Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum scot filme din caseta miniDV ? Sony DCR-HC30E

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cybercreep

cybercreep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.01.2007
Am o camera video Sony DCR-HC30E, cabluri USB si FireWire, dar nici un CD cu softuri sau drivere, sau card la ea (MemoryStick Duo/Memory Stick Duo Pro).

Cum pot sa scot filmele din camera (de pe miniDV) sa le fac.. stiu eu.. avi sau mpeg.. folosind firewire sau usb? Si cu ce soft ?

Tot ce am instalat pe calculator a fost un driver usb, si niste update-uri.. unul pentru driver-ul usb, iar altul pentru usb-sound.. ceva de gen.. (luate de pe www.nodevice.com). Acum iau de pe net Sony Picture Package, si din cate am inteles ar trebui sa gasesc ceva in aplicatia asta legat de video.. acum nu stiu.. :/

Ce pot sa fac ? E adevarat ca USB ma ajuta doar cu pozele, iar pentru video imi trebuie conexiunea prin FireWire ?

Dau si alte detalii, doar dati-mi un sfat ceva.. Mersi Mult :)

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
De ASTA ce zici?
E greu sa folosesti SEARCH?

#3
dlucian

dlucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.03.2006

 cybercreep, on Apr 3 2008, 07:43, said:

Am o camera video Sony DCR-HC30E, cabluri USB si FireWire, dar nici un CD cu softuri sau drivere, sau card la ea (MemoryStick Duo/Memory Stick Duo Pro).

Cum pot sa scot filmele din camera (de pe miniDV) sa le fac.. stiu eu.. avi sau mpeg.. folosind firewire sau usb? Si cu ce soft ?

Tot ce am instalat pe calculator a fost un driver usb, si niste update-uri.. unul pentru driver-ul usb, iar altul pentru usb-sound.. ceva de gen.. (luate de pe www.nodevice.com). Acum iau de pe net Sony Picture Package, si din cate am inteles ar trebui sa gasesc ceva in aplicatia asta legat de video.. acum nu stiu.. :/

Ce pot sa fac ? E adevarat ca USB ma ajuta doar cu pozele, iar pentru video imi trebuie conexiunea prin FireWire ?

Dau si alte detalii, doar dati-mi un sfat ceva.. Mersi Mult :)


Salut, poti incerca o investitie intr-un dvd-recorder cu hdd care are si port Fire-Wire.
Poti cupla linistit camera si o gestiona din dvd-rw, scrie pe hdd iar mai departe poti incerca si o prelucrare (minimala totusi).
Daca nu te multumeste rezultatul scrie un dvd pe care sa-l faci cadou sau prelucra mai adanc intr-un calculator.

#4
adi206fly

adi206fly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.03.2008

 cybercreep, on Apr 3 2008, 07:43, said:

Am o camera video Sony DCR-HC30E, cabluri USB si FireWire, dar nici un CD cu softuri sau drivere, sau card la ea (MemoryStick Duo/Memory Stick Duo Pro).

Cum pot sa scot filmele din camera (de pe miniDV) sa le fac.. stiu eu.. avi sau mpeg.. folosind firewire sau usb? Si cu ce soft ?

Tot ce am instalat pe calculator a fost un driver usb, si niste update-uri.. unul pentru driver-ul usb, iar altul pentru usb-sound.. ceva de gen.. (luate de pe www.nodevice.com). Acum iau de pe net Sony Picture Package, si din cate am inteles ar trebui sa gasesc ceva in aplicatia asta legat de video.. acum nu stiu.. :/

Ce pot sa fac ? E adevarat ca USB ma ajuta doar cu pozele, iar pentru video imi trebuie conexiunea prin FireWire ?

Dau si alte detalii, doar dati-mi un sfat ceva.. Mersi Mult :)
Vezi ca exista Adobe Premier este un program de editare video si le captezi acolo mai apoi faci  dvd cum vrei tu si cu ce vrei tu sa scrii in meniu

#5
idiot_allergy

idiot_allergy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.03.2008

 adi206fly, on Jul 10 2008, 00:27, said:

Vezi ca exista Adobe Premier este un program de editare video si le captezi acolo mai apoi faci  dvd cum vrei tu si cu ce vrei tu sa scrii in meniu

Excelent, cautam si eu un astfel de program. Eu de obicei conectam camera (cu caseta in ea) si lucram cu Windows Movie Maker (capture video from device) doar ca nu intotdeauana era satisfacator.

#6
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
Se poate descarca in calculator ceea ce filmez, direct de pe MiniDV-ul camerei Sony ?

Daca nu, ce imi este necesar pt a putea descarca in calculator ?


#7
augustinel64

augustinel64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.02.2007
WinDV

#8
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 augustinel64, on 20th May 2011, 15:49, said:

WinDV

Ce este asta ? Program ?

Eu intrebam, discul ala, care se numeste minidv, il pot pune in spatiul de CD / DVD si ii pot descarca direct continutul pe calculator, "tragandu-l" , asa cum fac cu alte lucruri care ar fi pe un CD / DVD normal ? Sau, nu merge ?

Edited by BlueSky2009, 20 May 2011 - 14:55.


#9
augustinel64

augustinel64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.02.2007
windv este un program de captura de pe camerele cu caseta minidv prin cablu fireware in calculator Ai spus de caseta nu de mini dvd programul il iei de aici  http://windv.mourek.cz/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate