Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Duplex "in familie"

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
mookie123

mookie123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 15.04.2008
Salut,

Sa inteleg ca betonul B250 a sarit de 3 Mio? Grrrr. Fierul l-am luat la 35000 kg. Cum vi se pare pretul?
Cautand fier am descoperit si metoda celor de la depozite de a fura clientul. Si anume: Te duci si intrebi cat costa kg de fier (per ansamblu). Vanzatorul iti arunca un pret/kg rezonabil, dupa care iti spune ca bara de fi 12 (sa zicem) la 12 ml costa pe bucata x lei. Daca transformi bara in kg vei vedea ca pretul/kg este de fapt 42000 lei. Iti mai scoate si o lista in care spune ca bara lui de fi 12 la 12 ml cantareste x kg (de regula cu > 1 kg pe bara). Daca iei in calcul ca pentru fiecare diamteru iti trebuie sute de bare, atunci.......
P.S.: By the way, nu prea am incredere in cantarele lor.

#74
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008

View Postmookie123, on Jun 3 2008, 11:22, said:

P.S.: By the way, nu prea am incredere in cantarele lor.
  Cu cantarele stiind la ce sa ma astept m-am dus inainte sa cumpar fier de 8 in alt loc ( unde eram sigur ) m-am cantarit si aveam 90 kg , am plecat spre depozit si m-am recantarit pe cantarul lor si am constatat ca in 10 min cat a durat drumul am luat 25 kg , aveam 115  :D
  Cat despre pretul afisat si cel calculat de tine , este corect , in momentul cand calculezi greutatea barei vei vedea ca pretul pe kg este sensibil mai mare
  Am patit asta si am avut cu vanzatorii niste divergente mai aprinse , urmarea a doua zi au pus un afis cum ca lucrurile de calitate costa  :D

Edited by ovidiu1961, 03 June 2008 - 11:18.


#75
Mattei

Mattei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.06.2007

View Postalice08, on Apr 5 2008, 00:31, said:

Da, e cu TVA si fara acel discount. Cu discountul acordat e 264lei/mc. Poate obtin mai mult de 8%, sau poate imi da macar transportul in banii betonului.

Buna ziua
e vorba cumva de Nest ? pentru ca e pretul asemanator cu cel pe care il am si eu, dar am si reducere la transport (in Popesti).
eu cu ei am turnat cam 400 mc, dar per total sunt cam neseriosi, trebuie sa verfici temeinic daca nu au umblat la sigiliu, sa te urci pe cifa si sa numeri spirele asta dupa ce esti sigur ca nu l-au diluat.
soferii de la nest fac cele mai mari manarii cu betoane cantitati mici in Popesti, deci ai grija la cantitate. cifele sunt de 9 mc, deci daca zic ca au 10 mc chiar trebuie sa fie pline pana sus.
totodata, intarzie fie cu pompa, fie cu cifele foarte mult... fie iti trimit pompa si dupa 1 ora iti trimit prima cifa, fie iti trimit pompa si o cifa si dupa astepti 1-2 ore... conteaza mult sa fie turnarea continua, mai ales la placa.
placa trebuie sa fie vibrata foarte bine, ca si grinzile si stalpii pentru a evita orice segregare. poti sa bagi fier "fara numar" daca nu lucreaza impreuna cu betonul la cutremur.

si fierul puteti sa il luati de la Baduc, din Popesti, langa FORD, dar sa va duceti acolo cand incarca. au cantare foarte bune, nu vand la bara, DAR trebuie sa planificati din timp cu transportul, si sa luati cantitati mari.

Edited by Mattei, 08 June 2008 - 11:51.


#76
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008
Salut Alice, cum mai merg lucrarile la tine? n-ai mai dat pe net de ceva timp, urmaresc cu interes "miscarea" din jurnalul tau pentru ca sper in curand sa am si eu ceva mai consistent de scris, despre viitoarea mea casuta din comuna Berceni (terenul este oarecum in zona Stadionului, practic la capatul strazii paralele cu strada cimitirului)

In alta ordine de idei, tu ti-ai facut studiu geo? Stii pe cineva de incredere care face asa ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate