Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Transformator de la 110 V la 220 V

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
dina

dina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.11.2003
Salut. Am si eu nevoie de un pic de ajutor. Am nevoie de un transformator de la 110 V la 220 V de la 60 Hz probabil (frecv in statede ex.) la 50 Hz aparatele noastre. Pe scurt, vreau sa folosesc aparatura de 220 intr-o tara care are alimentarea pe 110V. Aveti idee unde gasesc transformator?
Inca o intrebare. Pentru incarcatoare gen telefon mobil, acumulatori, etc pot folosi doar un adaptor de priza simplu, sau nu merge la toate?
Merci anticipat.

#2
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Ce tip de receptor sau aparat aveti care necesita 60Hz ? Daca aparatul are inclusa in structura sa alimentare printr-o sursa in comutatie atunci puteti conecta aparatul printr-un transformator 115/230VAC direct la reteaua de 115V 60Hz.

Quote

Pentru incarcatoare gen telefon mobil, acumulatori, etc pot folosi doar un adaptor de priza simplu, sau nu merge la toate?
Un adaptor AC/DC de priza simplu (cu tensiunea nominala de iesire egala cu a acumulatorului) merge in anumite cazuri dar uzeaza prematur acumulatorul deoarece nu se iau masuri de limitare a curentului de incarcare la o valoare de cel mult 20% din capacitatea nominala a acumulatorului. Pentru limitarea curentului de incarcare s-au creat circuite special concepute pentru asa ceva care nu se numesc simplu adaptoare AC/DC ci "incarcatoare de acumulatoare".

Edited by donpetru2007, 07 April 2008 - 19:58.


#3
dina

dina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.11.2003
Vreau doar sa folosesc aparatura obisnuita pe 220V, cum ar fi un uscator de par sau o masina de calcat, sau un mixer etc (nu cred ca le voi avea pe toate disponibile acolo). Aparatura uzuala pana la max 5-600W, nu powertools. Am vazut un anunt cu un transformator de la 110 la 220 dar este expirat. Incaerc sa gasesc ceva comercial, nu f scump.

In ce priveste incarcatoarele, ma refer la cele de mobile. Pot folosi derect incarcatorul de 220 daca il alimentez la 110? (output-ul este de aprox 5V cc)

#4
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

Quote

Pot folosi derect incarcatorul de 220 daca il alimentez la 110?
Nu e recomandat deoarece:
- este posibil ca incarcatorul sa nu functioneze corect - tensiune de iesire prea mica (depinde de tipul constructiv);
- probabilitate mare de defectare (datorita unei incalziri exagerate).
In ceea ce priveste celalalte aspecte, daca aveti uscator de par sau aparat de calcat, aceastea nu sunt afectate de frecventa tensiunii de alimentare. E important sa respectati tensiunea de alimentare a lor folosind un transformator ridicator 115/230V de putere adecvata (in functie de puterea receptorului ).

Edited by donpetru2007, 07 April 2008 - 21:31.


#5
Radomi

Radomi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.02.2008
Cateva pareri daca imi dati voie :
1. Un simplu transformator nu schimba frecventa de functionare ,daca o infasurare este legata la la o tensiune de x V cu frecventa 50Hz in cealalta infasurare tot la 50 Hz va fi tensiunea .
2.Pentru toate sarcinile rezistive (fier de calcat ....) nu conteaza frecventa tensiuni de alimentare . In aceaesi situatie sunt si sursele simple ce redreseaza tensiunea alternativa si apoi alimentarea se face in cc obtinut.
3.Un transformator/motor proiectat pentru 50 Hz se va incalzi/supraincalzii datorita cresterii pierderilor magnetice suplimentare din miezul fier-siliciu.
Concluzie: este necesara convertirea 60-50Hz si apoi transformarea 110-220V .

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu uita ca puterea transformatorului trebuie sa fie ceva mai mare decat al consumatorului..
La 500W iti va iesii ceva destul de voluminos si greu.
Ca sfat practic daca nu vrei sa renunti la aparatura, cauta o cooperativa care bobineza masini de spalat, sau altele asemenea. Cauta asa ceva si cand o sa le auzi pretul...sa mi-l zici si mie...

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 Radomi, on Apr 8 2008, 09:18, said:

3.Un transformator/motor proiectat pentru 50 Hz se va incalzi/supraincalzi datorita cresterii pierderilor magnetice suplimentare din miezul fier-siliciu.
Concluzie: este necesara convertirea 60-50Hz si apoi transformarea 110-220V .
Nu se va supraincazi pentru cresterea cu 10Hz.
Nu este nevoie de convertor.
Motoarele folosite sunt clasice cu perii colectoare si functioneaza corect si la 60Hz dar vei obtine o turatie mai mare.

Probabil ca achizitionarea si transportul pana acolo va face mai mult decat costul unor echipamente electrocasnice noi.  :rolleyes:

#8
Radomi

Radomi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.02.2008

 mister_rf, on Apr 8 2008, 11:23, said:

Nu se va supraincazi pentru cresterea cu 10Hz.
Depinde de puterea debitata si de modul de proiectare al transormatorului/motorului .
Offtopic Iar cresterea cu 10 Hz pentru un transformator /motor chair produce incalzirea suplimentara a miezului (miez fier-siliciu clasic nu vorbesc de ferite sau alte alije) si in lipsa unei raciri adecvate poate distruge izolatia in timp , in cazul motorului duce intradevar la cresterea turatiei ,scaderea cuplului maxim etc.

#9
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

Quote

Offtopic Iar cresterea cu 10 Hz pentru un transformator /motor chair produce incalzirea suplimentara a miezului (miez fier-siliciu clasic nu vorbesc de ferite sau alte alije) si in lipsa unei raciri adecvate poate distruge izolatia in timp , in cazul motorului duce intradevar la cresterea turatiei ,scaderea cuplului maxim etc.
Dl. radomi, cred ca ati incurcat doua cuvinte si anume ati spus "incalzire" cand de fapt era vorba de "saturarea" (suplimentara a miezului). Si incalzirea are loc dar pana isi face ea prezenta va trebui sa cresteti nu 10Hz frecventa, ci cu mult mai mult. In al doilea rand, temperatura sau incalzirea "miezului" este strict influentata de densitate de curent din bobinaj, adoptata din faza de proiectare, pe care nu aveti cum sa o cunoasteti.
Deci, nici nu e cazul sa detaliem acest aspect aici iar concluziile au fost deja subliniate mai sus.

Edited by donpetru2007, 08 April 2008 - 19:19.


#10
Radomi

Radomi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.02.2008

 donpetru2007, on Apr 8 2008, 19:17, said:

Dl. radomi, cred ca ati incurcat doua cuvinte si anume ati spus "incalzire" cand de fapt era vorba de "saturarea" (suplimentara a miezului). Si incalzirea are loc dar pana isi face ea prezenta va trebui sa cresteti nu 10Hz frecventa, ci cu mult mai mult. In al doilea rand, temperatura sau incalzirea "miezului" este strict influentata de densitate de curent din bobinaj, adoptata din faza de proiectare, pe care nu aveti cum sa o cunoasteti.
Deci, nici nu e cazul sa detaliem acest aspect aici iar concluziile au fost deja subliniate mai sus.

Am sa trec peste tonul de atotstiutor al Dvs si am sa incerc sa inteleg de ce sunteti atat de taios in afirmatii.
1 .Nu exista ideea de " saturare suplimentara a miezului " saturarea este un fenomen ce apare odata cu aducerea materialului magnetic la valori al inductiei magnetice de 0,9-1,6 T (functie de proprietatile materialului folosit ) . In faza de proiectare se impune functie de materialul folosit inductia magnetica ce apoi este folosita in calcule in nici un caz nu se pleaca cu inductii ce satureaza materialul. Saturarea miezului apare in functionare doar prin cresterea excesiva a curentilor de sarcina sau a tensiuni de alimentare.Deasemenea impusa este si frecventa nu exista calcul de transformator la care sa nu sa se impuna inductia Bt si frecventa f
2.Pierderile in fier  sunt suma a doua puterii ,pierderi prin histerezis magnetic si prin curenți Foucault: prima dintre ele depinde de frecventa si de patratul inductiei iar a doua depinde de patratul produsului frecventa si inductie . Deci ce sa intelegem ca prin cresterea frecventei si prin saturarea miezului ,adica prin cresterea pierderilor in fierul transformatorului acesta (miezul ) nu se incalzeste? .Explicatim va rog unde se "degaja" aceata putere daca nu prin incalzirea lui.
3.La calculul final al incalzirii sau al temperaturii utilizand rezistente termice , de ce se tine cont de miezul magntic si nu se face direct aproximarea geniala a dvs. "temperatura sau incalzirea "miezului" este strict influentata de densitate de curent din bobinaj".
4.De ce conteaza temperatura transformatorului pai ...a da daca ai ales a "sarma" cu izolatie ce se distruge la 85 grade Celsius atunci prin aparitia unor pierderi ce nu au fost luate in calcul ,prin supraincalzirea transformatorului izolatia intre spire va ceda si "transformatorul va ceda nervos".
5. Va rog cat se poate de civilizat sa va retineti parerile le adresa mea  "proiectare, pe care nu aveti cum sa o cunoasteti" , nu ma cunoasteti .
Rostul unui forum este sa-l ajute pe cel care are o problema si nu sa faceti dvs analiza pe text , daca chiar greseste cineva puneti link-urile pe pagini de
internet ce-l pot ajuta sa se lamureasca , incercati sa-i expilcati ce si unde greseste "nu-i dati rapid peste bot" si apoi inchideti topicul cu "Deci, nici nu e cazul sa detaliem acest aspect ".
Detaliati , explicati ,dati exemple daca sunteti atotstiutor iar noi restul habar n-avem  ....

Edited by Radomi, 09 April 2008 - 08:28.


#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Va aprindeti degeaba. Practic situatia descrisa aici nici macar nu merita efortul.
Teorie, masuratori, calcule facute la 7 zecimale, toate sunt inutile deoarece discutam fara obiectul muncii si discutam despre echipamente casnice,  la care se fac atat de multe compromisuri la realizarea practica.  B)
Este bine de  citit instructiunile de folosire ale unui mixer (''blender'') sau cele pentru o bormasina utilizata in regim de amator.
Raportul dintre timpul pentru care trebuie oprit echipamentul pentru racire si  timpul de utilizare este  foarte mare.
Ce mai conteaza acesti 10Hz in plus  si incalzirea suplimentara generata de cresterea in frecventa?
Deci sa revenim  la solutii simple si practice, adio convertoare si alte inginerii, daca se doreste transportul unui bolovan cu avionul in loc sa cumparam alte echipamente  pe piata locala, asta este decizia ''clientului''.  B)

#12
Radomi

Radomi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.02.2008
Perfect de acord

Edited by mister_rf, 09 April 2008 - 09:37.
fara QUOTE integral la interventia precedenta!


#13
iop95

iop95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.05.2006
[quote name='mister_rf' date='Apr 8 2008, 11:23' post='4383049']

Motoarele folosite sunt clasice cu perii colectoare si functioneaza corect si la 60Hz dar vei obtine o turatie mai mare.




La motoarele de c.a. monofazate (asa-zis universale sau de c.a. cu "redresor mecanic") turatia nu se schimba cu frecventa ci doar cu tensiunea de alimentare; in fapt e un motor de c.c. cu excitatie serie iar prin sistemul perii-colector se face "redresarea ca/cc". Sunt anumite difererente constructive fata de un motor alimentat in cc din cauza fluxului variabil si a comutatiei pe c.a. dar in principiu poate fi asimilat cu un motor de c.c. cu ex. serie.

#14
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
cel mai simplu faci un autotransformator -o infasurare cu priza mediana,pe capete bagi 240v iar intre un capat si mediana obtii 120v

#15
GianinaB

GianinaB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2011
Buna,
Va scriu impinsa de o disperata nevoie de ajutor.
Sunt in US (zona Houston, daca e relevant pentru vreun magazin local) pentru aproximativ 6 luni.
Am venit pregatita cu ustensilele de care am nevoie in mod regulat, mai exact:
- o perie de coafat rotativa - BaByliss Pro 2735E Hot Air Brush Rotating - modelul e aici
- un aparat de epilat Braun, model mai vechi, probabil ceva de genul asta
Am adaptor pentru priza, si cam atata.
Problema e ca aparatul de epilat, la tensiunea de 110V, merge foarte incet (l-am folosit o data, nu e imposibil da iti vine sa-ti dai cu capul de pereti).
Peria rotativa, in schimb, nu mai e deloc rotativa... Posted Image
Stiu, as putea sa imi cumpar alte aparate, o varianta mai ieftina, pe care sa le folosesc aici, si eventual sa le iau acasa si sa cumpar un convertor de tensiune de la 220V la 110V (care n-ar costa mai mult de 10$, din ce am vazut).
Dar am deja o groaza de aparate si n-as vrea sa mai iau altele decat daca nu am incotro.

Problema e ca peria rotativa zice ca e de 1000W. Nu imi dau seama prea bine ce inseamna asta, au trecut vreo 20 de ani de cand incercam sa rezolv probleme de fizica Posted Image
Din ce am studiat pana acum, ce imi trebuie mie e un convertor de tensiune gen step-up, care arata ca un monstru, cantareste de la 2.5 kg in sus (am gasit si de 9 kile...) si costa in jur de 50$ sau mai mult. Asta e cel mai mic si mai ieftin, dar pare o chinezarie ordinara...
Deci nici nu se pune problema sa il cumpar si sa il aduc in tara... Posted Image Ar fi de unica folosinta.

Asa ca va rog, cu lacrimi in ochi (sau aproape... Posted Image) sa imi spuneti cam ce variante as avea pentru acest gen de "girl stuff and girl problem" Posted Image
Va multumesc,
Un suflet disperat si necoafat de 3 saptamani...

#16
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut şi bine ai venit pe forum.

" ...am deja o groaza de aparate si n-as vrea sa mai iau altele decat daca nu am incotro. "
Nu e cea mai ieftină şi elegantă rezolvare, dar cred că ar trebui să cumperi "girl stuff"-uri care se alimentează la 110/115V.

1000W este o putere cu care nu se poate jongla uşor.

#17
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Intreaba proprietarul imobilului (apartamentului) daca  instalatia electrica este trifazica.
In USA echipamentele electrice de mare putere folosite in bucatarii ,bai,etc... sint alimentate la ~220 Volti.
Daca ai noroc sa fie atunci poti ruga un electrician (trebuie sa fii de doua ori mai norocasa sa gasesti unul care are habar) sa-ti cupleze o priza 2 faze la care o sa folosesti numai echipamentele care functioneaza la 220 volti.

Edited by bit 61, 24 July 2014 - 13:19.


#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
in caz contrar, recomand sa iei un "monstru" cat mai mare pentru puteri de 1000w+
cel de 2.5 kg as zice ca e doar un puisor, mai bine mergi pe cel de 9kg, e mai solid

pentru siguranta:
http://www.ebay.com/...262372838&rt=nc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate