Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

[Unde] gasesc paie pentru tub spray

Pane crocant

Nu functioneaza functia Sleep
 Masina de spalat rufe perfecta (o...

Ajutor turatie ventilatoare rgb c...

Ce riscuri sunt daca folosesc vop...

Trafo microunde
 Tethering Telefon -Xbox series S ...

Boxa Portabila - buget ~1.500 RON

Sisteme second hand

Laser circular basculant cu glisare
 Permis suspendat - intrebare

Care a fost primul film din istor...

Inlocuire bloc pedalier

Sa-i actionez in judecata?

Automate cafea, bere, sucuri, chips-uri, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

bubalus

bubalus

Membru chel

• Grup: Senior Members
am fost recent in florenta ...si langa hotelul unde statem era un magazin (de fapt o incapere) unde erau vreo 7-8 automate. de racoritoare, de bere, de dulciuri, de pizza / spaghetti, de supe...
chestia e ca trei zile cat am stat pe acolo...nu am vazut niciodata pe nimeni inauntru... eu am intrat doar sa fac niste poze...nu am avut incredere sa iau ceva (ma refer la mancare)
de asemenea am mai vazut automate si pe la noi...da' problema cu ele e ca de obicei au produse mai scumpe decat la alimentara ... de ce sa iau o apa sau un bounty cu 2,5 lei de la automat cand pot sa le iau cu 1,5 lei de la magazin?

swayzak_master

swayzak_master

Member

• Grup: Members

bubalus, on Jun 26 2008, 10:17, said:

am fost recent in florenta ...si langa hotelul unde statem era un magazin (de fapt o incapere) unde erau vreo 7-8 automate. de racoritoare, de bere, de dulciuri, de pizza / spaghetti, de supe...
chestia e ca trei zile cat am stat pe acolo...nu am vazut niciodata pe nimeni inauntru... eu am intrat doar sa fac niste poze...nu am avut incredere sa iau ceva (ma refer la mancare)
de asemenea am mai vazut automate si pe la noi...da' problema cu ele e ca de obicei au produse mai scumpe decat la alimentara ... de ce sa iau o apa sau un bounty cu 2,5 lei de la automat cand pot sa le iau cu 1,5 lei de la magazin?
1,5 lei de unde ca m-ai facut curios eu am gasit la 2 lei :))

happyhippie

happyhippie

Member

Daca ar fi sa aleg de unde trebuie sa cumpar acelasi produs, la aproximativ acelasi pret, intre un aparat si un vanzator uman, cu sigurant as alege aparatul automat. E politicos si nu face moace :)
Dar nu toata lumea e ca mine...multi prefera sa cumpere de la magazinul obisnuit - asa ca poate de aceea, in Ro inca nu este dezvoltata aceasta nisa.
Ma uit la metrou la Unirea pe peron..sunt aparatele care dau Pepsi, chips-uri, batoane de cioco, dar si sandwich-uri...putina lume cumpara de acolo, insa la frigiderul de sus de langa Forneti, unde vinde o persoana, e coada mereu. Eu nu am cumparat niciodata de la nici unul din aceste locuri ca nu am nevoie...dar sa fie cererea mai mare la locul cu vanzare umana, doar din cauza diferentei de pret....cu 1 leu mai ieftin aici decat la automatul de pe peron ? Sau poate a calitatii produselor ? Sau doar pentru ca acolo vinde o persoana ?

PS - automatul acela da si restul !

bubalus

bubalus

Membru chel

• Grup: Senior Members

happyhippie, on Jun 26 2008, 15:25, said:

Daca ar fi sa aleg de unde trebuie sa cumpar acelasi produs, la aproximativ acelasi pret, intre un aparat si un vanzator uman, cu sigurant as alege aparatul automat. E politicos si nu face moace :)
Dar nu toata lumea e ca mine...multi prefera sa cumpere de la magazinul obisnuit - asa ca poate de aceea, in Ro inca nu este dezvoltata aceasta nisa.
Ma uit la metrou la Unirea pe peron..sunt aparatele care dau Pepsi, chips-uri, batoane de cioco, dar si sandwich-uri...putina lume cumpara de acolo, insa la frigiderul de sus de langa Forneti, unde vinde o persoana, e coada mereu. Eu nu am cumparat niciodata de la nici unul din aceste locuri ca nu am nevoie...dar sa fie cererea mai mare la locul cu vanzare umana, doar din cauza diferentei de pret....cu 1 leu mai ieftin aici decat la automatul de pe peron ? Sau poate a calitatii produselor ? Sau doar pentru ca acolo vinde o persoana ?

PS - automatul acela da si restul !
daca la un automat ar costa 95 lei si la magazin 94 ...atunci diferenta de un leu e nesemnificativa
dar daca intr-o parte costa 2,5 lei si in alta 1,5 lei...diferenta de pret e enorma. daca alaturi vinde cineva cu 1,5 lei... cu siguranta nu m-as duce sa cumpar de la automat cu 2,5 lei indiferent de cati bani as avea in buzunar sau cate moace face vanzatorul. in conditiile astea sa te duci sa iei de la un automat mi se pare "fitza". ok...cand nu ai alternativa in apropiere mi se pare f ok sa folosesti automatul.
dar nu despre asta discutam ci despre cat de profitabile sunt aceste automate.
cele mai profitabile cred ca sunt cele de cafea... cafea bea cam toata lumea...iar acele automate puse mai ales in locuri strtegice (unde se formeaza cozi...sau se asteapta ceva)...sunt f profitabile...la fel cele de bauturi.
pentru restul automatelor am rezerve... pizza sau sandwichuri nu mi-as cupara de la automat.

rugby15

rugby15

Junior Member

happyhippie, on Jun 25 2008, 11:27, said:

In afara de ce s-a mentionat pe aici, exista multe alte tipuri de automate care livreaza de la medicamente, guma de mestecat, prezervative, pizza, popcorn si inghetata pana la cartofi prajiti, umbrele si pantofi. Sunt tari in care exista mini magazine fara vanzatori, in care gasesti toate aceste tipuri de automate, unde-ti poti face cumparaturile lejer.
Exista si automate " inverse " care in loc sa-ti dea ceva, colecteaza dozele de sucuri, sticle si alte ambalaje de la automatele vecine. Contra unei sume modice, bineinteles.
Principala problema in Romania este masa monetara. Din diverse motive, nu exista suficiente monezi la populatie care sa faca atractiva o astfel de piata. Cele cu bancnote par sa mearga mai bine. Din cate stiu, exista aparate care se monteaza la automat si-ti schimba de ex. o hartie de 1 leu in 2 monezi de 50 de bani, insa e foarte scump si de aceea cei ce detin astfeld e aparate nu-l monteaza.
Cand in Ro va functiona Euro, ar trebui ca acest tip de business sa ia amploare.

:kisstogether:

sebit

sebit

Junior Member

Am un internet caffe si un spatiu de 60 m.p. unde am adus jocuri mecanice, darts, simulatoare auto. Ce imi lipseste sunt cateva automate de cafea , suc, snacksuri sau orice tip de automat vending care se preteaza afacerii mele. Sunt interesat de colaboare cu o firma care inchiriaza asemenea aparate. Lasati pm sau sunati la nr de tel. 0788136026 dupa ora 14

PS Orice tip de informatie, gen site internet, nr. de tel, zvonuri etc sunt bine primite

sergiuhusca

sergiuhusca

Member

As fi si eu interesat de rata rentabilitatii unei astfel de investitii.
Administreaza cineva o astfel de afacere?Poate da mai multe detalii?

fonrabie

fonrabie

Member

sergiuhusca, on 27th September 2009, 20:19, said:

As fi si eu interesat de rata rentabilitatii unei astfel de investitii.
Administreaza cineva o astfel de afacere?Poate da mai multe detalii?

Si eu is foarte interesat de un aparat de asta... am locatia cam 40 cafele pe zi sigur  ce fel de autorizatii imi trebuie si am tot vazut ca scrie la aparatele second hand jetoniera si cititor bacnote revizionate... ce inseamna asta? cam care este durata de viata a unui astfel de aparat? cum se incarca si mai ales cine imi seteaza mie aparatul sa imi faca o cafea cu 1 de pe butonu 1 si un ceai cu 50  de bani de pe butonu 3...?

loc_jeca

loc_jeca

Junior Member

Aparatele astea inca nu au castigat incredere deplina a poporului roman!

fonrabie

fonrabie

Member

loc_jeca, on 28th November 2009, 13:49, said:

Aparatele astea inca nu au castigat incredere deplina a poporului roman!
bun repet am locatia sigura 40 50 cafele la zi ... deci din start am castigat increderea poporului... raman inca nedumerit... aceleasi intrebari de mai sus .

Trumo

Trumo

Junior Member

Informatiile pe care le vrei tu le primesti de la cel care iti vinde automatul. In principiu tu faci tot la reglajul aparatului sau platesti pe cineva. Nu il pui undeva si astepti sa cada banii din cer.

Popybo

Popybo

Member

Pentru amplasarea a 3-4 automate de cafea in incinta U.P.U. (Unitate Primire Urgente a unui Spital Judetean de Urgenta) este nevoie de anumite avize, cum ar fi de la Ministerul Sanatatii sau Pompieri ?. Prezenta lor ia din spatiu si creaza multa mizerie.
Multumesc !

fonrabie

fonrabie

Member

Popybo, on 19th January 2010, 13:58, said:

Pentru amplasarea a 3-4 automate de cafea in incinta U.P.U. (Unitate Primire Urgente a unui Spital Judetean de Urgenta) este nevoie de anumite avize, cum ar fi de la Ministerul Sanatatii sau Pompieri ?. Prezenta lor ia din spatiu si creaza multa mizerie.
Multumesc !

Mai exact ce mizerie produce? spatiu consuma intradevar dar mizerie depinde de om. Eu o sa imi achizitionez curand asa ceva si sper sa mearga:)

andy_wpo

andy_wpo

New Member

Va pot raspunde la toate intrebarile.Lucru la o firma de genul,aparate de cafea si sucuri.
    Mizerie se face la un aparat,mai ales cele de cafea.Zat,mai scapa cate unul cafeaua,trebuie aruncate reziduri,spalate tavitele,curatate bidoanele de apa,etc.Trebuie avut grija ca un aparat se poate strica foarte usor,iar pretu pieselor se calculeaza doar in euro si la niste sume maricele.Dau exemplu un aparat nou nout cu capcitate de 500 de cafele,sa stricat dupa 3000 de cafele,problema placa de baza.Deci trebuie avut grija si cu aparatele second.
  Mai conteaza foarte mult si locatia in care este amplasat aparatul.Daca ai o locatie care iti face 500 de cafele lunarx1 leu cafeaua=500lei/luna,iar aparatul second sa zicem  ca a costat 1000 de euro.Plus puneti la socoteala materialele ce trebuie bagate in aparat:cafea,zahar,palete,pahare,lapte,ciocolata,ness,etc in functie de model.Altii banii.Daca faceti o scocoteala,vedeti ca nu prea ramai cu nimic castig.Si asta in cazul in care nu se intampla vreo defectiune.
  Deci aveti nevoie de locati foarte bune de la 1000 de cafele pe luna in sus.Gen fabrici,spitale,etc.In majoritatea,sunt deja bagate aparate de firmele mari.Si mai aveti nevoie de mai mult de 4-5 aparate de cafea daca vreti sa faceti banii.
  Mai astept intrebari daca aveti.

ksi_id

ksi_id

Junior Member

andy_wpo, on 24th January 2010, 22:17, said:

Va pot raspunde la toate intrebarile.Lucru la o firma de genul,aparate de cafea si sucuri.
    Mizerie se face la un aparat,mai ales cele de cafea.Zat,mai scapa cate unul cafeaua,trebuie aruncate reziduri,spalate tavitele,curatate bidoanele de apa,etc.Trebuie avut grija ca un aparat se poate strica foarte usor,iar pretu pieselor se calculeaza doar in euro si la niste sume maricele.Dau exemplu un aparat nou nout cu capcitate de 500 de cafele,sa stricat dupa 3000 de cafele,problema placa de baza.Deci trebuie avut grija si cu aparatele second.
  Mai conteaza foarte mult si locatia in care este amplasat aparatul.Daca ai o locatie care iti face 500 de cafele lunarx1 leu cafeaua=500lei/luna,iar aparatul second sa zicem  ca a costat 1000 de euro.Plus puneti la socoteala materialele ce trebuie bagate in aparat:cafea,zahar,palete,pahare,lapte,ciocolata,ness,etc in functie de model.Altii banii.Daca faceti o scocoteala,vedeti ca nu prea ramai cu nimic castig.Si asta in cazul in care nu se intampla vreo defectiune.
  Deci aveti nevoie de locati foarte bune de la 1000 de cafele pe luna in sus.Gen fabrici,spitale,etc.In majoritatea,sunt deja bagate aparate de firmele mari.Si mai aveti nevoie de mai mult de 4-5 aparate de cafea daca vreti sa faceti banii.
  Mai astept intrebari daca aveti.

sincer la ce ai scris mai sus ma indoiesc ca lucrezi intr-un astfel de domeniu,

kostyx

kostyx

New Member

elinguilino, on 3rd April 2008, 11:27, said:

eu comercializez astfel de aparate
ma sunati 0749 278 159 si va pun la dispozitie toate detaliile de care aveti nevoie :)
salutare
am incercat sa sun la numarul de telefon pe care l-ai lasat pe forum dar imi spune ca e gresit
cum as purtea lua legatura cu dumneavoastra pentrru mai multe informatii?

nepotuuu

nepotuuu

New Member

kostyx, on 2nd February 2011, 18:02, said:

salutare
am incercat sa sun la numarul de telefon pe care l-ai lasat pe forum dar imi spune ca e gresit
cum as purtea lua legatura cu dumneavoastra pentrru mai multe informatii?
Am eu aparate, in comodat sau de vanzare.0760100787 sau 0726262629

silviu_silviu

silviu_silviu

New Member

am cumparat de curind un automat de cafea Omnimatic P 90 Instant, ideea este ca doresc sa il folosesc intr-o sala de culturism pentru prepararea bauturilor proteice si sper ca ma puteti ajuta

am cumparat aparatul insa momentan e inca in germania va tr sa il aduc de acolo in viitorul apropiat

am experimentat ideea de a prepara o bautura proteica cu un automat de cafea care printre altele facea si ceai si cacao tot ce trebuie de altfel si am reusit sa prepar aceasta bautura, v-as ruga daca cunoasteti acest model ce imi puteti spune despre el in sensul ca se poate programa cantitaea de produs/apa ce poate fi utilizata?
credeti ca ar fi posibil ca unui asemenea parat sa i se anuleze functia de a incalzi apa?
exista o carte tehnica pentru un asemenea aparat/
astept un raspuns
va multumesc f mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate