Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Glucometre

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#127
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Normal ca valorile de pe aparat nu sunt ptr diagnostic.
Pai nu e obsesie dar de ex medicu a zis de 2-3 ori pe saptamana sa se ia de 6 ori, inainte si la 2 ore dupa fiecare din cele trei mese. Noroc ca io mananc de 1-2 ori doar pe zi, si nu iau la ambele mese chiar daca mananc doua ci doar la una.

Contour e cel mai bun in sens de precizie ? Nici alealalte nu sunt proaste asa cum zici, ti-am zis, al meu a coincis cu alte doua aparate diferite ca marca cu o dif de 1-2-3 unitati. Accu check active al meu consider ca e bun.

#128
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Precizie.

#129
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Aha, bun, o sa am in vedere achizitionarea Contour.

#130
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Exista și varianta fara înțepare gen Freestyle Libre 3.

#131
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Da ?! Pai cum analizeaza sangele fara intepare ? F tare. E un glucometru sau ? S-o gasi in farmacii ?!

Edited by MinettoMatoi, 03 March 2022 - 14:41.


#132
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 MinettoMatoi, on 03 martie 2022 - 14:40, said:

Da ?! Pai cum analizeaza sangele fara intepare ? F tare. E un glucometru sau ? S-o gasi in farmacii ?!

Măsoară prin lichidul interstițial, și e un senzor aplicat pe braț.

#133
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Si unde gasesc asa aparat ?

#134
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 MinettoMatoi, on 05 martie 2022 - 13:30, said:

Si unde gasesc asa aparat ?

Online, e vreo 59 EUR un senzor care ține doua săptămâni. Ieși mai ieftin cu o dietă low-carb.

Edited by AMDG, 06 March 2022 - 08:23.


#135
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Deci nu e un aparat clasic, eee low carb, eu nu am treaba cu nr de carbo, mananc cat o fi, aseara am avut masa cu 173 g carbo, paine cu nutella, eu zic ca o viata avem, si daca urca glicemia prea sus, bag insulina si am rezolvat-o repede, i-am zis medicului ca nu pot tine regim si a zis "orice e, o coboram, in ziua de azi nu mai se fac complicatii". Dar bine, cand bagi insulina, iti calculezi insulina in functie de nr de carbo, se baga dupa masa cand stii cati carbo ai mancat, nu inainte, ca inainte nu stii cat mananci, daca ai 200 carbo, bagi cam 20 de unitati.

Edited by MinettoMatoi, 12 March 2022 - 20:19.


#136
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 MinettoMatoi, on 12 martie 2022 - 20:16, said:

Deci nu e un aparat clasic, eee low carb, eu nu am treaba cu nr de carbo, mananc cat o fi, aseara am avut masa cu 173 g carbo, paine cu nutella, eu zic ca o viata avem, si daca urca glicemia prea sus, bag insulina si am rezolvat-o repede, i-am zis medicului ca nu pot tine regim si a zis "orice e, o coboram, in ziua de azi nu mai se fac complicatii". Dar bine, cand bagi insulina, iti calculezi insulina in functie de nr de carbo, se baga dupa masa cand stii cati carbo ai mancat, nu inainte, ca inainte nu stii cat mananci, daca ai 200 carbo, bagi cam 20 de unitati.

Îmi amintești cum gândeam și eu când aveam cu 35 kg mai mult și o mulțime de probleme asociate.

#137
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Pai bine, daca mananci peste kcal care le arzi, normal ca ne ingrasam, eu m-am referit atat timp cat se mananca in limita kcal arse pe zi, dar fara regim de diabet, fara nici o restrictie, de ex eu am fost diagnosticat in noiembrie, dar de atunci am mancat de toate si dulceata cu paine (asta rupe pe glicemie, e cea mai nenorocita combinatie), nutela, gogosi, paine destula, cartofi, dar n-am sarit de 2300 Kcal si m-am mentinut la 66 Kg la 1,7 m.
Iau 2000 mg Metformin pe zi si aia e, glicemiile au fost bunicele sa zic, hemoglobina glicata la fel. Pai ce, am omorat pe cineva sa mananc cum zic ei ? Ei de ex interzic total dulciurile, paine si cartofii pe cantar cu porti, pai nu merge nenicule asa.

#138
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 MinettoMatoi, on 15 martie 2022 - 19:49, said:

Pai bine, daca mananci peste kcal care le arzi, normal ca ne ingrasam, eu m-am referit atat timp cat se mananca in limita kcal arse pe zi, dar fara regim de diabet, fara nici o restrictie, de ex eu am fost diagnosticat in noiembrie, dar de atunci am mancat de toate si dulceata cu paine (asta rupe pe glicemie, e cea mai nenorocita combinatie), nutela, gogosi, paine destula, cartofi, dar n-am sarit de 2300 Kcal si m-am mentinut la 66 Kg la 1,7 m.
Iau 2000 mg Metformin pe zi si aia e, glicemiile au fost bunicele sa zic, hemoglobina glicata la fel. Pai ce, am omorat pe cineva sa mananc cum zic ei ? Ei de ex interzic total dulciurile, paine si cartofii pe cantar cu porti, pai nu merge nenicule asa.

Problema e că atunci când am urmat alt regim alimentar stil mediteranean aveam o senzație permanentă de foame și implicit 20 de kg in plus.

Interesant că gustul mi s-a schimbat în așa fel încât când consum o baghetă mi se pare dulce cum era înainte ciocolata.

Edited by AMDG, 15 March 2022 - 19:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate