Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

problema eos 400d!help!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mateisk8

mateisk8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.01.2008
salut.stie cineva cumva daca se poate schimba/curata cumva lentila din aparat,aceea de sus cu punctele de focalizare pe ea?Eu am facut prostia sa incerc sa o sterg de praf cu un servetel uscat si am cam lasat urme pe ea si am atins punctele acelea iar acum nu se mai inrosesc atunci cand focalizeaza!ajutati ma si pe mine cu sfaturi si idei sau locuri unde as putea rezolva!danke:)

#2
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Din cate stiu eu, ala e focusing-screen-ul cu cei 9 senzorii AF pe el... Mare prostie ai facut! Du-ti imediat camera intr-un service autorizat Canon(in Bucale parca e la Criss Profesional ) !

#3
tudorksy

tudorksy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.10.2005
Hi hi te-a mancat in fund  :D

#4
ciope25

ciope25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.01.2007

 Loox, on Mar 31 2008, 15:23, said:

Din cate stiu eu, ala e focusing-screen-ul cu cei 9 senzorii AF pe el... Mare prostie ai facut! Du-ti imediat camera intr-un service autorizat Canon(in Bucale parca e la Criss Profesional ) !
focusing screen-ul e o un plastic mat , nu pe el sint senzorii AF, in cel mai rau caz ai zgariat acel plastic, teoretic se poate inlocui
bafta

Edited by ciope25, 31 March 2008 - 17:54.


#5
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Daca tot suntem aici, tare mi-am dorit sa stiu cum face un aparat digital focus... De unde "stie" el cand e clar si cand nu?
Un link, o "poveste" ceva??
TX!

#6
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

 ciureanuc, on Apr 1 2008, 10:17, said:

Daca tot suntem aici, tare mi-am dorit sa stiu cum face un aparat digital focus... De unde "stie" el cand e clar si cand nu?
Un link, o "poveste" ceva??
TX!
Explicat ceva mai sumar pe wikipedia, sau mai complet
aici.

#7
primul.contact

primul.contact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 26.03.2007
Pentru ciureanuc:
http://www.fototarge...read.php?t=1732
trebuie sa iti faci cont.

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

 mateisk8, on Mar 31 2008, 14:09, said:

salut.stie cineva cumva daca se poate schimba/curata cumva lentila din aparat,aceea de sus cu punctele de focalizare pe ea?Eu am facut prostia sa incerc sa o sterg de praf cu un servetel uscat si am cam lasat urme pe ea si am atins punctele acelea iar acum nu se mai inrosesc atunci cand focalizeaza!ajutati ma si pe mine cu sfaturi si idei sau locuri unde as putea rezolva!danke:)


Ala e ecranul mat, nu trebuie atins cu nimic.Doar suflat cu o para de cauciuc(gen giottos).Nu are a face cu punctele de focus...Vezi daca nu cumva ai dat obiectivul pe MF sau daca nu ai modificat sistemul de AF al aparatului.
De asemenea, nici oglinda nu se sterge decat in conditii foarte stricte.

#9
mateisk8

mateisk8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.01.2008
mda.punctele se vad mai putin dar se pare ca se inrosesc putin...toate.deci nu e problema..focalizeaza si e ok!se pare ca e un fir de praf totusi pe senzor sau unde o fi ca mi iese in poza...!cum sa l curat pe ala(senzorul)?merci

#10
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Daca n-ai o pompita de aer, sau o "para de cauciuc" cum a zis Florinel, mai bine te linistesti...sa nu faci alta prostie ! Daca ai, pui camera vertical in jos (indicat ar fi pe un trepied), te uiti in meniul aparatului la optiunea de ridicare a oglinzii (nu stiu cum se numeste la 400d, la Nikon ii zice "Mirror Lock up") si o activezi, scoti obiectivul si "sufli" cu pompita, apoi opresti camera de la buton, pui obiectivul la loc.

#11
claudiu*

claudiu*

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 07.01.2007
treaba cu degetul pe focusing screen am facut-o si eu. am ajuns pana la urma de l-am scos si l-am curatat dar se pare ca e din ce in ce mai rau - adica odata atins raman ceva semne.
treaba cu intensitatea punctelor de focus tine de pozitia focusing screen-ului. adica daca il misti o fractiune de milimetru punctele nu se mai vad asa puternic. exista un mic "arc" care tine ecranul pe loc, si se poate desface si repozitiona -totusi nu te sfatuiesc.
iar daca ai praf pe senzor incearca aici http://forum.softped...howtopic=369985. eu l-am curatat a el si am fost multumit

#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 12.06.2004

 claudiu*, on Apr 8 2008, 14:27, said:

treaba cu degetul pe focusing screen am facut-o si eu. am ajuns pana la urma de l-am scos si l-am curatat dar se pare ca e din ce in ce mai rau - adica odata atins raman ceva semne.
D-aia nici nu trebuie atins.

#13
claudiu*

claudiu*

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 07.01.2007
am sunat la cris service si se pare ca ar costa 50 lei cu tot cu montaj unul nou; poate ma duc maine sa il schimb pe al meu si va mai tin la curent

#14
Al Cap0ne

Al Cap0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.04.2007

 Loox, on Apr 1 2008, 19:44, said:

te uiti in meniul aparatului la optiunea de ridicare a oglinzii (nu stiu cum se numeste la 400d, la Nikon ii zice "Mirror Lock up") si o activezi, scoti obiectivul si "sufli" cu pompita,
Cu oglinda ridicata focus screen-ul este acoperit de aceasta ;)

Il poti scoate si spala/curata cu o perie moale, dar, daca nu te pricepi sau nu ai inclinatie catre astfel de operatiuni mai delicate, cel mai buna alegere este service-ul. Succes

#15
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008

 claudiu*, on Apr 8 2008, 18:26, said:

am sunat la cris service si se pare ca ar costa 50 lei cu tot cu montaj unul nou; poate ma duc maine sa il schimb pe al meu si va mai tin la curent

buna
am i eu aceeasi problema.ma mancat si pe mine in fund sa dau jos o scama de pe geamul mat si cred ca am distrus-o ca e mai murdara decat inainte, acele puncte rosii au disparut si as vrea sa stiu daca ai schimbat-o. daca da cat tea costat si cat a durat?

#16
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Schimbati titlul threadului in "Useri cu mancarimi". Aparatele n-au nici o vina! :P

#17
mateisk8

mateisk8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.01.2008
scuze de intarziere!n am facut nimic cu focus screenu ala.a ramas la fel...punctele alea nu se vad pt ca am deranjat putin oglinda aia din interior...in rest e totul la fel...firul de praf a ramas pe senzor...si cam atat...o sa l curat in curand si revin cu detalii!dak aveti si voi ceva nou..vb...

#18
doio77

doio77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 18.02.2007
Eu am curatat ecranul de focus cu betisoare fine de urechi, si nu are nimic, praf o sa se puna mereu peste tot, oglinda, focus screen, senzor, toate se pot curata , atata timp cat exista solutii pentru ele, una este aici: http://www.fotopedia...ul-de-focus-fm/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate