Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfaturi pentru niste ALEI

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Lasa ca in cel mult 1 an renunta copilul la tricicleta...

#38
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View Postadi_master, on Apr 2 2008, 22:24, said:

ok,se pare ca vrei varianta ce-a mai putin ''mizerabila''si fara prea mult efort.Mergi la orice magazin ''baumarkt''gen praktiker,in sectia de gradini si acolo gasesti dale 50/50 din cauciuc tratat sa reziste 20 de cicluri vara/iarna,se monteaza pe pat de sort prin imbucare.Costa dar merita atunci cand nu vrem deranj. ;) ,Daca ai fost macar o data la McD...cu copii sigur le-ai vazut sau le-ai calcat.

Am trimis cerere de pret la firma importatoare

#39
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
cauta pe net ca se produc si la noi!!si sunt putin mai ieftine.

#40
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 15.10.2006
[quote name='liviu_np' post='4354240' date='Apr 3 2008, 09:18']Am trimis cerere de pret la firma importatoare[/quote]

Pe la Bricostore am vazut si pavele de beton de cca. 300x300 cu pretul undeva la 50 RON/mp.
Cele de cauciuc stiu ca sunt f. scumpe.

[quote name='haplea82' date='Apr 2 2008, 16:51' post='4350280']
nu am pretentia ca sint super alei

Eu zic ca este ceea mai convenabila solutie pentru scopul propus :coolspeak:.

#41
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View Postadi_master, on Apr 3 2008, 09:33, said:

cauta pe net ca se produc si la noi!!si sunt putin mai ieftine.


La siteul de pe care ai luat pozele

#42
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
daca e o intrebare!!!DA.

#43
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Eu am avut un rest de 1mc de caramida ornamentala intreaga (din aceea care se desface in doua si se aplica pe unele fatade,date cu lac) si am facut alei pina la uscatorul de rufe si sub el precum si sub un leagan de curte...

#44
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Am demarat si eu intr-un sfirsit amenajarea unei alei de la strada pina la casa aproximativ 85 m. Am adus 5 masini de refuz de ciur (375 un transport) iar duminica urmeaza sa-l imprastii cu o wola. Cu ceva optimism de abea la anul cred ca ma pot gindi la pavele :(
http://picasaweb.goo...om/Cosstel/Alee

#45
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostKosstel, on Apr 4 2008, 18:27, said:

Am demarat si eu intr-un sfirsit amenajarea unei alei de la strada pina la casa aproximativ 85 m. Am adus 5 masini de refuz de ciur (375 un transport) iar duminica urmeaza sa-l imprastii cu o wola. Cu ceva optimism de abea la anul cred ca ma pot gindi la pavele :(
http://picasaweb.goo...om/Cosstel/Alee
:eek: ,spor la treaba caci o sa ai nevoie. :OK:

#46
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Am reusit sa imprastii refuzul de ciur. Am fost sfatuit ca peste doua saptamini sa aranjez marginile si peste un an voi relua capitolul alee :)

Attached File  IM000052.jpg   669.91K   333 downloads

http://picasaweb.goo...om/Cosstel/Alee

#47
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 14.02.2008
Liviu,hai sa-mi dau si eu cu parerea!
In primul rand,orice 'sort' ai pune pe alee important este sa ai borduri(vezi ex. haplea).
In al 2-lea rand eu stii ce-as face?M-as duce prin oras(pe unde se schimba asfaltul pus anul trecut!)as vorbi cu soferul de pe bascula care il transporta(ala frezat,care pe langa criblura contine si bitum ca liant)si i-as da adresa mea(adica a ta,ca pana la Timisoara costa prea mult transportul!).In Timisoara o asemenea masina(de vreo 6-8 mc)costa cam 3 milioane(300RON).Tu ai nevoie de 50mpx10cm(h)=5 mc,deci numai bine.
Il compactezi cu un mai compactor(o talpa compactoare)pe care il poti inchiria(pretul era undeva la 20-30 RON/ora)de pe la firmele care pun pavaj,sau din ziar.
Si-acum vine smecheria:iei una butelie(nu de la Borcea ca le da scump!),si un arzator(ca la parlit porcul!)si arzi stratul superficial!Sa vezi ce suprafata misto o sa ai(pista de F1 pt. triciclete!)!
Ce zici?

#48
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View Postromikatm, on Apr 23 2008, 20:20, said:

Liviu,hai sa-mi dau si eu cu parerea!
In primul rand,orice 'sort' ai pune pe alee important este sa ai borduri(vezi ex. haplea).

Perfect de acord. Stiu ca arata bine.

In al 2-lea rand eu stii ce-as face?M-as duce prin oras(pe unde se schimba asfaltul pus anul trecut!)as vorbi cu soferul de pe bascula care il transporta(ala frezat,care pe langa criblura contine si bitum ca liant)si i-as da adresa mea(adica a ta,ca pana la Timisoara costa prea mult transportul!).In Timisoara o asemenea masina(de vreo 6-8 mc)costa cam 3 milioane(300RON).Tu ai nevoie de 50mpx10cm(h)=5 mc,deci numai bine.

La asta m-am gandit si eu in primul post.

Il compactezi cu un mai compactor(o talpa compactoare)pe care il poti inchiria(pretul era undeva la 20-30 RON/ora)de pe la firmele care pun pavaj,sau din ziar.

Da.

Si-acum vine smecheria:iei una butelie(nu de la Borcea ca le da scump!),si un arzator(ca la parlit porcul!)si arzi stratul superficial!Sa vezi ce suprafata misto o sa ai(pista de F1 pt. triciclete!)!
Ce zici?

Eeeeee, la asta nu m-am gandit. Cautam o solutie, ceva ca o smoala subtire, pe care sa o torn pe deasupra sa "lege" granulele.

:thumbup:

#49
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 14.02.2008
Liviu,bordurile nu sunt de decor(sau,nu numai).Practic ele nu permit 'migrarea' in plan orizontal a materialului(sortului),altfel te trezesti cu santulete,dambulete si altele.
Spor la treaba!

#50
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Multam fain Romika, stiam si de utilitatea asta. Ca orice lucro bine facut, trebuie sa aiba si o terminatie.

Numa' berea nu trebuie sa se termine :wacko:

#51
cristibitus

cristibitus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.04.2006
Attached File  masterplan2_036.jpg   59.33K   413 downloadsAttached File  pergola_big.jpg   331.53K   349 downloads
de ce nu incerci asa  ceva? arata foarte bine.

#52
Mexicanu

Mexicanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.08.2006
Sau asa ceva?

Inainte
Dupa



Inainte
Dupa



Inainte
Dupa

#53
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Prima varanta cu siguranta nu-i pt romania,poate pt tarile care nu stiu ce-i aia zapada,oricum si un pahar de apa face din aleiea aia patinuar. :peacefingers:

#54
druid

druid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 15.01.2004

View Postcristibitus, on May 3 2008, 17:18, said:

Attachment masterplan2_036.jpgAttachment pergola_big.jpg
de ce nu incerci asa ceva? arata foarte bine.


Cine face asa ceva?
Sunt de pe la noi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate