Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Recuperare de date de pe HDD defecte sau in urma formatarii

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#307
ciprigothic

ciprigothic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.05.2010
Salutare, tocmai ce am stricat un HDD de leptop. l.am lovit din greseala.
Nu mai pot sa bootez de pe HDD si scoate un sunet diferit dupa care isi da restart leptopul.

Imi arata eroarea asta:
PXE-E61: Media test failure, check cable.
PXE-N0F: Exiting PXE ROM

Cred ca HDD-ul se incadreaza la un defect mecanic. Vreau sa recuperez datele de pe el dar am inteles ca este foarte costisitor.
Ce imi recomandati sa fac? Daca il las asa timp de 6 luni sa zicem , si il trimit dupa la un service , credeti ca sunt afectate datele in timpul asta de 6 luni?
Merci

Edited by ciprigothic, 02 October 2017 - 15:43.


#308
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Dacă nu îl mai izbești înca o dată și nu îl expui câmpurilor magnetice... nu cred că sunt motive.

#309
ciprigothic

ciprigothic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.05.2010

View Postciprigothic, on 02 octombrie 2017 - 15:42, said:

Salutare, tocmai ce am stricat un HDD de leptop. l.am lovit din greseala.
Nu mai pot sa bootez de pe HDD si scoate un sunet diferit dupa care isi da restart leptopul.

Imi arata eroarea asta:
PXE-E61: Media test failure, check cable.
PXE-N0F: Exiting PXE ROM

Cred ca HDD-ul se incadreaza la un defect mecanic. Vreau sa recuperez datele de pe el dar am inteles ca este foarte costisitor.
Ce imi recomandati sa fac? Daca il las asa timp de 6 luni sa zicem , si il trimit dupa la un service , credeti ca sunt afectate datele in timpul asta de 6 luni?
Merci

Legat de descrierea mea de aici.
Ce solutii soft am pentru recuperarea datelor? am montat HDD-ul la alt leptop dar fara schimbari. aceeasi eroare, nu pot sa bootez de pe el, scoate sunete si isi da restart.

Edited by ciprigothic, 04 October 2017 - 12:40.


#310
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Pai degeaba l-ai montat la un alt laptop.

Il montezi la un DESKTOP ca HDD secundar si din sistemul de operare al desktopului incerci sa intrii pe el.
Daca ai noroc e busit doar sectorul de boot si vei putea vedea datele fara probleme. Daca e corupt insa si apare ca neformatat, dar e vizibil in Disk Manager-ul din Windwos atunci incerci cu unul din programele de recuperat de care s-a vorbit in topic.
Daca nu e vazut in Disk Management atunci ai doar 2 solutii - il arunci si iti iei adio de la date, sau daca sunt foaret importante si merita cateva sute de lei, iei un HDD nou si impreuna cu asta vechiul te duci la un centru de recuperare date si el copiaza ei pe HDD-ul nou.

P.S. - PXE-ul ala indica faptul ca nu poate boota de pe ... RETEA.
Asta ar insemna ca HDD-ul nu ar fi vazut nici in BIOS - caz in care e valabila ultimul punct - cu recuperarea la centru specializat.

#311
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,349
  • Înscris: 28.09.2008
Am avut un hdd de 500 Gb cu o singura partitie (formatat NTFS) atasat la un PC si la instalare windows 7 am dat din greseala stergere partitie.
Acum hdd-ul nu are alocat nici o partitie. Initial a fost formatat NTFS.
Avea pe el vreo 300 Gb de date.
Ce program sa flosesc pt recuperare date?
Sa il formatez ntfs si apoi sa folosesc un program de recuperare ori sa las hdd-ul neformatat?

#312
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Pot sa-ti raspund la o singura intrebare: cred ca in nici un caz nu trebuie s-a reformatezi partitia. Cred ca toate fisierele sunt inca acolo, ar trebui gasit ceva simplu gen recuperat echivalentul tabelei de fisiere, recreata partitia identic si toate fisierele ar trebui s-apara. (este o simpla supozitie teoretica, evident ca cine stie mai concret o sa spuna).

#313
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007
Salut.
Dupã ultimul update de windows mi-a dispãrut un hard disk ,adicã hard diskul era de 8TB era o singurã partiție GPT și acum apare ca MBR și UNOFRMATED.
Dacã nu recuperez datele este grav !! erau 8 tera de informație !!
Întrebarea mea este dacã ați fãcut careva vre-o recuperare dupã ce v-ați lovit de problema asta.
Am vorbit cu cei de la EASEUS,softul de recuperare si spuneau sa transform partitia din mbr in GPT dupa care sa dau sa recupere,bineinteles asta daca nu am scris nimic pe el,ceea ce nu am facut.
Dacã aveți ceva recomandãri de softuri mai bune decât Easeus,sfaturi ceva.
P.S. vedeți cã se pare cã de la penultimul update de win 10 mulți au pãțit asta,a fost stopat o perioadã update-ul de win 10 recent din cauza asta,UITE cã m-a lovit pe mine..vai vai !! 8 TB !!

Attached Files



#314
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007
Revin.dupa ce l-am scos de câteva ori,am incercat sa vad pe extern daca il vede cu un adaptor pe usb,l-am bagat in calculator si l-a vazut dupa doua trei esecuri,am salvat datele,i-am verificat smart info..ce sa fac?e de trimis la garantie?nu e..

Attached Files



#315
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017
eu nu vad nicio problema in tabela Smart!
ai dimensionat corect sursa de alimentare?

#316
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Hardul e ok.
Dar orice hard poate pierde date daca se intrerupe tensiunea de alimentare cand se scrie pe el. Dac scrie in tabela de partitii in acel moment se poate "sterge" tot. In sensul ca se corupe acea tabela si hardul nu mai stie ce e scris pe el. Apare neformatat.

#317
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
M-am procopsit si eu recent cu o problema grava. In discutie fiind un hard Seagate de 1TB, functional din toamna lui 2013. L-am dus la o firma specializata din Bucuresti, unde initial primisem un diagnostic incurajator: probleme de initializare si ceva defecte de suprafata, ei estimind ca mi-ar putea recupera intre 70% si 99%. Dar zilele trecute am primit raspunsul ca doar una dintre cele doua suprafete ale discului poate fi citita, iar cealalta deloc. Apoi sugerindu-mi o procedura de recuperare fisier cu fisier, fara structurarea pe care o aveam, cu posibilitatea de a recupera pina la 50%.

Acum incerc sa aflu daca stie cineva care firme in acest domeniu ar fi cele mai bune pe plan mondial, sa-i contactez si pe altii din strainatare. Firme care sa aiba tehnologii mai avansate de recuperare a datelor, care sa poata citi ambele suprafete si pe cit posibil sa-mi redea aceeasi structurare in foldere. Inextremis le-as accepta si varsate gramada (in general fisiere mici, poze), dar intr-un procent mare. Stie cineva o astfel de firma?
Vorbisem prin intermediul unei cunostinte cu un inginer (cred ca IT), care spunea ca ar exista metode de recuperare "la cald, la rece, la vid"... despre care insa n-am gasit nimic pe net. Sper totusi ca nu era gargaragiu.

In fine, am acceptat la jumatate din pretul initial incercarea acelei firme de a stoarce fisier cu fisier date din hdd-ul meu... cu speranta minimala ca o iesi ceva satisfacator.  Urmeaza sa aflu si pe urma m-as adresa in strainatate. Si/sau ca ultima varianta, inteleg ca ar mai fi formatarea, fara nici un fel de scriere, apoi rularea programelor de recuperare fisier cu fisier, gen Recuva. O fi aplicabila si hardului meu, avind incapacitatea aceea de citire a unei suprafete?

Multumesc anticipat.

#318
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Daca are tabela de partitii scrisa in acea zona, nu poti recupera mai nimic.
In general se poate recupera 100% daca e doar electronica dusa. Daca sunt probleme cu platanele nu prea ai ce face.

#319
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

View PostTavi24, on 17 februarie 2019 - 16:12, said:

M-am procopsit si eu recent cu o problema grava. In discutie fiind un hard Seagate de 1TB, functional din toamna lui 2013. L-am dus la o firma specializata din Bucuresti, unde initial primisem un diagnostic incurajator: probleme de initializare si ceva defecte de suprafata, ei estimind ca mi-ar putea recupera intre 70% si 99%. Dar zilele trecute am primit raspunsul ca doar una dintre cele doua suprafete ale discului poate fi citita, iar cealalta deloc. Apoi sugerindu-mi o procedura de recuperare fisier cu fisier, fara structurarea pe care o aveam, cu posibilitatea de a recupera pina la 50%.

Acum incerc sa aflu daca stie cineva care firme in acest domeniu ar fi cele mai bune pe plan mondial, sa-i contactez si pe altii din strainatare. Firme care sa aiba tehnologii mai avansate de recuperare a datelor, care sa poata citi ambele suprafete si pe cit posibil sa-mi redea aceeasi structurare in foldere. Inextremis le-as accepta si varsate gramada (in general fisiere mici, poze), dar intr-un procent mare. Stie cineva o astfel de firma?
Vorbisem prin intermediul unei cunostinte cu un inginer (cred ca IT), care spunea ca ar exista metode de recuperare "la cald, la rece, la vid"... despre care insa n-am gasit nimic pe net. Sper totusi ca nu era gargaragiu.

In fine, am acceptat la jumatate din pretul initial incercarea acelei firme de a stoarce fisier cu fisier date din hdd-ul meu... cu speranta minimala ca o iesi ceva satisfacator.  Urmeaza sa aflu si pe urma m-as adresa in strainatate. Si/sau ca ultima varianta, inteleg ca ar mai fi formatarea, fara nici un fel de scriere, apoi rularea programelor de recuperare fisier cu fisier, gen Recuva. O fi aplicabila si hardului meu, avind incapacitatea aceea de citire a unei suprafete?

Multumesc anticipat.
Daca tu crezi ca datele tale sunt foarte valoroase, apelează la Acelab din Rusia.

https://www.acelaboratory.com/
Nu cred ca exista in România o firma care sa aibă tehnica lor.
Nu cred ca tu ai probleme la un disc din hda, mai sigur sunt probleme la capete.

Era cândva un user care era reprezentantul lor, Starpom parca se numea.
Nici nu stiu daca mai este in tara noastra.

#320
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Starpom nu mai e pe forum - a fost banat cu ani in urma. Si nu era reprezentantul lor.

Avea un laborator de recuperare undeva pe langa Foisorul de foc. Am trimis eu la el un HDD cu electronica busita - l-a recuperat integral in cateva ore.
Era doar el si cu inca o firma - imi scap anumele - care faceau recuperare de date in Romania, dar el era cel mai bun.

#321
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

View Posteiffel, on 17 februarie 2019 - 18:16, said:

Starpom nu mai e pe forum - a fost banat cu ani in urma. Si nu era reprezentantul lor.

Avea un laborator de recuperare undeva pe langa Foisorul de foc. Am trimis eu la el un HDD cu electronica busita - l-a recuperat integral in cateva ore.
Era doar el si cu inca o firma - imi scap anumele - care faceau recuperare de date in Romania, dar el era cel mai bun.
Avea legaturi cu Acelab, nu stiu la ce nivel, discutam cu el in perioada aia.
Am si eu o versiune de pc3000PCI, intr-o perioada am reparat harduri Maxtor si WD.

#322
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Avea ceva origini ruse - numele era ceva cu Igor. El zicea ca isi scrie singur softurile de recuperare.
Firma se chema DrZone - site-ul era similar - cu .ro - dar nu mai exista.

L.E. Am gasit un post cu datele de contact - dar nu cred ca mai ajuta - https://forum.softpe...are-date-raid0/

#323
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

View Posteiffel, on 17 februarie 2019 - 18:26, said:

Avea ceva origini ruse - numele era ceva cu Igor. El zicea ca isi scrie singur softurile de recuperare.
Firma se chema DrZone - site-ul era similar - cu .ro - dar nu mai exista.

L.E. Am gasit un post cu datele de contact - dar nu cred ca mai ajuta - https://forum.softpe...are-date-raid0/
cred ca asta e adresa de de FB.
daca nu are alte solutii si datele sunt foarte importante, ar putea sa-l contacteze.
https://www.facebook...&type=3

#324
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Am uitat sa-i intreb pe cei de la firma la care am dus hdd-ul, daca nu cumva capul de citire o fi defect, si daca prin metoda lor de lucru puteau identifica precis problema. Asa mi s-a spus si mi s-a scris pe e-mail, ca una dintre suprafetele platanului nu mai poate fi deloc citita. Afirmatie din care banuiesc ca or fi exclus o eventuala defectiune a capului. Dar nu sint sigur, evident, nu stiu ce posibilitati or avea.
Am insistat pe recuperarea structurarii macar pentru partitia C, in care descarcasem timp de aproape un an niste poze. Domnul cu care am vorbit mi-a facut o imagine, din care am scos o captura. Continutul apare aproximativ egal distribuit in directoarele "users" si "problem". In "users" ar fi un continut sanatos, dar o a doua jumatate (ba chiar mai mult) a acelorasi foldere care ma intereseaza, se regaseste in directorul "problem", care e intr-un fel sau altul compromis. inteleg ca acesta s-ar regasi pe cealalta jumatate a discului, cea care nu poate fi citita, ori datele au o parte din compozitia lor scrisa cumva simultan pe ambele parti ale platanului. E interesant de remarcat faptul ca si fisierele problematice au alocat un spatiul de memorie pe disc. Adica le vede si pe alea intr-o anumita masura. Nu-mi dau seama daca ar putea fi recuperate ulterior cu vreun alt program de remediere a jpg-urilor defecte.

Dupa aceste discutii, mi-am facut o impresie ca ponderea eventualelor bad-uri n-ar fi semnificativa, ci pur si simplu acea emulsie informativa de pe partea care nu poate fi citita ar fi suferit un gen de imbatrinire, de uzura uniforma si diminuare a continutului informational sub pragul necesar citirii/recunoasterii. Ma bazam poate pe altfel de metode de extragere a informatiei, poate cu vreun fel de amplificare electronica sau vreun altfel de tratament prealabil al suprafetei. Nu ma pricep mai mult, nu-mi dau seama daca alte companii de profil or fi in stare sa aiba alta abordare, nu citirea strict in carcasa originala a hdd-ului si softurile specifice care se si gasesc de cumparat. Chiar si-n privinta softurilor, n-or exista altele mai sensibile, mai puternice?

Deci in faza asta, desi n-am bani, incerc sa aflu daca mai exista perspective ca cineva sa-mi poata reda continutul in forma initiala de structurare, intr-o proportie de vreo 90% sa zic. Mai aveam si pe partitia E niste date strinse in timp, importante pentru mine.

Si inca ceva, daca are cineva idee, o fi aplicabila solutia aia cu formatarea, ca ultima varianta? Pentru inca o incercare de extragere ulterioara a fisierelor mici, gen poze, dar la un procent mai mare.

PS: Multumesc pentru siteul acela din Rusia, o studiez ce si cum. Asa, la o prima cautare pe google, gaseam mai multe occidentale, invaluite probabil de o reclama mai eficienta. Nu stiu metodele alea "la vid, la cald, la rece" daca s-or folosi pe undeva si la noi in tara, si sa fie servite persoanele fizice.

Attached Files


Edited by Tavi24, 17 February 2019 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate