Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Glucometre

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#109
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Vreau să vă rog să-mi spuneți ce părere aveți de glucometrul marca Hemocue glucose 201+ .
Merită achiziția aparatului?
Ms.


http://www.xlab.ro/r...Cue_Glucose_201

#110
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Du-te vezi de treabă că nu a auzit nimeni de ei, tu ai nevoie după aia și de teste nu să cauți și să nu mai găsești nicăieri.
Accu-check Active
Accu-check Instant
One Touch Select Plus
Contour Plus
Contour Plus One
Imedc Idia
Din astea alege ceva.


#111
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Nu știu ce să zic - vorbim de măsurarea glicemiei deci testul trebuie să aibă o acuratețe foarte mare.
Aparatele nu cred că vin cu certificat de calibrare metrologică, se pot oare calibra metrologic după achiziționare?

#112
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu trebuie sa ai valori ca la NASA,ele respecta un ISO unde se precizează marja de eroare la 100 de determinari.
Daca tu ai glicemia reală 100 aparatul îți va arăta valori între 95 și 105 daca iei mai multe glicemii.
Evident că pe tine nu te deranjează pentru că nu ai nevoie de valoarea exactă cu virgula a glicemiei știind clar cam care sunt valorile standard, 110 prediabet, 126 diabet. Deci nu lua exotisme la care vei găsi greu teste după aceea.


Aparatele nu vin cu certificat metrologic, le-ar crește prețul cu câteva sute de lei.

#113
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Toate aparatele comercializate în Europa respectă standardul DIN EN ISO 15197: 2015. Standardul spune că la valori de peste 100 mg/dl eroarea trebuie să fie de maxim ±15%. Deci la o valoare de 120 mg/dl pe aparat, trebuie să iau în considerare că valoarea reală se află în intervalul 102 -138 mg/dl, ceea ce nu mi se pare ok!

Edited by Selsin, 05 December 2019 - 00:00.


#114
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Aia e deviația maxima, in practica vei vedea că e sub 15%, oricum faci mai multe măsurători care vor da o medie mai aproape de realitate.
Dacă ești în dubiu că ai diabet faci glicata.
Presupun că nu ai diabet dar vrei o monitorizare periodica.

#115
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Sunt la limită, deocamdată 2 luni de regim alimentar și mișcare apoi se refac toate analizele și eventual un TTGO. Medicul la care am fost mi-a spus că a avut pacienți cu aproximativ același profil ca al meu care s-au stabilizat sub valorile de atenție numai din dietă și mișcare însă trebuie să fii foarte conștiincios în privința asta. Am discutat cu 2 persoane care au diabet (din care una mi-a spus că-l are de 15 ani insulino-dependent) și amândouă mi-au spus că nu beau nu fumează dar obiceiurile alimentare nu și le-au schimbat!

#116
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Ceva păreri despre Caresens N ? - văd că are review-uri bunicele la americani și e aprobat de FDA.

#117
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Este pe piața noastră?
Gândește-te și la costul testelor, la astea uzuale e 60 de lei per 50 bucăți.
La diabet tip 2 daca slăbești, faci mișcare și nu mănânci porcării nu ajungi la insulina ba chiar scapi de Siofor.

#118
lde1078

lde1078

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 20.08.2018

 MinettoMatoi, on 11 septembrie 2019 - 00:15, said:

Eu am accu check active si sunt f multumit de el ptr mama, da bine, testele sunt rezonabile ca pret.

Vio, valoarea aia nu e departe de adevar, masoara cu altul cu teste neexpirate si spune-ne cat e.
Bazal trebe sa fie sub 100 nu sub 126, la o ora de la masa sub 155 (zic astia ca nu se ia la o ora, dar un medic in varsta a recunoscut asta valoareA) si la doua ore sub 140 la sanatosi, glicata sub 5,7. Testu se face fie cu 150 g paine alba sau 75 g glucoza dizolvata in 300 ml apa. Mi s-a zis ca si acasa se poate face orientativ.
Sub 126 si peste 99 e prediabet deja dimineata.
La diabetici sa fie sub 130 bazala, la doua ore sub 160 (nu mai mult, tot de medic spus mamei), glicata sub 7.
adica mâncam pâine și imediat luam glicemia ?

Edited by lde1078, 21 December 2019 - 10:26.


#119
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Găsești informații pe net despre cum se face testul TTGO - testul de toleranță la glucoză oral.

#120
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

 Selsin, on 05 decembrie 2019 - 09:55, said:

Ceva păreri despre Caresens N ? - văd că are review-uri bunicele la americani și e aprobat de FDA.
Am si eu unul de asta de vreo trei ani dar tare mi-e ca trebuie sa il schimb. In ultimele doua saptamani am facut analize mai amanuntite la Medlife si am avut 97 sau 98 glicemia dupa doua recoltari diferite in vreme ce glucometrul meu imi arata 129.

#121
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Acuma depinde, de ex glucometru meu arata 140, si in lab 120, al meu 109, in lab 91, dar era bun, cand am verificat cu alte doua aparate, diferenta era de cam 1-2 unitati.
Sau glucometru meu 197, laborator 170. Eu am accu check active.
Acum o saptamana la mine 103, lab da 97, alta data 100, la lab 88.

Tu compara cu alte doua glucometre pe al tau, si vezi cum e, nu are sens sa il schimbi pana nu verifici.

Edited by MinettoMatoi, 24 January 2022 - 21:30.


#122
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Voi verificati aparatul exact in momentul in care mergeti sa va ia glicemia la laborator sper nu la ore distanta.

#123
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Pai iti dai seama ca eu am verificat in minutul ala cand mi-a luat la lab, nu am zis ca am luat acasa si apoi la lab cand am ajuns acolo. Deci alea-s valori luate in acelasi timp. Ca daca nu faceam asa nici nu avea sens sa dau comparatiile, ca nu erau relevante.
Nu stiu cum a verificat kokosh, dar eu am verificat cum trebuie, toate valorile alea de le-am dat asa-s luate. Dar cum am zis, am verificat glucometru cu alte doua si dadea cam la fel, deci glucometru era bun, diferentele alea nu erau ca era aparatul prost.
Dar e ciudat, ca ziceau astia ca aparatele arata cam ca in lab, adica desi ia valoarea din sangele total aparatul, rezultatul se inmulteste intern cu 1,11 ca sa arate cam ca la lab care ia din plasma, cum ca glicemia din plasma e cu 11 % mai mare ca aia din sangele total.

Deci concluzia e ca la lab mereu a dat mai putin, la doua laburi nu la unul, cea mai mica diferenta intre ap si lab a fost de 6 unitati, cea mai mare 27 unitati.

Edited by MinettoMatoi, 31 January 2022 - 21:12.


#124
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Exista un standard de precizie (ISO: 15197:2013)) pe care trebuie sa-l respecte glucometrele, 95% din citiri trebuie sa fie +- 15% din valoarea de referinta, deci glucometrul e ok. Se pot face si mai precise dar trebuie scos banul ceea ce un bolnav cu diabet nu o va face, ele se dau gratis.

#125
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
+-15 % mare eroarea ! Ca de ex daca ai 90 esti sub 100 adica bine, daca ai 104 esti prediabetic, deci eroarea asta poate face diferenta intre diagnostic. Ca dif de la 104 la 90 e de 15 %.
Hai ca daca e 75 sau 90 e tot aia ca e tot sub 100 si ar fi bine, dar daca e in cazul de ai sus, cum e ?!
Sau la 2 ore dupa o masa, daca ai 130 e bine adica sub 140, daca ai 145-150 nu e bine, si atunci cum afli adevarul  adevarat ?

Sau o intrebare care am pus-o eu medicului:
"Doamna doctor care valori sunt corecte, glucometru sau labul ?". Ca mie pe aparat aveam 140 si la ei 120 luate ambele in acelasi timp. Deci dupa aparat eram diabetic, dupa lab prediabetic adica sub 126.
Ea "ambele valori sunt corecte". Cum a putut zice asa ceva nu stiu, cand valorile sunt diferite.
Eu "si...daca ap arata 170 si labu 190, vom avea glicozurie sau nu ?! Adica ap zice bine si nu vom avea glicozurie, sau labu zice bine si vom avea ? Ca asa aflam clar care zice bine, ca daca sare de 180 vom avea glicozurie".
S-a blocat doamna doctor si n-a mai stiut ce sa zica, ptr daca daca zicea ceva, s-ar fi contrazis in ce a zis mai sus ca ambele-s corecte.

Exista aparate foarte precise ptr acasa ?! De unde stiu ei ca un diabetic nu da bani, sunt si diebatici instariti sau bogati, fa f precise si cine are bani le cumpara.
Cand e vb de sanatate nu ar trebui sa se mai puna prob de bani, ca bani ar fi, se platesc taxe, impozite, asigurari, se baga f mult in militarie, ar fi bani destui. Nu ma refer la noi, zic in afara.
Ptr ca daca eu am pe aparat bazal 95 adica mereu sub 100 si la 2 ore mereu 130-132 zic ca-s f bine sub 140 si stau cu impresia ca-s bine si nu ma duc la controale si altele.
Si real sa am bazal 105 si la 2 ore 145-150, ca aparatul ala e tembel de fapt, si daca stiam adevarul ma duceam la medic deja.

#126
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Diagnosticul de diabet nu se pune după ce valori arata un aparat acasă, ele sunt pentru monitorizare nu pentru diagnostic.
Glicozilarea proteinelor din componenta peretelui vascular incepe undeva la 140-150 mg/l....nu trebuie ca treaba asta cu valorile după mese sa devină o obsesie.

Cel mai bun aparat care se găsește la noi e Contour de la Bayer, nu înseamnă că restul sunt proaste.

Edited by Remicade, 02 February 2022 - 18:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate