Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Hrana uscata

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Stiu sigur ca se poate. Una dintre solutiile sugerate a fost sa iau legatura cu un agent de distributie, din cel care vinde pe la petshop-uri, si sa ma intelege cu el, legal binenenteles, pentru a achizitiona pe firma saci de mancare la pret de distributie. Din pacate nu am firma si nici nu pot implica amici cu firme pentru ca am inteles ca este difcil sa introduci in casa facturi care nu au nici o legatura cu domeniul de activitate a firmei.

Canisele nu cumpara cantitati foarte mari, dar au preturi ridicole. Dupa cum am spus, am luat mancare cu 140 de lei, prin urmare trebuie sa existe o solutie.

#38
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Am fost cat se poate de serios cand am zis ca vreau si eu. La pet shop-ul din zona mea Royal Canin e 20 ron/kg, iar Eukanuba 19 ron/kg. La 140 ron/20kg vreau oricand. Daca descoperi vreo sursa, da un semn pls.

#39
lavysirboiu

lavysirboiu

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.05.2009

View Postbobinstein, on 10th April 2008, 19:18, said:

ce parere aveti,care este cea mai bine vanduta mancare pentru caini(de talie mica,de talie mare,pui,adulti) si e adevarat ca cea mai vanduta mancare e si cea mai buna?cum vi se par preturile din pet-shop-uri?


vin sa-mi dau si eu cu parerea.nu cred ca cea mai vinduta hrana de animale e neaparat si cea mai buna.am observat ca sint multi din cei ce au un caine care ,cum aud de o marca ca e buna si ieftina(sau nu) gata ,merg sa si-o cumpere.

eu nu cred ca exista cea mai buna hrana pentru caini;cred ca cel mai bun lucru este sa invatam fiecare dintre noi cum sa aflam care hrana este cea mai buna pentru cainele nostru;fiecare caine are individualitatea lui,gusturile lui,predispozitiile pui spre a-i placea/nu o mancare pentru caini;unii caini dezvolta alergii la nu stiu ce componeta dintr-o hrana,altii nu.

Cind vorbim de alegerea unei marci de hrana uscata pentru caini trebuie sa stim la ce sa ne uitam pe eticheta/descrierea respectivului sortiment.E important sa fie premium/superpremium.
Un alt aaspect important este proteina-din ce provine aceasta-cainii fiind carnivori si avind nevoie de proteina din carne.La unele marci superpremium-de ex Orijen ,sint trei surse de carne-de pui,curcan ,peste si proportia de carne e de 70%.

Un alt aspect la care trebuie sa fim atenti este continutul de cereale:porumb,grau,etc
Graul si porumbul pot dezvolta alergii sau chiar probleme digetive la cainii mai sensibili.

Mai trebuie sa fim atenti la procentul de calciu,fosfor ,etc
La cainii de talie mare este important ca hrana sa contina condroitina si glucozamina-substante pentru sanatatea articulatiilor.

Deci,ideal ar fii ca fiecare sa-si aleaga hrana  cea mai potrivita pentru cainele lui.

Eu cel putin ,dupa multe cautari si analize,am decis ca Orijen este marca cea mai buna pentru cainele meu-si cainele e de acord cu mine.Se dezvolta ff bine cu acasta marca

iata un articol despre orijen-care ne poate deschide un pic ochii
http://www.petshop4y...acana-a-16.html

cei de la petshop4you va pot da sfaturi bune cind nu stiti ce hrana sa alegeti-asta in functie de multe aspecte

#40
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
al meu catelus(caniche) nu prea se atinge de boabe. vrea numai carnita. ii amestec hrana uscata cu carnita, dar alege numai carnea. ce ma deranjaza cel mai tare este ca blanita lui nu prea are luciu, plus ca i cam cade si paru, probabil din lipsa vitaminelor pe care le ar fi luat din bobite.
ce sa fac?

#41
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostGTFMIOFE, on 22nd December 2009, 11:54, said:

al meu catelus(caniche) nu prea se atinge de boabe. vrea numai carnita. ii amestec hrana uscata cu carnita, dar alege numai carnea. ce ma deranjaza cel mai tare este ca blanita lui nu prea are luciu, plus ca i cam cade si paru, probabil din lipsa vitaminelor pe care le ar fi luat din bobite.
ce sa fac?
carnea este mult mai sanatoasa decat boabele,poti sai dai niste vitamine pt blana

#42
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostGTFMIOFE, on 22nd December 2009, 10:54, said:

al meu catelus(caniche) nu prea se atinge de boabe. vrea numai carnita. ii amestec hrana uscata cu carnita, dar alege numai carnea. ce ma deranjaza cel mai tare este ca blanita lui nu prea are luciu, plus ca i cam cade si paru, probabil din lipsa vitaminelor pe care le ar fi luat din bobite.
ce sa fac?

Caine destept :peacefingers: . Poti sa-i dai vitamine separat.

View Postbilibistrocizel, on 22nd December 2009, 11:56, said:

carnea este mult mai sanatoasa decat boabele,poti sai dai niste vitamine pt blana

Scuzati, n-am vazut c-ai scris si tu, era postarea pe pagina urmatoare :confuzzled:

#43
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Hill's e cea mai buna,dupa parerea mea.Oricum hrana uscata pentru animale este echivalentul chipsurilor si a fast-food-urilor pentru oameni si dauneaza la fel de mult.

#44
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postelaxalien, on 22nd December 2009, 15:24, said:

Hill's e cea mai buna,dupa parerea mea.Oricum hrana uscata pentru animale este echivalentul chipsurilor si a fast-food-urilor pentru oameni si dauneaza la fel de mult.

Dintre cele care se gasesc in Romania, Orijen ii da oricand clasa :peacefingers:

#45
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostDev, on 22nd December 2009, 16:57, said:

Dintre cele care se gasesc in Romania, Orijen ii da oricand clasa :peacefingers:

subscriu :kisstogether:

#46
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008

View Postbilibistrocizel, on 22nd December 2009, 12:56, said:

carnea este mult mai sanatoasa decat boabele,poti sai dai niste vitamine pt blana

deja sunt in ceata!!!!!!
eu stiam cu totul altceva!
boabele sunt bune pt ca contin toate vitaminele necesare, in timp ce carnea este mai puti9n indicata (ficat).
care este adevarul pana la urma?

#47
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostGTFMIOFE, on 23rd December 2009, 11:46, said:

deja sunt in ceata!!!!!!
eu stiam cu totul altceva!
boabele sunt bune pt ca contin toate vitaminele necesare, in timp ce carnea este mai puti9n indicata (ficat).
care este adevarul pana la urma?
hahaha asta o spun producatorii si medicii veterinari ca boabele sunt cele mai sanatoase(ca sa le vanda),sunt pline de conervanti si euri si pe perioade lungi de administrare pot provoca probleme animalului respectiv,deci acuma tragi u concluzia care mancare e mai buna pt catelu tau,carnea?sau boabele?
de la carne nu am auzit sa moara caini,dar in schimb de la boabe am auzit

Edited by bilibistrocizel, 23 December 2009 - 12:28.


#48
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostGTFMIOFE, on 23rd December 2009, 10:46, said:

deja sunt in ceata!!!!!!
eu stiam cu totul altceva!
boabele sunt bune pt ca contin toate vitaminele necesare, in timp ce carnea este mai puti9n indicata (ficat).
care este adevarul pana la urma?

Se fac fantastic de multi bani de pe urma hranei pentru animalele de companie. Ca si la preparatele pentru oameni pe producatori ii intereseaza in primul rand castigul si abia apoi sanatatea animalelor. Asa zisele studii facute de veterinari sunt sponsorizate de companiile producatoare. Mi se pare normal ca rezultatele sa le fie favorabile :nonobad: . Majoritatea produselor au prea multe grane in compozitie (cainii si pisicile sunt animale carnivore deci granele nu le aduc nici un beneficiu) si conservanti. Publicitatea agresiva si complicitatea veterinarilor care primesc parte din castig au facut sa le creasca asa mult popularitatea. Vei gasi studii independente care arata ca mult mai multe animale au avut probleme de sanatate in ultimii 20-30 de ani de cand a inflorit industria asta fata de anii dinainte cand animalele aveau ca principala sursa de hrana carnea.

Hranirea animalelor cu boabe e comoda pentru noi dar nicidecum sanatoasa pentru animale. E partial adevarat ce zici tu cu carnea, pot aparea probleme de sanatate din cauza excesului de proteine (ficat, rinichi) si la animalele hranite exclusiv cu carne daca nu au avut parte de miscare suficienta, daca nu au baut suficienta apa etc. O dieta echilibrata asemanatoare cu ce ar manca in salbaticie nu ar trebui insa sa puna probleme.

#49
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
" E partial adevarat ce zici tu cu carnea, pot aparea probleme de sanatate din cauza excesului de proteine (ficat, rinichi) si la animalele hranite exclusiv cu carne daca nu au avut parte de miscare suficienta, daca nu au baut suficienta apa etc. O dieta echilibrata asemanatoare cu ce ar manca in salbaticie nu ar trebui insa sa puna probleme."

plus de asta pe langa carne poti adauga tu putina branza, galbenus de ou sau legume fierte in amestec cu orez si carne.
dar asa practic ajungi sa gatesti pentru animal. tine doar de propietar daca e dispus sa faca asta si sa se intereseze in a gasi echilibrul perfect pentru cainele sau pisica sa.
suplimentele se pot adauga fie in hrana, sub forma de uleiuri cu Omega 3 si 6, taurina (la pisici) sau se pot administra separat, sub forma de tablete cu gust special pentru catei/pisici.

daca nu, singura solutie este sa gasesti o hrana industriala cat de cat "curata" dpdv al compozitiei si cat mai apropiata de ce ar consuma in natura animalul. Putin variante insa in RO pentru moment. eu tot astept ziua cand marci cu adevarat bune vor ajunge si in petshop-urile noastre, macar in alea virtuale ca in cele de cartier nici Orijen sau Applaws uscata nu gasesti :deadtongue:

#50
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostDev, on 23rd December 2009, 13:59, said:

Se fac fantastic de multi bani de pe urma hranei pentru animalele de companie. Ca si la preparatele pentru oameni pe producatori ii intereseaza in primul rand castigul si abia apoi sanatatea animalelor. Asa zisele studii facute de veterinari sunt sponsorizate de companiile producatoare. Mi se pare normal ca rezultatele sa le fie favorabile :nonobad: . Majoritatea produselor au prea multe grane in compozitie (cainii si pisicile sunt animale carnivore deci granele nu le aduc nici un beneficiu) si conservanti. Publicitatea agresiva si complicitatea veterinarilor care primesc parte din castig au facut sa le creasca asa mult popularitatea. Vei gasi studii independente care arata ca mult mai multe animale au avut probleme de sanatate in ultimii 20-30 de ani de cand a inflorit industria asta fata de anii dinainte cand animalele aveau ca principala sursa de hrana carnea.

Hranirea animalelor cu boabe e comoda pentru noi dar nicidecum sanatoasa pentru animale. E partial adevarat ce zici tu cu carnea, pot aparea probleme de sanatate din cauza excesului de proteine (ficat, rinichi) si la animalele hranite exclusiv cu carne daca nu au avut parte de miscare suficienta, daca nu au baut suficienta apa etc. O dieta echilibrata asemanatoare cu ce ar manca in salbaticie nu ar trebui insa sa puna probleme.
zicea cineva o data ca a avut un Ciobanesc German si il ducea o data pe zi la un abator ca sa manance resturi de carne si a trait bine mersi 16 ani :peacefingers:

Edited by bilibistrocizel, 23 December 2009 - 13:35.


#51
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
am inteles!
si eu m am chinuit pana acum incercand sa l conving sa manance boabe!
saracu, el stia mai bine ce e bun!
oricum, o sa i las si boabele in castron, macar sa le miroasa :thumbup:

#52
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostGTFMIOFE, on 23rd December 2009, 13:45, said:

am inteles!
si eu m am chinuit pana acum incercand sa l conving sa manance boabe!
saracu, el stia mai bine ce e bun!
oricum, o sa i las si boabele in castron, macar sa le miroasa :thumbup:

este bine totusi sa te asiguri ca accepta si hrana uscata, macar pentru perioadele cand nu poti fi cu el acasa si sa-i dai hrana gatita de tine sau carne proaspata.
hrana gatita in casa sau carnea cruda au dezavantajul de a se altera repede, deci daca nu esti acasa la ora mesei nu i-o poti lasa peste zi in castron sau cand pleci si nu-l iei cu tine.
pisica mea are boabe la dispozitie toata ziua. rontaie cand si cand din ele, dar de mancat serios nu mananca hrana uscata decat atunci cand lipsim de acasa si nu primeste hrana umeda sau alte tratatii. insa ma ajuta pe mine, sa nu stau cu grija ca persoana care trece pe la ea ar trebui sa-i mai si gateasca sau sa-i incalzeasca hrana pregatita pentru ea.

#53
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postbilibistrocizel, on 23rd December 2009, 12:35, said:

zicea cineva o data ca a avut un Ciobanesc German si il ducea o data pe zi la un abator ca sa manance resturi de carne si a trait bine mersi 16 ani

Normal :peacefingers: . Problemele apar tot cand exageram noi. Cainele are nevoie sa mai roada si un os, o bucata de cartilaj, niste pielita. Daca-i dai doar piept, muschi si carne macra nu-i bine. Totusi avand in vedere ca surse de carne serioase nu prea sunt (ceea ce se gaseste in supermarket e carne de la animale umflate cu pompa), niste suplimente sunt bine venite in dieta.

Discutia despre dieta ideala ar fi evident mult mai ampla. Cum zicea si Adriana nu-i grav daca profitam de tehnologie sa ne mai usuram si noua munca (desi am putea gati 1 data la 2 saptamani si pune mancarea portii la congelator) dar zic eu ca e bine sa fim informati.

Eu pisicii ii dau si boabe (dar din cele din carne, fara grane, fara arome, fara conservanti) din 2 motive: 1. Domnisorul nu mananca nimic daca-i mai mare decat o unghie, carnea trebuie sa i-o tai marunt altfel o lasa in farfurie; asa ca n-am avut nici o sansa sa-l conving sa manance oase; totusi are nevoie sa-si foloseasca dantura. Boabele le inghite de multe ori dar macar 4-5 daca mesteca in fiecare zi tot e bine. 2. Se intampla sa plecam cate 2 zile si sa n-aiba cine sa vina sa-l hraneasca de 2 ori pe zi cu hrana umeda. Asa ii putem lasa uscata fara grija.

View Postadrianatoma, on 23rd December 2009, 13:18, said:

este bine totusi sa te asiguri ca accepta si hrana uscata, macar pentru perioadele cand nu poti fi cu el acasa si sa-i dai hrana gatita de tine sau carne proaspata.
.....
:thumbup:

#54
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostDev, on 23rd December 2009, 15:27, said:

Normal :peacefingers: . Problemele apar tot cand exageram noi. Cainele are nevoie sa mai roada si un os, o bucata de cartilaj, niste pielita. Daca-i dai doar piept, muschi si carne macra nu-i bine. Totusi avand in vedere ca surse de carne serioase nu prea sunt (ceea ce se gaseste in supermarket e carne de la animale umflate cu pompa), niste suplimente sunt bine venite in dieta.

Discutia despre dieta ideala ar fi evident mult mai ampla. Cum zicea si Adriana nu-i grav daca profitam de tehnologie sa ne mai usuram si noua munca (desi am putea gati 1 data la 2 saptamani si pune mancarea portii la congelator) dar zic eu ca e bine sa fim informati.

Eu pisicii ii dau si boabe (dar din cele din carne, fara grane, fara arome, fara conservanti) din 2 motive: 1. Domnisorul nu mananca nimic daca-i mai mare decat o unghie, carnea trebuie sa i-o tai marunt altfel o lasa in farfurie; asa ca n-am avut nici o sansa sa-l conving sa manance oase; totusi are nevoie sa-si foloseasca dantura. Boabele le inghite de multe ori dar macar 4-5 daca mesteca in fiecare zi tot e bine. 2. Se intampla sa plecam cate 2 zile si sa n-aiba cine sa vina sa-l hraneasca de 2 ori pe zi cu hrana umeda. Asa ii putem lasa uscata fara grija.


:thumbup:
hehe inseamna ca eu sunt un norocos ca cele doua pisici ale mele mananca carnea indiferent de marime,oase de pui,etc....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate