Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

mesteri: zugravit+gresie+faianta

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
BBKING2

BBKING2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.03.2008
Am chemat un mester sa evalueze si sa-mi dea un pret pentru lucrarea care i-o cer. Eu vreau :
- varuit apartam de 3 camere (peretii sunt 95% indrepatti..si deja este dat cu lavabil, deci nu tb decat spalati si gled pe ici pe colo + varuit)-> suprafata aproix 210-220 metri patrati
- gresie si faianta -> supraf total : aprox 38 metri patrati (gresia si faianta existenta o scoate/da jos el)
- izolare balcon cu polistiren, vata, gled (podea + tavan+brau)
- montat intr-o baie chiuveta+wc
- schimbat teava pt apa de ploaie ce trece prin apartament: adica schimbat mastodontu din metal ruginnit vechi, imens si urat cu o teava din asta noua si "ascunsa" cu rigips

Toata aceasta afacere, mesteru X o evaluat-o la aproxim 8000 ron, in special pt varuit vrea 23 ron/mp, iar faianta+gresie vrea 25 ron/mp.
Cred ca o sa-i zic pas, mi se pare un pic cam mult. Nu stiu inca cat o sa ma coste materialele, dar deja m-a dat pe spate mesterul. :D

Daca stie cineva care mai sunt preturile si prin alte parti. Pretul dat ami sus este in Iasi.
Multumesc

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Cu respect dar fiecare oras are mersul lui,cu cat orasul e mai mare cu atat preturile cresc.De exemplu in resita cu 8000 ron  se preda la cheie un ap cu 3 camere.

#3
denisse_adc

denisse_adc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2008
Mi/a trimis cineva pe mail acum cateva saptamani acest articol in care sunt prezentate printre altele preturi orientative pentru activitati de renovare in casa. Sper ca iti sunt si tie de folos.



Primul lucru care se realizeaza este decopertarea peretilor si a tavanelor (5 RON/mp). Toata zugraveala veche trebuie inlaturata pentru a se realiza reparatiile necesare si pentru a se aplica cea noua. In cazul in care doriti sa schimbati ferestrele, usile si sa reinnoiti instalatia si caloriferele, acum este momentul potrivit. Trebuie sa faceti comanda pentru ferestre si usi inainte de a incepe procesul de renovare. Astfel, nu veti risca sa tineti firma de amenajari pe loc iar totul va decurge in ordinea fireasca. Dupa repararea eventualelor defectiuni ale tencuielii (gen fisuri ) se aplica straturile de glet (aplicare glet + finisare 10 RON/mp). Primul strat este necesar pentru nivelarea suprafetelor peretilor si plafoanelor, iar cel de-al doilea pentru finisaj. Pentru a nu intampina probleme legate de deteriorarea peretilor in timp, trebuie ca ambele straturi de glet sa se usuce foarte bine. Inainte de a aplica vopseaua lavabila trebuie sa amorsam suprafetele in cauza (aplicare amorsa + vopsea lavabila 5 RON/mp). Amorsa (substanta pe baza de rasini sau aracet) se aplica pentru intarirea gletului, pentru inchiderea porilor si pentru o fixare mai buna a vopselii  lavabile.  Peretii se zugravesc apoi pana cand nuanta dorita de dumneavoastra devine uniforma. Dupa terminarea peretilor se poate trece la montarea pardoselii alese: parchet laminat, parchet din lemn masiv, dusumea etc. (montare parchet 9 RON/mp, montare plinta parchet 3 RON/ml).

Bucatarii si bai

In privinta baii, lucrurile se desfasoara putin diferit. Regula de renovare este tot "de sus in jos" (decopertarea suprafetelor, schimbarea intalatiei, a obiectelor sanitare). Ceea ce trebuie sa stim este faptul ca (in afara cazii sau a cabinei de dus) chiuveta, vasul de wc si restul accesoriilor din baie se monteaza dupa placarea peretilor si a pardoselii cu faianta si gresie. Faianta se pune de sus in jos, fiind urmata apoi de gresie, de montarea plintei si de chituirea acestora (aplicare gresie + faianta + chituire 30 RON/mp, aplicare plinta 10 RON/ml). Abia dupa stabilizarea placilor ceramice se pozitioneaza obiectele sanitare, corpurile de mobilier si restul accesoriilor.

Bine de stiut!

- Pretul de manoperea pe mp, pentru placarea cu gresie/faianta, variaza in functie de suprafata incintei respective. Cu cat camera este mai mica si mai ingusta cu atat pretul pe pm, pentru manopera, va fi mai mare. De ce? Pentru ca este mai greu de pus gresie intr-un hol de 2 mp (mai multe taieturi, mai multa atentie etc.) decat pe unul de 7 mp.

- Pretul pe mp, de manopera, pentru placarea cu gresie/faianta, variaza si in functie de calitatea placilor ceramice. Daca acestea sunt mici si au o calitate inferioara, manopera pe mp este mai mare deoarece acest tip se aplica mai greu si exista riscul ca placile sa nu fie egale. Chiar si o diferenta de cativa milimetri se va observa cand privim in ansamblu, lucru pentru care meseriasul trebuie sa gaseasca solutii. Si in cazul in care alegeti placi ceramice mai groase trebuie sa va asteptati la un pret mai mare pe manopera pe mp deoarece acestea se taie si se pozitioneaza mai greu pe o suprafata.

- De asemea, diferente de pret pe mp manopera, exista si in cazul celorlalte tipuri de pardoseli. Montarea unui parchet laminat va fi mai ieftina decat montarea unui parchet din lemn masiv si de cat cea a dusumelei. Cauza acestor diferente de pret pe mp se datoreaza usurintei cu care se lucreaza cu anumite materiale.

#4
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 BBKING2, on Apr 3 2008, 10:01, said:

Am chemat un mester sa evalueze si sa-mi dea un pret pentru lucrarea care i-o cer. Eu vreau :
- varuit apartam de 3 camere (peretii sunt 95% indrepatti..si deja este dat cu lavabil, deci nu tb decat spalati si gled pe ici pe colo + varuit)-> suprafata aproix 210-220 metri patrati
- gresie si faianta -> supraf total : aprox 38 metri patrati (gresia si faianta existenta o scoate/da jos el)
- izolare balcon cu polistiren, vata, gled (podea + tavan+brau)
- montat intr-o baie chiuveta+wc
- schimbat teava pt apa de ploaie ce trece prin apartament: adica schimbat mastodontu din metal ruginnit vechi, imens si urat cu o teava din asta noua si "ascunsa" cu rigips

Toata aceasta afacere, mesteru X o evaluat-o la aproxim 8000 ron, in special pt varuit vrea 23 ron/mp, iar faianta+gresie vrea 25 ron/mp.
Cred ca o sa-i zic pas, mi se pare un pic cam mult. Nu stiu inca cat o sa ma coste materialele, dar deja m-a dat pe spate mesterul. :D

Daca stie cineva care mai sunt preturile si prin alte parti. Pretul dat ami sus este in Iasi.
Multumesc
Suma asta rezulta probabil pt ca suprafata este ft mare, eu, la 3 camere am aproape 70 mp, daca e sa luam manopera/ mp, mie 23 lei/ mp mi se pare mult, dar e discutabila treaba cu ' indreptat pe ici pe colo ", pt un neavizat poate fi asa, dar pt un meserias se poate ajunge la reparatii pe 80 % din supr unui perete, daca puneti un dreptar de 2 m pe perete, sigur puteti evalua mai bine; in afara de asta, lavabila veche nu e nevoie sa fie spalata daca nu e patata cu grasime, merge gletuit direct peste ea (sper ca nu confundati lavabila cu huma!). Manopera la gresie-faianta nu e exagerata, pe-acolo e pretul, daca nu sunt complicatii, una peste alta, la ce operatii ati enumerat, si la cat de mare e apt, mie nu mi se pare exagerat, cu conditia ca mesterul sa nu fie parat ! In ziua de azi o zugraveala nu mai e ieftina

#5
moshuroshu

moshuroshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2007
in cazul unei faiante mai scumpe,pe la 150 ? mp,manopera este mai mare?

Edited by moshuroshu, 05 April 2008 - 23:10.


#6
clepo

clepo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.05.2016
Daca stii meserie nu conteaza tipul de faianta, deoarece STII meserie , nu poti argumenta folosind motivul ca daca se sparge o placa , daca ...
Inseamna ca esti un carpaci care merge la sigur , adica daca imi  spargi faianta de 30 ron m e ok , dar daca e 200 ron metru tre sa platesc eu ca tu nu esti capabil ???
Manopera este in esenta aceasi.

#7
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Topic mort, ingropat de aproape 10 ani..., dar daca zici tu ca manopera este aceeasi si cu asa convingere stii tu ceva acolo:)

Vreo trauma? vreun Dorel ?

Edited by IngN, 16 June 2017 - 20:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate