Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hrana uscata

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostPsych0Bitch, on 2nd February 2010, 19:11, said:

am revenit dupa cateva zile. se pare ca hill`s vrea si de vita si de pui, in rest eukanuba nimic, pro plan nimic, royal canin de nici un fel :|
o fi smintit cainele meu? :))
doar mofturos si rasfatat.... :lol:

#92
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
mofturos si rasfatat, ce l`as mai trage de urechi cand face fazele astea. a uitat ca era un "maidanez" in prag de moarte si nu mancase nici coji de paine macar, iar acum la hrana superpremium face figuri.

#93
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Pai nu stii ca cine are noroc are :)

#94
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cainii sunt foarte smecheri...asa ca...

daca nu ai timp sa gatesti, lasa-l sa faca un pic de foame (cica nici 2 zile de "post" de mancare, dar cu apa, lor nu le face rau...)

#95
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
intr`un fel ma amuza dar in acelasi timp ma si enerveaza.  are preferinte la mancare, peste nu vrea orice daca`i oferi, la hrana uscata nu mai spun, legume si fructe sa nu vada si culmea culmilor ar manca tembelul preparate cu foietaj. ma uitam ieri la el cum saliva si plangea langa frati`miu ca manca niste saratele. mereu cand ma joc cu el ii spun ca e un maidanez fitos. alteori ii spun ca e un dog german taran cand vad ca ar manca porcarii si in schimb nu accepta lucruri bune.
insa la hrana uscata  a  ramas constant acum pe hill`s adult cu vita, hill`s adult cu pui pt ca in pet`shopuri, in magazine si la cabinete veterinare nu prea gasesc hill`s giant. am incercat si cu purina pro plan giant cu pui si se pare ca a acceptat, dar a mai strambat din nas.
ieri i`am completat alimentatia cu o supa zdravana de pui din care bineinteles ca a mancat tot dar a separat morcovii de restu. a lasat niste soldati in castron de mai mare frumusetea.
oricum schimbarea s`a produs. diferentele deja au inceput sa se vada. :D

#96
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu ii da doar zeama (cica ei nu pot procesa zeama). eu pun malai si orez cat sa se lege compozitia. fiind amestecate carne si legume intr-un pilaf banuiesc eu ca nu le va putea da la o parte, eventual dai morcovul prin razatoare.

...de pofticiosi...cred ca toby ar manca orice vede pe cineva ca mananca...acum vreo cateva zile manca fiica-mea banana si a vazut-o, s-a asezat in cur in fata ei si a pus privirea de pofticios...i-a dat pana la urma o bucatica de banana si a halit-o instant! pana a urma le-am mai dat o banana si a mancat pitix una si toby una...

#97
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014
Hello,

Cu toate ca pare sa fie un subiect destul de vechi, as vrea sa contribui si eu cu o parere, daca se poate. Am si eu o catica pe care o cheama Tasha si vreau sa spun ca ea mananca aceasta mancare si este sanatoasa si multumita fara probleme si la fel sunt si eu legat de pret, asa ca, cine e dispus sa incerce, o poate face fara probleme. Multumesc.

#98
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Fiecare caine e diferit. Ce e bun pentru unul, nu e bun si pentru altul. Catelusa mea a facut alergie de la hrana Pedigree pe care o recomanzi cu atata caldura. Cealalta catea avea periodic scaune moi. Din pacate la vremea respectiva, in anii ‘90, nu aveam alte optiuni dar dupa un timp au aparut pe piata alte sortimente si schimbandu-le mancarea au disparut si problemele.

#99
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostFreddy12, on 21 septembrie 2021 - 12:58, said:

Fiecare caine e diferit. Ce e bun pentru unul, nu e bun si pentru altul.
Foarte corect, dar asta de la un nivel minim de calitate in sus ;)
Altfel, e rau pentru toti.

View PostFreddy12, on 21 septembrie 2021 - 12:58, said:

Catelusa mea a facut alergie de la hrana Pedigree pe care o recomanzi cu atata caldura. Cealalta catea avea periodic scaune moi. Din pacate la vremea respectiva, in anii ‘90, nu aveam alte optiuni dar dupa un timp au aparut pe piata alte sortimente si schimbandu-le mancarea au disparut si problemele.
Nu ma mira. Sa vedem lista de ingrediente de la varianta Adult cu vita si pui:
"Cereale, Carne și derivate de origine animală (20%, inclusiv 4% vită în crochetele roșu-maron, inclusiv 4% pasăre în granulele maro), Uleiuri și grăsimi (inclusiv 0,4% ulei de floarea soarelui), Derivate de origine vegetală (inclusiv 1% pulpă de sfeclă deshidratată), Minerale."
Deci Purina asta este... mamaliga cu aroma de carne.

Magaria e multipla; in primul rand ca nu scriu tipul si procentajul de cereale (ceea ce inseamna ca e cel mai ieftin, porumb de calitate inferioara).
Apoi, au "carne si derivate de origine animala" 20%, insa "inclusiv 4% vita" si "inclusiv 4% pasare".
Macar au 8% vita plus pasare? Nuuu! au crochete cu 4% vita, si granule cu 4% pasare. Deci maxim 4%, asta daca n-or mai fi si alte crochete si granule, diferit colorate, in care sa nu fie nici vita, nici pasare.

La Purina Adult cu Vita si Pasare putem spera la maxim 4% "carne", cantitate umeda, de calitate necunoscuta.

Mi-e o scarba...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate