Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...
 Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta
 hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Electroliza apei

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

florin.tanasa

florin.tanasa

Active Member

• Grup: Members
Salut.
Stie cineva cum pot depune prin electroliza pe o suprafata metalica un strat de carbon?

mister_rf

mister_rf

freelancer

• Grup: Senior Members
Eu stiam ca nu se poate, carbonul nu formeaza ioni...

Electroliza este procesul de orientare și separare a ionilor unui electrolit (substanță a cărei molecule prin dizolvare sau topire se disociază în ioni, permițând trecerea curentului electric continuu) cu ajutorul curentului electric continuu.

flaviand

flaviand

Flavian, motan de serviciu

marihuana se refera la postul acesta:

http://forum.softped...t...t&p=4461803

sau mai simplu vedeti topicul de pe aria auto cu apa drept combustibil, se discuta in esenta despre acelasi lucru iar informatia e mai mult decat arhisuficienta

ain

ain

Senior Member

View Postflorin.tanasa, on Nov 4 2008, 11:29, said:

Salut.
Stie cineva cum pot depune prin electroliza pe o suprafata metalica un strat de carbon?

Prin electroliza nu se poate, dar ar fi unele metode fizice. Spune-mi la ce ti-ar trebui si poate iti pot da metoda. Si mai spune si geometria obiectului metalic, precum si natura metalului.

florin.tanasa

florin.tanasa

Active Member

View Postain, on Nov 4 2008, 22:38, said:

Prin electroliza nu se poate, dar ar fi unele metode fizice. Spune-mi la ce ti-ar trebui si poate iti pot da metoda. Si mai spune si geometria obiectului metalic, precum si natura metalului.
Vreau sa imbunatatesc o celula fotovoltaica home made la care lucrez. Uite aici detalii http://forum.softped...p;#entry5467680 . Suprafata este un strat de oxid ce se gaseste depus pe sticla.

PS. Am citit undeva dar nu mai gasesc acuma un procedeu de carbunare a metalelor unde se foloseste o solutie de carbura de calciu (carbid).

Edited by florin.tanasa, 04 November 2008 - 22:33.

ain

ain

Senior Member

View Postflorin.tanasa, on Nov 4 2008, 22:29, said:

Vreau sa imbunatatesc o celula fotovoltaica home made la care lucrez. Uite aici detalii http://forum.softped...p;#entry5467680 . Suprafata este un strat de oxid ce se gaseste depus pe sticla.

PS. Am citit undeva dar nu mai gasesc acuma un procedeu de carbunare a metalelor unde se foloseste o solutie de carbura de calciu (carbid).
Pana acum an inteles ca folosesti o sticla ITO (cu un strat de oxid dublu de staniu si indiu). Pe acea suprafata vrei sa depui grafit/carbune? Cred mai degraba ca sticla ITO o folosesti ca fotoanod si-ti trebuie un catod. Carbunele e un material electrodic prost, sunt alte materiale mai bune. Daca-mi dai detaliile cerute poate-ti pot recomanda materiale mai bune.
Urmaresc foarte greu ce ai scris deoarece esti amator si folosesti termeni netehnici/nestiintifici.

Vezi ca carbidul reactioneaza violent cu apa, asa ca sigur nu o poti folosi intr-o solutie apoasa deoarece e instabila. In plus, acetilena fomata este exploziva. Da-mi detaliile cerute.

Edited by ain, 05 November 2008 - 17:19.

florin.tanasa

florin.tanasa

Active Member

View Postain, on Nov 5 2008, 18:07, said:

Pana acum an inteles ca folosesti o sticla ITO (cu un strat de oxid dublu de staniu si indiu). Pe acea suprafata vrei sa depui grafit/carbune? Cred mai degraba ca sticla ITO o folosesti ca fotoanod si-ti trebuie un catod. Carbunele e un material electrodic prost, sunt alte materiale mai bune. Daca-mi dai detaliile cerute poate-ti pot recomanda materiale mai bune.
Urmaresc foarte greu ce ai scris deoarece esti amator si folosesti termeni netehnici/nestiintifici.

Vezi ca carbidul reactioneaza violent cu apa, asa ca sigur nu o poti folosi intr-o solutie apoasa deoarece e instabila. In plus, acetilena fomata este exploziva. Da-mi detaliile cerute.
Normal ca sunt amator, mai ales la chimie. Un link cu explicatii stiintifice http://lpi.epfl.ch/solarcellE.html
Sticla este din acelea folosite la geamurile termopan LOW-E ce au un strat de oxid de argint pe o parte, altii au folosit sticla cu oxid de platina. Ea in componenta celulei fotovoltaice nu joaca alt rol decat acela de a lasa lumina soarelui si de a conduce electricitatea. Eu doream sa stiu daca pot depune un strat de carbon pe un astfel de suport iar stratul de carbon sa adere cat mai bine.

ain

ain

Senior Member

View Postflorin.tanasa, on Nov 5 2008, 19:21, said:

.Eu doream sa stiu daca pot depune un strat de carbon pe un astfel de suport iar stratul de carbon sa adere cat mai bine.

Linkul e super OK, foarte corect din toate pdv.
Inteleg ca vrei sa faci o structura sandwich de tipul: Sticla/ITO/Carbon/solutie ? Problema e ca TiO2 este semiconductor si daca ai adauga carbon ai strica proprietatile semiconductoare. Ai modifica latimea benzii interzise si adsorbtia luminii n-ar mai fi insotita de generarea de electricitate. Daca nu am inteles eu bine ce vrei sa faci, spune-mi.

Daca vrei sa imbunatatesti conductivitatea poti sa apelezi la depunerea unui strat ITO (indium, tin oxide) mai gros: spre deosebire de carbon acesta este tot un semiconductor (cu totusi o pronuntata conductie) si este in plus transparenta. Se poate obtine prin spayierea unui amestec de alcoxizi, urmata de un tratament termic pe la 400-500 C. Pentru a nu acumula tensiuni mecanice mari in sticla, incalzirea si racirea trebuie facute cat mai incet.

Depunerea grafituluipoate fi facuta in conditii domestice in urmatoarele feluri:
- mojarezi bine grafitul/carbunele, adausi un liant intr-o cantitate minima (recomand epoxydic), aplici in strat f. subtire si usti la temperatura maxima suportata de liant (pentru epoxy intre 70-150, vezi ca scrie pe tub).
- ceva de genul afumarii cu lumanarea (negreala aia este chiar carfon f. fin divizat); problema este ca e greu de utilizat pentru suprafete ridicate.

Poti gasi idei de constructie pentru acest gen de fotocelule cautand pe google dupa Michael Graetzer (de fapt ae este a cu umblau - doua puncte pe orizontala). Tipu-i din Lausanne si e printre cei mai buni in asa ceva. Vei putea gasi cel putin o duzina-doua de articole pdf.

PS: m-am uitat cu atentie la link s-am observat ca e chiar cu Graetzer. My bad.

Edited by ain, 05 November 2008 - 19:55.

florin.tanasa

florin.tanasa

Active Member

View Postain, on Nov 5 2008, 20:48, said:

Linkul e super OK, foarte corect din toate pdv.
Inteleg ca vrei sa faci o structura sandwich de tipul: Sticla/ITO/Carbon/solutie ? Problema e ca TiO2 este semiconductor si daca ai adauga carbon ai strica proprietatile semiconductoare. Ai modifica latimea benzii interzise si adsorbtia luminii n-ar mai fi insotita de generarea de electricitate. Daca nu am inteles eu bine ce vrei sa faci, spune-mi.

Daca vrei sa imbunatatesti conductivitatea poti sa apelezi la depunerea unui strat ITO (indium, tin oxide) mai gros: spre deosebire de carbon acesta este tot un semiconductor (cu totusi o pronuntata conductie) si este in plus transparenta. Se poate obtine prin spayierea unui amestec de alcoxizi, urmata de un tratament termic pe la 400-500 C. Pentru a nu acumula tensiuni mecanice mari in sticla, incalzirea si racirea trebuie facute cat mai incet.

Depunerea grafituluipoate fi facuta in conditii domestice in urmatoarele feluri:
- mojarezi bine grafitul/carbunele, adausi un liant intr-o cantitate minima (recomand epoxydic), aplici in strat f. subtire si usti la temperatura maxima suportata de liant (pentru epoxy intre 70-150, vezi ca scrie pe tub).
- ceva de genul afumarii cu lumanarea (negreala aia este chiar carfon f. fin divizat); problema este ca e greu de utilizat pentru suprafete ridicate.

Poti gasi idei de constructie pentru acest gen de fotocelule cautand pe google dupa Michael Graetzer (de fapt ae este a cu umblau - doua puncte pe orizontala). Tipu-i din Lausanne si e printre cei mai buni in asa ceva. Vei putea gasi cel putin o duzina-doua de articole pdf.

PS: m-am uitat cu atentie la link s-am observat ca e chiar cu Graetzer. My bad.
Multumesc. Da este o celula Gratzel (inventatorul celulei). Atunci ramane sa folosesc toner de la imprimanta (sper sa aiba cat mai mult carbon). Structura este sticla/TIO2/electrolit/carbon/sticla, binenteles sticla are un strat conductor. Dupa cum daca ai vazut linkul am obtinut pana acum 0,52V acesta fiind un voltaj destul de bun. Acum incerc sa scot si un curent cat mai mare pentru a creste puterea.

Edited by florin.tanasa, 05 November 2008 - 21:27.

ain

ain

Senior Member

View Postflorin.tanasa, on Nov 5 2008, 21:25, said:

Multumesc. Da este o celula Gratzel (inventatorul celulei). Atunci ramane sa folosesc toner de la imprimanta (sper sa aiba cat mai mult carbon). Structura este sticla/TIO2/electrolit/carbon/sticla, binenteles sticla are un strat conductor. Dupa cum daca ai vazut linkul am obtinut pana acum 0,52V acesta fiind un voltaj destul de bun. Acum incerc sa scot si un curent cat mai mare pentru a creste puterea.
Ok, acum m-am lamurit. Te felicit pentru rezultate; 0,52 e intradevar bine. Dar asta a fost forta electromotoare (U fara sarcina) sau cu o sarcina oarecare? Ai incercat sa trasezi o curba de functionare, U=U(I). Te intreb asta deoarece nu e obligatoriu ca prin cresterea conductiei sa creasca si curentul/tensiune. Pentru cineva cu experienta e usor sa-si dea seama dupa alura curbei care sunt etapele lente. E un principiu: cand vrei sa imbunatatesti ceva, actioneaza asupra a ceea ce merge cel mai prost. De obicei, etapa lenta e legata de functionarea fotoanodului (care determina aparitia curentului): cresterea grosimii stratului de TiO2, doparea acestuia cu oxid de crom sau zinc, alegerea unui alt colorant sau eventual marirea cantitatii de dopant - pot ajuta.
Referitor la catod: carbunele este un material ieftin, dar destul de prost. Mult mai bun ar fi un strat de Pt, Ni. Tine cont ca acest electrod nu trebuie sa fie transparent. Daca vrei totusi sa fie transparent, se poate depune straturi de Pt usor prin tehnicile de depunere in vid (dar iti trebuie ajutorul cuiva dintr-un institut de cercetari). Daca ai tine neaparat sa faci asa ceva acasa, ai putea sa depui mai intai un strat de Ag (cauta reactia/reactivul Tollens - se folosea pe vremuri la fabricarea oglinzilor) dupa care sa depui electrolitic platina (hexa cloro platinat) sau nichel (un sulfat cat mai concetrat).
Vezi ca tonerul de imprimanta nu e doar carbon: are cantitati importante de metale grele gen vanadiu (atentie - nu inhala). Ar putea fi probleme. Mai bine mojarezi mine de creion din alea moi. Vezi ca mai poti depune grafit de un suport si prin "creionare" - hasurezi incet, cu rabdare, suprafata pana obti rezultatul dorit. Stiu un prof din Ungaria care facea astfel un strat conductor de grafit pe cuart .
Am sa ma mai uit pe topic ca in caz ca ma mai intrebi sa-ti pot raspunde. Oricum, felicitari si keep up the good work.

florin.tanasa

florin.tanasa

Active Member

View Postain, on Nov 6 2008, 11:48, said:

Ok, acum m-am lamurit. Te felicit pentru rezultate; 0,52 e intradevar bine. Dar asta a fost forta electromotoare (U fara sarcina) sau cu o sarcina oarecare? Ai incercat sa trasezi o curba de functionare, U=U(I). Te intreb asta deoarece nu e obligatoriu ca prin cresterea conductiei sa creasca si curentul/tensiune. Pentru cineva cu experienta e usor sa-si dea seama dupa alura curbei care sunt etapele lente. E un principiu: cand vrei sa imbunatatesti ceva, actioneaza asupra a ceea ce merge cel mai prost. De obicei, etapa lenta e legata de functionarea fotoanodului (care determina aparitia curentului): cresterea grosimii stratului de TiO2, doparea acestuia cu oxid de crom sau zinc, alegerea unui alt colorant sau eventual marirea cantitatii de dopant - pot ajuta.
Referitor la catod: carbunele este un material ieftin, dar destul de prost. Mult mai bun ar fi un strat de Pt, Ni. Tine cont ca acest electrod nu trebuie sa fie transparent. Daca vrei totusi sa fie transparent, se poate depune straturi de Pt usor prin tehnicile de depunere in vid (dar iti trebuie ajutorul cuiva dintr-un institut de cercetari). Daca ai tine neaparat sa faci asa ceva acasa, ai putea sa depui mai intai un strat de Ag (cauta reactia/reactivul Tollens - se folosea pe vremuri la fabricarea oglinzilor) dupa care sa depui electrolitic platina (hexa cloro platinat) sau nichel (un sulfat cat mai concetrat).
Vezi ca tonerul de imprimanta nu e doar carbon: are cantitati importante de metale grele gen vanadiu (atentie - nu inhala). Ar putea fi probleme. Mai bine mojarezi mine de creion din alea moi. Vezi ca mai poti depune grafit de un suport si prin "creionare" - hasurezi incet, cu rabdare, suprafata pana obti rezultatul dorit. Stiu un prof din Ungaria care facea astfel un strat conductor de grafit pe cuart .
Am sa ma mai uit pe topic ca in caz ca ma mai intrebi sa-ti pot raspunde. Oricum, felicitari si keep up the good work.
Multumesc inca odata pentru raspunsuri. Tonerul initial va fi depus pe hartie (listare) apoi tot prin transfer termic (cu fierul de calcat) va depus pe sticla (scos de pe hartie). Stiu ca trebuie sa cresc numarul de electroni pentru a creste curetul, adica sa fac imbunatatiri la colorant si la sinterizarea TIO2 mai greu ca nu am etuva.

ain

ain

Senior Member

View Postflorin.tanasa, on Nov 6 2008, 11:01, said:

si la sinterizarea TIO2 mai greu ca nu am etuva.

TiO2 mai poate fi sintetizat si prin metode sol-gel care nu presupun sinterizare, ci doar o uscare-tratare termica la starsit. Pentru a obtine TiO2 microcristalin (varianta cea mai buna) ar trebui ca tratamentul sa-l faci pe la 500-550 celsius. Vezi ca in comert se mai gaseste si alb de titan (un colorant pentru zugraveli). Il tratezi termic (chiar pe un bec Bunzen) si cred ca poti sa-l folosesti. Daca ai noroc sa nu fie prea impur, poate ca char va merge. Succes.

florin.tanasa

florin.tanasa

Active Member

View Postain, on Nov 6 2008, 18:24, said:

TiO2 mai poate fi sintetizat si prin metode sol-gel care nu presupun sinterizare, ci doar o uscare-tratare termica la starsit. Pentru a obtine TiO2 microcristalin (varianta cea mai buna) ar trebui ca tratamentul sa-l faci pe la 500-550 celsius. Vezi ca in comert se mai gaseste si alb de titan (un colorant pentru zugraveli). Il tratezi termic (chiar pe un bec Bunzen) si cred ca poti sa-l folosesti. Daca ai noroc sa nu fie prea impur, poate ca char va merge. Succes.
Observ ca nu ai citit link-ul catre forum folosesc chiar alb de titan.

z3us

z3us

New Member

View Postrocknum, on Apr 6 2008, 23:37, said:

Intrebarea este ce metale se pot folosi la electroliza apei doar pentru obtinerea de oxigen si hidrogen?
Fara a se mai oxida sau a migra electronii de la un electrod la altul.
foloseste doi electrozi de sudura din inox (au marcaj alb pe capatul de prins in cleste) - functioneaza pana la 220V, dar atentie la izolatia electrica..

angel09

angel09

New Member

View Postflorin.tanasa, on Nov 6 2008, 11:01, said:

Multumesc inca odata pentru raspunsuri. Tonerul initial va fi depus pe hartie (listare) apoi tot prin transfer termic (cu fierul de calcat) va depus pe sticla (scos de pe hartie). Stiu ca trebuie sa cresc numarul de electroni pentru a creste curetul, adica sa fac imbunatatiri la colorant si la sinterizarea TIO2 mai greu ca nu am etuva.
Buna! Sa nu uiti sa ne dai rezultatul oricare ar fi finalul acestor cautari! Este foarte important sa stim si noi! Sunt multe subtopicuri deschise si lasate asa fara a se mai cunoaste finalul! Atat succesele cat si insuccesele, fac parte din viata noastra, iar a fi informat, inseamna sa poti alege daca mai repeti sau imbunatatesti un esec sau urmezi o cale mai sigura care deja a asigurat succesul. Multa bafta si perseverenta!

solan

solan

Junior Member

Salut copii!!
Tot eu o sa va dau cea mai buna ,cea mai ieftina solutie existenta la ora actuala pt micile voastre probleme!!
In santierele navale( si nu numai) exista electrozi de GRAFIT !!
Sunt folositi sa scoata sudura de proasta calitate,sau sa faca sanfrene in tabla!
Sunt de diferite marimi si lungimi(de 6mm,8mmsau 10mm diametru ,300mm lungime)
Se consuma relativ repede(7-10 zile)dar sunt atat de ieftini incat se merita !!
Succes!!

1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

Member

O mama mama , cat tot neam batut capul cu electroliza asta . Alti zica ca grafitul , alti aluminiul , argintul , ("uraniul nu e bun oare ? " ) . Aluminiul nu e bun pt ca se oxideaza cel de la + (catodul)  asta am realizat eu practic cu aluminiul ! Cu grafitul :minele alea subtiri de 0.5 sau 0.7 mm functioneaza dar dupa cate stiu el opune rezistenta curentului electric in comparatie cu metalele , deci procesul de descompunere e mai scazut , Am auzit ca placile din Inox sunt foarte bune pt asa ceva . Ionuxul fiin un aliaj intre nichiel si crom ! Il gasiti in special la chivetele de bucatarie facute din tabla de inox ! .Banuiesc ca asta o sa dea rezultate ff bune ...

Edited by m3th0dman, 02 February 2009 - 23:23.
gramatica

m3th0dman

m3th0dman

Senior Member

View Post1Q-D3xT3r, on Feb 2 2009, 20:39, said:

Ionuxul fiin un aliaj intre nichiel si crom ! Il gasiti in special la chivetele de bucatarie facute din tabla de inox ! .Banuiesc ca asta o sa dea rezultate ff bune ...
Inoxul îi oțel inoxidabil care conține în principal fier, nu îi aliaj de nichel și crom (conține nichel și/sau crom).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate