Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Utilaje productie BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
termopan1

termopan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.02.2008
Vreau sa achizitionez o linie de productie BCA stie cineva cat costa asa ceva? unde as putea gasi asa ceva?

Ca tot caut pe net si nu prea gasesc.....

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Posttermopan1, on Apr 12 2008, 13:18, said:

Vreau sa achizitionez o linie de productie BCA stie cineva cat costa asa ceva? unde as putea gasi asa ceva?

Ca tot caut pe net si nu prea gasesc.....

Linie de productie BCA nu o sa gasesti , din simplul motiv linia respectiva este o fabrica .
Incearca totusa sa faci search cu "utilaje productie BCU" - BCU este o varianta de BCA mai simplu de abordat .

#3
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
am vrut si eu sa incep acum vreo 2 ani cu BCU, utilaje gasesti intre 7000 si 15000 de euro. Eu aveam o oferta de la FOTON parca cu ceva reduceri de pret pentru anumite utilaje, dar am incercat sa fac rost din strainatate mai ieftin si nu am gasit(la vremea respectiva).

la momentul acela BCU nu se prea cumpara, nu prea aveai desfacere, e cam greu sa convingi clientul ca nu le cade casa daca pune BCU in loc de BCA..ce sa le faci...mentalitate romanului.

Acum nu stiu cum e piata, desi nu cred ca s-a schimbat prea mult.

Pentru BCA ai nevoie de utilaje "grele", BCA are alta tehnologie decat a BCU, se face mult mai greu, totusi cauta firme care produc BCA si afla mai multe informatii.

#4
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 07.06.2006

View PostCrysper, on Apr 12 2008, 20:57, said:

am vrut si eu sa incep acum vreo 2 ani cu BCU, utilaje gasesti intre 7000 si 15000 de euro. Eu aveam o oferta de la FOTON parca cu ceva reduceri de pret pentru anumite utilaje, dar am incercat sa fac rost din strainatate mai ieftin si nu am gasit(la vremea respectiva).

la momentul acela BCU nu se prea cumpara, nu prea aveai desfacere, e cam greu sa convingi clientul ca nu le cade casa daca pune BCU in loc de BCA..ce sa le faci...mentalitate romanului.

Acum nu stiu cum e piata, desi nu cred ca s-a schimbat prea mult.

Pentru BCA ai nevoie de utilaje "grele", BCA are alta tehnologie decat a BCU, se face mult mai greu, totusi cauta firme care produc BCA si afla mai multe informatii.
stiati ca BCA ALA e cancerigen [foloseste azbest in compozitie ] si in tarile dezvoltate nici nu se mai foloseste?cum e in usa de exemplu...

#5
artm

artm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2008

View Posttermopan1, on Apr 12 2008, 14:18, said:

Vreau sa achizitionez o linie de productie BCA stie cineva cat costa asa ceva? unde as putea gasi asa ceva?

Ca tot caut pe net si nu prea gasesc.....




Business Art M Company va pune la dispozitie mai multe tipuri de afaceri la cheie cu: utilaje beton celular autoclavizat,statii de betoane,utilaje beton celular usor,beton amprentat,utilaje adezivi si mortare uscate,utilaje fier forjat,utilaje pentru boltari,pavaje,borduri.Pentru alte detalii vizitati site-ul nostru: www.art-m.ro

#6
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
bca nu se mai folsoeste ii dus.. si cancerigen. se folosesc BCU si inca ceva inlocuitor al lui ytong. nu te apuca ca bagi banii degeaba ca o sa concurezi cu firme mult prea mari ca sa le faci tu o concurenta serioasa. ( ii buna investitia daca te apuci si de facut case/blocuri sa le vinzi dar in rest nu merita)

#7
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postdeianadrian, on Jan 19 2009, 02:58, said:

bca nu se mai folsoeste ii dus.. si cancerigen. se folosesc BCU si inca ceva inlocuitor al lui ytong. nu te apuca ca bagi banii degeaba ca o sa concurezi cu firme mult prea mari ca sa le faci tu o concurenta serioasa. ( ii buna investitia daca te apuci si de facut case/blocuri sa le vinzi dar in rest nu merita)


E un post in gluma?

Unde nu se mai foloseste bca? Ca eu vad la depozitele de materiale de constructii plin de paleti de bca, si doar unele pot aduce pe comanda bcu, daca insisti.

Din cate am inteles bcu e mai putin cautat ca bca din cauza ca nu e la fel de usor de taiat, nu e la fel de rezistent si nici la fel de bine "turnat" cum e bca-ul.

Blocuri din bcu? :lol:  Unde sunt, sa vad si eu unul...


@ initiator topic  Pentru productie bca iti trebuie utilaje cam cat incape intr-o fabrica :) Din lecturile mele am inteles ca e un proces complex, care implica tot felul de mixuri si cuptoare. Si bineinteles cheltuieli mari.

Poti produce bcu, investitiile in utilaje si in materie prima cred ca te duc inspre 10.000 de euro initial, insa intereseaza-te daca ai cui vinde si daca se cauta bcu in zona. Pe unde lucrez eu vad zilnic cel putin 2-3 camioane cu remorca incarcate cu paleti cu bcu. Semn ca e un producator marisor in zona. Vezi sa nu fie la fel si la tine.

#8
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
deci blocuri cu bca/bcu o sa vezi acolo unde este structura in cadre ca si pereti despartitori( sa folosit foarte mult la blocurile construite inainte de anul 2000 a se vedea ANL si blocurile ceausite).NU se mai foloseste  pentru ca este cancerigen!!! il vezi in depozite tocmai pentru ca nu se vinde si ca pret este apropiat de caramida si diferenta ii enorma. Singura calitate a lui este termoizolarea ( si mai nou oata lumea pune polistitiren la fatade si  a devenit inutil). Depinde si de mentalitatea si de zona unde vrei sa vinzi. Eu ca si constructor mai bine imi tai o mana decat sa folosesc azbest si BCA/BCU/Ytong. Aaaa si bonus din experienta proprie daca este facut cu clei de oase pe post de liant( nu dau numele producatorului sa nui fac reclama) lasa in constructie un miros de mort si nci in 2 ani nu se duce. Spor la munca!Si un linc ajutator http://fotonbcu.ro/r...elular-usor.htm

Edited by deianadrian, 25 January 2009 - 23:46.


#9
mpascuy

mpascuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.08.2007
omule, cum sa fie cancerigen cand astia de la ytong spun ca e ecologic ? facut cu apa nisip si un compus pe baza de calcar ? a fost brandul anului in europa acum cativa ani ... chiar asa ? e folosit in toata europa , are 80 de ani vechime firma. oare acum au gasit ca e cancerigen dar totusi au fabrici si in germania  si austria ? eu cred ca il incurci cu altceva. am vazut si eu "bca" facut in curte de niste tigani la tara dar era doar un bloc pe baza de nisip pe care il scrijeleai cu unghia. un bloc ytong rezista la compresiunea unei mase de 75 de tone. eu cred ca lucrurile trebuie studiate mai bine inainte sa aruncam o kestie. eu studiez de ceva vreme materiale pentru o casa . sotia a vazut ytong-ul si i s-a parut ok, eu insa nu prea sunt convins la partea de rezistenta, stalpisorii aia de care scrie la ytong mi se par prea firavi. poate ca la un calcul corect nu rezulta stalpi de 40x40 cum face romanul "ca sa fie". ceva pareri ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate