Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Relatie, vorbit prin mesaje

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...

Windows 10 Pro - Automatic Repair...

Purici pisica apartament
 Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...

kit placa de baza si procesor pen...

Cum aflu balanta unei adrese cu b...
 Sfaturi achitizie PC - Cabinet Av...

Sonerie modulara montata in tablo...

Poezii uitate/pierdute

Cartela roaming
 Opinii despre un PC pentru editar...

Problema Document Scan Ubuntu

Cine este "Imparatul"?

Ce obiecte din Italia, Franța, Ma...

Hrana uscata

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

lavysirboiu

lavysirboiu

New Member

• Grup: Banned

View PostDev, on 22nd December 2009, 16:57, said:

Dintre cele care se gasesc in Romania, Orijen ii da oricand clasa :peacefingers:

subscriu.
orijenuk este cotata cu 6 stele-singura din romania-si are 70% carne
si ,in plus,nu contine deloc cereale!
daca cititi un pic pe eticheta,vedeti ca difera de celelalte marci
din pacate,nu este foarte cunoscuta in romania.eu am aflat de la o prietena care era foarte multumita de ea-si dupa ce am incercat-o,am inteles de ce era asa incintata.

http://www.petshop4y...rijen-m-12.html

anknic

anknic

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostDev, on 23rd December 2009, 12:59, said:

Se fac fantastic de multi bani de pe urma hranei pentru animalele de companie. Ca si la preparatele pentru oameni pe producatori ii intereseaza in primul rand castigul si abia apoi sanatatea animalelor. Asa zisele studii facute de veterinari sunt sponsorizate de companiile producatoare. Mi se pare normal ca rezultatele sa le fie favorabile :nonobad: . Majoritatea produselor au prea multe grane in compozitie (cainii si pisicile sunt animale carnivore deci granele nu le aduc nici un beneficiu) si conservanti. Publicitatea agresiva si complicitatea veterinarilor care primesc parte din castig au facut sa le creasca asa mult popularitatea. Vei gasi studii independente care arata ca mult mai multe animale au avut probleme de sanatate in ultimii 20-30 de ani de cand a inflorit industria asta fata de anii dinainte cand animalele aveau ca principala sursa de hrana carnea.

Hranirea animalelor cu boabe e comoda pentru noi dar nicidecum sanatoasa pentru animale. E partial adevarat ce zici tu cu carnea, pot aparea probleme de sanatate din cauza excesului de proteine (ficat, rinichi) si la animalele hranite exclusiv cu carne daca nu au avut parte de miscare suficienta, daca nu au baut suficienta apa etc. O dieta echilibrata asemanatoare cu ce ar manca in salbaticie nu ar trebui insa sa puna probleme.

nu stiu ce sa mai zic...se pare ca totusi cainii mananca si altceva decat carne! in evolutia lor s-a demonstrat ca mananca si legume si fructe si alte cereale, ba chiar e indicata ca si dieta ceva de genul 1/3 carne, 1/3 legume si fructe si 1/3 cereale. la legume si fructe (fasole uscata si cartof) sunt cateva nedezirabile, la fel si la cereale (grau)

adrianatoma

adrianatoma

matz matz

View Postanknic, on 30th December 2009, 20:20, said:

nu stiu ce sa mai zic...se pare ca totusi cainii mananca si altceva decat carne! in evolutia lor s-a demonstrat ca mananca si legume si fructe si alte cereale, ba chiar e indicata ca si dieta ceva de genul 1/3 carne, 1/3 legume si fructe si 1/3 cereale. la legume si fructe (fasole uscata si cartof) sunt cateva nedezirabile, la fel si la cereale (grau)

da, sa zicem ca daca e sa comparam dieta unui caine cu a unei pisici, cea din urma este clar carnivora (singurul contact cu legumele si cerealele e prin ingerarea continutului stomacului prazii), pe cand cainele s-a adaptat nevoilor de-a lungul timpului si a dezvoltat o toleranta mai mare decat stramosii sai la cereale. dar procentele puse de tine par totusi exagerate. nu stiu pe ce baza au fost ele gandite, dar asta inseamna ca nivelul de proteina este mult mai scazut decat cel de carbohidrati, ceea ce este complet incorect chiar si in dieta unui caine. nu mi se pare deloc echilibrat ca dieta unui caine sa contina cantitati egale de carne si porumb...

anknic

anknic

Guru Member

uite compozitia pentru hills (pentru pui mari ca dimensiune):

Protein 28.1%
Fat 15.9%
Carbohydrate (NFE)38.5
Fibre (crude)4.1%
Moisture 7.5%

si pentru caini adulti:

protein 22,2%
fat 9,2%
carbohidrati 43,2%

etc.

si de la royal canin citire:

Aa- aA+ Send to a friend Print

Cats an dogs can live without carbohydrates in their food, as they synthesise the carbohydrates they need for the cells from amino acids. The intake of carbohydrates does however greatly improve the body's functioning.

While glucose, saccharose, lactose and starch have the sole function of furnishing energy, their botanical origin and how well they are cooked influence their digestion. The presence in the food of poorly cooked starch can cause diarrhea. Fiber, which is also a carbohydrate, is very good for transit and for the balance of bacterial flora. This is true of fructo-oligosaccharides (FOS) and mannan-oligosaccharides (MOS) for instance.

Edited by anknic, 31 December 2009 - 15:35.

adrianatoma

adrianatoma

matz matz

View Postanknic, on 31st December 2009, 16:23, said:

uite compozitia pentru hills (pentru pui mari ca dimensiune):

Protein 28.1%
Fat 15.9%
Carbohydrate (NFE)38.5
Fibre (crude)4.1%
Moisture 7.5%

pai Hills e una dintre cele mai comerciale hrane de animale de pe piata...credeam ca e un studiu mai smecher ceva, nu facut de hills
nu, nu e firesc sa contina mai multi carbohidrati decat proteine. d-asta avem animale cu probleme de greutate, cu diabet si alergii...tocmai pentru ca e mai ieftin sa bagi porumb si cartofi decat carne in hrana lor.
plus ca procentele de proteina sunt din carne si derivate din carne (resturi, gheare, piele etc), nici macar nu sunt doar din carne de consum uman, cum ar fi firesc

nici macar nu respecta echilibrul ala si asa subred, de o treime proteine, o treime carbohidrati. are o cantitate f mica de fibre, ma gandesc ca e posibil sa constipe acest gen de hrana daca cainele nu va primi si hrana umeda si semi-umeda (conserva sau gatita special pt el).
no way, n-as hrani animalul cu asa ceva, dar nah, e o parere strict personala, sa nu ma intelegi gresit

anknic

anknic

Guru Member

mda, in fine, mie dieta cu 1/3 mi-a dat-o medicul. ti-am dat exemplu de la hills (e considerata totusi premium) ca ala l-am gasit pe net in acest moment. mancarea super premium de pisici contine cereale (intr-o cantitate mai mare decat poate ai crede tu).

...si totusi carbohidratii ii dau energie animalutului, mie de aia nu mi se pare aiurea, prea multa proteina cred eu totusi ca i-ar strica la rinichi...

la pisici, in tabelul de la hill proteina are 38% si carbohidratii 22% si contine si malai :)

Edited by anknic, 31 December 2009 - 15:47.

anknic

anknic

Guru Member

Ingredientele Schesir Kitten Pui: carne de pui min 26%, extract de cartofi, orz, orez, grasime animala, pulpa de sfecla, gluten, extract din ficat de pasare, drojdie de bere, fibre vegetale, seminte de in, mazare, ulei de floarea soarelui, extract de cicoare, FOS, ulei de cod, L-Carnitina, Aloe Vera, extract de rozmarin, extract de galbenele, extract de musetel, extract de ceai verde, seminte de chimen, yucca, taurina, chondroitina.

adrianatoma

adrianatoma

matz matz

View Postanknic, on 31st December 2009, 15:43, said:

mda, in fine, mie dieta cu 1/3 mi-a dat-o medicul. ti-am dat exemplu de la hills (e considerata totusi premium) ca ala l-am gasit pe net in acest moment. mancarea super premium de pisici contine cereale (intr-o cantitate mai mare decat poate ai crede tu).

...si totusi carbohidratii ii dau energie animalutului, mie de aia nu mi se pare aiurea, prea multa proteina cred eu totusi ca i-ar strica la rinichi...

la pisici, in tabelul de la hill proteina are 38% si carbohidratii 22% si contine si malai :)

stiu ce contine mancarea de animale. de un an de zile e subiectul numarul 1 care ma preocupa in cresterea pisicii mele. din punctul meu de vedere, nutritia este foarte importanta, poate scuti animalul de multe probleme de sanatate daca alegerea este facuta corect.
la pisici ar fi crunt sa iei o hrana cu aproape 50% carbohidrati cand ea are pana si dantura de asa natura incat stie sa sfasie carne nu sa manance porumb, deci e clar ca organismul ei e "setat" pentru altceva decat cereale. asta cu malaiul e misto rau, ia sa incerc sa ii dau niste malai inmuiat in apa :lol:

nu zic ca nu dau energie carbohidratii sau ca nu sunt benefici. normal ca sunt, dar nu e necesar sa se insiste atata pe ei (43% e enoooorm) si in niciun caz din cereale, mai degraba din cartof dulce (sweet potato) sau alte leguminoase.
se prefera cerealele pentru ca sunt mult mai ieftine, dar nu au aceeasi valoare energetica...

uite analiza de la Orijen Puppy Large

Protein: 40%
Fat - 16%
Fiber - 3%
carbohydrates - 20%

Parca asa mai pare hrana de animal carnivor...

iar pentru adulti:

Protein - 38
Fat-18
Fiber - 3%
Carbohydrates - 22%

In afara faptului ca avand un continut redus de fibre si de carbohidrati poate constipa putin, este o hrana cat de cat apropiata de o dieta naturala.
Daca este sustinuta de hrana umeda de calitate (care poate contine legume, mai ales) si tratatii pregatite in casa, este excelenta.

anknic

anknic

Guru Member

hai sa iti spun ceva: adevarul este undeva la mijloc! studiez etichete de mancare de catel si forumuri de crescatori. mancarurile super premium pentru catei contin (unele) mazare sau cartof...ingrediente pe care crescatorii le gasesc absolut indezirabile pentru catei, dar nu contin cereale (nu ma refer la grau), ingredient pe care crescatorii il considera absolut necesar...

(si vorbesc de crescatori profi, medici veterinari, etc)

Psych0Bitch

Psych0Bitch

Member

• Grup: Members
sunt crescatoare de caini de o viata insa intampin o mare problema cu hrana cainelui meu. este pt prima data cand ma confrunt cu un caine care refuza orice fel de hrana premium/super premium in detrimentul pedigreeului. refuza total orice alta marca de hrana uscata. nu stie si nu vrea decat pedigree. mancare gatita mananaca de 2 3 ori maxim dupa care il apuca infometarea si plansul dupa granule. e vorba de un dog german adult.
am incercat cu purina, cu royal canin, cu hills cu acana cu mama mea si cu tatal meu, am incercat cu hrana pt caini mofturosi, cu bewi dog,  nici macar nu se uita la ea.
belcando nici n`a vrut sa se gandeasca sa guste. de la belcando mananca doar conservele de carne. atat.
am incercat sa nu`i dau sa manance o perioada dupa care sa`i dau hrana uscata de calitate. mananca 2 inghitituri dupa care pleaca suparat, vine la mine si imi cere de mancare. se asaza in fund si plange pana ma apuca nervii.
recunosc ca n`am incercat eukanuba pt ca m`am lasat pagubasa. maine o sa incerc cu eukanuba pt ca nu mai suport eu sa vad si sa miros pedigreeul. va rog sa`mi dati un sfat daca ati avut probleme de genul acesta si cum ati rezolvat. astept orice parere.
sper si vreau sa cred ca`i pot schimba alimentatia aceasta.

GTFMIOFE

GTFMIOFE

Active Member

nu inteleg de ce te deranjeaza ca-i place pedigree. e mai proasta calitativ?
al meu catel vrea doar mancare gatita, hrana uscata o data pe saptamana, cateva bobite.

bilibistrocizel

bilibistrocizel

Senior Member

View PostPsych0Bitch, on 28th January 2010, 02:58, said:

sunt crescatoare de caini de o viata insa intampin o mare problema cu hrana cainelui meu. este pt prima data cand ma confrunt cu un caine care refuza orice fel de hrana premium/super premium in detrimentul pedigreeului. refuza total orice alta marca de hrana uscata. nu stie si nu vrea decat pedigree. mancare gatita mananaca de 2 3 ori maxim dupa care il apuca infometarea si plansul dupa granule. e vorba de un dog german adult.
am incercat cu purina, cu royal canin, cu hills cu acana cu mama mea si cu tatal meu, am incercat cu hrana pt caini mofturosi, cu bewi dog,  nici macar nu se uita la ea.
belcando nici n`a vrut sa se gandeasca sa guste. de la belcando mananca doar conservele de carne. atat.
am incercat sa nu`i dau sa manance o perioada dupa care sa`i dau hrana uscata de calitate. mananca 2 inghitituri dupa care pleaca suparat, vine la mine si imi cere de mancare. se asaza in fund si plange pana ma apuca nervii.
recunosc ca n`am incercat eukanuba pt ca m`am lasat pagubasa. maine o sa incerc cu eukanuba pt ca nu mai suport eu sa vad si sa miros pedigreeul. va rog sa`mi dati un sfat daca ati avut probleme de genul acesta si cum ati rezolvat. astept orice parere.
sper si vreau sa cred ca`i pot schimba alimentatia aceasta.
dai cateva luni bune doar mancare gatita ca sa uite de boabe(pediree),si vezi dupa daca o sa mai refuze boabele care le refuza pana acuma
multa lume spune ca pedigree e infecta,eu nu stiu cum este nu am folosito...

Edited by bilibistrocizel, 28 January 2010 - 11:30.

Psych0Bitch

Psych0Bitch

Member

mancare gatita doar 3 4 hai maxim 5 zile. dupa care incepe sa refuze si mancare gatita si sa planga si sa jeleasca dupa granule.
din proprie experienta va spun ca pedigree`ul  ceva odios.
pe langa faptul ca miroase oribil, este lipicios, uleios, ramane impregnat mirosul in piele mult timp daca nu te speli imediat pe maini, cand cainele isi face nevoile miroase de`ti lesina flora si fauna pe o raza de 1 km vorba vine, cainele mananca si peste 1kg pe zi si tot nu se satura, trebuie hrana completata.
imi fac griji pt ca bestia este un dog german care are nevoie de o alimentatie specifica rasei, avand aparatul digestiv mai scurt decat la alte rase, automat si hrana trebuie sa fie specifica.
o sa incerc toate variantele si voi vedea la ce rezultate ajung.
sper sa mearga cu hrana gatita mai mult timp.
multumesc mult pt raspunsuri.

bilibistrocizel

bilibistrocizel

Senior Member

View PostPsych0Bitch, on 28th January 2010, 14:47, said:

mancare gatita doar 3 4 hai maxim 5 zile. dupa care incepe sa refuze si mancare gatita si sa planga si sa jeleasca dupa granule.
pe langa faptul ca miroase oribil, este lipicios, uleios, ramane impregnat mirosul in piele mult timp daca nu te speli imediat pe maini, cand cainele isi face nevoile miroase de`ti lesina flora si fauna pe o raza de 1 km vorba vine, cainele mananca si peste 1kg pe zi si tot nu se satura, trebuie hrana completata.
imi fac griji pt ca bestia este un dog german care are nevoie de o alimentatie specifica rasei, avand aparatul digestiv mai scurt decat la alte rase, automat si hrana trebuie sa fie specifica.
cand iti refuza si mancarea gatita dai doar o data pe zi seara,si daca o refuza si atunci lasal 1-2 zile nemancat(cam naspa)dupa cred ca o sa rada castronu....

overseas

overseas

Guru Member

Cainele face mofturi cand i se acorda atentie. Ciobanescul meu nu mananca daca ma vede, sta numai dupa mine sa ne jucam, cu orele. Daca intru in casa si nu ma vede o ora, se duce la castron. Daca nu sunt acasa cateva zile si-i pune altcineva in castron, mananca tot. Trebuie disciplina.

anknic

anknic

Guru Member

View Postadrianatoma, on 31st December 2009, 15:31, said:

pai Hills e una dintre cele mai comerciale hrane de animale de pe piata...credeam ca e un studiu mai smecher ceva, nu facut de hills
nu, nu e firesc sa contina mai multi carbohidrati decat proteine. d-asta avem animale cu probleme de greutate, cu diabet si alergii...tocmai pentru ca e mai ieftin sa bagi porumb si cartofi decat carne in hrana lor.
plus ca procentele de proteina sunt din carne si derivate din carne (resturi, gheare, piele etc), nici macar nu sunt doar din carne de consum uman, cum ar fi firesc

nici macar nu respecta echilibrul ala si asa subred, de o treime proteine, o treime carbohidrati. are o cantitate f mica de fibre, ma gandesc ca e posibil sa constipe acest gen de hrana daca cainele nu va primi si hrana umeda si semi-umeda (conserva sau gatita special pt el).
no way, n-as hrani animalul cu asa ceva, dar nah, e o parere strict personala, sa nu ma intelegi gresit

voiam sa mai scriu (da' am uitat) ca unii caini fac dermatite de la prea multe proteine. or stii si ei ceva...

lavysirboiu

lavysirboiu

New Member

View Postanknic, on 28th January 2010, 19:15, said:

voiam sa mai scriu (da' am uitat) ca unii caini fac dermatite de la prea multe proteine. or stii si ei ceva...
importanta este sursa din care provina proteina.
probleme digestive si de piele sint mai degraba determinate de cerealele care se gasesc in hrana uscata(grau,porumb,secara,gluten,etc) decit de la procentul de proteina;cind acesta provine din carne este super ok

anknic

anknic

Guru Member

View PostPsych0Bitch, on 28th January 2010, 13:47, said:

vrea pedigree din acelasi motiv pentru care noi oamenii preferam fast food-ul: contine glutamat. acesta determina o senzatie de placere in creier...

View Postlavysirboiu, on 28th January 2010, 18:33, said:

importanta este sursa din care provina proteina.
probleme digestive si de piele sint mai degraba determinate de cerealele care se gasesc in hrana uscata(grau,porumb,secara,gluten,etc) decit de la procentul de proteina;cind acesta provine din carne este super ok

stiu si eu...cunosc un catel care facea dermatita de la hrana super premium care nu contine cereale...pe forumuri de crescatori vei mai gasi astfel de cazuri. dermatita a disparut atunci cand i-a schimbat hrana cu boabe super premium care contineau mai putina carne si aveau cereale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate