Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Realitati imobiliare din EU, US si alte locuri

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2745 replies to this topic

#19
Dr_H

Dr_H

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.02.2008
Care vreti vacanta la mare in Cipru va pun eu la dispozitie o camera din apratamentul meu complet utilat si mobilat pentru jumatate din pretul platit la hotel ;)
[/quote]


Asta ai spus-o la misto? Sau daca tu ti-ai luat casa afara (in Cipru) ceilalti sa stea acasa? sau eventual la tine?!

#20
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
La misto ;)

Si inca nu mi-am luat casa in Cipru dar o sa imi iau pentru ca stau full time aici. Daca in viitor plec, o sa o inchiriez full time. Iar peste 20 de ani cand s-o plati stiu ca am un loc unde sa imi fac vacanta.

Eu nu am zis sa nu va luat case, zic doar ca e periculos sa investesti bani intr-o casa in care nu stai si care e prea departe incat sa nu iti permiti sa o inspectezi periodic.

Acum fiecare face cum il taie capul si cum il tine buzunarul.

#21
Andreea8

Andreea8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2008
de ce speriati oamenii gratuit?

va e frica sa nu iasa din Romania si sa-si investeasca banii in alte locuri mult mai profitabile? :(

casa de vacanta e usor de inchiriat pe perioada in care nu locuiesti acolo.

am experienta foarte buna in acest domeniu,
am si eu casa mea de vacanta, si returnul-on-investment este mult mult mai bun decat in Bucuresti.

cateva milioane de britanici detin  proprietati in Spania, Franta, Bulgaria, Grecia, Cipru.

Si le ies bani foarte frumosi din asta.

Desigur nu Romania este centrul pamantului sau al civilizatiei, ci sunt alte tari cu adevarat CIVILIZATE
si MODERNE in  Uniunea Europeana ;)

Daca deranjeaza adevarul, asta este. Insa Romania nu este deloc o investitie buna, preturile
la imobiliare sunt extrem de supraevaluate aici.

Edited by Andreea8, 10 March 2008 - 06:45.


#22
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Adevarul nu deranjeaza pe nimeni. Adevarul este ca e foarte scump sa ai o proprietate de vacanta in tari straine. Cu mult mai scump decat ai cheltui ca sa iti faci vacanta in tara aia timp de 20 de ani consecutiv (stupid if you ask me).

Doi la mana, de ce as vrea sa platesc pe o proprietate 200.000 de euro cat costa intr-o destinatie turistica civilizata in loc sa vin sa imi fac concedii de 5000 de euro cu totul inclus timp de o luna? Si in fiecare an mai schimb si destinatia, nu ma duc ca papagalul intr-un singur loc.

Edited by Dragon Warrior, 11 March 2008 - 07:37.


#23
Alx2oo3

Alx2oo3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.12.2007
Daca eu, un no name, imi cumpar un imobil in strainatate, trebuie sa-l declar undeva in romanica? mai exact, scrie undeva aici in tara ca mi-am luat un castel in spania?

#24
Andreea8

Andreea8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2008

View PostAlx2oo3, on Mar 11 2008, 12:03, said:

Daca eu, un no name, imi cumpar un imobil in strainatate, trebuie sa-l declar undeva in romanica? mai exact, scrie undeva aici in tara ca mi-am luat un castel in spania?

nu, nu trebuie sa il declari nicaieri (esti oricum cetatean al Uniunii Europene,
si Spania este si ea tot Uniunea Europeana) si nici nu vei avea parte de birocratzia si nevoia de a da spagi pur romaneasca


si vei avea in plus si surpriza foarte placuta sa vezi ca te va costa de cateva ori  mai putin decat o casa de vacanta pe
noua "coasta de azur" navodari - costinesti sau  noua "Austrie"  poiana tzapului - azuga ;););)

Edited by Andreea8, 16 March 2008 - 12:15.


#25
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
eu vind apartament 4 camere 95mp la 5 min.de plaja in villajoyosa [costa blanca] 30km.de alicante.spania

#26
Andreea8

Andreea8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2008

View Postzooza, on Mar 20 2008, 20:26, said:

eu vind apartament 4 camere 95mp la 5 min.de plaja in villajoyosa [costa blanca] 30km.de alicante.spania

exista oferte de vanzare - cumparare in alta sectiune a forumului, nu aici

#27
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...am mai cautat eu prin londra, paris, wiana pe siturile de real estate dar sunt irelevante si contradictorii concluziile la care am ajuns. daca are cineva experienta unei piete imobiliare din afara Romaniei, ii multumesc anticipat  :rolleyes: ...

#28
enjoythesilence

enjoythesilence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 16.03.2008
in ceea ce priveste germania (de vest unde preturile sunt mai mari) pot sa te ajut. in orase preturile apartamentelor sunt cam ca la noi sau mai mari. in oraselele din apropierea oraselor preturile caselor sunt mai mici decat la noi. de exemplu, ce m-a interesat pe mine, o casa intr-un orasel la aprox. 20km de un oras cum ar fi la noi sibiul (heidelberg in vestul germaniei ca sa fiu mai exacta), la un teren de 500mp, suprafata desfasurata pe d+hoch-p+mansarda de 320mp (amprenta la sol 80mp) este 200000-300000.

#29
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
foarte interesant!
eu vin cu o informatie din londra. pe fincley road, adica zona 2 centrala as spune, ceva gen zona vitan-mall sau 1 mai, un apartament de trei camere in vila p+1 (f. mici camerele 18m + 11m +9m, bucatarie de 5 m) era inchiriat cam cu 1200 lire adica ~ 1590 euro. nu era o locuinta de lux, era ceva pentru clasa lor medie.

#30
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
am un prieten care locuieste in centrul Londrei impreuna cu logodnica lui si platesc pt. un apartament mic cu 2 camere (o bucatarie minuscula), echivalentul nostru al unui ap. conf. 2, 450 Lire pe saptamina (include si intretinerea:cablu, incalzire, apa rece, apa calda, cheltuieli pe scara). Curentu' este un bill separat si'l platesc ei din buzunar. NU au gaze, folosesc o plita electrica.

Vor sa'si cumpere o casa la periferia Londrei, intr'un satelit, ceva de genu' caselor insiruite tipice Londrei care'i ajunge in jur de 250.000 Lire, intrarea direct din strada si au o curte de aprox. 30 mp in spatele casei pt. uscat rufe si gratar. Casele au doua nivele si in jur de 120-130 mp utili.
La ei preturile stagneaza de ani de zile, adica exista o crestere insesizabila si pot sa'si faca planuri lejer, fara a fi constrinsi sau grabiti de realitatile unei piete idioate.

Edited by punkt, 10 April 2008 - 08:56.


#31
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postpunkt, on Apr 10 2008, 08:53, said:

La ei preturile stagneaza de ani de zile, adica exista o crestere insesizabila si pot sa'si faca planuri lejer, fara a fi constrinsi sau grabiti de realitatile unei piete idioate.

Hai sa vedem un grafic pe tema asta ...

[ http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Graph-house-prices-1975-2006.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
aici

A dracu' ce mai stagneaza ... insesizabil reau de tot, nu asa ... doar vreo 50-60% in 3-4 ani nu pe an ca la noi !!!  :P

Punkt - te intreb ceva foarte serios acuma : realizez ca tu lucrezi intr-un domeniu si esti intr-o pozitie in care te avantajeaza teribil cresterea preturilor constanta la imobiliare ( indiferent ce efecte are asta asupra mari majoritati ) dar ... ai incercat sa "faci un pas in spate si sa evaluezi imaginea de ansamblu" ?  :rolleyes:

Ca observ ca unele din premisele pe care iti bazezi rationamentele/dorintele sunt complet false si lesne demontabile dupa o cautare de citeva minute pe Internet ...  :huh:

P.S. : Nu stiu ce naiba are de nu se vede imaginea - am pus direct poza intr-un link ...

Edited by Ioan76, 10 April 2008 - 09:18.


#32
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
nu ma avantajeaza absolut deloc cresterea preturilor la imobiliare, dimpotriva, imi limiteaza oportunitatile. E nu vreau o crestere galopanta si imbecila, doresc doar o crestere: lenta, modesta, suficienta, acceptabila, confortabila, comoda, matura.

Interesant graficu' tau, amicu' meu nu mi'a spus asta.

Edited by punkt, 10 April 2008 - 09:19.


#33
mibvro

mibvro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.12.2006
Olanda,
zona roterdam
ap vechi 1000 e/mp
case in oras 2500e/mp
case in imprejurimi max 20km 1800/200 e/mp
teren oras???
teren imprejurimi 1100 e/mp

Zona de nord (Leeuwarden-Groningen)
ap vechi  800e/mp
case in oras cele mici pana la 150 mp 2000 e/mp, cele mai mari 1500e/mp
case in imprejurimi 1000-1200 e/mp
teren in oras 200 e/mp
teren imprejurimi 40-80 e/mp (cu sau fara iesire la apa)


P.S. Am uitat preturile pt constructie casa la cheie standarad (adica bucataria si baile mobilate standarad-minimum)
zona Roterdam 400-450e/mcub in functie de marime
zona de nord (80 km de Amsterdam) 280-350 /mcub

Edited by mibvro, 10 April 2008 - 09:40.


#34
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

View Postmibvro, on Apr 10 2008, 09:29, said:

Olanda,
zona roterdam
ap vechi 1000 e/mp
case in oras 2500e/mp
case in imprejurimi max 20km 1800/200 e/mp
teren oras???
teren imprejurimi 1100 e/mp

Zona de nord (Leeuwarden-Groningen)
ap vechi  800e/mp
case in oras cele mici pana la 150 mp 2000 e/mp, cele mai mari 1500e/mp
case in imprejurimi 1000-1200 e/mp
teren in oras 200 e/mp
teren imprejurimi 40-80 e/mp (cu sau fara iesire la apa)


P.S. Am uitat preturile pt constructie casa la cheie standarad (adica bucataria si baile mobilate standarad-minimum)
zona Roterdam 400-450e/mcub in functie de marime
zona de nord (80 km de Amsterdam) 280-350 /mcub

mcub?... chiar se masoara volumul sau nu am inteles eu?

#35
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006
Niste statistici interesante ( desi un pic cam "vechiute" ) pot fi consultate aici. ;)

O sa vedeti acolo preturi la case ( ce par frumusele nu ultimele darapanaturi ) prin suburbiile unor orase europene de ... ~700-900 euro/mp ...  :D

Toata pagina este oricum interesant de studiat pentru cine poate lectura in franceza - imi cer scuze fata de restul.  :notangel:

Edited by Ioan76, 10 April 2008 - 10:07.


#36
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postpunkt, on Apr 10 2008, 08:53, said:

am un prieten care locuieste in centrul Londrei impreuna cu logodnica lui si platesc pt. un apartament mic cu 2 camere (o bucatarie minuscula), echivalentul nostru al unui ap. conf. 2, 450 Lire pe saptamina (include si intretinerea:cablu, incalzire, apa rece, apa calda, cheltuieli pe scara). Curentu' este un bill separat si'l platesc ei din buzunar. NU au gaze, folosesc o plita electrica.

Vor sa'si cumpere o casa la periferia Londrei, intr'un satelit, ceva de genu' caselor insiruite tipice Londrei care'i ajunge in jur de 250.000 Lire, intrarea direct din strada si au o curte de aprox. 30 mp in spatele casei pt. uscat rufe si gratar. Casele au doua nivele si in jur de 120-130 mp utili.
La ei preturile stagneaza de ani de zile, adica exista o crestere insesizabila si pot sa'si faca planuri lejer, fara a fi constrinsi sau grabiti de realitatile unei piete idioate.
man, ai zis 450 lire pe saptamana  :cursing: , adica 1800 / luna, stai putin ca mi se pare exorbitant chiar si pentru Londra. Ei cat castiga ?!
Unchimiu in centru Stuttgartului da 700 euro/luna pe 3 camere micute, e drept  70 mp, cam confort 2 la ei, dar la noi e cu pretentie de confort1.

Edited by rvic77, 10 April 2008 - 10:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate