Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

Electroliza apei

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

ddnjolly

ddnjolly

Junior Member

• Grup: Members
Eu am o idee de genul:
  -fac o turbina eoliana obosita pt curent electric
- stochez energia dupa ce o transform in H2... adica strang H2 cat pot
- folosesc H2 in treburi gospodaresti, automobil etc.
Acum eu caut o metoda eficienta de a colecta H2 si a ma debarasa de O2. Daca bag un fierbator la 220 fierbe apa si se evapora :)) cum fac electroliza
  PLS HELP !  mik_el_angello ID MESS

marxo

marxo

Member

ddnjolly, on 10th November 2009, 20:12, said:

Eu am o idee de genul:
Acum eu caut o metoda eficienta de a colecta H2 si a ma debarasa de O2. Daca bag un fierbator la 220 fierbe apa si se evapora :) ) cum fac electroliza
PLS HELP ! mik_el_angello ID MESS

Vezi aici !

Eficient ar fi cu curenti de inalta frecventa(13,56 MHz) ...foarte inalta frecventa .....mda !
Daca ai posibilitatea de a ridica frecventa ..... ai sparge moleculele de apa ...pa urma le separi intro centrifuga gazele .....nu-i nustiu ce , sa stii !

...chestia e ca consumi energie ......pentru a produce energie(Fa-o (chestia cu apa) folosind energia solara ca-i gratis ..daca tot vrei motor nou la ..RABLA) ! Si fara perpetuum mobile ...n-are rost sa-ti demolezi garajul ! Vezi ca hidrogenul...pusca tare !

PS : daca vrei ceva jmeker vezi metoda lui ....John Kanzius ... http://en.wikipedia....ki/John_Kanzius....asta nu e electroliza ......si legatura dintre atomii apei e rupta electromagnetic ! :huh:  :huh: (Autodidact american... :huh: ...nevoie te...obliga !)

Edited by marxo, 10 November 2009 - 21:38.

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

• Grup: Senior Members
Numai mai credeti toate aberatiile de pe youtube, puneti mana pe o carte mai bine.

marxo

marxo

Member

SuperDuper, on 10th November 2009, 22:37, said:

Numai mai credeti toate aberatiile de pe youtube, puneti mana pe o carte mai bine.

Pune mana si fa experimentul lui Kanzius !

Sa stii ca merge .......si nu e "free energy" e o noua metoda de separare a hidrogenului din apa ! E chestie serioasa pentru ca e reproductibila ...intelegi ...exact diferenta la gargauni ...reproductibilitatea ! ca e economica nu zic ...desi cu energie solara ...hmmm ???!

Vezi !

Merge si la cuptorul cu microunde "figura" ... poti proba daca ... ai habar ;)  ;)  ;) unde sa tii eprubeta cu apa sarata !

Edited by marxo, 10 November 2009 - 22:02.

ddnjolly

ddnjolly

Junior Member

zici cuptor cu microunde... in teresant/ am citit arcticolul. Bagi energie la greu/. se stie ca problema actuala nu este enegia electrica, ci captarea si stocarea ei. Adica am infinitate de metode (atomic, fulger, geotermal).  Ms de idee maestre.  
In legatura cu en solara, poti sami zici niste materiale fotosensibile la indemana, nu neaparat metal?
PLS

PS Consider utila ideea de a mari randamentul celulelor solare prin lupe si oglinzi...au fost primele unelte de captare a en. sol.

Edited by ddnjolly, 11 November 2009 - 17:32.

popescu_pope

popescu_pope

Junior Member

pentru a produce hidrogen atomic se foloseste mercur si lampi de lumina cu mercur e dovedita stiintific

gcom61

gcom61

Senior Member

marxo, on 10th November 2009, 22:40, said:

Pune mana si fa experimentul lui Kanzius !

Sa stii ca merge .......si nu e "free energy" e o noua metoda de separare a hidrogenului din apa ! E chestie serioasa pentru ca e reproductibila ...intelegi ...exact diferenta la gargauni ...reproductibilitatea ! ca e economica nu zic ...desi cu energie solara ...hmmm ???!

Vezi !

Merge si la cuptorul cu microunde "figura" ... poti proba daca ... ai habar ;)  ;)  ;) unde sa tii eprubeta cu apa sarata !

Experimentul cu apa nu l-am facut,insa experimentul cu tubul fluorescent l-am facut in urma cu ceva ani (in 1981-eram militar in termen) cand,operand pe o statie de emisie cu fregventa ~30Ghz am cuplat emisia intr-o hala al carui iluminat era cu tuburi fluorescente (cateva sute).Desi iluminatul era oprit s-au aprins toate tuburile,chiar si cele ''arse''.Atunci cand fasciculul de emisie a fost indreptat catre o zona cu multa gheata ,aceasta se topea destul d repede -cam 1cm/10 sec.
Tot ce pot spune este ca emitatorul era foarte mare si ...pe tuburi (lampi).
Problema in aceste experimente,din pacate,nu este  cum si din ce sa obtii combustibil ci randamentul instalatiilor ,care din paacate este subunitar.

Edited by gcom61, 19 November 2009 - 09:22.

gabigg

gabigg

New Member

inoxul este bun la electroliza apei pt ca nu rugineste deci nu l ataca hidrogenul

tubul se aprinde si in mana daca statia de emisie are ceva putere am facut asta in laboratorul de fizica.profu avea statie de emisie receptie de radioamator

siland

siland

New Member

nacsuve, on 5th August 2008, 14:11, said:

Majoritatea ionizatoarelor de apa pentru uz casnic ce se gasesc pe piata au electrozi din titan placat cu platina. Cei din otel inoxidabil se oxideaza repede, desi numele nu ar indica asta  :)  Se mai poate sa fie si doar din platina sau iridiu dar pretul banuiesc ca e astronomic.
M-ar interesa si pe mine niste electrozi din astia din titan cu platina. Pe site-uri straine am vazut dar pe la noi stie cineva de unde se pot cumpara?

PENTRU ''nacsuve ''se gasesc in hard discurile din comp.Este titanium placat cu platina

Edited by siland, 07 April 2010 - 05:23.

Whiteboy2010

Whiteboy2010

Member

PENTRU ''nacsuve ''se gasesc in hard discurile din comp.Este titanium placat cu platina
Platanele sunt din aluminiu placat cu crom. Titan, platina nu exista "neam" intr-un HDD.

SylexMM

SylexMM

Active Member

Ai încercat să folosești electrozi de grafit?

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

La electroliza apei se genereaza hidrogen (nu este mare branza, nu ataca nimic) si oxigen atomic. Acesta din urma (oxigenul atomic) se combina cam cu orice element chimic conductor electric - mai putin platina. Este mult mai reactiv decat oxigenul molecular din atmosfera (care oricum este "diluat" cu azot-78%). Carbonul (grafitul) ia foc sub apa, otelul inox se "dizolva" practic in apa (oxidul rezultat nu ramane pe electrod), plumbul face o depunere de oxid de plumb izolator electric...

PS: Nu stiu ce visati voi cu microundele, alea nu descompun apa, doar o incalzesc. Aprinsul neoanelor cu microunde nu are nici un fel de relevanta in hidroliza apei.
Si filmele de pe youtube facute de tot felul de farsori nu tin loc de educatie stiintifica. Puneti mana pe o carte de fizica, chimie, matematica.

Edited by SuperDuper, 17 June 2010 - 02:55.

gabigowriel

gabigowriel

Active Member

• Grup: Banned
generator de HHO DE-A GATA se gaseste de cumparat  in 3 variante!
waxco.   si terminati cu prostiile ce  le puteti debita aiurea p-aici...
Daca nu stii nu te bagi/ ocupi de acel lucru !
Mai simplu de atat nu se poate!
FIECARE CU TREABA LUI!
De-asta nu merg lucrurile cum trebuie!
Pentru ca nu-si vede fiecare de ceea ce a invatat si isi baga nasul in lucruri ce nu le cunoaste/intelege!

as mai completa si  despre transformatoarele BI-TOROIDALE ce au o eficienta de-a dreptul nesimtita  si AR PUTEA FI FOLOSITE pentru generarea HHO-ului  !
BI-TOROID TRANSFORMER DEMO July 11, 2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RbRPCt1-WwQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si filmuletul asta " a' la' YOUTUBE " nu e facatura...
http://www.overunity....html#msg116079

Edited by gabigowriel, 09 July 2010 - 09:33.

katala

katala

New Member

FIECARE CU TREABA LUI!

Nu cred ca e chiar asa. Daca am fi toti fiecare cu treaba lui, n-ar mai exista hoby. ori cum .... Eu am reusit sa ''dau foc la apa'' prin electroliza (la bateria masinii) dar doar la nivel de experiment. flacara era foarte mica pt ca presiunea hho-ului erea f. mica din cauza voltajului prea mic (12V) sau al electrozilor prea mici (doua sirme de inox dispuse in spirala, intr-un borcan ). In prezent vreau sa o fac la un nivel mai mare, cu electrozi din mai multe placi se inox intr-o galeata de plastic, dar nu stiu ce tensiune mi-ar trebui. Ma gindeam la un transformator de 24v. De fapt am de gand sa inlocuesc consumul casnic de gaz natural, cu HHO. :naughty:

Viorelsolar

Viorelsolar

”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

Pentru disocierea moleculei de apa ai nevoie de doar 1,24V la 25 grade C productia de HHO va creste in raport cu cresterea sau scaderea valoarii curentului    ,pastrand tensiunea constanta,deci vei produce aceeasi cantitate de HHO ca si cand ai folosi 100V tensiune la acelasi curent ca in primul caz ,numai ca una este sa folosesti 1A la 2V si alta este 1A la 100V, diferenta in cel de-al doilea caz fata de primul este ca vei consuma de 50 de ori mai mult si vei produce aceeasi cantitate de HHO, restul energiei o vei pierde inutil prin incalzirea electrolitului, fata de primul caz. Cele mai bune rezultate sau obtinut prin inserierea a 6 celule separate fiecare cu electrolitul sau, pe 12V (baterie auto) circa 2V pe celula datorita faptului ca vei avea o cadere de tensiune in electrolizor (anod-catod inox 316L) ,acest aliaj nefiind cel mai bun conducator de electricitate dintre toate metalele, nu vei putea folosi limita teoretica de 1,24V (Kanareev) ,dar fiind cel mai bun metal antioxidant in raport cu apa si electrolitul folosit fie KOH sau NAOH, devine si cel mai eftin de utilizat si aproape indestructibil pentru aceast tip de electroliza. Poti folosi si curentul de retea 220 alternativ redresat cu diode bridge caz in care devine aprox. 310V -DC,deci va trebui sa folosesti peste 150 de celule inseriate. Este ideea lui Bob Boyce care folosea un inverter de tensiune pentru aplicatii solare de 110V-DC obtinuti din cei 12V ai masinii ,dar folosea la acest electrolizor, 75 de celule inseriate,acest cercetator fiind de fapt si cel mai celebru in domeniul electrolizei brute cu electrolit, dar mai sunt si ceilalti (Stanley Meyer,Ravi Raju,Dave Lawton,Scott Cramton etc.) care au obtinut peste 1000% Faraday folosind metode capacitive si rezonante armonice in apa distilata cu consum foarte mic de curent si fara adaos de electrolit, personal cred ca voi urma sa experimentez in viitor a doua varianta pe care o consider net superioara electrolizei brute a lui Bob Boyce. Eu am construit propriul meu electrolizor si am ceva experiente la activ, de aceea vorbesc si in cunostinta de cauza. :peacefingers:

megatron-celular

megatron-celular

Junior Member

prometeu30, on 27th May 2008, 19:42, said:

Intradevar nu sunt 200Amperi dar sunt 170 Amperi!
Ia si te mai documenteaza inainte de a da cu parerea!Am scris destul de clar tensiunea e 2,5Volti iar electrolitul e soda caustica!Cam in 5 minute reusesc sa umflu un balon!Sunt curios care reuseste sa scoata mai mult hidrogen decit scot eu!
eu la 220V 50Hz cu 2 sîrme am scos litri întregi pe minut,soluția era tare

ddnjolly, on 10th November 2009, 20:12, said:

Eu am o idee de genul:
Acum eu caut o metoda eficienta de a colecta H2 si a ma debarasa de O2. Daca bag un fierbator la 220 fierbe apa si se evapora :)) cum fac electroliza
  PLS HELP !  mik_el_angello ID MESS
pune un separator de gaze simplu un tub cam 10 cm diametru pe la jumate intra gazele hidrogenul pleaca in sus pui 2 porturi de gaz sus și jos jos O2 sus H2 numai că daca grabești procesul de separare scade calitatea,nu reușesc să se separe,cu cit e mai mare volumul de gaz separat pe interval de timp cu atît separatorul e mai mare
eu asta am proiectat pentru un injector GPL comutat pe H2
iar O2 va fi introdus in colector sau cum se zice galerie de admisie

dani.user

dani.user

Guru Member

Ai facut electroliza la 220V 50Hz?

lorean

lorean

New Member

electrizii din titan sunt ideali, apoi din argint, etc

rocknum, on 7th April 2008, 00:37, said:

De obicei prin electroliza se placheaza cu metal alte metale. Asta se stie deja :)
Intrebarea este ce metale se pot folosi la electroliza apei doar pentru obtinerea de oxigen si hidrogen?
Fara a se mai oxida sau a migra electronii de la un electrod la altul.
Am incercat cu mai multe metale, si fierul se oxideaza imediat. Se subtiaza si rugineste instantaneu aproape :)
Ce metale pot fi folosite (daca exista asa ceva)  care sa nu se oxideze. Care sa ramana neschimbate chiar si la electroliza indelungata...
Auzisem de la cineva ca platina ar fi indicata.... voi ce parere aveti?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate