Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Are biodieselul vreun viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

 avraam, on Apr 8 2008, 23:20, said:

In primul rand as dori sa raspunda oameni care gandesc si scriu la obiect. Nu vreau tot felul de pareri ca au auzit in media nush ce...
  
  Asa, sa incepem. Eu nu prea ma pricep la agricultura si nici nu prea am reusit sa ma documentez despre costurile totale de productie ale biodieselului. Din ce am inteles la un hectar de rapita se produc in jur a 1000L de biodiesel. Toate bune pana aici. Dar cati litri de biodisel sau motorina s-ar consuma pt a ara acel hectar, a semana, a iriga.....si multe alte lucrari agricole ce se efectueaza. Pt o cultura de calitate presupun ca este nevoie de ingrasaminte, ierbicide..
  Nu prea se vorbeste despre alte solutii necesare procesarii biodieselului cum ar fi NaOH si metanolul(sunt necesari ~220L metanol pt a produce 1000L biodiesel). Oricum se stie ca biodieselul este mai ieftin deoarece nu are accize. In lume se consuma 1800 litri petrol pe cap de locuitor in decurs de un an. Deci avand in vedere ca la producerea biodiedelului sunt alti factori mentionati mai sus aproximez ca  fiecarei persoane de pe pamant i-ar trebui in jurul a 3-4 hectare de rapita. Acest lucru mi se pare imposibil. Suprafata Romaniei are 23 mil hectare, imaginati-va la ce scara ar trebui sa se cultive rapita in lume.
  Deci cat de "alternativ" este acest combustibil pe termen lung?

Pe termen lung, la scara mica. N-ar putea niciodata inlocui petrolul 100%.
Treaba cu rapita este absurda. In primul rand nebunia cu rapita asta duce de rapa agricultura. Deja am vazut sute de hectare cu rapita in Dobrogea. In plus, cei ce o cultiva, cat ar trebui sa ceara pe o tona de rapita ca sa fie profitabil pana la ultimul consumator?

#20
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Are viitor doar în agricultură (la utilaje agricole &stuff) , pentru a face agricultura autosustenabilă. La transport în niciun caz.

#21
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Suprafata agricola a Romaniei e de 14 mil hectare,nu arabila!

http://www.*****.ro/.... arabila/14124

Consumul anual al Romaniei e de 14 milioane tone de petrol.

http://www.adevarul.....buranti/345187

Avand in vedere ca petrolul,bezina motorina are densitatea de 0.7,nu 1 cat cred multi,rezulta ca 14 milioane tone de petrol inseamna undeva la 20 de milioane litri...de petrol!Acesta e consumul Romaniei anual.

De pe 1 hectar de rapita scoti 2,5-3 tone de rapita.Ca sa faci 1 litru de biodisel iti cam trebuie 3 litri de ulei.Deci de pe 1 Hectar in conditiile cele mai bune,scoti 1000 de litri de biodisel.

Deci...ce rezulta?!Daca s-ar cultiva toata suprafata agricola a Romaniei doar cu rapita si tot nu ar inlocui consumul actual de petrol!Iara ca suprafata agricola, Romania chiar nu sta rau!Si consumul fata de alte state e modest,si cu toate astea cu noile "alternative",tot nu am face fata.

Dar se pune problema...Ok cultivam totul cu rapita,dar pe urma ce mai mancam  ? Biodisel,nu ?

Ia sa vezi ce o sa inceapa romanu pana in 2020 sa mearga mai mult cu trenu` ratb-ul si metroul.Ori reducem numarul de masini de pe strazi la un nivel pre 1990,ori we`re really fucked up !

Edited by M4V3RiCk_, 07 May 2008 - 14:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate