai verii aia ai tai nu ti-au spus ce si cum, chiar asa iresponsabili is? Ti l-au lasat intr-un cosulet in fata usii ca-n desenele animate cu Tom si Jerry?

Dimineata poti sa-i dai lapte cu cereale cu fructe, paine cu unt sau gem, branza topita, eventual cate un ou fiert. Din astea.
La pranz carnita cu piureuri, supa. La cina, ceva usor, poti sa repeti din meniul de la micul dejun sau mamaliguta cu branza, gris cu lapte etc. la 7-8 anisori merge deja pe clasa intai, e mare si mananca tot cam ce mananca un adult. Sigur insa ca fata de prajelile pe care ti le faci tu sau nasolelile de la fast-food si pizzerii, lui trebuie sa-i dai sa manace cat mai sanatos. Daca vrea desert (mananci, calule, ovaz?), da-i mai degraba fructe decat dulciuri pe baza de cacao si ciocolata (bine, astea nu trebuie sa i le "tai" complet din meniu, dar sa nu faca excese).
Sa-ti traiasca nepotelul! Si un sincer  :thumbdown: pentru cei doi veri care au uitat ca au divortat numai ei intre ei, nu si de copil. O zi buna.

Edited by KoShiMin, 12 April 2008 - 18:39.


#5
vvv_vlad

vvv_vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.01.2008

View PostKoShiMin, on Apr 13 2008, 02:37, said:

Pai verii aia ai tai nu ti-au spus ce si cum, chiar asa iresponsabili is? Ti l-au lasat intr-un cosulet in fata usii ca-n desenele animate cu Tom si Jerry?

Dimineata poti sa-i dai lapte cu cereale cu fructe, paine cu unt sau gem, branza topita, eventual cate un ou fiert. Din astea.
La pranz carnita cu piureuri, supa. La cina, ceva usor, poti sa repeti din meniul de la micul dejun sau mamaliguta cu branza, gris cu lapte etc. la 7-8 anisori merge deja pe clasa intai, e mare si mananca tot cam ce mananca un adult. Sigur insa ca fata de prajelile pe care ti le faci tu sau nasolelile de la fast-food si pizzerii, lui trebuie sa-i dai sa manace cat mai sanatos. Daca vrea desert (mananci, calule, ovaz?), da-i mai degraba fructe decat dulciuri pe baza de cacao si ciocolata (bine, astea nu trebuie sa i le "tai" complet din meniu, dar sa nu faca excese).
Sa-ti traiasca nepotelul! Si un sincer  :thumbdown: pentru cei doi veri care au uitat ca au divortat numai ei intre ei, nu si de copil. O zi buna.
Better!
Sunt iresponsabili inte-adevar, dar ma rog!
Partea naspha e ca la 12 vine singur acasa.(la serviciu scap 30min la1) si de joi l-am dus la pizza la orice masa, dar s-a ingrasat 3 kg.!

#6
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Da tu il cantaresti din ora in ora sa vezi cat o pus dupa masa care i-ai pregatit-o? Sper ca topicu asta ii o gluma, nu? Ma indoiesc ca exista persoane care stau asa de prost cu imaginatia incat habar n-au ce ar fi bine sa manace un copil( de 8 ani.) <_<

#7
vvv_vlad

vvv_vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.01.2008

View PostIvanna, on Apr 13 2008, 04:53, said:

Da tu il cantaresti din ora in ora sa vezi cat o pus dupa masa care i-ai pregatit-o? Sper ca topicu asta ii o gluma, nu? Ma indoiesc ca exista persoane care stau asa de prost cu imaginatia incat habar n-au ce ar fi bine sa manace un copil( de 8 ani.) <_<
O data pe luna parasesc Europa! Mananc numa la MC, KFC etc. si la altele. Si l-am cantarit azi dimineata. Si nu am experienta. Mama e la Munchen, la 1000 km de mn. Judeca tu1\!

#8
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postvvv_vlad, on Apr 12 2008, 20:03, said:

Si l-am cantarit azi dimineata. Si nu am experienta. Mama e la Munchen, la 1000 km de mn. Judeca tu1\!
Da, da' l-ai mai cantarit o data, altfel cum ti-ai dat seama ca s-o ingrasat? Mama lui sau mama ta ii la Munchen? Da tu cati ani ai?
Eu inteleg ca nu stii sa faci de mancare, da' sa nu-ti treaca prin cap ce e bine sa-i dai unui copil ii tare greu de grezut. Stiu ca n-ai fost nici tu crescut cu Pizza , KFC si alte fast food-uri.

Edited by Ivanna, 12 April 2008 - 20:10.


#9
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Si ce folos are daca si-aduce aminte ca a fost crescut cu tocanita si ciorba de perisoare daca nu stie sa le faca?

#10
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
deci baiatul e destul de mare cit sa iti raspunda ce maninca el de obicei la orele alea. deci, intreaba-l.
nu stiu sa iti zic ce ar trebui sa manince la 7, 10, 13, etc
in principiu, fructe, ciorba si mincare, cite un dulce, daca se poate de casa, evita salamurile si chimicalele.
poti sa-i mai faci mamaliga cu brinza si ou, spaghete cu ce iti place tie, cartofi la cuptor cu unt si sare, pilaf, orez cu lapte (asta de dulce), etc.
la virsta asta nu are restrictii la mincare, decit daca are cine stie ce alergii, deci intreaba-l.
succes.

#11
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostLaberta, on Apr 12 2008, 20:12, said:

Si ce folos are daca si-aduce aminte ca a fost crescut cu tocanita si ciorba de perisoare daca nu stie sa le faca?
Poi aici am vrut sa va aduc cu discutia :lol:  Tocmai ca el sustine ca nu stie ce sa-i dea, nu ca nu stie sa-i faca :rolleyes:

#12
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007

View PostIvanna, on Apr 12 2008, 20:14, said:

Poi aici am vrut sa va aduc cu discutia :lol:  Tocmai ca el sustine ca nu stie ce sa-i dea, nu ca nu stie sa-i faca :rolleyes:
pai sa vina sa zica daca stie, ca sa ne dezmatam acilea cu ce am minca noi. -_-
si daca nu stie, sa vina iar sa se recunoasca, sa il ajutam noi. ^_^

#13
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
mama da manca cam des ... iti recomand asa 3 mese pe zi

dimineata ii dai ce ai sau lapte ceai :) paine prajita :)  dietetic sa puna numa fibra pe el

la pranz bagi nejte cartofi cu branza si jumari de porc sa iasa strong

iar seara o salata verde cu un ton , si o mama de bataie sa doarma dus

succes

#14
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
baietelul meu are aproape 7 ani si mananca cam asa:
7:00 o cana cu lapte+cereale
       o cana cu lapte si un pandispan sau cozonacel facut in casa
       milkshake
10:00 gustare la scoala
        in general branzeturi+paine
        fructe
cand nu este la scoala, oua ochiuri sau fierte, omleta sau alte gustari
12:30 supa de pui, vita sau rosii cu galuste sau paste sau ciorbita de legume(2 polonice maxim) :)
         felul 2, friptura de pui, vita cu garnitura(orez cu legume, piure de cartofi, rar cartofi prajiti  )  si salata(asortata de legume)
         un mic desert
15:00  deja mi se pare un picut cam repede  :)  ai mei dorm la pranz si se trezesc in jur de
17:00 cand mananca iaurt natur sau cu fructe si eventual un sendvich cu diverse chestii
20: shaworma, pizza, sufleu de legume si branza, spaghete, una din astea
si de cele mai multe ori mai vre o cana cu lapte si cereale pe la 21

daca vrei sa vezi retete si ceva poze uite aici paote te inspira    http://picasaweb.goo...zabet/Prajituri

#15
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
SARAGOSA,e mult prea mult pentru un copil de 7 ani dupa parerea mea...la ora 20 shaworma si pizza si la 21 cereale.Mie personal mi se pare mult.

#16
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
el mananca f putin(toate portiile sunt pentru varsta lui)...nu mananca o shaworma intreaga sau pentru el un triunghi de pizza e suficient si atunci i se face foame
ca sa-ti faci o idee are 1,25 m si  25,7 kg

#17
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
La 07.00 ai putea sa-i dai o cana de lapte cu cereale sau 2 sandvisuri cu branzica sau cascaval.
La10.00 merge un fruct.
La 12 obligatoriu o ciorbita de pui sau vita si o portie micuta de tocanita, pilaf cu pui sau vita.
La15.00-16.00 cand se trezeste din somnul de dupa amiaza un iaurt sau o prajitura de casa, milkshake.
La 19.00 ceva usor: peste sau pui la gratar cu ceva legume la cuptor langa,
Oricum, o nedumerire am: nu poti vorbi la telefon cu mama lui sa iti mai dea si ea idei? Ea ar trebui sa stie cel mai bine cu ce este obisnuit copilul ei.
In niciun caz nu cred ca shaorma sau pizza sunt optiuni pe termen lung.

#18
vvv_vlad

vvv_vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.01.2008
Mc de idei de mancare! Masa nici nu vrea sa auda de asa ceva(de copil)! Si din pacate, nu prea stiu sa fac ce-mi cere el! :D
Imi cere cam asa: cartofi cu ceva sos haiducesc, pulpe de pui la cuptor, clatitie dar nu din alea ce se impacheteaza si cam atat
....AAA si supa de gulii :puke:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate