Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 

help CSS IE

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andrei.m

andrei.m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.09.2006
Buna,

am si eu o mica problema si de vreo 2 zile ma dau cu capul de masa ca nu reusesc sa rezolv afisarea unui menu in IE

daca ma poate cineva ajuta in aceasta problema... apreciez f mult...

mentionez ca meniul functioneaza corect in celelate brosere: Firefox, opera, safari...

Multumesc mult

Attached Files



#2
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 30.01.2003
bad post

Edited by georgica, 11 April 2008 - 19:54.


#3
andrei.m

andrei.m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.09.2006
adica?

chiar nimeni nu stie sa imi ofere o sugestie?

#4
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View Postandrei.m, on Apr 12 2008, 03:07, said:

adica?

chiar nimeni nu stie sa imi ofere o sugestie?
IE6 parca nu stia de hover la alt element decat <a>. Si eu am avut tangente cu astfel de meniuri si pana la urma am lasat-o balta.

#5
andrei.m

andrei.m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.09.2006
m-am documentat in legatura cu stupiditatea IE-ului si 6 si 7.... dar uite ca 90% din cei care au calculator si internet...
folosesc IE... si mai departe ... no comment..

#6
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
90% e cam mult... nu te repezi la concluzii. IE 7 suporta hover pe orice element, si IE 6 e sub 50%.

#7
andrei.m

andrei.m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.09.2006
eu unul folosesc cu preopnderenta Firefox...
si din cate persoane cunosc si am vazut... IE conduce...

daca IE 7 suporta hover pe orice element atunci ar suporta fara nici o problema toata sintaxa de CSS 2.0 fara probleme...

dar ma uit in jur si majoritatea problemelor legate de css sunt in stransa legatura cu IE ... caci Micro$oft prefera sa nu suporte toate standardele

cu stima.

#8
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
daca nu ma insel, hover nu e holy graalul css-ului. Nu cred ca exista vreo legatura intre hover pe orice element si selectorii sau pseudo-clasele, sau pseudo-elementele css. Eu din cate persoane cunosc si am vazut, FX conduce (intre persoanele cu care vbesc eu).

Toata tevatura cu IE este adevarata din pacate, dar sa nu uitam ca M$ ne-a pus la dispozitie conditional comments, care permit inclusiv servirea unui complet alt site pt userii de pe IE, oricare ar fi ei. Si 90% din ce este utilizat frecvent in CSS 2.1 este suportat de catre IE cu succes. Si exista JS mai mereu prin preajma, Dean Edwards fiind autorul unui JS pack pt IE 6 car deschide aceleasi posibilitati pt usrii de IE ca si pt ceilalti. Inainte sa ne apucam sa injuram, sa ne uitam daca putem ocoli bug-urile sau daca putem gasi vreo metoda smart de a trece peste ele. Dupa aia mai vbim.

A nu se intelege ca suport IE, a se intelege ca prea multa lume se plange de IE cand de fapt ei nu stiu f bine CSS. Pt ca eu mereu am gasit solutii mai usoare sau mai grele la problemele pe care mi le cauzeaza IE.

O seara placuta.

#9
torp11

torp11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 20.09.2004

View Postandrei.m, on Apr 11 2008, 12:14, said:

Buna,

am si eu o mica problema si de vreo 2 zile ma dau cu capul de masa ca nu reusesc sa rezolv afisarea unui menu in IE

daca ma poate cineva ajuta in aceasta problema... apreciez f mult...

mentionez ca meniul functioneaza corect in celelate brosere: Firefox, opera, safari...

Multumesc mult

Problema e cu fisierul csshover.htc care lipseste (ai uitat sa descarci si acest fisier de acolo de unde ai luat si codul pt meniu)
Daca o sa ai si acest fisier o sa mearga si in IE.

#10
andrei.m

andrei.m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.09.2006

View Posttorp11, on Apr 18 2008, 09:48, said:

Problema e cu fisierul csshover.htc care lipseste (ai uitat sa descarci si acest fisier de acolo de unde ai luat si codul pt meniu)
Daca o sa ai si acest fisier o sa mearga si in IE.

Nu.... nu am uitat sa il descarc .... ba din contra.. il am, dar nu imi fuctioneaza precum in celelalte browser-e ...
nu am avut ocazia sa lansez meniul "live" ca sa zic asa... pentru a vedea cum functioneaza in internet ca sa il pot testa cu IE 6 si 7
dar sper ca saptamana asta sa ii dau drumul... si va anunt...

Merci

View Postxnoise, on Apr 16 2008, 19:31, said:

daca nu ma insel, hover nu e holy graalul css-ului. Nu cred ca exista vreo legatura intre hover pe orice element si selectorii sau pseudo-clasele, sau pseudo-elementele css. Eu din cate persoane cunosc si am vazut, FX conduce (intre persoanele cu care vbesc eu).

Toata tevatura cu IE este adevarata din pacate, dar sa nu uitam ca M$ ne-a pus la dispozitie conditional comments, care permit inclusiv servirea unui complet alt site pt userii de pe IE, oricare ar fi ei. Si 90% din ce este utilizat frecvent in CSS 2.1 este suportat de catre IE cu succes. Si exista JS mai mereu prin preajma, Dean Edwards fiind autorul unui JS pack pt IE 6 car deschide aceleasi posibilitati pt usrii de IE ca si pt ceilalti. Inainte sa ne apucam sa injuram, sa ne uitam daca putem ocoli bug-urile sau daca putem gasi vreo metoda smart de a trece peste ele. Dupa aia mai vbim.

A nu se intelege ca suport IE, a se intelege ca prea multa lume se plange de IE cand de fapt ei nu stiu f bine CSS. Pt ca eu mereu am gasit solutii mai usoare sau mai grele la problemele pe care mi le cauzeaza IE.

O seara placuta.

Mi-a placut raspunsul tau si apreciez franchetea ta... si inteleg foarte bine ce vrei sa spui  ^_^  :OK:
si atunci te intreb daca ai fi amabil sa imi dai un indiciu la codul postat...

Merci

#11
Retsam4u

Retsam4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.11.2006
Poate te ajuta asta... meniu vertical css
Daca ai gasit solutia please post.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate