Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Bucuresti (Aeroport Otopeni)-Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Aloort

Aloort

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.04.2008
Salut,

O sa ajung cu avionul la Bucuresti pe la sfarsitul lui mai. De acolo trebuie sa ajung la Sibiu si m-am gandit sa inchiriez o masina. Problema e ca n-am mai condus niciodata Buc-Sibiu si nici n-am harti etc. iar cu mapquest, viamichelin sau googlemaps informatiile sunt insuficiente.
Ar putea cineva sa-mi descrie cum ajung de la Otopeni (aeroport) pana la vreo centura ca apoi s-o iau spre Sibiu?
Cat mai multe detalii ar fi binevenite-nu vreau sa ma ratacesc prin Bucuresti cu soata si copilul  dupa 18 ore de avion.
Multzam de raspunsuri.

#2
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Sincer nu cred ca e cea mai buna varianta sa inchiriezi o masina din aeroport la un pret evident mai mare ca sa te duci pana la Sibiu. Cred ca mai bine ar fi cu trenul , iar pana la gara de nord poti sa iei un taxi; iar de la gara gasesti destule trenuri pentru sibiu ( http://www.mersultrenurilorcfr.ro pentru detalii despre ore de plecare si preturi ).
Totusi daca vrei neaparat cu masina ai aici harta Bucurestiului. Tu o sa vii din Nord de pe "Soseaua Bucuresti Ploiesti" si trebuie sa ajungi pe autostrada "Buc - Pitesti" ; in cazul in care nu ajungi Duminica seara , un drum destul de liber ar fi : " Soseaua Buc-Ploiesti" pana la Piata Presei Libere , apoi pe "Bulevardul Poligrafiei" , continui pe "Jiului" si tii drumul pana iesi pe "Soseaua Chitilei" unde faci dreapta,  continui spre iesirea din Buc si tii Soseaua Chitilei pana la primul sens giratoriu unde faci stanga si ai intrat pe centura; tii drumul asta pana la capat unde faci din nou stanga (acolo o sa fie o mica bifurcatie tu o sa iei drumul putin spre dreapta) ; mergi pe drumul asta pana la primul pod si fix inainte de pod faci din nou dreapta si ai iesit pe autostrada sensul Pitesti. Dupa cum am spus asta nu e cel mai scurt drum dar eviti destule zone de aglomeratie si in plus nu cred ca ai cum sa te pierzi. Toate strazile pe care le-am mentionat le gasesti in harta atasata.
Bafta.

Edited by Vlad_int1, 11 April 2008 - 14:41.


#3
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007
Decat sa treci prin Bucuresti mai bine mergi Ploiesti-Brasov-Sibiu ajungi mult mai repede. Cand iesi de la Otopeni faci la dreapta spre Ploiesti.

#4
Aloort

Aloort

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.04.2008
Multumesc oameni buni.
S-auzim numai de bine.

#5
kytty58

kytty58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.10.2007

View Postadrian1956, on Apr 11 2008, 20:35, said:

Decat sa treci prin Bucuresti mai bine mergi Ploiesti-Brasov-Sibiu ajungi mult mai repede. Cand iesi de la Otopeni faci la dreapta spre Ploiesti.
Nu cred ca ajungi mai repede prin Brasov. Pe langa limitarile de viteza de pe DN1, intre Brasov si Sibiu au reinceput lucrarile de largire a drumului asa ca au reaparut semafoarele. Prin Pitesti dureaza mai mult pana iesi de pe centura, pe urma ai drum liber (cu exceptia intersectiei de la Bascov).

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Sau, pentru ceva mai frumos, se poate merge pe Transfagarasan. Dar ca timp e cel mai lung traseu, mai ales ca sigur te opresti sa faci poze.

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Evident ca trebuie sa amani calatoria pana mai in vara ca sa fie transfagarasanul deschis. ;) La sfarsitul lui mai este inca inchis iar omul vrea ceva mai rapid nu sa faca poze...

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Mai e o varianta de ajuns in Chitila...si e chiar mai buna: De la Otopeni, o iei pe DN1 spre Ploiesti, iar la Tancabesti faci stanga, la prima intersectie. Drumul ala te scoate in centura chiar la Chitila. De acolo, tii centura Bucurestiului spre Pitesti. E mai lunga, dar e cea mai rapida varianta, in special la ore de varf.

#9
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
nu cred ca transfagarasanul e cel mai lung traseu.
bucuresti - pitesti- ramnicu valcea - valea oltului - sibiu e mai lung......dar pe bune...io pe ala as merge; macar ca ai amarata aia de autostrada buc.- pitesti si tot e ceva.....in orice caz; decat pe valea prahovei mai bine pe valea oltului care e mai putin aglomerata.

......dar parca sibiul are aeroport......

#10
Aloort

Aloort

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.04.2008
O sa vad. Eu as fi inclinat s-o iau spre Ploiesti doar ca sa evit sa intru in Bucuresti. In plus o sa ajung vinerea pe la 2:30 PM in OTP, probabil pe la 4 PM o sa ies din aeroport. Ma gandesc la aglomeratia din Buc (vineri dupa-masa) vs aglomeratia pe drumurile spre munte (inceput de week-end). Eu nu vreau sa fac turism, o sa fiu varza dupa 20 de ore pe avioane.
Nici nu stiu cum e mai bine...O sa vad.
Cat despre aeroport la Sibiu, da este dar legaturile pe care le-as fi avut din Europa nu se potriveau prea bine cu cele de peste Atlantic iar la bagaje aceeasi poveste, cursele interne iti dau voie la mai putine bagaje si n-am chef sa platesc extra o caruta de bani.
Multam oricum de sugestii, sunteti draguti, mai ales cu pozele pe Transfagarasan...

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Evita intratul in Bucuresti la ora aia. Si-n plus, evita Valea Prahovei. Si cu atat mai mult, evita portiunea Brasov Sibiu :). Ia-o pe unde ti-am zis eu....e cel mai lejer. Oricum, vineri seara vei avea parte de aglomeratie beton de la Pitesti pana la Sibiu....plin de tiruri...asa ca, macar pana acolo sa te mai scoti.

#12
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Otopeni-Ploiesti-Predeal-virat stanga spre Rasnov,Zarnesti-Valea Marului-Fagaras-Sibiu.

Cam asa as merge eu,
cine nu e de-acord...poate sa mearga de la:
OTOPENI-spre BUC-vireaza la dreapta pe Centura si la A1, face dreapta si intra pe A1 spre Pitesti.Apoi pe A1 pana la iesirea din Pitesti si apoi Rm Valcea-Valea Oltului -Sibiu.
Altceva nu exsita.

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Pe la Poiana Marului iti rogi moartea inceeet inceet.... Acu...ma rog...daca e un rental, poate nu-l doare pe om de ea. Dar drumul pe-acolo e varzzzzaaaa.
Si sa intri pe centura la Otopeni, pentru a merge spre autostrada, vineri dupa amiaza, e o greseala majora. Faci pe putin 2 ore pana la iesirea pe A1.

#14
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Parerea mea, oricum o iei, ia-o spre Ploiesti si mai vezi de acolo daca mergi pe Brasov-Sibiu sau Predeal-Rasnov. Timpu' pe care l-ai pierde vineri dupa-amiaza prin Bucuresti sau pe centura ca sa iesi pe A1... mai bine il pierzi mergand.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate