Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Windows Vista in 2000 Server domain

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bastylica

bastylica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2008
Salut,

am si eu o problema mai delicata cu introducere unui calculator cu Windows Vista Business in domain controler la un server cu Windows 2000 Server SP1. Calculatoarele raspund la ping intre ele, pot face file sharing intre ele dar nu reusesc sa-l bag in domeniu. Userul cu care incerc este Administrator si functioneaza de pe orice calculator cu Windows XP sau 98. In firma sunt peste 100 de calculatoare care sunt bagate in domeniu dar niciunul nu are Windows Vista pe el. Am cautat si pe google dar parerile sunt impartite, iar cei ce spun ca se poate nu au dat nicio explicatie.

Pana acuma am incercat sa modific in Vista sa nu fie NTLMv2 only, am incercat cu mai multi useri si am primit aceeasi eroare:

"The join operation was not successful. This could be because an existing computer account having name "nume calculator" was previously created using a different set of credentials. Use a different computer name, or contact your administrator to remove any stale conflicting account. The error was: Access is denied."

Daca aveti ceva idei va invit sa postati pentru a le incerca.

Vreau sa incerc toate posibilitatile cu SP1 inainte de a face upgrade la SP4 (pe 2000 Server).

#2
johnny_snq

johnny_snq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.12.2006

View Postbastylica, on Apr 1 2008, 13:37, said:

"The join operation was not successful. This could be because an existing computer account having name "nume calculator" was previously created using a different set of credentials. Use a different computer name, or contact your administrator to remove any stale conflicting account. The error was: Access is denied."

conform traducerii mele de balta mesaju asta spune ca e posibil sa mai ai un pc in domeniu cu acelasi nume. Incearca sa schimbi numele la pc-ul cu vista!

De asemenea incearca sa ajungi cu sp4 la DC

#3
bastylica

bastylica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2008
am incercat cu mai multi useri (noi creati si vechi), am incercat si sa schimb numele calculatorului cu vista in retea si tot nu merge. Cred ca pana la urma o sa ajung la varianta cu SP4. multumesc pt reply

#4
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
SP4 fara discutii!! dupa aia revino sa vedem.

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
sa ma ierti, insa mi-e imposibil sa inteleg! Ai un server cu Windows 2000 Server SP1! In anul de gratie 2008! In conditiile in care SP4 a fost nu o colectie de update-uri, ci un Service Pack HIGHLY RECOMMENDED!

#6
bastylica

bastylica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2008

View PostTyby, on Apr 2 2008, 23:10, said:

sa ma ierti, insa mi-e imposibil sa inteleg! Ai un server cu Windows 2000 Server SP1! In anul de gratie 2008! In conditiile in care SP4 a fost nu o colectie de update-uri, ci un Service Pack HIGHLY RECOMMENDED!

Te iert, insa am anumite retineri in a face absolut orice modificare acelui server. Probabil ca Vineri sau Sambata o sa fac un back-up la tot hdd-ul serverului si ii pun SP4 pe el.

Uneori nu gandesc bine cand tin cont de urmatorul lucru: " daca ceva merge bine nu umbla la el"

:)

o sa revin cu un raspuns daca acel SP4 mi-a rezolvat problema

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
bastilica, uite cum ii descris SP4:

"microsoft" said:

Windows 2000 Service Pack 4 (SP4) provides the latest updates to the Windows 2000 operating systems. These updates are a collection of fixes in the following areas: security, application compatibility, operating system reliability, and setup. Windows 2000 SP4 is a recommended update that includes the updates contained in previous Windows 2000 service packs

Sunt de acord ca atunci cand ceva merge sa nu-l strici, insa sunt update-uri / fixuri care nu intra in categoria: ii stricat, se vede, il repara. SP4 este update-ul care a adus Windows 2000 la un nivel de sistem de operare performant si compatibil, rezolvand multe bube pe care le avea acesta inainte. Astfel incat este un must-have, si nu optional.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate