Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Electroliza apei

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#19
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostIVAN_V, on Apr 16 2008, 12:50, said:

Zicea ca are nevoie de un material bun conducator.. sa faca o incinta racita aproape de 0 si aluminiu si pac! are un superconducator ep post de catod sau anod sau ce se cerea.

Ia baga supraconductoru ala a tau in apa si vezi ce se intimpla?Daca nu te pricepi nu mai da raspunsuri aiurea ca mai vine unu si chiar o sa te creada!

Edited by prometeu30, 16 April 2008 - 14:36.


#20
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

View Postrichelieu, on Apr 16 2008, 12:58, said:

SI mai ziceai de sfaturi date aiurea....prin alte topicuri. Un superconductor, are rezistenta zero, la 0 Kelvin...nu Celsius. Adica.....fa tu acasa o incinta racita la asa temperatura..... Mai bine ramaneai la ideea cu diamantul...din postul de mai sus. A...si se zice superconductor....super conducator...poate fi considerat Basescu de exemplu :lol:
Ce-i cu tien mai ? De pe ce camp vii ? Normal ca vb de zero absolut. dar tie trebuie sa-ti desenez. Daca esti sub influenta inca de aseara stai si te calmeaza.

View Postprometeu30, on Apr 16 2008, 14:33, said:

Ia baga supraconductoru ala a tau in apa si vezi ce se intimpla?Daca nu te pricepi nu mai da raspunsuri aiurea ca mai vine unu si chiar o sa te creada!
Acum am obs ca era vorba de apa. Asa ca nu era un raspuns aiurea in cazul in care nu era vorba de apa. Hmm.. poate niste antigel :roflmaofast:

Edited by IVAN_V, 16 April 2008 - 14:45.


#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostIVAN_V, on Apr 16 2008, 14:44, said:

Ce-i cu tien mai ? De pe ce camp vii ? Normal ca vb de zero absolut. dar tie trebuie sa-ti desenez. Daca esti sub influenta inca de aseara stai si te calmeaza.

Pai...vin de pe campul cu ingineri electrotehnisti...care au auzit de supraconductoare pe vremea cand tu auzisei ca electricitatea e ceva care se gaseste la priza. :)

Ce e asa normal ca vorbeai de zero absolut, atata timp cat....afirmi atat de nonsalant: "sa faca o incinta racita aproape de 0 si aluminiu si pac!" de parca criogenia e asa...o chestie pe care-o faci cu componente gasite la Metro sau Carrefour. :) ?  A...si puteai ...daca tot vroiai sa dai o solutie practica, sa te referi la materiale care devin supraconductoare la temperaturi mai inalte...nu aluminiul, care e supraconductor la 1.175 grade kelvin. uite...carbonul de exemplu, e supraconductor la 15K

Oricum...e clar ca in domeniul asta n-ai nici o competenta...vorbesti din google...

#22
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

View Postrichelieu, on Apr 16 2008, 15:03, said:

Pai...vin de pe campul cu ingineri electrotehnisti...care au auzit de supraconductoare pe vremea cand tu auzisei ca electricitatea e ceva care se gaseste la priza. :)

Ce e asa normal ca vorbeai de zero absolut, atata timp cat....afirmi atat de nonsalant: "sa faca o incinta racita aproape de 0 si aluminiu si pac!" de parca criogenia e asa...o chestie pe care-o faci cu componente gasite la Metro sau Carrefour. :) ?  A...si puteai ...daca tot vroiai sa dai o solutie practica, sa te referi la materiale care devin supraconductoare la temperaturi mai inalte...nu aluminiul, care e supraconductor la 1.175 grade kelvin. uite...carbonul de exemplu, e supraconductor la 15K

Oricum...e clar ca in domeniul asta n-ai nici o competenta...vorbesti din google...
Daca-ti fac o incinta racita la 0 absolut doar cu materiale gasite in metro, te sinucizi ?  Citeste cu atentie. Pe laga asta, pot is eu sa zic " pe vremea cand stiam eu de electricitate , tu numarai furnici prin iarba". Tu chiar crezi to ce scrie in profilul meu ? Saracutu' de tine. Demn de mila. Si daca vreua sa-mi fortez un neuron... ce zici acolo despre carbon ? 15 kelvin ? :D :roflmaofast:  ...afla ca s-a descoperit hydrogenul metalic care are cam 290 kelvin adica 16.8 Celsius. LOl carbon la 15 grade kelvin :D :D

Edited by IVAN_V, 16 April 2008 - 19:45.


#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Bine....hai....tu ai dreptate. Imi cer scuze. Recunosc ca sunt un mare prost.

#24
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006

View PostIVAN_V, on Apr 16 2008, 19:30, said:

Daca-ti fac o incinta racita la 0 absolut doar cu materiale gasite in metro, te sinucizi ?  Citeste cu atentie. Pe laga asta, pot is eu sa zic " pe vremea cand stiam eu de electricitate , tu numarai furnici prin iarba". Tu chiar crezi to ce scrie in profilul meu ? Saracutu' de tine. Demn de mila. Si daca vreua sa-mi fortez un neuron... ce zici acolo despre carbon ? 15 kelvin ? :D :roflmaofast:  ...afla ca s-a descoperit hydrogenul metalic care are cam 290 kelvin adica 16.8 Celsius. LOl carbon la 15 grade kelvin :D :D
Nu se pot niciodata obtine 0 grade kelvin..Se pot doar obtine temperaturi apropiate..si asta foarte greu...la 0 grade kelvin in principiu miscarea s-ar opri total...Oricine a trecut prin generala ar trebui sa stie ca temperatura este masura a miscarii, a agitatiei moleculelor..
cat despre hidrogenul metalic, el nu s-a obtinut, ci s-a gasit..de exemplu in miezul planetei saturn se crede ca exista...Exista numai in contextul unor presiuni imense..

Edited by AndreicuKapp, 17 April 2008 - 09:33.


#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Andrei....fa ca mine....n-are sens. Pe bune.

#26
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

View PostAndreicuKapp, on Apr 17 2008, 09:31, said:

cat despre hidrogenul metalic, el nu s-a obtinut,
Ei uite ca s-a obtinut. "In March 1996, however, a group of scientists at Lawrence Livermore National Laboratory reported that they had serendipitously produced, for about a microsecond and at temperatures of thousands of kelvin and pressures of over a million atmospheres (>100 GPa), the first identifiably metallic hydrogen."

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
:lol: :lol:

Ce naiba sa mai zic....

#28
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Ma duc sa caut prin metro ceva materiale sa reproduc experimentul :rolleyes:

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Vezi in Bricostore ca au incinta de 500.000 atmosfere si generatoare de kelvini :lol: Ca sa nu mai dai banii pe compresor, ia o pompa de masina....e mult mai ieftina.

#30
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Va rog sa lasati offtopicul. Il asteptam pe IVAN_V sa ne arate cum face el racirea in cauza.

Edited by Bean, 17 April 2008 - 13:52.


#31
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostBean, on Apr 17 2008, 13:52, said:

Va rog sa lasati offtopicul. Il asteptam pe IVAN_V sa ne arate cum face el racirea in cauza.

Daca IVAN face 0 absolut eu ma las de stiinta! :D

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
Je a lucrat cu instalatii de electroliza care aveau electrozi din grafi si nu se sfarimau deloc. Si nici uzura nu era mare desi functionau in regim continuu. Si la temperatura ambianta, hidrogenul rezultat era folosit pentru racirea unor echipamente industriale.

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posttytysor, on Apr 17 2008, 22:33, said:

Je a lucrat cu instalatii de electroliza care aveau electrozi din grafi si nu se sfarimau deloc. Si nici uzura nu era mare desi functionau in regim continuu. Si la temperatura ambianta, hidrogenul rezultat era folosit pentru racirea unor echipamente industriale.
Aia erau electrozi special facuti pentru asta. Mina de creion nu cred ca e grafit pur, ci in amestec cu alte prafuri, pentru ca la caldura se farimiteaza. Despre electrozii din bateriile cu zinc chiar nu stiu ce sa spun, sunt mai negri si mai porosi decit grafitul. Probabil cel mai bun grafit pentru electrozi care se gaseste pe piata sunt "periile" pentru motoarele electrice.

Doar anodul (pozitiv, descarca oxigen) trebuie facut din grafit sau platina. Catodul (negativ, descarca hidrogen), in mediu bazic, poate fi facut dintr-un metal oarecare (fier, inox etc.). Inoxul, daca e pus la anod, este erodat, cel putin la tensiuni mai mari (alimentatorul meu de 3-12 V da 11-18 V si la 11 V corodeaza inoxul).

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Da..din ce gasesti in mod uzual, periile de motoare electrice ar fi cele mai potrivite.

#35
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
N-are rost sa explic, depaseste intelegerea unora si cedez eu primul, ca asa se face.

Edited by IVAN_V, 18 April 2008 - 12:35.


#36
rocknum

rocknum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 16.08.2006

View Posttytysor, on Apr 17 2008, 22:33, said:

Je a lucrat cu instalatii de electroliza care aveau electrozi din grafi si nu se sfarimau deloc. Si nici uzura nu era mare desi functionau in regim continuu. Si la temperatura ambianta, hidrogenul rezultat era folosit pentru racirea unor echipamente industriale.
la regim continuu, si se obtinea hidrogen din apa?
Ce tensiune intra in angrenaj?

Edited by rocknum, 19 April 2008 - 07:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate