Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

reconstructia unei case vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dumimela

dumimela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.03.2008
va rog dc stie cineva modalitatea cea mai buna de a ,,reconditiona '' o casa veche .am cump o casa si are fundatia de piatra dar mortarul folosit acum 1000 de ani nu mai este grozav .Totusi am vrea sa i pastram aceeasi forma ,cum am putea ? Fundatia este de piatra si casa din lemn . Ma poate cineva ajuta cu un sfat? Cineva imi zicea sa o daram si sao fac din nou pastarandu-i forma dar m-am gandit ca sunt atatea case vechi care s-au restaurat .Multumesc anticipat ..

#2
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postdumimela, on Apr 3 2008, 14:41, said:

va rog dc stie cineva modalitatea cea mai buna de a ,,reconditiona '' o casa veche .am cump o casa si are fundatia de piatra dar mortarul folosit acum 1000 de ani nu mai este grozav .Totusi am vrea sa i pastram aceeasi forma ,cum am putea ? Fundatia este de piatra si casa din lemn . Ma poate cineva ajuta cu un sfat? Cineva imi zicea sa o daram si sao fac din nou pastarandu-i forma dar m-am gandit ca sunt atatea case vechi care s-au restaurat .Multumesc anticipat ..
Nu te baga la asa ceva. Cel mai bine e sa cureti tot si sa faci ceva nou. Renovarea si consolidarea te poate costa mai mult decat daramarea si construirea a ceva nou.

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Cred ca o solutie ar fi sa sapi si pe interior si pe exterior sub fundatie cate 2-3 metri lungime iar latime fundatia plus 30 cm stanga-dreapta si sa bagi beton armat.
Sa o razi si sa faci alta identica, te-ar costa mai mult.

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ideea de a sapa pe landa fundatia veche nu e de ras,e probata in oltenia,la o casa de chirpici.Va tine casa la un loc.Dar atentie se nu se degradeze si mai tare atunci cand descoperim fundatia!!

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View Postliviu_np, on Apr 4 2008, 09:24, said:

Cred ca o solutie ar fi sa sapi si pe interior si pe exterior sub fundatie cate 2-3 metri lungime iar latime fundatia plus 30 cm stanga-dreapta si sa bagi beton armat.
Sa o razi si sa faci alta identica, te-ar costa mai mult.


View Postadi_master, on Apr 4 2008, 09:59, said:

ideea de a sapa pe landa fundatia veche nu e de ras,e probata in oltenia,la o casa de chirpici.Va tine casa la un loc.Dar atentie se nu se degradeze si mai tare atunci cand descoperim fundatia!!


adi_master, n-ai citit bine treaba cu rasul  :P . Nu-s oltean dar stiu ca se practica metoda asta.

#6
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postliviu_np, on Apr 4 2008, 11:36, said:

adi_master, n-ai citit bine treaba cu rasul  :P
ma gandeam ca ma frige vre unu :P
eu sunt oltean  B)

#7
dumimela

dumimela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.03.2008
multumesc pt sfaturi intre timp am constatat ca fundatia din piatra intr-o zona a casei e zdravana iar intr-o parte au cazut cateva pietre dar nu s-a stricat din temelie dar casa in sus fiind din lemn s-a stricat toata ca nu a vut acoperis .cred ca o sa aleg idee de a o demola si recladi din nou dar pastrandu-i forma de ,,conac vechi boieresc '' Nu stiu sa atasez poza ca sa va si arat forma

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate