Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Duplex "in familie"

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
fa linistita betonul "la mana" pentru terasa. ai grija la reteta sa nu bage prea multa apa... in rest spor la treaba.
eu am o treapta la terasa si nici nu se vede... insa stau eu linistit ca nu-mi bate zapada.

#38
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
si eu vreau sa fac un pod locuibil si la fel m-am gindit:dulapi de lemn fara placa.
acum sa vedem ce zic cei in domeniu!

#39
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View PostGERULA2006, on Apr 7 2008, 23:52, said:

si eu vreau sa fac un pod locuibil si la fel m-am gindit:dulapi de lemn fara placa.
acum sa vedem ce zic cei in domeniu!
Prerea mea: ca si costuri, cred ca o placa beton costa cat placa de dulapi.Acum depinde si de fundatie, aici intervin specilaistii sa spuna parerile lor. Insa logic este ca betonul e mai bun, mai durabil ca dulapii, care trebuiesc slefuiti, lacuiti, ignifugati (solutia aia buna de ignifugat am inteles ca este o avere) ca doar il faci locuibil. Si nu uita ca lemnul lucreaza si peste 10 ani.

#40
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Bafta Alice cu casuta :)
O mica mentiune as avea: nenea ala de la agentie care ti-a spus ca e 300 E/mp pretul la intrare in comuna Berceni -> cred ca minte de ingheata apele. Nu te supara, dar trebuie sa fii pur si simplu DOBITOC sa dai 300 E in comuna Berceni. La acesti bani, iti iei teren foarte bun in oraselul Popesti-Leordeni (la banii astia, cu putin noroc, la asfalt cu toate utilitatile), sau inspre zona IMGB (cu 260-280 E/mp iti iei teren la 10 minute de mers pe jos de metrou IMGB! - tine tot de Popesti zona). Si mai sunt si alte zone chiar mai ieftine (in Bragadiru iei cu maxim 200 E/mp super teren). Deci...este o tampenie ce ti-a spus nenea ala. Parerea mea.

#41
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
Legat de acoperis, te-ai interesat de Gerard? Eu oscilez intre ei si Bramac. Dar mai conteaza si un "vazut si pipait", lucru pe care nu l-am facut deocamdata..

#42
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View PostCristiALF, on Apr 8 2008, 10:06, said:

Bafta Alice cu casuta :)
O mica mentiune as avea: nenea ala de la agentie care ti-a spus ca e 300 E/mp pretul la intrare in comuna Berceni -> cred ca minte de ingheata apele. Nu te supara, dar trebuie sa fii pur si simplu DOBITOC sa dai 300 E in comuna Berceni. La acesti bani, iti iei teren foarte bun in oraselul Popesti-Leordeni (la banii astia, cu putin noroc, la asfalt cu toate utilitatile), sau inspre zona IMGB (cu 260-280 E/mp iti iei teren la 10 minute de mers pe jos de metrou IMGB! - tine tot de Popesti zona). Si mai sunt si alte zone chiar mai ieftine (in Bragadiru iei cu maxim 200 E/mp super teren). Deci...este o tampenie ce ti-a spus nenea ala. Parerea mea.
Am vazut eu placutza la teren (e la strada, la 3 km de metrou, intr-adevar, gaze, curent, se baga si canalizare si apa potabila in 1-2 ani) pe care scria 307E/mp. Acum...prost e cine da, nu cine cere. Iar in ceea ce priveste Bragadiru... am fost sa vad un apartament acolo si mi-au lasat o impresie gresita localnicii cam "intunecati" de acolo. No offence! La blocurile alea cu wc in spatele blocului. Berceniul (si zona de sud zic) imi place, asta am cautat de la bun inceput.

View PostCRG, on Apr 8 2008, 12:50, said:

Legat de acoperis, te-ai interesat de Gerard? Eu oscilez intre ei si Bramac. Dar mai conteaza si un "vazut si pipait", lucru pe care nu l-am facut deocamdata..
Exact, caci in foto toate arata bine. Inginerul meu mi-a recomandat Tegola  Gothic sau Liberty. De Gerard am auzit doar lucruri bune, sincer, iar daca raman pe tabla, Gerard iau. Insa oscilez intre tabla si tigla. tabla arata mai bine acum, dar...tot tabla e, cat ar fi ea de tratata.
In ceea ce priveste acel termen de garantie de 50 ani, hai sa fim seriosi. peste 50 ani nu se stie daca va mai exista Lindab sau tegola...sau firmele care ma garanteaza. Chiar credeti ca se duce cineva dupa 30-40 ani sa isi schimbe acoperisul pe garantie? Daca ziceam de un 5-7-10 ani...mai credeam. E ca si cum eu as croseta un fular si as garanta 70 ani ca nu se rupe. Acum...hai dupa 65 ani sa ma cauti ca s-a rupt fularul, sa iti fac altul in schimb. Poate sa imi preia nepotii creantele. Dar cum la noi auto-falimentarea este un mod de prosperitate.....

Aha, mi-am amintit: de ce la ofertele de beton exista ptr aceeasi clasa de beton 3-4 preturi, in fct de ...zic ei "tip sortiment" si "consistenta"? ce este acel T3, sau T3/T4 ?
Azi am gasit lemn la 12 lei buc. rigla de 10/10 si scandura cofraj la 400 lei mc. Preturile sunt negociabile cat de cat. Fara transport, dar cred ca o scot cu un pret mic la transport. Oricum, daca e sa iau cate 1/2 mc...ii iau cu masina mea. Ca e la 9 km. si oricum e in drumul meu spre casa. Dar...cum e pretul???

#43
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
pret foarte bun la lemn. sune-mi cat este cusacul de 8/8 la 4m. in zona bragadiru este 13.5 lei

#44
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View Postconu71, on Apr 9 2008, 06:50, said:

pret foarte bun la lemn. sune-mi cat este cusacul de 8/8 la 4m. in zona bragadiru este 13.5 lei
daca cusaci sunt grinzile alea patrate, e 120 lei, dar nu stiu daca sunt de 4 sau de 3. erau lungi, dar...nu am intrebat cat sunt de lungi. si la mai multe, iti mai scade. transportul nu e gratuit insa.

#45
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
transportul il faci cu un papuc de inchiriat. nu ia mai mult de 500-700 de mii. pretul este bun dar lungimea sa fie de 4 m si nu de 3 la 8/8

#46
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View Postconu71, on Apr 9 2008, 13:26, said:

transportul il faci cu un papuc de inchiriat. nu ia mai mult de 500-700 de mii. pretul este bun dar lungimea sa fie de 4 m si nu de 3 la 8/8
am luat nr lor si o sa ii sune inginerul meu sa ii zica cantitatile, apoi intru eu pe problema: negocierea :D. O sa vada el ce au si daca e ce imi trebuie , iar daca sunt de 4 m, te anunt si iti dau nr lor pe PM.
Am citit problema lui Marius. Frate, e bazat daca il tine sa dea 120.000 pe finisaje, Eu sper cu banii astia sa facem tot duplex-ul.
Ma gandeam acum sa iau un teren de vreo 20.000, daca tot am bani si sa il vand in 3-4-5 luni, cand ma apuc de finisaje, iar cu ce am sa fac rosu momentan. Pana in toamna tot mai castig la teren un 3-4 mii. Imi iau centrala cu banii scosi.
Am luat-o razna cu ideile mele de investitii. Aseara ma gandeam sa dau un anunt sa gasesc 5-6-7 pers interesate sa investeasca o bruma de bani sa facem un P+2+M cu 2 apart de 70mp/etaj. Cu curte, loc de parcare, loc de gratar. Asta dupa ce reusesc sa o scot pe a mea cu banii pe care ii am, ca sa prin incredere si fezabilitate. Dar...N-AM BAAAAAAANI :(( !! Unii au si nu stiu ce sa faca cu ei, altii au nevoie.

#47
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007
Tot nu mi-a raspuns nimeni daca are/stie pe cineva care are Tegola. As vrea sa stiu cum se comporta, cum se lucreaza, etc ....

#48
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postalice08, on Apr 21 2008, 00:13, said:

Tot nu mi-a raspuns nimeni daca are/stie pe cineva care are Tegola. As vrea sa stiu cum se comporta, cum se lucreaza, etc ....


alice, ti-am taspuns eu la mine in jurnal pentru ca m-ai intrebat de acoperis. acum iti raspund si aici.

sindrila bituminoasa este o invelitoare frumoasa, un aspect placut la un acoperis in multe ape. Nu are pierderi tehnologice decat de 0,5% sa spunem, pentru ca totul se foloseste.

ce conteaza foarte mult este sa fie foarte bine montata, fara sa te zgarcesti la cuie, la bitum etc. se comporta foarte bine la temperaturi mici.

noi am trecut o iarna deja cu ea pe casa si nu are nimic. se prezinta excelent. mentionez ca stam si intr-o zona vantoasa, cu zile in care te doboara vantul din picioare .

In concluzie suntem multumiti. noi nu am luat tegola pentru ca m-au degustat cativa distibuitori si agenti de vanzari de-ai lor. m-am reorientat catre Certain Teed americana. Sunt insa convinsa ca si tegola, ca produs, este la fel de bun.

#49
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View PostMirelaLucia, on Apr 21 2008, 09:19, said:

alice, ti-am taspuns eu la mine in jurnal pentru ca m-ai intrebat de acoperis. acum iti raspund si aici.

sindrila bituminoasa este o invelitoare frumoasa, un aspect placut la un acoperis in multe ape. Nu are pierderi tehnologice decat de 0,5% sa spunem, pentru ca totul se foloseste.

ce conteaza foarte mult este sa fie foarte bine montata, fara sa te zgarcesti la cuie, la bitum etc. se comporta foarte bine la temperaturi mici.

noi am trecut o iarna deja cu ea pe casa si nu are nimic. se prezinta excelent. mentionez ca stam si intr-o zona vantoasa, cu zile in care te doboara vantul din picioare .

In concluzie suntem multumiti. noi nu am luat tegola pentru ca m-au degustat cativa distibuitori si agenti de vanzari de-ai lor. m-am reorientat catre Certain Teed americana. Sunt insa convinsa ca si tegola, ca produs, este la fel de bun.
Multumesc pentru reply, Mirela. Eu inca nu m-am decis si am discutat cu diverse persoane. Bine, la mine este si un buget destul de limitat si n-as vrea sa pun ceva f scump dar nici ceva ieftin si prost, motiv pentru care m-am orientat catre tegola. Acum nu prea stiu ce preturi au, dar am inteles ca destul de scazute. O sa cer o oferta si la cei de la Certain Teed. Multumesc inca o data.

View Postalice08, on Apr 21 2008, 22:38, said:

Multumesc pentru reply, Mirela. Eu inca nu m-am decis si am discutat cu diverse persoane. Bine, la mine este si un buget destul de limitat si n-as vrea sa pun ceva f scump dar nici ceva ieftin si prost, motiv pentru care m-am orientat catre tegola. Acum nu prea stiu ce preturi au, dar am inteles ca destul de scazute. O sa cer o oferta si la cei de la Certain Teed. Multumesc inca o data. Si m-a cam speriat pretul la lemn la tine, sincer :D - 8000E

Edited by alice08, 21 April 2008 - 22:40.


#50
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
alice, eu am un pod foarte mare, facut cu toata raspunderea, am capriori de 12x15, grinzi de 15x15, dulapi si nu scandura, am popi si de 20x20 si astea urca mult pretul.

Am avt un necesar de 50mc!!!!! de lemn pentru pod . iar eu am cumparat lemnul vara trecuta cand euro era 31000 lei. Am dat 5mil/mc si 20mil transportul celor 50mc de la Targul Neamt.

Si nu prea mi-a ramas lemn, culmea.

#51
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007
Hello...hello!
Sunt intr-o mare incurcatura: asa cum va spuneam, atat eu cat si colega mea de duplex facem casa din banii luati pe garsoniera Craiova (in cazul meu) si 1/2 apartament Buc (in cazul ei). partea proasta e ca trebuia la 1 mai sa incep lucrarile si nu am vandut niciuna dintre noi doua. Sapt asta o sa sun sa incep sa fac putul. Am gasit niste baieti cu 1300 (negociat la 1250)/ml. Stiti altii mai ieftini de atat? Si intrebarea cea mai importanta (in special ptr Conu, ca el am vazut ca are relatii) este : aveti idee daca ne da cineva fier si ciment pe datorie (stiu ca se mai merge cu plata la 30 zile). Eu sper ca intr-o luna una din noi sa vanda! Va rog daca stiti vreun depozit care practica astfel de politica sa ma anuntati. Bine, sper sa nu fie la preturi de 2009 materialele, ca o sa platesc totusi in 2008  :P  . Multam frumos!

Aaaa, si inca ceva: am gasit lemn de cofraj la 380/mc discutabil. Am inteles ca e un pret f bun. Daca sunteti interesati, imi scrieti. E in zona de sud, dar la cantitate mare cred ca transportul si pretul sunt discutabile.

#52
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
Buna

La put am eu pe cineva la 1milion cu tuburile lui , daca te mai intereseaza iti dau datele pe PM.

Edited by george67, 07 May 2008 - 10:58.


#53
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007
Si inca o intrebare: in regie proprie...cine aduce materialele ptr baraca oamenilor si ptr depozitul de materiale? Oamenii mei au zis sa iau OSB si isi fac ei baraca si depozitul de materiale. E oki?

View Postgeorge67, on May 7 2008, 11:56, said:

Buna

La put am eu pe cineva la 1milion cu tuburile lui , daca te mai intereseaza iti dau datele pe PM.
Te rog chiar. Ai lucrat bine cu ei? Repede, curat?:)

#54
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postalice08, on May 7 2008, 12:17, said:

Si inca o intrebare: in regie proprie...cine aduce materialele ptr baraca oamenilor si ptr depozitul de materiale? Oamenii mei au zis sa iau OSB si isi fac ei baraca si depozitul de materiale. E oki?


Te rog chiar. Ai lucrat bine cu ei? Repede, curat?:)


Organizarea de santier cade in sarcina ta si daca nu a fost negociata cu ei ca suma ( nu e inclusa in manopera totala), trebuie sa cumperi tu materialele, sau daca le cumpara ei, sunt pe cheltuiala ta distincta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate