Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Glucometre

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#37
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Accu-chek Active de la Roche

#38
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010

View PostLorich, on 17th June 2010, 16:15, said:

Buna
Mama mea a cumparat un glucometru acum cativa ani, nu mai stiu ce firma, cert e ca dupa terminarea testelor, nu am mai gasit niciunde teste compatibile. Culmea ca-i fusese vandut de medicul curant care acum ii recomanda cu seninatate alt aparat.

Acum vreau sa-i cumpar un nou glucometru, ma intereseaza pe langa aspectele discutate mai sus (acuratete, rapiditate) si posibilitatea de a gasi teste cand avem nevoie. Puteti sa-mi recomandati ceva, vreun tip, firma cu care nu ati avut probleme in gasirea testelor?

Iti pot recomanda marca de glucometre accu-check.Strip-urile se gasesc si prin farmacii.Intr-adevar asta e problema cu glucometrele.cumperi si cand termini strip-urile poti arunca aparatul in sine....din motivul ca ori nu mai gasesti testere ori mai degraba iei alta marca cu testere si aparat si te scoate si mai ieftin.

#39
Alistar23

Alistar23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2010

View PostNanoq, on 30th March 2009, 22:15, said:

Personal am Accu-Chek Active de la Roche si sunt foarte multumita.
Roche este una din firmele cu experienta mare in construirea de glucometre si la Paulescu multi medici recomanda Accu-Chek. Varianta Active am ales-o luand in considerare pretul testerelor.
Pentru a face reclamă acestor glucometre, medicii primesc pt. fiecare aparat popularizat un bonus, deaceea sunt recomandate. Caută pe site-ul Telemedica consulting și vei afla cu stupoare că a fost interzis în SUA datorită gravelor erori date de acest aparat. Caută !!

#40
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostAlistar23, on 8th February 2011, 10:24, said:

Pentru a face reclamă acestor glucometre, medicii primesc pt. fiecare aparat popularizat un bonus, deaceea sunt recomandate. Caută pe site-ul Telemedica consulting și vei afla cu stupoare că a fost interzis în SUA datorită gravelor erori date de acest aparat. Caută !!

Eu am un Accu Chek Active GC.

Un articol:
http://www.druginjur...ose_monito.html

#41
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008

View PostAlistar23, on 8th February 2011, 10:24, said:

Pentru a face reclamă acestor glucometre, medicii primesc pt. fiecare aparat popularizat un bonus, deaceea sunt recomandate. Caută pe site-ul Telemedica consulting și vei afla cu stupoare că a fost interzis în SUA datorită gravelor erori date de acest aparat. Caută !!

Persoana care mi l-a recomandat este medic, ea insasi are diabet si foloseste Accu-Check Active. Cand i-am spus medicului diabetolog ce glucometru folosesc mi-a spus ca-i bun (da, lucreaza la Paulescu).

Sincer, n-am stat sa vad in America ce glucometre se folosesc. La o googaleala rapida am vazut atatea tipuri, toate promitand ca-s the best, incat alegerea prin aceasta metoda era fffff dificila. Astfel, am optam sa achizitionez glucometrul pe baza recomandarii prietenei.

Eu pe al meu l-am verificat cu laboratorul si n-au fost diferente mari.
Tu ce glucometru folosesti?

Despre bonusurile firmelor ... dr meu de familie prescrie tot ce misca de la GSK, de la antibiotice la vitamina C. Ca firmele ofera bonusuri e una, ca unii medici decid sa recomande produsele ... acum depinde si de profesionalismul medicului.

#42
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Accu-Check Active e cel mai bun de pe piata romaneasca.

#43
anonimogg

anonimogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.03.2008

View PostRemicade, on 8th February 2011, 12:34, said:

Accu-Check Active e cel mai bun de pe piata romaneasca.


Pe ce te bazezi cand spui asta ? pe faptul ca se gaseste in  toate farmaciile ? asta e una si ca se gaseste peste tot , dar iti pot demonstra foarte simplu ca accu check active e un aparat DEPASIT !!!

Eu import un alt tip de glucometru , nu mi fac reclama dar pot spune urmatoarele : daca nu te misti foarte repede ai pierdut testul , daca nu ai o cantitate de sange atat de mare incat sa inunzi vecinii , testul este inutil , daca nu ai atins perfect reactivul testul este eronat !! astea vin spuse de la pacienti care au incercat si tipul de glucometru pe care eu il comercializez si accu check , si multe altele ! sincer daca esti din Bucuresti , ne putem intalni sa ti dau un glucometru ( fara nici un cost ) si un accu check , sa le testezi pe ambele , in paralel sa mi spui atunci !

Edited by anonimogg, 22 March 2011 - 21:50.


#44
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Ce model importi ? Multe firme dau gratis aparatul (Accucheck, Imedc, Glab, Omega, One Touch Select, Glucolab etc) bolnavilor din programul de diabet (doar cei pe insulina mai exact)  urmand sa-si scoata profitul din teste (le livreaza intre 38-48 lei/cutie -50 teste fara TVA, pretul de vanzare in program e fix 60 lei TVA 24% inclus).

#45
anonimogg

anonimogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.03.2008

View PostGodefroy, on 3rd April 2011, 13:57, said:

Ce model importi ? Multe firme dau gratis aparatul (Accucheck, Imedc, Glab, Omega, One Touch Select, Glucolab etc) bolnavilor din programul de diabet (doar cei pe insulina mai exact)  urmand sa-si scoata profitul din teste (le livreaza intre 38-48 lei/cutie -50 teste fara TVA, pretul de vanzare in program e fix 60 lei TVA 24% inclus).


Eu import Sd Codefree , e fara cod de calibrare , intra pe programul national de diabet , si eu dau kit ul gratuit si pe program si la liber ,si acum tot ce ai zis mai sus ca si brand-uri , le am vazut le am testat si parerea mea proprie e urmatoarea :

Accu check - e corect dar dificil de utilizat.
One touch (select .. ultra etc) : e ok dar are teste scumpe la liber
Imedc - nu il recomand sub nici o forma
Glucolab ... e ok
Glab ... e ok.
Ar mai fi nume de mentionat
Optium -- care e bunicel
Si in piata mai sunt o gramada ...

La mine partea buna e ca am cea mai buna oferta din punct de vedere financiar , toate farmaciile care il vand , il dau pacientilor care il achizitioneaza la liber la fel ca si pe program : 1 kit + 2 cutii de teste @ 130 ron sau mai putin ( in functie de farmacie ).


Mai multe detalii despre Codefree sunt aici

http://forum.softped...Free-33327.html

Edited by anonimogg, 07 April 2011 - 21:41.


#46
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Luind in considerare performantele si usurita utilizarii, fara alte criterii "administrative", eu cred ca unul dintre cele mai bune, este Bayer Contour USB.

#47
maegashira

maegashira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.06.2007

View Postanonimogg, on 7th April 2011, 22:40, said:

Eu import Sd Codefree , e fara cod de calibrare , intra pe programul national de diabet , si eu dau kit ul gratuit si pe program si la liber ,si acum tot ce ai zis mai sus ca si brand-uri , le am vazut le am testat si parerea mea proprie e urmatoarea :

Accu check - e corect dar dificil de utilizat.
One touch (select .. ultra etc) : e ok dar are teste scumpe la liber
Imedc - nu il recomand sub nici o forma
Glucolab ... e ok
Glab ... e ok.
Ar mai fi nume de mentionat
Optium -- care e bunicel
Si in piata mai sunt o gramada ...

La mine partea buna e ca am cea mai buna oferta din punct de vedere financiar , toate farmaciile care il vand , il dau pacientilor care il achizitioneaza la liber la fel ca si pe program : 1 kit + 2 cutii de teste @ 130 ron sau mai putin ( in functie de farmacie ).


Mai multe detalii despre Codefree sunt aici

http://forum.softped...Free-33327.html
sd code free si glucolab autocoding e cam acelasi lucru....prea multe similitudini: aparat, teste, soft, lansator, korea, etc...
crezi ca solutia de control, care lipseste din farmacii - tocmai pt ca aparatele sint proaste in general - o fi identica?
ai solutie de control la aparatele tale ?

#48
anonimogg

anonimogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.03.2008

View Postmaegashira, on 13th May 2011, 16:09, said:

sd code free si glucolab autocoding e cam acelasi lucru....prea multe similitudini: aparat, teste, soft, lansator, korea, etc...
crezi ca solutia de control, care lipseste din farmacii - tocmai pt ca aparatele sint proaste in general - o fi identica?
ai solutie de control la aparatele tale ?

Corect , multe similitudini, dar totusi 2 aparate diferite , doi producatori diferiti, si ca sa raspund la intrebare , da exista solutie de control , in kit-uri , daca doriti (si sunteti in Bucuresti) va pot demonstra corectitudinea aparatului.
Sa zicem ca ne-am luat cateva masuri de siguranta inainte de a introduce in piata acest produs din 2 motive , odata ca sa intram propriu-zis pe piata , al 2 lea sa ramanem !!!.
Acestea fiind spuse , la fiecare import , in birou avem cate un aparat care testeaza acuratetea tuturor tipurilor de aparate pe care le importam , fie acestea tensiometre electronice , mecanice ,glucometre ,termometre ,EKG , Ecografe, etc.
Existam ca firma din 2001 , si pentru toti cei care nu cred pot demonstra ca in acesti 10 ani , am avut intoarse la garantie un total de 168 de aparate , din toata gama de produse pe care o comercializam , nu numai glucometre.
Mai mult de atat glucometrele au fost verificate in majoritatea laboratoarelor de recoltat analize atat cu sange capilar cat si cu sange venos, pe 2 tipuri de persoane , prima data am fost chiar eu cobaiul , neavand diabet , si prin urmare o glicemie undeva la 89 mg/dl.(dimineata pe nemancate)
A 2 a oara pe un pacient insulino-dependent , ale carui glicemii sunt destul de ridicate , in principiu acesta avand inainte de administrarea insulinei 280-350+ mg/dl.
In prima situatie unde glicemia nu depaseste 100 mg/dl , marja de eroare (ACESTE DATE LE COMUNIC STRICT BAZANDU-NE CA REZULTATELE AFISATE DE APARATURA FOLOSITA DE LABORATOARELE RESPECTIVE SUNT CORECTE)  a fost de 0.6%
In a 2 a situatie , marja de eroare a crescut ( dar aici pot demonstra ca nu doar in cazul acestui glucometru ci in cazul oricarui altul) pana la 5%.
Marja de eroare agreeata de orice diabetolog existent in Romania(sau oricare alta tara de pe glob)
Si sa nu uitam un detaliu , pe langa faptul ca toti vindem ceva pentru bani , sincer nu mi-as dori sa am pe constiinta ca peste 10.000 de pacienti care folosesc deja acest aparat pentru a-si monitoriza glicemia inainte de administrarea insulinei, au patit ceva din cauza unor glicemii false sau erori din cauza aparatului.

#49
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
ahtung pe unde l-ai situa. am cumparat pentru mama asa ceva si il foloseste de vreo jumatate de an. citind pe aici mi-am adus aminte ca parca are solutie de control si merg acu s-o caut sa-i fac o verificare.

#50
anonimogg

anonimogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.03.2008

View PostFane, on 15th May 2011, 13:24, said:

ahtung pe unde l-ai situa. am cumparat pentru mama asa ceva si il foloseste de vreo jumatate de an. citind pe aici mi-am adus aminte ca parca are solutie de control si merg acu s-o caut sa-i fac o verificare.

Achtung nu am avut ocazia sa folosesc. Nici n-am auzit ceva de rau de ei . Stiu ca testele de pe Achtung se potrivesc si pe Clever Check , si nici pe asta nu l-am folosit. Daca am posibilitatea in viitor promit sa anunt.

#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
scuze. Right e glucometrul mamei. e luat din Metro. am cautat in trusa si nu are solutie de control. pe prospect tin minte ca vorbeau despre ea, dar probabil se achizitioneaza separat.

#52
anonimogg

anonimogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.03.2008

View PostFane, on 15th May 2011, 15:19, said:

scuze. Right e glucometrul mamei. e luat din Metro. am cautat in trusa si nu are solutie de control. pe prospect tin minte ca vorbeau despre ea, dar probabil se achizitioneaza separat.

Teoretic in afara de accu check , la care solutia de control se vinde separat , toate glucometrele in care solutia este mentionata pe cutie , ar trebui sa aiba in ele direct.
De acest U-right , pana acum nici ca auzisem :D

#53
nicu_s2008

nicu_s2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.04.2008
Eu sunt diabetic si detin vreo tri tipuri de glucometre. Am un accu-chek performa, un freestyle papillon easy si un one touch select. Nu exista glucometru perfect. Eu ma testez foarte des de 8-12 ori pe zi si pot sa va spun ca invariabil exista diferente uneori notabile intre aparate. Diabetologii spun ca o diferenta de pana la 30-40% estte acceptabila. Daca ai glicemii mari asa este, dar daca ai glicemia 90 mg/dl pe un aparat, dar ea este de fapt cu 40% mai mica asta inseamna hipoglicemie ceea ce este cam nasol, mai ales daca esti de tipul celor "hipo unawarness" adica nu o simti. In opinia mea un glucometru bun trebuie sa indeplineasca cateva criterii:
- sa foloseasca o cantitate mica de sange: 3-6 microL;
- sa ofere rezultatul intr-un timp cat mai scurt: ex. 5 sec. Cand ai "hipo" si iti tremura mainile si trebuie sa intervii repede nu prea ai timp sa astepti rezultatul prea mult.
- sa ofere posibilitatea conectarii la PC si sa poti varsa datele intr-un soft specializat care sa-ti ofere tot felul de calcule (medii ale valorilor, pre si post prandiale, medii orare, inscrierea valorilor in targetul pe care til-ai impus sau nu,  deviatii standard, si chiar estimari ale hb1ac). Acestea sunt foarte importante, mai ales atunci cand faci vizita la medic. Din pacate diabetologii mai vechi pur si simplu le ignora, fie pt ca nu sunt obisnuiti cu ele, fie nu stiu engleza. Din acest pct de vedere cel mai folositor imi este softul de la accu- chek pt ca are meniurile inclusiv in romana.
- sa poata retine o baza de date mare. Cele mai multe retin cam 500 de rezultate. Cam putin daca te intepi atat de des cum o fac eu. One touch smart de ex retine vreo 3800 de testari.
- sa fie calibrat pe plasma. Asta il face compatibil cu testarile profesioniste din spitale care se fac din plasma si nu din sange integral.
- metoda de testare; din cate stiu exista mai mule metode dar cele mai folosite sunt doua:
   A. Fotometrica, adica substanta cu care este impregnat testul isi schimba culoarea in functie de glucoza din sangele cu care a fost impregnata. Asta este metoda mai veche si mai putin exacta. Cel putin asa se spune.
   B. Electrochimica. Substantele din componenta testului emit un curent electric in prezenta glucozei care este masurat si este diferit in functie de cantitatea de glucoza prezenta. Asta este metoda mai noua si cica mai acurata.
- pretul bandeletelor in primul rand. Aici feste o intrega haiducie. Sunt firme si roche este un exemplu care produc cateva tipuri de aparate toate bazate pe aceeasi metoda de masurare, dar fiecare din ele folosesc alte tipuri de bandelete. Nu sunt interschimbabile. Oricum sunt f scumpe. Puteti observa ca o singura cutie cu 50 de teste costa cam cat jumatate din pretul aparatului. Eu consum cam una pe saptamana...

Cele mai noi sunt sunt cele "CGM", adica continous glucose monitoring, cum este Guardian de la medtronic. Asta inseamna un senzor care este introdus sub piele printr-un cateter si ca comunica wireless printr-un transmitator cu un dispozitiv de monitorizare. Disp livreaza valoarea glicemiei din cinci in cinci minute, dar pt ca ia datele din fluidele corpului si nu din sange integral este deocamdata inexact si trebuie calibrat de cateva ori pe zi pe baza masuratorilor de la un glucometru obisnuit. Dar asta este viitorul si in cativa ani lucrurile se vor schimba.

#54
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011

View Postnicu_s2008, on 25th August 2011, 23:16, said:

Eu sunt diabetic si detin vreo tri tipuri de glucometre. Am un accu-chek performa, un freestyle papillon easy si un one touch select. Nu exista glucometru perfect. Eu ma testez foarte des de 8-12 ori pe zi si pot sa va spun ca invariabil exista diferente uneori notabile intre aparate. Diabetologii spun ca o diferenta de pana la 30-40% estte acceptabila. Daca ai glicemii mari asa este, dar daca ai glicemia 90 mg/dl pe un aparat, dar ea este de fapt cu 40% mai mica asta inseamna hipoglicemie ceea ce este cam nasol, mai ales daca esti de tipul celor "hipo unawarness" adica nu o simti. In opinia mea un glucometru bun trebuie sa indeplineasca cateva criterii:
- sa foloseasca o cantitate mica de sange: 3-6 microL;
- sa ofere rezultatul intr-un timp cat mai scurt: ex. 5 sec. Cand ai "hipo" si iti tremura mainile si trebuie sa intervii repede nu prea ai timp sa astepti rezultatul prea mult.
- sa ofere posibilitatea conectarii la PC si sa poti varsa datele intr-un soft specializat care sa-ti ofere tot felul de calcule (medii ale valorilor, pre si post prandiale, medii orare, inscrierea valorilor in targetul pe care til-ai impus sau nu,  deviatii standard, si chiar estimari ale hb1ac). Acestea sunt foarte importante, mai ales atunci cand faci vizita la medic. Din pacate diabetologii mai vechi pur si simplu le ignora, fie pt ca nu sunt obisnuiti cu ele, fie nu stiu engleza. Din acest pct de vedere cel mai folositor imi este softul de la accu- chek pt ca are meniurile inclusiv in romana.
- sa poata retine o baza de date mare. Cele mai multe retin cam 500 de rezultate. Cam putin daca te intepi atat de des cum o fac eu. One touch smart de ex retine vreo 3800 de testari.
- sa fie calibrat pe plasma. Asta il face compatibil cu testarile profesioniste din spitale care se fac din plasma si nu din sange integral.
- metoda de testare; din cate stiu exista mai mule metode dar cele mai folosite sunt doua:
   A. Fotometrica, adica substanta cu care este impregnat testul isi schimba culoarea in functie de glucoza din sangele cu care a fost impregnata. Asta este metoda mai veche si mai putin exacta. Cel putin asa se spune.
   B. Electrochimica. Substantele din componenta testului emit un curent electric in prezenta glucozei care este masurat si este diferit in functie de cantitatea de glucoza prezenta. Asta este metoda mai noua si cica mai acurata.
- pretul bandeletelor in primul rand. Aici feste o intrega haiducie. Sunt firme si roche este un exemplu care produc cateva tipuri de aparate toate bazate pe aceeasi metoda de masurare, dar fiecare din ele folosesc alte tipuri de bandelete. Nu sunt interschimbabile. Oricum sunt f scumpe. Puteti observa ca o singura cutie cu 50 de teste costa cam cat jumatate din pretul aparatului. Eu consum cam una pe saptamana...

Cele mai noi sunt sunt cele "CGM", adica continous glucose monitoring, cum este Guardian de la medtronic. Asta inseamna un senzor care este introdus sub piele printr-un cateter si ca comunica wireless printr-un transmitator cu un dispozitiv de monitorizare. Disp livreaza valoarea glicemiei din cinci in cinci minute, dar pt ca ia datele din fluidele corpului si nu din sange integral este deocamdata inexact si trebuie calibrat de cateva ori pe zi pe baza masuratorilor de la un glucometru obisnuit. Dar asta este viitorul si in cativa ani lucrurile se vor schimba.

pentru o monitorizare eficace a diabetului e recomandat cel putin o data la 3 luni sa masori si hemoglobina glicozilata(HbA1c)  :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate