Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tentativa esuata credit Estima Finance

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
davidk

davidk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.01.2007
Salut. In data de 7.04. am depus o declaratie de venit si am semnat o cerere de acordare a unui credit promotional "DAE 0%, 12 rate" intr-un magazin Domo. Buun, au zis ca ma anunta telefonic in momentul in care au acceptul/refuzul. Am sunat eu ieri dupaamiaza (9.04) si mi s-a spus ca am fost respins. Am intrebat "de ce?" si mi-a raspuns "neindeplinirea criteriilor de eligibilitate". Cand am intrebat ce criterii, mai exact, mi-a spus ca criteriul e confidential si nu il pot afla. Am sunat la sediul Ralfi (cei care au facut EstimaFinance) si mi-au zis ca intr-adevar, nu mi se poate comunica motivul real al respingerii. Eu stiam ca firma angajatoare e OK (au mai facut si colegi de-ai mei rate, si ni s-a aprobat si un contract de leasing in urma cu o saptamana, si in plus sunt si asociat in firma si cunosc toate detaliile) iar eu nu am mai avut niciodata vreun credit, si nici alte restante de plata. Am amenintat ca o sa fac o plangere in scris la ei si ca vor fi obligati sa imi dea raspunsul punctual legat de criteriile neindeplinite in max. 30 zine, dar cucoana de acolo a spus ca e imposibil, ca exista o norma BNR care le da dreptul (sau ii obliga?) sa nu comunice motivele respingerii.
Am ajuns apoi din nou la magazinul cu pricina, unde m-am dus la domnisoara de la biroul de credite si i-am pus cererea in fata, explicandu-i ca am tot dreptul, si ca deja am vobit la ANPC si urmeaza sa discut si cu Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal [ANSPDCP] si ca stiu ca atat firma cat si eu suntem eligibili. Dansa a dat un telefon (a incercat vreo 10minute) si i-a explicat interlocutoarei ca eu sint asociat in firma, am vorbit la ANPC si a intrebat ce sa faca cu cererea. Apoi mi-a dat-o la telefon pe acea persoana si mi-a spus ca, de fapt, nu au primit prin fax copia contractului de inchiriere a spatiului unde avem telefonul firmei (telefonul fix era pe persoana fizica, pe numele unui mort). Cand au sunat la firma sa ceara acel contract, secretara a intrebat la ce telefon putem suna ca sa ne confirme ca faxul a ajuns, insa a fost refuzata.
In final, a ramas ca o sa mai trimit odata prin fax contractul si ca in final il voi aduce personal la biroul din magazin.
Insa ce m-a deranjat foarte tare (si le-am zis-o la toti cei cu care am vorbit) a fost REFUZUL DE A_MI SPUNE MOTIVUL RESPINGERII si afirmatia nonsalanta cum ca nu am dreptul sa il stiu.
Azi voi continua meciul, si sunt hotarat sa merg foarte departe daca nu mi se rezolva problema sau daca nu imi dau un raspuns logic, pertinent si legal. Insa as vrea sa va intreb: in conditiile astea, exista vreun termen in care un credit trebuie aprobat sau respins? sau pot sa ma tina asa o luna? Ca sa stiu ce fac, imi lau LCD-ul cu banii jos si apoi ma judec cu astia, sau mai astept cateva zile si il iau cu bani de la ei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate