Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Hrana uscata

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#73
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
astazi am avut o mare realizare cu el. a mancat hills dar nici n`a vrut sa vada eukanuba.
i`am cumparat sa testez jumatate kg hills giant vita si jumatate kg eukanuba giant miel. hrana uscata de la hills a mancat`o fara probleme, la eukanuba nici n`a vrut sa discute. sper ca si maine sa accepte hills si sa nu faca iar mofturi.
cainele meu are masa principala seara la ora 7, nu sta nimeni in jurul lui si nu e vb ca e influentat de ceva anume sa nu accepte alta hrana. e vorba doar ca face nazuri si nu accepta decat pedigree.
asta am observat ca face cu multe alte produse. de exemplu i`am dat sa guste anumite tipuri de branza si nu mananca decat un anumit fel, la fel face si cu pestele la gratar, carne de vita cu orez mananca de rupe doar daca e carbe cubulete si nu e tocata. numai ciudatenii.
oricum e un inceput si cu hills`ul asta :D

#74
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cainii nu au voie sa manance carne tocata (nu se asimileaza). pune-i in orezul cu carne si ceva legume. si al meu prefera mancarea gatita oricaror boabe.

Edited by anknic, 29 January 2010 - 08:44.


#75
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 anknic, on 28th January 2010, 18:36, said:

vrea pedigree din acelasi motiv pentru care noi oamenii preferam fast food-ul: contine glutamat. acesta determina o senzatie de placere in creier...




stiu si eu...cunosc un catel care facea dermatita de la hrana super premium care nu contine cereale...pe forumuri de crescatori vei mai gasi astfel de cazuri. dermatita a disparut atunci cand i-a schimbat hrana cu boabe super premium care contineau mai putina carne si aveau cereale.


un catel? unul singur? si asta inseamna ca hrana fara cereale e nerecomandata? <_<
si eu cunosc o felisa intreaga hranita cu RC careia ii merge f bine...asta nu inseamna ca ma convinge sa imi hranesc si eu animalul cu RC.
e o chestie de decizie personala, nu inteleg de ce un singur exemplu devine litera de lege.
avem o plaja larga de optiuni cand vine vorba de hrana uscata, tine de noi sa alegem ce i se potriveste animalutului nostru.

#76
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu era litera de lege...insusi faptul ca am dat acest exemplu a fost in ideea de a alege mancarea care i se potriveste catelului...

nu stiu de ce naiba sari in sus atat de violent! totusi...

LE: si nu era vorba de un singur catel...

Edited by anknic, 29 January 2010 - 09:45.


#77
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
pentru ca, desi discutia luase o alta turnura si se discuta despre cu totul altceva, ai simtit nevoia sa revii la un post de acum o luna, ca sa aduci o completare (ca ai uitat!) fara motiv in mijlocul discutiei respective.
avem pareri diferite in privinta hranei uscate si marcilor utilizate. hai sa le respectam si atat.

ontopic: Hills este net superioara Pedigree-ului, asa cum este superioara Whiskas-ului la pisici. Din pacate, Pedigree este un fel de fast food pentru caini, cu tot felul de aditivi care ajung in nocivitatea lor pana la a da dependenta.
Ar fi excelent sa il scapi de acest obicei, o sa vezi cum o sa "infloreasca" odata trecut pe o hrana superpremium. Dogii au si blanita aia scurta si lucioasa, al tau are si un model superb, o sa arate splendid.
aaa...si ai mai putea incerca sa iei legatura cu crescatori de dogi si sa vezi cu ce hrana isi hranesc canisa. e posibil ca anumite marci/sortimente sa fie mai potrivite decat altele, iar un crescator sigur a facut multe incercari pana s-a oprit la hrana potrivita, dat fiind ca vorbim de o rasa giant, cu probleme specifice.

#78
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pentru ca intradevar atunci am vrut sa scriu si asta si am uitat...nu pentru tine care vrei sa pari atotstiutoare...ci pentru altii care or mai citi pe aici si poate aceasta info ii va ajuta!

btw, subiectul este hrana uscata...deci orice info despre asta poate ajuta...

LE: mie mi se pare mai important sa discutam aici, inclusiv probleme ale animalutelor pe care le-am aflat din alta parte, pana la urma e un forum de discutii. pentru mine hrana lui Toby e un subiect destul de important, incerc sa citesc mult si sa mai trec si prin filtrul gandirii...doar ca informatiile despre ce e bine se bat cap in cap chiar si cand e vorba de hrana premium sau super-premium! as aprecia sa se vina cu info la obiect decat sa se vina cu pumn in gura...

Edited by anknic, 29 January 2010 - 10:43.


#79
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
am stabilit un record personal cu bestia. e a 2`a oara cand mananca hrana uscata si aceea nu e pedigree. am testat si aseara si astazi eukanuba dar prefera sa moara de foame. recunosc ca eukanuba e cu miel si poate si asta e un motiv. insa  mancat de 2 ori DOUA ori @-) hill`s cu vita. a mancat cu pofta si chiar saliva cand i`am dat. o sa urmaresc si asta`seara si maine daca va manca la fel de bine si e clar, am gasit o solutie sa`l rup de pedigree. momentan o sa`l tin pe hill`s de vita, mancare gatita ( btw la toata mancarea gatita pe care o fac ii pun morcovi, telina, in general contine multe legume si e consistent facuta).
o alta metoda de a hrani cainele am aflat de la cineva si am vazut chiar si pe net un filmulet de acest gen. se ia un pui intreg se asaza intr`o tava, se adauga apa un pahar, se acopera cu folie de aluminiu si se baga la cuptor la temperatura destul de mare timp de o ora. se curata toata carnea de pe pui, se arunca oasele bineinteles, carnea se tine in cutii sigilate la frigider sau congelator si cand e ora mesei se pune la incalzit o cantitate de carne de pui cu putina apa si in castron se pun granule o cescuta, puiul incalzit si 2 felii de paine neagra sau integrala.
mi se pare putin ciudata combinatia dar am inteles ca sunt f f multi caini care prefera hrana uscata amestecata cu pui.
eu alternez hrana uscata cu cea gatita. recunosc si mi`e rusine sa spun ca 70% din hrana cainelui meu este hrana uscata dar nu ca mi`ar fi comod sa nu`i gatesc ci pur si simplu asa prefera sa manance. e un mare pas cu noile granule. sper sa`l tina mult damblaua cu hill`s. :D

#80
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Cainele meu mananca 99% mancare uscata. Cand va  aud cu pui la cuptor  :o
Pai daca-i dau mancare gatita la al meu, 3 zile nici macar nu miroase boabele.

#81
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
din punctul meu de vedere mancarea gatita e formidabila pt caine. un rapord de maxim 50% hrana uscata si 50% hrana gatita mi se pare ideal.
cred ca multi oameni care au caini prefera sa tranteasca niste hrana uscata decat sa gateasca o craticioara mica pt caine.
oare de ce cainele daca`i dai mancare gatita 3 zile n`ar mai mirosi hrana uscata? si asta e un raspuns.

#82
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Normal ca hrana gatita e mai buna. Dar situatia cu ciobanescul meu este in asa fel incat hrana uscata este singura lui sansa de a avea stapan si a nu fi vagabond. L-am luat de pe strada si il tin la casa de vacanta unde merg saptamanal. Mi-l hraneste o ruda. Il iubesc foarte mult dar nu l-as putea tine cu mancare gatita.
Pe de alta parte, am gasit o marca destul de ieftina (nu porcarii) care-i prieste de minune.

#83
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 Psych0Bitch, on 29th January 2010, 14:45, said:

am stabilit un record personal cu bestia. e a 2`a oara cand mananca hrana uscata si aceea nu e pedigree. am testat si aseara si astazi eukanuba dar prefera sa moara de foame. recunosc ca eukanuba e cu miel si poate si asta e un motiv. insa  mancat de 2 ori DOUA ori @-) hill`s cu vita. a mancat cu pofta si chiar saliva cand i`am dat. o sa urmaresc si asta`seara si maine daca va manca la fel de bine si e clar, am gasit o solutie sa`l rup de pedigree. momentan o sa`l tin pe hill`s de vita, mancare gatita ( btw la toata mancarea gatita pe care o fac ii pun morcovi, telina, in general contine multe legume si e consistent facuta).
o alta metoda de a hrani cainele am aflat de la cineva si am vazut chiar si pe net un filmulet de acest gen. se ia un pui intreg se asaza intr`o tava, se adauga apa un pahar, se acopera cu folie de aluminiu si se baga la cuptor la temperatura destul de mare timp de o ora. se curata toata carnea de pe pui, se arunca oasele bineinteles, carnea se tine in cutii sigilate la frigider sau congelator si cand e ora mesei se pune la incalzit o cantitate de carne de pui cu putina apa si in castron se pun granule o cescuta, puiul incalzit si 2 felii de paine neagra sau integrala.
mi se pare putin ciudata combinatia dar am inteles ca sunt f f multi caini care prefera hrana uscata amestecata cu pui.
eu alternez hrana uscata cu cea gatita. recunosc si mi`e rusine sa spun ca 70% din hrana cainelui meu este hrana uscata dar nu ca mi`ar fi comod sa nu`i gatesc ci pur si simplu asa prefera sa manance. e un mare pas cu noile granule. sper sa`l tina mult damblaua cu hill`s. :D


puiul la cuptor e super, dar l-as face in pungi de cuptor (aluminiul ala din folie intra in mancare si se acumuleaza in organism ca la om). eu ii fac cu pui fiert, dezosat (scot oasele care sunt tubulare si s-ar putea sparge in aschii, ii las gaturile intregi, ma straduiesc sa desfac toate cartilagiile=glucozamina, buna pentru articulatii), pun legume (da' nu rase, ci bucati mai marisoare) multe, o lingura de malai si vreo 2-3 de orez, la sfarsit, cand iau oala de pe foc ii pun o nuca de unt si cate 2 linguri de ulei de masline, de porumb si de samburi de struguri (vreau sa caut si ulei de peste pt.el). uneori ii mai pun in mancare si cate un file de peste (il fierb putin, max.10 min). cand nu ii fac mancarea cu pui ii fac cu inima de vita, ficat de vita sau pui, pipote si inimi de pui.

nu ii amestec mancarea gatita cu boabele. noi mergem la el o data pe zi si il alergam vreo 2-3 ore, apoi ii punem mancarea. o mananca intai pe cea gatita (o rade intr-un minut adica...), probabil ca seara, de foame, baga boabele ca n-are incotro :). mai are in dieta cate o felie de paine uscata pe zi (doar uscata, cica aia proaspata nu le face bine, aia uscata le curata dintii) si cate un os de vita (eu il fierb un pic, pe multi i-am auzit ca il dau crud...da' eu n-am incredere sa ii dau crud nimic).

de amestecat boabe cu carne se face pentru a-l pacali sa manance boabe.

#84
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
anknic vezi ai mare grija cu ficatul de pui pt ca este extrem de toxic. si eu i`am dat cainelui meu ficat de pasare facut f f bine si cu toate astea a avut probleme de stomac pt ca a facut diaree si a vomat, am intrebat un medic veterinar si mi`a spus ca ficatul de pui oricat l`ai fierbe sau prepara este extrem de toxic si nu e recomandat. eu l`am scos din alimentatie.
pt ca maxim 50% din hrana lui este gatita trebuie sa compensez la el cu hrana uscata de buna calitate. aici am avut marea problema cu el. in rest nu ma plang de alimentatia lui.
si da, de preferat sa nu`i dai nimic crud (carne, oase sau mai stiu eu ce).
hrana uscata o amestecam cu pate sau cu hrana umeda la conserva pt ca trebuia sa`i dau si altceva decat granulele acelea uscate dupa care era inebunit.

#85
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ficat de pui ajunge rar in dieta lui (iau mai des ficat de vita), dar n-a avut pb.cand a mancat. oricum Toby, atunci cand l-am luat, avea in oala o ciorba lunga cu paine inmuiata (probabil resturi de la stapani) asa ca nu cred sa aiba multe fitze la mancare.

intr-o singura zi am avut pb.cu el si n-a mancat deloc portia de pe o zi pe alta: intr-o zi s-a dus cu tata la o vecina si cucoana facea carnati si pana sa-i spuna tata sa nu-i dea nimic i-a dat o bucata de carne de porc...pe care fraieru' a halit-o imediat (inca nu i-am facut dresajul sa nu manance de la straini, vine dresorul la 7 luni ca asa a zis el ca e bine)...si a suferit o zi! tot m-am linistit ca era carnea luata din metro si sigur era verificata de trichina...ca eu m-am atacat rau cand am vazut ca sufera si n-a mancat. am vrut sa-l duc la vet, dar a doua zi a halit toata portia si m-am linistit.

si cu ficatul...eu nu stiu daca sunt doar legende urbane sau chiar e adevarat ca in ficat se depoziteaza toxinele si e toxic! in principal ficatul are rol de a curata sangele, dar toxinele rezultate din curatare se duc spre rinichi pentru excretie (o parte si spre piele), nu raman in ficat. ficatul in suferinta nu e in suferinta ca are acumulate toxine, ci pentru ca, in urma stesului alimentar (substante toxice, adica alcool si medicamente toxice, etc) mor celule hepatice si acestea sunt inlocuite de tesut parenchimar, rezultant celule hepatice mai putine=mai putine "fabrici" de curatat sangele. si daca e toxic, chestia asta ar trebui sa se aplice la ficatul tuturor vietuitoarelor (aka si vita), sunt multi producatori de hrana super-premium care pun ficat in boabe...si chiar nu cred ca ficatul ala e bio si curatat de toxine (avand in vedere ca sacul de 10 kile e 250 lei...chiar nu are cum sa fie bio carnea...)

pe de alta parte ficatul este o sursa importanta de fier...

sunt atatea controverse...cu hrana blanosilor...

unii zic: e ok sa ii dai oase tubulare de pui crescut in ferma, periculoase sunt oasele tubulare de pui crescut la tara. puiul din ferma e sacrificat la 1,5 luni de cand iese din ou si nu are timp sa intareasca oasele in asa fel incat sa fie tari sa se sparga in aschii...

acuma...fiind atatea controverse, am zis eu sa ii dau super-premium (desi ii dau cu inima indoita: unele au prea multe proteine, altele au grau, altele au mazare, altele au cartofi, crescatorii din afara de ciobanesti sunt impotriva graului, catofilor si mazarii si sunt impotriva prea multor proteine) plus mancare gatita. inca nu sunt absolut sigura ca ii pun in mancarea gatita tot ce are el nevoie, ca daca as ajunge la o formula ideala i-as da doar mancare gatita...plus ca ii da vetul vitamine si calciu (acu' cat e in crestere). cert e ca toby nu face mofturi la mancare, cred ca ar manca si pietre de foame...dar cand are in fata portia (mancare gatita+boabe+oase+paine uscata) pe o zi procedeaza asa: daca ii e foarte foame se baga la castronul de mancare gatita si il rade intr-un minut, daca nu ii e foarte foame, ia osul, il roade pe indelete si dupa aia se baga la mancarea gatita. niciodata nu s-a dus prima oara la boabe, desi i-am pus diverse feluri sa il incerc.

#86
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
acum cat e in crestere e extrem de important sa`i dai branza de vaci cu ou si cu calciu. e cea mai buna combinatie pt el. eu asa mi`am crescut toti cainii pe care i`am avut de mici. in cazul actualului caine nu s`a aplicat pt ca l`am gasit pe strada cand avea in jur de 1 an de zile si era 3/4 mort plus ca era un schelet ambulant, avea doar un sfert din greutatea normala.
cat despre hrana uscata, nu degeaba e facuta si ea cu cap pe categorii in functie de talie, rasa, nevoi, comparativ cu hrana de duzina. din pacate cei care nu`si permit sa isi creasca un caine cu o hrana mai buna aleg hrana ieftina, dar chiar si asa e de preferat decat amaratii aia care stau in lanturi prin curtile oamenilor la tara si vad o singura data pe zi un colt de paine vechi sau o coaja de mamaliga.
insa daca ai posibilitatea sa iti intretii animalul cu hrana buna, chiar cu grau cu mazare cu cartof ce o fi facuta, ca nu de prosti or baga aia toate legumele in produse, e bine sa o faci.

#87
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da, am uitat ca la 3 zile papa branza si ou.

ca sa iti spun sincer, mie 2 medici veterinari mi-au spus ca e buna hrana super-premium, dar daca am posibilitatea sa ii gatesc, mai bine ii gatesc!

#88
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
normal ca mai bine ii gatesti. e si firesc. si invata`l de pe acum sa manance legume si fructe crude. morcov si mar in special.
dar vezi tu ca si hrana uscata are rolul ei in nutritie pt ca ii asigura un aport mai mare de proteine si multe alte elemente pe care din hrana gatita nu prea le poate lua.
si eu militez pt hrana gatita, dar asta e :D

#89
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mar da, dar morcovul crud cica da diaree...din morcov ia vit.A, eu ii pun in mancare unt pentru grasimi+vit.A.

pai proteine ia din carne, chiar daca e gatita tot ii furnizeaza proteine.

si mancarea gatita sigur nu are conservanti, la asta ma tot gandesc io...

Edited by anknic, 30 January 2010 - 00:34.


#90
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
am revenit dupa cateva zile. se pare ca hill`s vrea si de vita si de pui, in rest eukanuba nimic, pro plan nimic, royal canin de nici un fel :|
o fi smintit cainele meu? :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate