Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

EXTINDEREA NATO, PUTIN ataca: e o AMENINTARE la adresa RUSIEI

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#19
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005
@ galeo
Uite ca sunt unii care cred ca a fost exact pe dos - ca acest lingau nerusinat a lui Base de la Hotnews pe numele lui Dan Tapalaga: "Putin si democratia: a deschis mujicul gura"

#20
warpguy

warpguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 16.06.2007

View PostMolnjer, on Apr 4 2008, 18:26, said:

Daca a existat un maimutoi la acest summit, acela a fost Popeye Basescu. PUNCT.

pentru mine e a fost o mare dezamagire... vorbeste gura fara el !



View Postdracon, on Apr 4 2008, 18:30, said:

@ galeo
Uite ca sunt unii care cred ca a fost exact pe dos - ca acest lingau nerusinat a lui Base de la Hotnews pe numele lui Dan Tapalaga: "Putin si democratia: a deschis mujicul gura"

Tapalaga sa se ia de mana cu Traian Ungureanu, care scrie:

"Va reusi Romania sa devina o colonie defensiva  :puke: si o prelungire civila a Occidentului? Sau se va topi in anonimatul subdezvoltarii de model rus, in acea linie pustie care se desena vast, la Neptun, in spatele presedintilor Bush si Basescu?"

unde stau inca "mujicii" ?! In Romania, mamalor... cum e ca ziceti voi: "reptilienii" ?! !

Quote

... Cit despre ciini vagabonzi, mie mi se pare ca au umanizat (da!) scortosenia NATO. Macar ei sa-l latre pe Bush.

De NATO, sintem propriii nostri teroristi
03 Apr 2008 Costi Rogozanu
http://www.cotidianu...isti-42607.html

Edited by warpguy, 04 April 2008 - 18:55.


#21
warpguy

warpguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 16.06.2007
Attached File  Cioroianu.jpg   17.93K   7 downloads  Purtatorul de cuvint al MAE sustine ca ministrul Cioroianu a lipsit de la intimpinarea presedintelui Bush ca urmare a negocierilor cu oficialii americani.

4 Aprilie, 2008 - Cotidianul

Ministrul de Externe al Romaniei, Adrian Cioroianu, a calcat din nou strimb, in stilul sau caracteristic, si la Summitul NATO. Marti seara, la Cercul Militar, unde a participat la o dezbatere cu usile inchise pe tema relatiilor cu Rusia, in prezenta mai multor oficiali ai Aliantei si a presedintelui Georgiei, Mihail Saakasvili, a avut o prestatie lamentabila despre care s-a vorbit in culisele summitului. “Participantii au declarat ulterior ca au fost siderati de prestatia ministrului roman de Externe”, ne-au declarat surse oficiale ale diplomatiei de la Bucuresti.

Participant la acea dezbatere, presedintele PSD, Mircea Geoana, el insusi fost ministru de Externe, a relatat pentru Cotidianul ca Adrian Cioroianu a sustinut un discurs de trei fraze si nu a reusit sa raspunda nici unei intrebari venite din partea celorlalti participanti pe tema pozitiei tarii noastre fata de aderarea Georgiei si Ucrainei la NATO. “Au fost niste discutii extrem de aprinse care au durat pina la 11 noaptea. Cioroianu nu a putut sa scoata un cuvint, a tacut milc. Oricum s-a autoinvitat la dezbatere, pentru ca organizatorii nu l-au vrut”, sustine Mircea Geoana. ... (...)

http://www.cotidianu...urse-42650.html

Codosii: Norica Nicolai. “Este mai bine pentru noi toti ca domnul Cioroianu sa ramina ascuns pe perioada summitului”, a declarat liderul PNL.

partea distractiva e ca la randul ei a fost evitata de Laura Bush care a depasit-o fara sa-i stranga mana: data viitoare ... sa se ascunda pe ea   :coolspeak:


Edited by warpguy, 04 April 2008 - 19:30.


#22
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005
Tocmai citeam ca, abia ajuns acasa, Victor Iuscenko i-a demis pe ambasadorii Ucrainei in Germania si in Rusia.

Poate ar fi cazul ca Base sa faca la fel cu Cioro' al nostru... daca n-o fi cumva neconstitutional...  :rolleyes:

#23
warpguy

warpguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 16.06.2007

Attached File  Putin_Bucarest.jpg   32.7K   8 downloads April 3, 2008 President Vladimir Putin has arrived in Romania to attend a meeting of the Russia-NATO Council.

Vladimir Putin: Nu a fost un joc de ping-pong al acuzatiilor reciproce cu oficialii NATO

de Anne-Marie Blajan, A.N. HotNews.ro
Vineri, 4 aprilie 2008

Pana acum e singurul "rezumat" al discursului mai complect pe care l-am gasit.

Attached File  Franz_Josef_Jung.jpg   27.31K   3 downloads Is German Defense Minister Franz-Josef Jung looking for a way out of Afghanistan?

SECRET EXIT STRATEGY CIRCULATED
Does NATO Want Out of Afghanistan?

By Matthias Gebauer in Bucharest
SPIEGEL ONLINE, 04/04/2008 10:44 AM

In public, NATO is demanding that all allies contribute their fair share to the ongoing effort in Afghanistan. But behind closed doors, a paper has been circulated that may provide the beginnings of an exit strategy. Germany is pushing the plan.
So far, little has remained behind closed doors at the NATO summit in Bucharest. Almost every cough from every negotiating session has found its way into the press. But there is one paper that has remained largely in the shadows. NATO diplomats have been working on a far-reaching strategy paper for the ongoing mission in Afghanistan.

The secrecy, some say, is necessary as the dossier contains details that could compromise the safety of NATO troops in Afghanistan. Others have been a bit more direct, saying that the paper is simply too controversial to be made public.

According to diplomats, there are indeed some interesting details to be found. The paper illustrates a new train of thought developing within NATO: For the first time, a step-by-step outline has been sketched -- with substantial help from Germany -- for when the 47,000 NATO troops currently in Afghanistan might be pulled out. According to diplomats, concrete benchmarks are laid out -- though any withdrawl, they make clear, would not be immediate. ... (...)

:coolspeak: Ma che bella sorpresa !!!


Edited by warpguy, 04 April 2008 - 21:07.


#24
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Warpguy, daca chiar se punea problema retragerii atunci nu se mai stabilea suplimentarea trupelor CI reducerea lor.  Si canadienii astia care pana ieri amenintau ca se retrag acum au hotarat sa mai stea in Afganistan cel putin 2 ani.
So...sursa aia e doar un zvon sau o speculatie.

#25
warpguy

warpguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 16.06.2007

View PostMolnjer, on Apr 4 2008, 21:08, said:

Warpguy, daca chiar se punea problema retragerii atunci nu se mai stabilea suplimentarea trupelor CI reducerea lor.  Si canadienii astia care pana ieri amenintau ca se retrag acum au hotarat sa mai stea in Afganistan cel putin 2 ani.
So...sursa aia e doar un zvon sau o speculatie.

:rolleyes: copilas, sursa e Der Spiegel... iti zice ceva?!

:lol: inteleg ca ai un mare chef sa faci polemica dar ai gresit persoana, autorul aricolului se cheama Matthias Gebauer.  Ciao si buonanotte ! - sunt cu adevarat obosit !


Edited by warpguy, 04 April 2008 - 21:25.


#26
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Nu mai warpguy, dar din moment ce l-ai citat si ai facut si un mic comentariu e clar ca l-ai crezut si ca esti de acord cu el.

Quote

Ma che bella sorpresa !!!
:P

#27
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Basescu joaca dublu . Am dat peste un interview al lui Basescu pentru Izvestia pe siteul publicatiei si peste cateva raspunsuri ale presedinteului demne de luat in seama
http://www.izvestia....article3114768/

вопрос: Как вы оцениваете сегодняшние отношения между нашими странами?

ответ: Румыния уверена, что Россия - слишком важный игрок на мировой арене. Чтобы обеспечить безопасность в Черноморском регионе, в равной мере нужны и Россия, и Румыния, и Турция, и Украина. Давайте отставим в сторону те вопросы, которые нас разделяют, и будем смотреть в будущее. Существуют острейшие проблемы - контрабанда наркотиков, оружия, людей. И мы должны решать их совместно. Никто со стороны их не решит. Уверен: российско-румынские отношения будут динамично развиваться.


intrebare:Cum apreciaza relatiile dintre cele doua tari
Raspuns: Consider ca Rusia este un jucator foare important pe scena mondiala.Russia,Romania,Turcia si Ucraina sunt factori de securitate in zona marii nerge(pardon parca securitatea in zona marii negre era tocmai indreptata impotriva rusiei). Apoi niste bla bla bla-uri...si in final : Este indubitabil:relatiile ro-rus se vor dezvolta dinamic


Inca o dovada a jocului dublu:

Какова позиция вашей страны по вопросу о возможном вступлении в НАТО Украины и Грузии?

о: Мы все должны уважать решение каждого государства. Так что я думаю, что в отношении Грузии и Украины важен выбор самих этих стран - как они видят свое будущее, внутри НАТО или внутри Европейского союза. Если Грузия и Украина попросятся в НАТО - сейчас или позднее, - я считаю, что альянс должен с этим согласиться. Конечно, желание вступить в НАТО должно быть поддержано населением этих стран

-Care este pozitia ro cu privire la integrarea in nato a ucrainei si gruziei?
-  bla bla bla,deciziile s-au luat tinand cont de parerile fiecarui membru,insa dorinta de a intra in nato ale celor doua tari trebuie sa fine intr-adevar impartasita  de populatie

#28
warpguy

warpguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 16.06.2007

View PostMolnjer, on Apr 4 2008, 21:22, said:

Nu mai warpguy, dar din moment ce l-ai citat si ai facut si un mic comentariu e clar ca l-ai crezut si ca esti de acord cu el.

:rolleyes: copilas, sursa e Der Spiegel... iti zice ceva?!

numai in Romania mai exista oameni care sa asculte ce zice Bush & Co, te asigur !


Edited by warpguy, 04 April 2008 - 21:31.


#29
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Stiu mah...ce pana mea ? unde am zis eu ca ai scris tu articolul ala ?

Si vb de ce  zic oficialii NATO,  nu ce zice Bush sau ce scrie Der Spiegel.

Auzi la el (Der Spiegel)...retragere din Afgansitan :lol:

Daca mai imi dai vreo 3 surse poate il/te cred.

Edited by Molnjer, 04 April 2008 - 21:37.


#30
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Sunt singuru' care crede ca pe baza unui sistem comunist poti ajunge nr 1 in lume ? ?
Stai . Nici eu nu cred .

Oricum , de tinut , eu tin cu Rusia . For mother Rusia .
Ideea fiind ca nu tin cu americanii  :ciocan: :ciocan:  
Smecheri americanii astia .

#31
warpguy

warpguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 16.06.2007

View PostILoveMyBunny, on Apr 4 2008, 21:25, said:

Basescu joaca dublu . Am dat peste un interview al lui Basescu pentru Izvestia pe siteul publicatiei si peste cateva raspunsuri ale presedinteului demne de luat in seama
http://www.izvestia....article3114768/

traducere in limba engleza

:photo: macar de ar fi, in ceasul al 12-lea... sa faca interesele noastre!



#32
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
de ce ,ma rog,credeai ca as falsifica articolul ?M-ai trimis pe un site in italiana sau spaniola,ceva

#33
warpguy

warpguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 16.06.2007

View PostMolnjer, on Apr 4 2008, 21:36, said:

Stiu mah...ce pana mea ? unde am zis eu ca ai scris tu articolul ala ?

Si vb de ce  zic oficialii NATO,  nu ce zice Bush sau ce scrie Der Spiegel.

Auzi la el (Der Spiegel)...retragere din Afgansitan :lol:

Daca mai imi dai vreo 3 surse poate il/te cred.

:thumbup: eu am gasit o veste, iti arat LUNA si tu te uiti la... deget !

baietel dezamagit... asteapta si, intre timp, continua sa faci bataliile cu Playmobil!



View PostILoveMyBunny, on Apr 4 2008, 21:40, said:

de ce ,ma rog,credeai ca as falsifica articolul ?M-ai trimis pe un site in italiana sau spaniola,ceva

:D ...  :nonobad:  e ca pe forumul asta sunt "alergici" la caracterele cirilice... in engleza poate, poate, deschide linkul dar, de obicei prefera sa se "injure" intre ei  !


Edited by warpguy, 04 April 2008 - 21:50.


#34
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Probabil presa romana de atata BBC CNN Reuters etc ignora presa rusa unde ar gasi lucruri foarte interesante

Edited by ILoveMyBunny, 04 April 2008 - 21:47.


#35
warpguy

warpguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 16.06.2007

View PostILoveMyBunny, on Apr 4 2008, 21:47, said:

Probabil presa romana de atata BBC CNN Reuters etc ignora presa rusa unde ar gasi lucruri foarte interesante

:) Chiar asa !

Putin a devenit "simpatic" ziaristilor la G8 de la Petersburg cand in conferinta stampa i-a rasuns in rime lui Bush care zicea ca el l-ar fi indemnat la "democratie" ... rapunsul a fost "Nu una ca a voastra". In Germania, anul trecut, sa nu mai vorbim  :thumbup:


Edited by warpguy, 04 April 2008 - 22:10.


#36
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Warpguy, in loc sa ne ''luminezi'' ne bagi si mai mult in ceata.
Astept sursele alea, nu 3, hai 2 (treaca de la mine)...poate ca sunt mai usor de gasit. :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate