Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Glucometre

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#73
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

 ralucadbch, on 05 octombrie 2017 - 15:19, said:

...............
incearca MultiCareIn, e mult mai precis fata de celelalte, masoara glicemia electric, nu foto, ca celelalte.

#74
fanutzu75

fanutzu75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2016
Eu am Wellion Cala mini. E austriac.Il folosesc de peste 1 an, si si-a pastrat precizia la fel ca prima data,cand l-am desigilat si am inceput sa-l folosesc. E din clasa profesional. Cautati review-uri despre pe net, sa va convingeti. Se gasesc c-am greu testere ptr.el,si sunt destul de scumpe(foloseste bandete Med Trust). Dar merita toti bani. "da la o parte" Accu Chek-urile. Foloseste foarte putin sange, o picatura cat o gamalie de ac e arhisuficienta(si chiar si cat un varf de ac e suficienta si masoara). Masoara electrochimic nu fotometric. Am si un AccuChekActive, dar am renuntat sa-l mai folosesc, din principalul(si cel mai nasol posibil)-foloseste foarte mult sange, si e destul incomod de folosit.

#75
florino32

florino32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 24.02.2007

 Remicade, on 06 octombrie 2017 - 09:11, said:

Daca sunteti din Cluj va dau gratuit un One Touch Select Plus.
Mai aveti acel ONE TOUCH SELECT PLUS ?  Am multe bandele pentru astfel de aparat dar nu gasesc sa cumpar,  nr. meu 0765075711

#76
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Da am, va dau mesaj.

#77
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Există vreun top adevărat de glucometre pentru 2019, în afară de cele cu iz comercial ??? Vreau să cumpăr un glucometru bun și descopăr o mulțime de oameni nemulțumiți de orice glucometru, totuși ar trebui să existe și glucometre mai bune care ar măsura glicemia cât de cât în limite corecte ! Posted Image

#78
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
”Glucometrele care folosesc teste conform standardului ISO 15197:2013 (enzima GDH) ar fi mult mai precise decat cele care lucreaza dupa standardul ISO 15197:2003 (enzima GOD). Se mai specifica pe acolo cum ca sistemul enzimatic GDH pe care se bazeaza testele asigura o determinare exacta a glicemiei. In plus influenta concentratiei de oxigen si a altor substante din sange este mult mai redusa decat in cazul altor reactivi (enzima GOD)”

Cele care lucrează cu enzima GDH ar fi ACEST model fabricat de indieni după câte am găsit pe internet, dar nu prea se discută despre el pe la noi și testele se găsesc cam rar, mai mult pe ebay. Eu în schimb am ales să cumpăr un glucometru fabricat de Bayer, precizie ridicată, atestat ISO 15197/2013 la un preț excelent, inclusiv cu 50 de teste, pentru că toate clasamentele europene dau această marcă de glucometre ca fiind cea mai exactă în măsurători și cu cele mai puține plângeri din partea clienților ! Posted Image

#79
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Unul din cele mai bune glucometre la ora actuala este Contour Plus ONE, acuma nu te deranjeaza foarte mult daca iti arata 200 sau 210, ele nu sunt facute sa-ti arate glicemia ca la NASA, nu ai neaparat nevoie de valoarea EXACTA cu 2 zecimale. Daca ai dubii de diabet iti faci glicozilata.

Un test din 2016 (stanga sunt cele mai bune) dar multe nu se comercializeaza la noi.

Attached Files

  • Attached File  1111.JPG   64.17K   37 downloads

Edited by Remicade, 10 September 2019 - 13:32.


#80
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu mă deranjează erori de plus, minus 10%, dar peste acestă valoare a erorilor deja mă gândesc de ce să mai cumpăr un glucometru ??? Contour Plus One are display color și este mai de fițe, în rest nici o diferență față de Contour Plus ăla mai urâțel care vreau să-l cumpăr ! Posted Image

#81
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu stiu daca cel fara One se poate conecta direct la telefon cum poate Plus.

#82
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mi-am cumpărat deja Contour Plus cu 50 de bandelete la 78 lei total cu transport și îl aștept să-mi sosească, apoi sper să-mi iau și un alt glucometru probabil Contour One Plus sau de la firma Roche, un model Accu Chek pentru că la noi am înțeles că primești bandelete mai ieftine pe rețetă la acest glucometru ! Nu mă interesează deocamdată bluetooth și alte chestii transferate pe telefon, deocamdată trebuie să mă familiarizez cu primul glucometru și apoi după cum mă cunosc ca perfecționist, o să-mi doresc aparate de ultimă generație !

Un prieten mi-a făcut glicemia cu un glucometru Accu Chek mai vechi cu bateria consumată, teste vechi și mi-a ieșit glicemia 375, ceea ce mi se pare exagerat, probabil aparatul lui a afișat o eroare mare din cauza bateriei, pentru că după vreo 3 tentative cu chiu cu vai a afișat acest rezultat Posted Image ! De aceea rezultatul ășta șocant m-a pus pe gânduri că am diabet și deja nu mai consum dulciuri și am trecut la pâine neagră, foarte puțină, acu” când îmi sosește glucometrul o să văd zi de zi valorile reale ! Posted Image

#83
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Se ia dimineata pe nemancate, trebuie sa fie sub 126 mg, painea neagra tot carbo rafinati sunt pana la urma nu e painea aia de pe vremuri. Esti supraponderal?

Pe reteta orice teste ai primi ele sunt gratuite nu conteaza marca aparatului.

#84
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Se poate spune că sunt supraponderal, am 109 kg la 1.88m, dar nu am fumat niciodată până astăzi la 53 de ani, alcool beau ocazional în limita un pahar, două bere sau vin și tării slabe gen vișinată foarte rar un păhăruț, în schimb sunt gurmand, mănânc multă pâine, nu mă omor după carne, aleg peștele, din păcate până acum am consumat dulciuri excesiv, pe unde le-am prins le-am devorat !!! Posted Image

Sper până la sfârșitul anului să dau jos 9 Kg și în 2020 să mai dau jos încă 10 Kg, cred că greutatea mea optimă ar fi undeva la 90 Kg ținând cont că am acumulat ceva musculatură din timpurile când lucram ca miner subteran. Posted Image

#85
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,018
  • Înscris: 04.09.2018
Eu am accu check active si sunt f multumit de el ptr mama, da bine, testele sunt rezonabile ca pret.

Vio, valoarea aia nu e departe de adevar, masoara cu altul cu teste neexpirate si spune-ne cat e.
Bazal trebe sa fie sub 100 nu sub 126, la o ora de la masa sub 155 (zic astia ca nu se ia la o ora, dar un medic in varsta a recunoscut asta valoareA) si la doua ore sub 140 la sanatosi, glicata sub 5,7. Testu se face fie cu 150 g paine alba sau 75 g glucoza dizolvata in 300 ml apa. Mi s-a zis ca si acasa se poate face orientativ.
Sub 126 si peste 99 e prediabet deja dimineata.
La diabetici sa fie sub 130 bazala, la doua ore sub 160 (nu mai mult, tot de medic spus mamei), glicata sub 7.

#86
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
O să văd ce şi cum este cu diabetul ăsta, cert este că simptomele care m-au pus pe gânduri sunt gura uscată în timpul somnului, urinarea frecventă, gust amar, beau apă foarte multă, media este de vreo 5 litri în 24 de ore pe timp de vară și vreo 2 litri iarna, dar asta o fac din tinerețe, nu pot spune că este un simptom care să-l asociez cu diabetul zaharat ! O să-mi iau și alte glucometre dacă sunt susceptibil de diabet, voi trece pe insulină dacă este nevoie, am renunțat total la dulciuri, sucuri pe bază de zahăr și pâine albă !

După ce am urmărit un documentar american pe Netflix se spune că marile corporații alimentare din lume care vând și procesează carnea, au aruncat vina pe zahăr, au plătit bani grei laboratoarelor ca să dezinformeze oamenii, pentru că după ultimele cercetări, zahărul nu este responsabil pentru apariția diabetului, ci doar întreține diabetul la fel ca și carbohidrații, iar principala vină pentru care omul ajunge la diabet și scapă greu sau deloc, este consumul excesiv de grăsimi animale și carne roșie în special !

Mai în glumă mai în serios o să mă bucur dacă trec pe insulină, am citit recent că niște cercetători englezi au făcut teste pe 9 indivizi, cărora le-au administrat timp de un an insulină și niște suplimente speciale mai secretoase, au reușit să le inverseze procesul îmbătrânirii, din testele lor se spune că subiecții au întinerit cu cca. 2.5 ani și urmează ca acești cercetători să facă teste serioase pe sute de voluntari pentru a se confirma că hormonii și suplimentele administrate diabeticilor pot stopa îmbătrânirea, ba chiar o pot face reversibilă !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 11 September 2019 - 09:45.


#87
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,018
  • Înscris: 04.09.2018
Ai ma Viorel nu mai crede toate prostiile cu intinerirea, ca la multi oameni secretia de insulina e tot aia daca mananca la fel, poate chiar mai optim, ca ptr 30 g carbo trebe sa bagi tot atata insulina ptr procesare, si corpu baga la fel,  nu e..., te iei dupa toate documentarele fara sa te gandesti ca oamenii au insulina oricum secretata in sange, unii chiar mai multa decat trebuie.
Daca iti place sa-ti faci 4 injectii zilnic, aia e.

Cu zaharu, da, nu el da diabet, genele defecte, nici o carne rosie si grasimi. Sunt multi obezi fara diabet. Cel mult de la obezitate poti face rezistenta la insulina, dar obezitatea o iei si de la grasimi si de la carbo daca sari de kcal arse.

#88
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am primit glucometrul Contour Plus, mi se pare extrem de simplu de lucrat cu el și primul test l-am făcut ieri după ce am mâncat pe la ora 19.30 și aparatul mi-a arătat o valoare de 244, dar plecând de la 375 pe care mi-o făcuse un prieten pe un Accu Chek cu o săptămână mai devreme și pe nemâncate, este o scădere vizibilă și datorită regimului fără pic de zahăr și pâine putină doar neagră !

Astăzi de dimineață la ora 8.00 pe nemâncate și nebăute glicemia afișată de glucometru a fost de 196 și sunt optimist că va scădea încontinuare, mi-am făcut deja un caiet cu tabel unde îmi voi trece valorile zilnic pe ore, înainte și după masă, dar deocamdată pentru a face economie de bandelete, o să fac doar un test zilnic la prima oră pe nemâncate ! Posted Image

#89
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu mai fa teste după ce mănânci, fa dimineața pe stomacul gol. Daca și mâine e peste 120 mergi la medic că ai diabet. Asta e....

#90
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@Remicade nu-i chiar așa, am discutat și cu alții mai tineri ca mine, care au avut aceeași problemă, chiar și mai rău decât mine, dar sau vindecat, iar dacă glicemia mea nu va scădea sub 110 și se va stabiliza peste 125, atunci mă duc la medic, până atunci eu mă simt bine, nu am absolut nici un simptom că mă doare ceva, cel puțin pe timpul zilei sunt ok. !

Testez pe nemâncate în fiecare zi de dimineață de-acu” încolo, până termin toate cele 100 de bandelete, pe lângă asta țin o dietă fără zahăr, fără grăsimi și pâine neagră, am redus cam la 20% din câtă pâine consumam înainte și sunt optimist trebuie să scadă ușor spre valoarea normală ! Am avut și zile stresante în familie, pentru care m-am consumat foarte mult, posibil și această cauză să fi contribuit la această valoare mare a glicemiei !

Doar noaptea am aceste simptome ale bolnavului de diabet, mi se usucă gura, beau des apă și urinez de vreo 3 ori pe noapte, ceea ce mi se pare și normal, că așa urinam și înainte când aveam glicemia de 90-100 când era testată de italieni la fiecare 6 luni timp de 5 ani până în 2014 când m-am întors acasă ! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate