Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

poinsettia

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
am nevoie de un sfat. doresc sa achizitionez o poinsettia, nu conteaza ce culoare. in magazinele de specialitate din craiova nu am vazut de multa vrema. problema este urmatoarea: are o vecina una foarte frumoasa. m-as incumeta sa-i cer din ea, dar nu stiu cum se prinde. ma puteti ajuta?
va rog!

#2
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postalinutza42, on Apr 11 2008, 21:36, said:

am nevoie de un sfat. doresc sa achizitionez o poinsettia, nu conteaza ce culoare. in magazinele de specialitate din craiova nu am vazut de multa vrema. problema este urmatoarea: are o vecina una foarte frumoasa. m-as incumeta sa-i cer din ea, dar nu stiu cum se prinde. ma puteti ajuta?
va rog!
Poinsetia, pe numele ei stiintific Euphorbia pulcherrima, poate inmulti prin butasirea lastarilor de varf. Adica din varfuri de ramura de cca 10-12 cm, sau care au 2-3 noduri si pe care ii vei planta in amestec de turba cu perlit sau pamant de plante cu flori amestecat cu putin nisip. Ai grija sa pui o jumatate de pet peste lastar astfel incat sa creezi imprejurul butasilor efect de sera (caldura si umiditate ridicata).
Mare atentie la seva care se scurge din lastari atunci cand ii sectionezi! E TOXICA!. Va trebui sa lasi un pic seva sa se scurga, eventual tii baza taiata a butasului cateva minute sub jet de apa calduta. Dupa ce pui lastarii in amestecul precizat, te speli bine pe maini pentru a inlatura orice urma de seva toxica.

#3
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
este o planta care se prinde foarte usor cum ti-a explicat Valentina insa problema cea mare este cu inrosirea bracteelor inainte de craciun .in primul an mi-am cumparat 2 plante ,din ele am facut o gramada de butasi insa cu toate ingrijirile din auzite, nici-una nu a avut frunze rosii cand trebuia .acum 2 ani mi-am luat alt ghiveci ,n-am mai facut butasi deloc ,nici nu a avut frunze rosii la craciun ,am aruncat-o ,adica am lasat-o pe holul blocului s-o ia cineva .inainte de craciun am luat una frumoasa si dupa sarbatori am pus-o la fel pe hol .deci mie nu mi-a reusit metoda citita de a o avea inflorita la craciun ,iar frumusetea ei tocmai in acest lucru sta .incearca dupa ce se prinde bine s-o tunzi ca sa aiba cat mai multe varfuri si sa aiba aspect de tufa ,ca altfel creste ca un pomisor .

#4
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
multumesc frumos pentru sfaturi. sper sa mi se prinda planta. o sa trec cat de curand pe la vecina mea sa ii ofer in schimbul unui butas o alta floare poate se indura sa taie putin din ea. vrea sa spun ca planta din care vreau eu sa iau un butas are acum frunsele superioare rosii. este normal?
nu stiu cum arata la craciun, dar acum in aprilie, este superba. daca toate varfurile au frunze rosii mai pot face butasi? va multumesc pentru promtitudine.

#5
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
da alinutza, poti face butasi cu varfurile ce au frunze rosii.
Culoarea frunzelor nu influenteaza procesul de inradacinare.  Incearca sa lasi pe fiecare lastar doar doua perechi de frunze -cele mici-mici din varf si inca o pereche mai la mijlocul butasului. Frunzele de la baza butasului, elimina-le, pentru a ajuta lastarul sa inradacineze mai usor.
Succes si reusita!
PS. Si Euphorbia (Poinsetia) mea isi inrosea frunzele tot in perioada calda, fara sa-i fac nimic special. Prin aprilie-mai incepea sa se rusineze  ;)  :P  de celelalate care infloreau si e manifesta ca atare - isi inrosea frunzele. :) .

Edited by Valentina30, 12 April 2008 - 09:22.


#6
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
multumesc inca o data. abia astept sa vorbesc cu vecina mea despre aceasta planta. sper sa reusesc. daca da, atasez poze.

#7
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
dupa cum am promis am venit si cu poza. am butasul de o saptamana si nu da semne sa moara :D  am insa o nedumerire! vecina nu mi-a dat un varf din planta. mi-a adus un fel de lastar ce crescuse din tulpina si care avea la baza nodul sau cum ii spune cu care era atasat de planta mare.eu asa l-am pus in pamant. acesta se va prinde? mentionez ca dupa ce mi-a dat lastarul, planta mare s-a cam ingalbenit. asta sa fie cauza? ar vrea sa o pot ajuta sa nu piarda planta. ajutati-ma sa o ajut!

Attached Files



#8
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
salutare tuturor!
am lastarul asta de poinsettia de cca 1 luna. nu a a crescut deloc, ba chiar a trebuit sa-i tai din tulpina pentru ca putrezise. nu da semne ca s-ar ofili dar nici nu creste vreo frunza macar. cam cat dureaza de obicei pana face radacina? imi puteti spune,va rog?

#9
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu am incercat si reusit punand lastarul in apa .

#10
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
eu l-am pus in pamant amestecat cu nisip si nu il ud in abundenta. i-am pus si un pet in cap ca asa am citit pe forum ca se prinde. dar nu mai am rabdare. dupa atata timp nu ar trebui sa faca ceva? sa creasca, sa se usuce, sa se paleasca. el este insa cu frunzulitele vioaie dar sta pe loc. oare nu trebuia pus in pamant? este prea tarziu sa-l pun in apa?

Edited by alinutza42, 21 May 2008 - 13:05.


#11
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postalinutza42, on May 21 2008, 14:04, said:

eu l-am pus in pamant amestecat cu nisip si nu il ud in abundenta. i-am pus si un pet in cap ca asa am citit pe forum ca se prinde. dar nu mai am rabdare. dupa atata timp nu ar trebui sa faca ceva? sa creasca, sa se usuce, sa se paleasca. el este insa cu frunzulitele vioaie dar sta pe loc. oare nu trebuia pus in pamant? este prea tarziu sa-l pun in apa?

alinutza imi pare rau ca nu mai ai rabdare... dar daca nu ai o doza mare de rabdare nu vei reusi sa obtii pui de plante... Perioada de inradacinare aunui butas, depinde de foarte multi factori: -varsta plantei, vigoarea lastarului (cat e de sanatos si puternic lastarul), specia si varietatea plantei, conditiile de butasire (in apa sau in substrat), caldura, lumina umiditate etc... si nu in ultimul rand modul de prelevare a lastarului (taiere cu lama, cu foarferc, cutit sau rupere ori ciupire manuala).
Din experienta mea pot spune ca am avut si butasi inradacinati in 2 saptamani, dar am avut si butasi cu care m-am chinuit mai bine de 3 luni de zile (poinsetia, hibiscus, hortensie, jacobinia, fucsia etc. )...
In concluzie: daca-ti doresti cu adevarat puiuti de plante, inarmeaza-te cu multa rabdare.

#12
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
iti multumesc pentru sfaturi si incurajari. niciodata nu am stat prea bine la capitolul rabdare. cand imi doresc ceva mi se pare ca timpul sta pe loc si nu reusesc sa realizez ceea ce imi propun. cred ca ar fi timpul sa schimb ceva.
as dori sa te intreb ceva. lastarul meu sta pe un pervaz catre sud, cu soare in geam toata ziua aproape. este cald si pet-ul este aburit. il aerisesc in fiecare zi cat scot pet-ul il las putin si il pun la locul lui. sunt conditii de la care pot spera la reusita? lastarul este relativ tanar si are nulte moduri. a fost rupt cred, ca avea nodul cu care a fost atasat de planta. acum nu-l mai are ca a putrezit de la prea multa apa si a trebuit sa-l tai eu. sa sper in continuare ca va fi o planta?
as putea foarte bine sa cumpar una gata prinsa dar atunci nu as mai avea aceeasi satisfactie cand va rosi.
iti multumesc inca o data, pentru raspuns. multa sanatate.

#13
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
e bine ca ai taiat partea putrezita de la baza butasului. Cat despre pozitia in care ai plasat butasul, eu nu la-s fi pus pe un pervaz la sud... soarele bate direct in el si nu e bine. Pozitioneaza butasul la cca 1 m de fereastra sudica sau in orice alta locatie cu lumina indirecta (fara soare puternic)... si rabdare :)

#14
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
alinutza, nu mai tot zapaci bietul lastar... cine ti-a spus sa-l scoti din pamant???
Odata ce l-ai pus in pamant trebuia sa-l lasi acolo... daca-l zapacesti asa nu mai prinzi nimic.
Nu esti deloc hotarata si asta nu e bine.
Lastarul sufera un stres de fiecare data cand ii este schimbat mediul. El se chinuie sa se acomodeze cu mediul si abia apoi incerarca sa faca radacini. Abia se acomodase in cele 2 saptamanai si cand sa zica si el "hai sa fac radacini" tu l-ai scos... si l-aipus in apa... acush se va stradui sa o ia de la capat.
Tot schimbandu-l de colo colo, nu va reusi sa faca radacini...

#15
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
l-am mutat in pamant si cu pet-ul deasupra. sper ca nu l-am omorat. multumes pentru sfaturi valentina. promit ca atunci cand ma mai sfatuiesti ceva am sa te ascult fara nici o indoiala. multumesc inca o data.

#16
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
am o veste mare. poinsettia mea a inceput sa faca frunzulite noi. in varf de tot. stiu ca asta nu inseamna ca a si facut radacini, dar este un pas inainte. ce bine...     multumesc pentru sfaturi valentina.

#17
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
alinutza, faptul ca a facut frunzulite mici in varf, e un semn bun... deci ii merge bine, dar nu te grabi sa-i scoti pet-ul. Eventual scoate-i dopul 2-3 ore in fiecare zi (daca ai pus partea de pet cu dop).
Mai ai rabdare cel putin 10-12 zile.

#18
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008

View PostValentina30, on May 28 2008, 20:23, said:

alinutza, faptul ca a facut frunzulite mici in varf, e un semn bun... deci ii merge bine, dar nu te grabi sa-i scoti pet-ul. Eventual scoate-i dopul 2-3 ore in fiecare zi (daca ai pus partea de pet cu dop).
Mai ai rabdare cel putin 10-12 zile.

buna valentina. nu are pusa partea cu dopul. dar daca este nevoie de el, pun alt pet cu partea care trebuie. il aerisesc si cu aceast pet (fundul sticlei) in fiecare zi cate putin. trebuie sa cresc perioada de aerisire? treptat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate