Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum Scap De: Miros "neplacut" Din Frigider

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
nu este neaparat vorba de mirosuri neplacute... (ca nu tin nimic stricat prin frigider :D ) ... e vorba de mirosurile degajate de produse, mirosuri care - amestecate - nu-s prea placute.

am auzit ca exista un carbune care absoarbe aceste mirosuri. stiti ceva? sau altceva? de  unde se ia?

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
n-am mai vazut carbune de genul ala de cind eram mic mic.
adevarul este ca daca il dezgheti si il speli macar o data pe luna, daca nu tii cadavre si alte mortaciuni si daca pui capace sau folii pe mincaruri, atunci nu mai are ce sa puta

Edited by Mosotti, 15 October 2004 - 09:54.


#3
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
exista un produs care in mod normal se gaseste la supermarket-urile mai "dezghetate" si care se agata in frigider... un cub albastru cu latura de 5-6 centimentri...

#4
ioooo

ioooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.03.2004
1.pune intr-un paharel niste bicarbonat de sodiu (praful ala care se foloseste la prajituri) in frigider. am experimentat si "functioneaza"
2. la urmatoarea spalare sa folosesti si niste otet (pe asta tre s-o experimentezi tu)

#5
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
asa cum zice vector12, exista (dez)odorizant pentru frigider pe la magazinele mai mari.
treaba cu otetul am experimentat-o eu, merge beton,. dar cu doua observatii:
- nu se foloseste otet ci apa amestecata cu otet (1 parte otet la 8-10 parti apa)
- trebuie evitat contactul acestei solutii cu congelatorul din aluminiu, pentru ca otetul corodeaza aluminiul  :unsure: (la chimie nu am fost nicodata tare, pe langa faptul ca e tare mult de atunci)

#6
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003

Mosotti, on Oct 15 2004, 10:54, said:

n-am mai vazut carbune de genul ala de cind eram mic mic.
adevarul este ca daca il dezgheti si il speli macar o data pe luna, daca nu tii cadavre si alte mortaciuni si daca pui capace sau folii pe mincaruri, atunci nu mai are ce sa puta

<{POST_SNAPBACK}>


tocmai am luat niste folii... de spalat e spalat lunar, de dezghetat... e cu dezghetare automata :D

mercic anyway. cred ca nu vor mai fi probleme...

#7
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Vezi ca in metro au asa ceva. Nu e prea scump. Este pe baza de carbune. Tine cam o luna de zile si se poate schimba, se gasesc rezerve tot la Metro. Ca reper le gasesti acolo unde este vandut mobilierul din inox alimentar. Cel putin la Metro din Galati acolo se gasesc. Sunt in niste plicuri albastru cu alb si parca sunt de provenienta franceza sau germana, nu mai stiu exact.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce dracu tinetzi ma in frigider ? Al meu e gol de mult . Miroase super a bulestean ! Daca nu avetzi loc sau daca miroase urat , am eu loc ...doar sa-mi spunetzi !

#9
R@pt0R

R@pt0R

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.08.2007

View Postdiesel, on Oct 18 2004, 15:23, said:

Vezi ca in metro au asa ceva. Nu e prea scump. Este pe baza de carbune. Tine cam o luna de zile si se poate schimba, se gasesc rezerve tot la Metro. Ca reper le gasesti acolo unde este vandut mobilierul din inox alimentar. Cel putin la Metro din Galati acolo se gasesc. Sunt in niste plicuri albastru cu alb si parca sunt de provenienta franceza sau germana, nu mai stiu exact.

Produsul asta ajuta si in cazul unui pui care s-a stricat in congelator? Am fost plecati de acasa o saptamana si am lasat un pui la congelator. Numa' ca vreo 2 zile a fost pana de curent pe toata scara si puiul saracu' si-a inceput procesul biologic firesc de descompunere. Ma ajuta acest produs sa scap de miros? Am spalat de mai multe ori si cu otet si cu Pur si am reusit sa mai inlatur din miros... macar nu mai pute in casa acum, dar tot duhneste in congelator cand deschizi usa.

#10
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Eu cu bicarbonat de sodiu pus pe o farfurioara si schimbat din 3 in 3 zile am reusit sa scap de mirosul dintr-un frigider care a stat o luna gol, cu usa inchisa, nebagat in priza ... si vreau sa zic ca ala putea GROAZNIC.

#11
tekila82

tekila82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2008
B) cel mai simplu e sa-l speli cu apa cu bicarbonat de sodiu o data pe saptamana īti inlatura mirosurile din frigider iar daca ai de exemplu o brinza care miroase pune intr-un vas care are capac,cuti de plastic speciale pentru frigidere asa eviti sa se raspindeasca mirosurile sau sa se amestece intre ele :lol:

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
1. speli cu bicarbont si otet
2. lasi tot timpul o farfurie sau o cana cu.. cafea, pentru a neutraliza mirosul.

Faza cu cafeaua chiar merge :)

#13
Paulvw

Paulvw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 20.03.2008
nici eu nu suport mirosurile care se amesteca prin frigider si ani de zile m-am ''chinuit '' cu farfuria cu bicarbonat .....nu pot spune ca nu-i bun insa de curind am descoperit un odorizant pt figider ....e minunat....desi puneam alimentele invelite in folie alimentara tot se combinau mirosurile ....de cand cu minunatia asta le bag si neacoperite si nu mai miroase a nimic.....

nu stiu exact cum se numeste dar e produs de firma SANO. e un cub din plastic cu un buretel inauntru si scrie pe el ca dureaza  4 luni . l am cumparat de la supermarketul ANGST....

#14
Paulvw

Paulvw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 20.03.2008
nici eu nu suport mirosurile care se amesteca prin frigider si ani de zile m-am ''chinuit '' cu farfuria cu bicarbonat .....nu pot spune ca nu-i bun insa de curind am descoperit un odorizant pt figider ....e minunat....desi puneam alimentele invelite in folie alimentara tot se combinau mirosurile ....de cand cu minunatia asta le bag si neacoperite si nu mai miroase a nimic.....

nu stiu exact cum se numeste dar e produs de firma SANO. e un cub din plastic cu un buretel inauntru si scrie pe el ca dureaza  4 luni . l am cumparat de la supermarketul ANGST....

#15
kewlya

kewlya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 18.05.2007
sa va zic ce am patit eu. am plecat in vacanta 3 sapt, am oprit curentul de la tabliou si am uitat ca in congelator aveam vreo 2kg de carne ... de acolo va dati seama ce s-a intamplat timp de 3 sapt. acuma prietena mea, de 4 zile tot spala frigiderul zilnic, cu clor, tuica, otet,tot felul de produse de curatat, dar tot se simte ca miroase ... ce dracu sa ii mai fac ? eu nu mai vad nici o sansa, cred ca va trebuii sa cumparam altu.

#16
bogdancornel

bogdancornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.07.2009

View Postkewlya, on 23rd August 2008, 17:36, said:

sa va zic ce am patit eu. am plecat in vacanta 3 sapt, am oprit curentul de la tabliou si am uitat ca in congelator aveam vreo 2kg de carne ... de acolo va dati seama ce s-a intamplat timp de 3 sapt. acuma prietena mea, de 4 zile tot spala frigiderul zilnic, cu clor, tuica, otet,tot felul de produse de curatat, dar tot se simte ca miroase ... ce dracu sa ii mai fac ? eu nu mai vad nici o sansa, cred ca va trebuii sa cumparam altu.

Dupa multe metode aplicate pentru dezodorizarea frigiderului am gasit una SUPER FUNCTIONALA pe care v-o fac cunoscuta. Mentionez ca putzea a hoit, n-am idee din ce cauza! Doar cand treceam pe langa el, usa fiind inchisa, dadeai sa mori, nu alta!  Am dat o gramada de bani pe tot soiul de trasnai din comert speciale pentru frigider. Niciun rezultat!
Deci, pe o farfurie intinsa puneti cate 3 felii taiate la 1 cm grosime de vanata, rosie si ardei gras(taiat pe lung), peste care stoarceti o lamaie intreaga. Schimbati continutul farfuriei dupa doua zile. Eu in a treia zi am scapat complet de miros.

#17
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Mai aveti grija la o chestie: toate frigiderele moderne cu dezghetare automata au o scurgere cu furtun care duce la o tavita de plastic, montata pe compresor (sau compresoare). De la caldura, apa rezultata de la dezghetare se evapora.

Cu ceva timp in urma am luat niste peste.  Congelat. L-am lasat la decongelat, convins ca punga supergroasa si garantata nu curge. A curs.
Am curatat bine inauntru si am rezolvat cu mirosul. In schimb, din tim in timp venea prin bucatarie o dara de miros de hoit- nuuu, nu puteti sa va inchipuiti, era ca o adiere dar iti cadea instantaneu parul din nas..ceva intre sobolan, scrumbie uitata la soare si buda din parc negolita o luna. Dupa ce am intors bucataria cu fundul in sus (dupa un timp, deja ma gandeam la fenomene paranormale), m-am gandit sa trag si combina de la perete (sub ea era curat). OROARE: in cele 2 tavite (am un Bosch cu 2 compresoare) inflorise o chestie bleu- verzui cu dare rosietice care pot sa jur ca misca- probabil evolua spre ceva inteligent :naughty:

Duhoarea nu poate fi descrisa in cuvinte decat poate de un Eminescu. Nu am fost niciodata scarbos, dar vietatea nascuta din zeama de peste batea de departe orice imaginatie olfactiva.  Am dovedit-o dupa 3 ore lungi de racait, clatit cu tot ce misca prin baie (de la clor si detartrant pana la after shave si parfum) si irigat cu soda caustica cu siringa toate cotloanele.
Inca mai vine un iz... pot sa jur ca atunci cand am turnat clor pa' ea, a scos un tipat de agonie :deadtongue:

#18
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Vreau sa dezghet frigiderul sa-l curat cu apa cu otet si sa-l las oprit cu usile deschise timp de o luna . Credeti ca e ok sau o sa se formeze ceva miros nasol in el chiar daca e curat ? Stiu ca nu are logica dar de ex mai de mult aveam un arctic vechi vai de capul lui si s-a stricat la un moment dat si desi pana sa vina reparatorul a stat cu usa deschisa tot mirosea naspa cred ca intrase mirosul in garnituri sau pereti .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate