Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Israel - Iran

Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Zilele catalogelor Americane

Poate Rh-ul negativ afecta o viit...
 Solutie Backup pentru Server Linux

Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)

KAZA Univisa
 Reciclare hard disk-uri defecte v...

Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Pot pune faianta noua peste adezi...
 Probleme martorii de bord Opel Me...

Opel Astra K sau Skoda Octavia 3?...

Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

Electroliza apei

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

rocknum

rocknum

Member

• Grup: Members
De obicei prin electroliza se placheaza cu metal alte metale. Asta se stie deja :)
Intrebarea este ce metale se pot folosi la electroliza apei doar pentru obtinerea de oxigen si hidrogen?
Fara a se mai oxida sau a migra electronii de la un electrod la altul.
Am incercat cu mai multe metale, si fierul se oxideaza imediat. Se subtiaza si rugineste instantaneu aproape :)
Ce metale pot fi folosite (daca exista asa ceva)  care sa nu se oxideze. Care sa ramana neschimbate chiar si la electroliza indelungata...
Auzisem de la cineva ca platina ar fi indicata.... voi ce parere aveti?

exorcistul

exorcistul

just listen

• Grup: Senior Members
Al

rocknum

rocknum

Member

View Postexorcistul, on Apr 6 2008, 23:40, said:

Al
Aluminiu?
E o presupunere sau o certitudine?

m3th0dman

m3th0dman

Senior Member

Cred că cel mai eficient ar fi argintul.

rocknum

rocknum

Member

View Postm3th0dman, on Apr 7 2008, 15:26, said:

Cred că cel mai eficient ar fi argintul.
am nevoie de certitudine....
nu de speculatii....
stiu sigur ca este posibil.
Aia de pe submarinele nucleare isi produc singuri oxigenul prin electroliza...

mister_rf

mister_rf

freelancer

Se folosesc electrozi de grafit... B)
Cat despre metale, viteza de corodare este cu atat mai mica cu cat metalul este mai ''nobil''.

Un numar restrâns de metale, metale nobile, se gasesc în natura si în stare libera. Ele se situeaza dupa hidrogen în seria tensiunilor electrochimice si sufera mai greu procesul de degradare prin coroziune.

Attached File  metal.JPG   40.11K   518 downloads

m3th0dman

m3th0dman

Senior Member

Dintre toate metalele argintul este cel mai bun conducător de electricitate și nu se oxidează, dar asta nu inseamna ca ii cel mai bun electrolit.

rocknum

rocknum

Member

View Postm3th0dman, on Apr 7 2008, 20:32, said:

Dintre toate metalele argintul este cel mai bun conducător de electricitate și nu se oxidează, dar asta nu inseamna ca ii cel mai bun electrolit.
grafitu nu tine pentru ca se farmiteaza.
Grafitu e praf.
Cat despre metale... nu e musai sa fie un metal ci doar "ceva" care sa conduca curentu dar sa nu se corodeze...
sunt curios mercuru cum s-ar comporta... doar ca ala e lichid si e mai greu....

Deci...
nu are nimeni capu mare sa stie?????

mister_rf

mister_rf

freelancer

View Postrocknum, on Apr 7 2008, 21:17, said:

grafitu nu tine pentru ca se farmiteaza.
Grafitu e praf.

Ai desfacut o baterie clasica Zinc-Carbon? Creioane folosesti?
Argintul nu oxideaza?  :rolleyes:
Stiu ca tabelul ce prezinta clasificarea metalelor este in limba engleza, dar exista si manuale de fizica care se pot consulta gratis.  :lol:

rocknum

rocknum

Member

View Postmister_rf, on Apr 8 2008, 01:06, said:

Ai desfacut o baterie clasica Zinc-Carbon? Creioane folosesti?
Argintul nu oxideaza?  :rolleyes:
Stiu ca tabelul ce prezinta clasificarea metalelor este in limba engleza, dar exista si manuale de fizica care se pot consulta gratis.  :lol:
incearca sa inlocuiesti electrolitii cu 2 creioane si o sa vezi ca mina dispare ca prin minune ;)

IVAN_V

IVAN_V

Member

Diamantul e cel mai bun conducator .

andrei_0

andrei_0

fishy

• Grup: Moderators

View Postm3th0dman, on Apr 7 2008, 19:32, said:

Normal ca nu-i cel mai bun electrolit, atata timp cat nu e electrolit deloc  :lol:. Poate ca ai vrut sa zici electrod? N-ai vazut niciodata obiecte vechi din argint oxidate?

View PostIVAN_V, on Apr 9 2008, 23:24, said:

Diamantul e cel mai bun conducator .
Poate de caldura, ca de electricitate in nici un caz (in general e chiar un bun izolator)

On topic: din cate stiu eu in general sunt folositi electrozi de platina. Am mai auzit parca si de nichel (alegerea electrozilor depinde si de tipul de electrolit, daca este o sare, acid sau baza).

rocknum

rocknum

Member

View Postandrei_0, on Apr 10 2008, 14:32, said:

Normal ca nu-i cel mai bun electrolit, atata timp cat nu e electrolit deloc  :lol:. Poate ca ai vrut sa zici electrod? N-ai vazut niciodata obiecte vechi din argint oxidate?

Poate de caldura, ca de electricitate in nici un caz (in general e chiar un bun izolator)

On topic: din cate stiu eu in general sunt folositi electrozi de platina. Am mai auzit parca si de nichel (alegerea electrozilor depinde si de tipul de electrolit, daca este o sare, acid sau baza).
dar aia de pe submarine nucleare de stau sub apa cate 3 luni... ce or folosi? isi produc singuri oxigenu prin electroliza...

prometeu30

prometeu30

Member

View Postrocknum, on Apr 13 2008, 18:37, said:

dar aia de pe submarine nucleare de stau sub apa cate 3 luni... ce or folosi? isi produc singuri oxigenu prin electroliza...

Spre exemplu eu am la serviciu un aparat de sudura cu hidrogen si oxigen! Acest aparat nu foloseste apa ca electrolit ci nush ce acid din care este scos hidrogenu si oxigenu! El este alimentat in curent continuu!Nu stiu ce fel de electrozi se folosesc dar daca-mi spui la ce ti-ar trebui poate o sa-l desfac sa vad!

IVAN_V

IVAN_V

Member

Cel mai bun conducator de electricitate e un super conducator, pt. ca are rezistenta zero.

Edited by IVAN_V, 15 April 2008 - 20:14.

prometeu30

prometeu30

Member

View PostIVAN_V, on Apr 15 2008, 20:14, said:

Cel mai bun conducator de electricitate e un super conducator, pt. ca are rezistenta zero.
Asta stim... dar ce legatura are?

Edited by prometeu30, 15 April 2008 - 22:20.

IVAN_V

IVAN_V

Member

View Postprometeu30, on Apr 15 2008, 22:20, said:

Asta stim... dar ce legatura are?
Zicea ca are nevoie de un material bun conducator.. sa faca o incinta racita aproape de 0 si aluminiu si pac! are un superconducator ep post de catod sau anod sau ce se cerea.

richelieu

richelieu

Monsenior Members

SI mai ziceai de sfaturi date aiurea....prin alte topicuri. Un superconductor, are rezistenta zero, la 0 Kelvin...nu Celsius. Adica.....fa tu acasa o incinta racita la asa temperatura..... Mai bine ramaneai la ideea cu diamantul...din postul de mai sus. A...si se zice superconductor....super conducator...poate fi considerat Basescu de exemplu :lol:

Edited by richelieu, 16 April 2008 - 13:00.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate