Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RC09 pentru camera A500s

Dren de fosa langa casa?

Panko lung

plata la persoana juridica pentru...
 Infiintare asociatie sprijin copi...

Recomandare pompa submersibila

Analfabetism functional la relati...

Declaratia Unica - dividende WINE
 Plase ferestre, din nanofibra, an...

Batch defect de cartele metrou

350 lei pentru o plomba e mult sa...

Incarcator Makita China
 Boala pomi, sau insecte?

Ghiduri clinice Romania

Credit - persoane cu dizabilitati...

Diferente dioptrii intre ochi

Amplificator Semnal Video Compozit?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

dragonlexus

dragonlexus

New Member

• Grup: Members
Hy!

Lucrez la o televiziune care retransmite terestru Prima TV in judetul Gorj si am o problema tehnica.Poate stie cineva si ma poate ajuta cu un sfat.

Semnalul video compozit - de tipul celui ce e folosit la Euroscart - imi pleaca de la mixerul video direct la emitator printr-un cablu coaxial de 75 de Ohmi -model COSTEC TM USA CST660 CE-,ce are o lungime de 100m.
La iesirea din mixer semnalul are 0,85 V si e stabil,iar la intrarea in emitator are intre 0,3V si 0,5 V.
Aceasta atenuare a nivelului semnalului imi produce o scadere a calitatii emisiei terestre cu cel putin 20 de procente - imaginea e mai zgomotoasa,iar pe distanta mai mare de 20 km nu se mai receptioneaza deloc Prima Tv.
Mentionez ca am introdus - pentru a testa - la intrarea in Emitator un semnal de 0,8 V - de la un DVD Player - si era posibila receptia pana la 40 km.
Am incercat sa transform si sa insumez semnalele video compozit si audio intr-un singur semnal RF de joasa frecventa cu ajutorul unui modulator Made in USA.Intradevar,pe 100 de m de cablu nu se pierdea aproape deloc nivelul semnalului,dar se pierdea la demodulare si ajungeam de abia cu 40-50 procente.

Intrebarea mea este daca stiti de unde pot cumpara un Amplificator de semnal compozit - de buna calitate - sau daca exista alta solutie sa scap de my problem.  

Va multumesc si sa ne auzim numai de bine!

mister_rf

mister_rf

freelancer

• Grup: Senior Members
Semnalul trebuie compensat la receptie cu un amplificator care sa permita acest lucru. Daca cablul este de calitate, dublu ecranat si cu tresa metalica impletita, special pentru gama video si nu pentru radiofrecventa, trebuie sa mearga si fara compensare. Uzual si un cablu de tip RG59 merge fara probleme la distanta de 100m. Vezi ca ai PM.

lucianf

lucianf

Junior Member

Salut !
In primul rand, cum ai masurat tu 0.8 V ?? Cu osciloscopul cumva ? Avand ca si semnal video vreun program anume sau mira de bare ?
Nu stiu parametrii cablului respectiv, insa intr-adevar ai nevoie de cablu pt. semnal video nu de cablu pt. antena (asta daca vrei sa duci direct semnal video)
Daca modulatorul este OK (produs in SUA si alea..alea) si demodulatorul la fel, nu ai de ce sa ai pierderi de calitate. Vezi pe ce canal iti moduleaza si eventual inlocuieste cablul respectiv chiar cu coaxial 75 ohm de antena.
In cel mai rau caz poti sa faci un test cu 2 video-recordere...doar ele au modulator de iesire iar celalat are tuner si poti receptiona/demodula. Dar repet, imi vine greu sa cred ca avand un modulator/demodulator industrial pe distanta de 100m ai semnal in banda de baza prost (intreaba la firmele de CATV locale...iti zic ele)
Toate cele bune !

ciombe

ciombe

Junior Member

La 100m, iti trebuie un amplificator compensator de cablu pentru semnal video.
Ampliful compenseaza atit pierderea de nivel la frecvente joase (luminozitate) cit si mai ales la frecvente inalte (culoare 4,43 Mhz).Pierderea de nivel la frecvente inalte este mai accentuata din cauza capacitatii cablului.
Credeme-ma ca la 100m,fara un astfel de amplif nu rezolvi problema, orice cablu (oricit de scump) ai pune.Ma ocup de chestiile astea de multi ani.

Don Mario

dragonlexus

dragonlexus

New Member

Nu am masurat cu nici un aparat de masura.
Am multimeter pe intrarile audio si video cu tot felul de masuratori,inclusiv cati volti are video pe intrare in emitator.
Am primit promisiuni ca voi primi un VDA care o sa-mi rezolve problema.Sper sa vina cat mai curand.
Daca nu,o sa incerc alte solutii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate