Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Realitati imobiliare din EU, US si alte locuri

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2745 replies to this topic

#2305
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 15 decembrie 2021 - 01:41, said:



In CR nu prea e fantastic de scuba, sint alte lucruri. Nu e prima oara in CR, nici nu as fi revenit de fapt ca nu era pe lista mea de tari favorite dar din cauza incertitudinilor cu covidul am ales varianta cea mai simpla care totusi nu era Hawaii sau Florida Posted Image. In final a fost o decizie foarte buna, am avut o vacanta reusita, as reveni, mai sint destule de vazut.

Nu stiu ce casa am pus, am stat in mai multe locuri, si la Airbnb, si la hoteluri. Noi asa facem de obicei, intr-o vacanta din asta de vreo 8-9 zile, adica o saptamina cu weekenduri, intr-o tara mai mare (nu in Hawaii): mergem in vreo 3 locuri, 2-3 nopti in fiecare si pracurgem si vreo 1000km. In unele locuri e prea scurt si ar merita stat mai mult, in altele e ok.
Am mai pus asta, vederea din casa in care am stat citeva nopti si din unul din hoteluri. Casa avea microciment pe jos, mi-a placut, nu banala gresie.

Superb!
De obicei facem la fel, plus stat sub apă vreo 4 zile. Pentru călătorii de astea mai îndepărtate plănuim cel puțin 15 zile, ca sa se merite.
Aici vrem să facem scuba, desi eu mă voi mai gândi, căci curentul sub apă e puternic acolo si nu sunt chiar atât de experimentata cu asta
http://www.deepblue-...talina-islands/

#2306
Bossnika

Bossnika

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2022
Suprinzator anul 2021 ne arata cifre, mai exact statistici cum ca, domeniul constructiilor mai exact al autorizatiilor de construire emise a fost in crestere. Cum naiba nu prea e logic, avand in vedere cresterea preturilor la materialele de constructii. Sa ne asteptam la rabat de calitate?
Am pus totul intr-un video de yt.https://youtu.be/jygCVOvpL78

#2307
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007

View PostBossnika, on 04 ianuarie 2022 - 17:52, said:

Suprinzator anul 2021 ne arata cifre, mai exact statistici cum ca, domeniul constructiilor mai exact al autorizatiilor de construire emise a fost in crestere. Cum naiba nu prea e logic, avand in vedere cresterea preturilor la materialele de constructii. Sa ne asteptam la rabat de calitate?

Intr-un sat pe care il cunosc m-am interesat special pe site-ul primariei si prin vecini, lumea si-a construit case in 2021 ca sa nu se devalorizeze banii iar altii cu gandul ca pandemia ii va intoarce in tara unde se tem ca vor reveni, iar ca sa aibe conditii bune aici s-au apucat de construit. In aceste vremuri lumea construieste de frica, nu de nevoie, nu de placere.

Edited by pixel3cs, 05 January 2022 - 15:21.


#2308
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 08.01.2021
Treaba asta aduce cu una din poveștile din "Factfulness" de Hans Rosling.

Cică Africa e plina de case neterminate. Pentru occidentali asta e o dovada de prostie sau lene. În realitate însă, oamenii aia n-au posibilități de economisire gen bănci sau investii, asa ca banii ii baga în caramizi, pe care le utilizează ca să nu fie furate imediat ce le cumpara. În condițiile de acolo e chiar o metoda inteligenta de "economisire".

#2309
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

View PostKiloW, on 05 ianuarie 2022 - 15:45, said:

Treaba asta aduce cu una din poveștile din "Factfulness" de Hans Rosling.

Cică Africa e plina de case neterminate. Pentru occidentali asta e o dovada de prostie sau lene. În realitate însă, oamenii aia n-au posibilități de economisire gen bănci sau investii, asa ca banii ii baga în caramizi, pe care le utilizează ca să nu fie furate imediat ce le cumpara. În condițiile de acolo e chiar o metoda inteligenta de "economisire".

Depinde mult. Acest fenomen eu l-am vazut in Georgia acolo explicatia era: lene, saracie si modul lor de viata de a planifica si face lucrurile anapoda.

#2310
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 12.07.2008

View PostKiloW, on 05 ianuarie 2022 - 15:45, said:

Treaba asta aduce cu una din poveștile din "Factfulness" de Hans Rosling.

Cică Africa e plina de case neterminate. Pentru occidentali asta e o dovada de prostie sau lene. În realitate însă, oamenii aia n-au posibilități de economisire gen bănci sau investii, asa ca banii ii baga în caramizi, pe care le utilizează ca să nu fie furate imediat ce le cumpara. În condițiile de acolo e chiar o metoda inteligenta de "economisire".

Am fost de cateva ori in Africa

Multe case  nu sunt terminate ( mai exact nu au acoperis ) pentru a nu plati taxe pe proprietate.

#2311
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Asta cica e motivul in multe tari, de exemplu in Mexic.
Nevasa-mea a fost la un hotel care pe dinfara era o darapanatura netencuita si inauntru avea 5 stele.

#2312
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postmarius21, on 11 ianuarie 2022 - 20:09, said:

Am fost de cateva ori in Africa

Multe case  nu sunt terminate ( mai exact nu au acoperis ) pentru a nu plati taxe pe proprietate.

Asa mi-au spus si in Mauritius.

#2313
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 15.11.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 11 ianuarie 2022 - 20:13, said:

Asta cica e motivul in multe tari, de exemplu in Mexic.
Nevasa-mea a fost la un hotel care pe dinfara era o darapanatura netencuita si inauntru avea 5 stele.
Idioti...si aia cu legile si aia care i-au ales
Si in Bulgaria, Macedonia la fel

Edited by radu103, 11 January 2022 - 21:37.


#2314
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Pentru amatorii de baschet, casa lui Michael Jordan din Highland Park e inca de vinzare, cu sala de baschet, teren de tenis si teren de golf.
https://www.zillow.c...5/4902463_zpid/
Pentru cine nu stie, MJ tinar juca golf citeodata de dimineata pina seara, cu pauze pentru antrenamentele de baschet.

In schimb casa din Florida a lui Shaq s-a vindut:
https://www.zillow.c...46138336_zpid/?
Probabil dupa ce a vindut, le-a dat celor 6 copii doar bani de inghetata, pentru ca dupa cum zice el, “We ain't rich, I'm rich.”

#2315
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Prima casa e $10MM pe Redfin, restul cred ca de la vreo $3-4MM in sus.
De pe Redfin:

Cateva poze de prin zona respectiva si cam asta e costul sa stai intr-o zona buna (fara homelessi) si sa ai soare si 24 de grade in mijlocul iernii, in SUA:




Am fost si pe un deal unde m-am intersectat cu vreo doua supercar-uri pe drumul, plus diverse case avand garajul plin de Tesla (cum e cel de mai jos cu Model X si Model Y); cam tot ce e pe dealul asta e de la $2MM in sus (pe aici e).

Edited by MembruAnonim, 30 January 2022 - 17:44.


#2316
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 14.12.2019
Aia cu steagul americii și număr 2914 pare ok, restul urâțele.


Inclusiv aia de 10 milioane, arată dubios.


Probabil perioade diferite și direcții de design diferite, dar per total urâțele.


În ansamblu arată totul bine că sunt asemănătoare loturile de teren și înălțimea fiecărei case.

#2317
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Langa aia de 10 milioane mai e una de 20 milioane; am vazut-o pe Redfin ca m-am uitat din curiozitate sa vad cu cat o vindeau pe prima.
https://www.redfin.c...54/home/6717224

Edited by MembruAnonim, 30 January 2022 - 17:54.


#2318
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 30 ianuarie 2022 - 17:53, said:

Langa aia de 10 milioane mai e una de 20 milioane; am vazut-o pe Redfin ca m-am uitat din curiozitate sa vad cu cat o vindeau pe prima.
https://www.redfin.c...54/home/6717224

Sa dai 20 milioane și sa se uite toți turiștii la tine când imbuci și tu o friptura pe terasa... cred ca se poate mult mai bine de atat. Am văzut case mult mai mișto pe coasta LA.

#2319
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Rich man’s problem.

Stii cum e aici? avem de toate pentru toti, bani sa fie.

Edited by MembruAnonim, 30 January 2022 - 18:08.


#2320
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 14.12.2019
Acolo pe plajă îmi place asta, e ceva mai cinstită.

https://www.redfin.c...54/home/6713517



Alea care au coloane și statuie cu leuți la intrare arată ciudat, parcă sunt de la parcul universal film studios sau ceva, par false.


Cea de 20 de milioane tot stil clasic așa era să zicem mai echilibrată un pic dar aia de 10 milioane parcă era făcută cu materiale și design de hotel căzătură din București

https://www.google.c...!7i13312!8i6656




Cred că terenul e toată valoarea acolo, nu ce casă e pe el, asta pare ruină la 8 milioane https://www.redfin.c...54/home/6713723



Spor la cumpărături băieți. Posted Image

Edited by MarcoSemedo, 30 January 2022 - 18:46.


#2321
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 30 ianuarie 2022 - 18:06, said:

Rich man’s problem.

Stii cum e aici? avem de toate pentru toti, bani sa fie.

Am văzut niște case pe coasta pe acolo care doar pe afara mi s-au părut senzaționale. Mie îmi plac chiar alea care au ieșirea direct pe plaja fără a mai trece prin fata lor un drum. Unele arătau jalnic dar tot mi-as fi dorit sa pot avea asa ceva în viata. Acum e practic imposibil. Dacă vrei asa ceva te poți duce în tarile din Asia...

#2322
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Biserica(700mp) + Casa(300mp) la 425k. Se va vinde sub 400k.

https://www.zillow.c...080576766_zpid/

Pentru cineva care mai da 300k-400k ca sa o converteasca. Din spatiul central (nave) poate sa iasa multe lucruri interesante, sala de banchet, sala de sport, gym, scoala privata, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate