Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Spalatorii auto in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
zmurfu

zmurfu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2008
Salut.

Am facut o mica cautare si nu am gasit ce ma intereseaza.

Am spalat masina in 5 locuri in Timisoara si in 4 nu mai merg.

Pe Clujului cum mergi spre Judetean, inainte de liniile de tramvai (8) pe stanga, era o spalatorie auto unde am fost intotdeauna multumit:
* spalat rapid
* exterior: spume.. sters, roti, tot
* interior: aspirat, sters bord, etc. sprituit geamuri si sters pe interior
Din pacate vad ca e tot inchis acolo si incerc alte locuri...


Am fost pe Stefan Stanca (sau Salcamilor e aia ?) aia care da din Lidia in Rebreanu si apoi in Balcescu. Sunt 3 spalatorii, una in colt cu Lidia, 2 (una langa alta) in colt cu Rebreanu.
La nici una din ele nu mi-a sters ala parbrizul pe interior cu nimic, iar pe bord, care au sters praful... l-am sters eu singur dupa nervos. De zis.. vb cu peretii.

Apoi mai e una pe Proumbescu, dupa ce treci de fasia gaza, inspre Sagului, pe partea dreapta, cam aceasi poveste, singura diferenta ca bordul era sters bine, dar parbrizul nu.

Voi pe unde spalati masinile in Timisoara si sunteti multumiti de servicii ?

#2
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 20.08.2004
am patit mai demult ca si tine, mai mult ma enervam asa ca am renuntat la spalatorii. spal eu masina, doar la motor ma mai duc din cand in cand sa o spal. as fi si eu curios sa stiu unde gasesc o spalatorie mai serioasa. daca exista...

#3
ramm_cristi

ramm_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.02.2007
mai este cea de pe lidia,vis-a-vis unde intoarce 15,daca gasesti loc e si mai ieftina si mai calitativa.Ar mai fi pe girocului la colt cu rebreanu,dar acolo cam alterneaza calitatea cu viteza

#4
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007
In Lipovei la Luna si Bec,eu acolo o spal mereu si nu am probleme.Nu aveam,vedem in vara cand merg iarasi pe la ei. :)
O mai spal la OMV in spalatorie automata,nu au fost probleme niciodata numai sa dai jos antena :) ca altfel ramai fara ea.

Edited by LC_TM, 11 April 2008 - 10:00.


#5
an_dg

an_dg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.02.2008
Pe Lidia la Perla Sudului (parca asa se numeste) am fost aproape multumit....dar nu ii las sa spele geamurile pe interior ca de fiecare data raman dungi. Cel mai des o spal la OMV pe clujului unde o speli singur pe fise (4lei) si iese mizeria groasa si masina fiind argintie pare curata. Cand vreau sa fie curata curata o spal acasa...

#6
zmurfu

zmurfu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2008
Am fost pe Lidia la Perla Sudului, sunt multumit de spalat.
Cateva dungi (slabe) pe geam, dar nu pe parbriz, pe un geam lateral.
Interior + exterior, fara portbagaj, 22 lei.

Multumesc de sfaturi.

#7
doome27

doome27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.08.2009
Vad ca ultimul mesaj este din 2008 si nu stiu de ce nu se pot gasi mai multe informatii pe forumuri despre recomandari legate de spalatorii auto. Cred ca printre domeniile cele mai dezorganizate si lipsite de orice respect fata de client sunt aceste spalatorii. In Timisoara inca nu am gasit un loc de unde sa plec multumit ca oamenii macar isi dau interesul pentru banii luati.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Si eu cat de ceva timp o spalatorie calumea, chiar daca dau ceva bani in plus dar sa spele calumea masina. Nu am incercat inca la pico bello in lipovei dar cred ca merg saptamana asta.

#9
dorinpetrean

dorinpetrean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 30.09.2013
Nu știu cum stau lucrurile in dreptul vostru dar după multe eșecuri de-a lungul timpului am găsit in sfârșit o spălătorie pe gustul pretentiilor mele.
După ce am fost dezamăgit si de spălătoria Aquatunnel de lângă Iulius Mall, Timisoara, mi-am zis, hai sa încerc si una din spălătoriile Self Service Car Wash. Prin urmare am decis ca pe viitor sa îmi întrețin singur mașinile folosind servicii de tip Self Service Car Wash, mai bine zis spălătoria de pe strada Cloșca 54.

Descrierea serviciilor (extras din "Foaia de capăt", document public întocmit de către proiectant).
"Modelul spălătoriei este importat de puţin timp din Spania in Romania şi prezintă un avantaj major faţă de spălătoriile tradiţionale: timp şi costuri reduse. Sistemul de funcţionare al spălătoriei este self-service, iar clientul nu doar economiseşte timp, ci şi bani. Procesul de spălare a maşinii durează 3 minute în exterior, şi 5 minute în interior.
Programul standard pentru exterior include spălare cu spumă activă, clătire şi ceară, iar pentru interior acest program include aspirare, curăţare tapiţerie, dezinfectare aer conditionat/odorizare şi maşina de spălat covoraşe, toate acestea în regim self-service. Un alt avantaj major al spălătoriei faţă de spălătoriile clasice este faptul că plăteşti în funcţie de cât de murdară e maşina. O fisă costă aprox 4lei, iar pentru o maşină nu foarte murdară este nevoie de o singură fisă. Iarna, însă, este nevoie de două fise pentru a curăţa maşina.
Spălătoria asigură garanţia produselor chimice şi presiunea mare din pompe, iar clientul deţine controlul duratei şi calităţii spălării. Faţă de spălătoriile clasice, aici plăteşti cât foloseşti.
Avantajele pe care le prezintă faţă de alte spălătorii sunt foarte importante, având în vedere că timpul a devenit o mare problemă pentru toată lumea, iar cu noile evoluţii economice şi preţul devine un factor de luat în seamă.
Spălătoria este dotată cu cinci statii de spălat exteriorul, cinci staţii pentru interior (aspirare , 2x2+1) şi are o capacitate de peste 400 de maşini pe zi. Prin faptul ca un spalat dureaza in total 7-8 minute (de cand intra masina in incinta si pana cand iasa) rareori se necesita asteptare pentru eliberarea unei boxe si deci necesita un spatiu de asteptare foarte redus – 1- 2 locuri maxim. Masina nu necesita stergere deoarece la finalul spalarii se clateste cu apa tratata prin osmoza si prin uscare nu rezulta pete de saruri. Deci dupa spalare masina poate iesi din spalatorie imediat.
In partea dreapta a parcelei se vor amplasa statii de aspirat iar in partea stanga locuri de asteptare."

Din descrierea de mai sus, singurul lucru care mi-a scăpat e partea de "dezinfectare aer conditionat/odorizare".

Prețurile practicate: 2,5 lei /fisa. In medie folosesc intre 4 si 9 fise la o singura spălare după caz datorită faptului ca Timisoara arată ca după un asediu, plină de praf si mizerie la tot pasul.
In cazul meu, o sesiune completa presupune:
- exterior spălare cu presiune, apa calda si spuma activa 2,5 lei x2
- exterior praguri,  jante si interiorul roților 2,5 lei
- exterior clătire temeinica cu apa rece 2,5 lei x2
- exterior întreținere cosmetica 2,5 lei
- interior aspirare 2,5 lei x2
Practic cu cca. 20 lei am mașina curată intr-un mod exemplar.

As fi curios in continuare de soluția pentru curățarea si întreținerea sistemului A/C si modul de utilizare.

#10
momir1

momir1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2008
Merci dorinpetrean,

M-ai convins sa incerc si eu. Posted Image
Oricum cred ca cu 8 fise ai spalat masina de numa numa... :-)

#11
REMER

REMER

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.03.2007
Salut.

Pot sa va sfatuiesc sa NU MERGETI la Autowash de pe strada Urseni 12. Te taxeaza dupa cum au chef cateodata 20 int/ext cateodata 30 sau chiar 40. Iti zic ca e masina prea murdara (condusa doar in TM , 1 luna de la ultima spalare) dar abia la sfarsit. Niste nesimtit. Nu recomand. Stati departe. Sunt HOTI!

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdorinpetrean, on 13 mai 2015 - 23:41, said:

Nu știu cum stau lucrurile in dreptul vostru dar după multe eșecuri de-a lungul timpului am găsit in sfârșit o spălătorie pe gustul pretentiilor mele.
După ce am fost dezamăgit si de spălătoria Aquatunnel de lângă Iulius Mall, Timisoara, mi-am zis, hai sa încerc si una din spălătoriile Self Service Car Wash. Prin urmare am decis ca pe viitor sa îmi întrețin singur mașinile folosind servicii de tip Self Service Car Wash, mai bine zis spălătoria de pe strada Cloșca 54.

Descrierea serviciilor (extras din "Foaia de capăt", document public întocmit de către proiectant).
"Modelul spălătoriei este importat de puţin timp din Spania in Romania şi prezintă un avantaj major faţă de spălătoriile tradiţionale: timp şi costuri reduse. Sistemul de funcţionare al spălătoriei este self-service, iar clientul nu doar economiseşte timp, ci şi bani. Procesul de spălare a maşinii durează 3 minute în exterior, şi 5 minute în interior.
Programul standard pentru exterior include spălare cu spumă activă, clătire şi ceară, iar pentru interior acest program include aspirare, curăţare tapiţerie, dezinfectare aer conditionat/odorizare şi maşina de spălat covoraşe, toate acestea în regim self-service. Un alt avantaj major al spălătoriei faţă de spălătoriile clasice este faptul că plăteşti în funcţie de cât de murdară e maşina. O fisă costă aprox 4lei, iar pentru o maşină nu foarte murdară este nevoie de o singură fisă. Iarna, însă, este nevoie de două fise pentru a curăţa maşina.
Spălătoria asigură garanţia produselor chimice şi presiunea mare din pompe, iar clientul deţine controlul duratei şi calităţii spălării. Faţă de spălătoriile clasice, aici plăteşti cât foloseşti.
Avantajele pe care le prezintă faţă de alte spălătorii sunt foarte importante, având în vedere că timpul a devenit o mare problemă pentru toată lumea, iar cu noile evoluţii economice şi preţul devine un factor de luat în seamă.
Spălătoria este dotată cu cinci statii de spălat exteriorul, cinci staţii pentru interior (aspirare , 2x2+1) şi are o capacitate de peste 400 de maşini pe zi. Prin faptul ca un spalat dureaza in total 7-8 minute (de cand intra masina in incinta si pana cand iasa) rareori se necesita asteptare pentru eliberarea unei boxe si deci necesita un spatiu de asteptare foarte redus – 1- 2 locuri maxim. Masina nu necesita stergere deoarece la finalul spalarii se clateste cu apa tratata prin osmoza si prin uscare nu rezulta pete de saruri. Deci dupa spalare masina poate iesi din spalatorie imediat.
In partea dreapta a parcelei se vor amplasa statii de aspirat iar in partea stanga locuri de asteptare."

Din descrierea de mai sus, singurul lucru care mi-a scăpat e partea de "dezinfectare aer conditionat/odorizare".

Prețurile practicate: 2,5 lei /fisa. In medie folosesc intre 4 si 9 fise la o singura spălare după caz datorită faptului ca Timisoara arată ca după un asediu, plină de praf si mizerie la tot pasul.
In cazul meu, o sesiune completa presupune:
- exterior spălare cu presiune, apa calda si spuma activa 2,5 lei x2
- exterior praguri,  jante si interiorul roților 2,5 lei
- exterior clătire temeinica cu apa rece 2,5 lei x2
- exterior întreținere cosmetica 2,5 lei
- interior aspirare 2,5 lei x2
Practic cu cca. 20 lei am mașina curată intr-un mod exemplar.

As fi curios in continuare de soluția pentru curățarea si întreținerea sistemului A/C si modul de utilizare.

Exista un tutorial de ce trebuie apasat, pasi de urmat ? Nu am folosit pana acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate