Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Duplex "in familie"

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View Postconu71, on Apr 2 2008, 18:08, said:

transport asigurat. iti dau datele pe pm cand ai nevoie si nu uita sa specifici ca vii din partea lui vlad din bragadiru(cel caruia i s-au impotmolit 3 tiruri cu caramida in noroi:)))))))
Multam, conule, eu fac din ytong; inca nu sunt decisa 100%, dar undeva pe la 95% cred ca ytong va fi.
Azi am intampinat probleme: aveam semnat un antecontract ptr vanzare garsoniera la Craiova si s-a sucit cumparatorul. Imi pare rau ca nu am cerut avans mai mare, ca macar ramaneam cu ceva mai multi bani din avansul pierdut si poate asa nu se mai sucea usor. Bine, cred ca intr-o luna mai gasesc cumparatori, dar asa...ideea. Eram sigura pe cei 50.000 Euro iar acum nu mai sunt. Sper sa nu imi amane prea mult inceperea lucrarilor. Nu imi e de alta, dar echipa mea ar trebuie pe 25 aprilie cel tarziu sa fie pe teren cu prima sapatura.
Si in plus aveam nevoie de bani ptr ca as vrea sa "arvunesc" ceva materiale, cat mai sunt preturile astea. Dar fara nici un avans, nimeni nu imi opreste materiale doar pe cuvantul de onoare. :( Offff, numai probleme. Sper sa nu o tina asa si in timpul constructiei.
EU o sa fiu "dirigintele de santier", asa ca treb sa invat o groaza de chestii.
Ma duc acum la teren sa fac masuratorile pentru a veni maine baietii de la gaze sa inceapa sapatura pentru a trage gazele de pe partea cealalta a strazii.


View Postgabsy, on Apr 2 2008, 16:25, said:

Deocamdata nimic. Nici nu am apucat sa ma interesez cum trebuie. Alerg inca bezmetic cu avizele si actele lipsa etc. :)
Noi construim undeva pe partea stnaga a comunei, cum te duci. Pe prima strada asfaltata la stanga (strada primarului,cum ii se mia spune), se merge si in prima "intersectie" mai rasarita se face ulita la stanga. In capatul ei este drumul de acces la loturile respective, unde am si eu. Sunt deja vreo 7 case, unele aproape gata, altele inca in constructie.

Cum aflu ceva de materiale, cu siguranta anunt pentu a compara una alta :)
Gabsy, cand ai luat terenul si cu cat? Stiu terenurile foarte bine, asta vara erau 50E/mp. Dar nu ma- incantat f tare, bine, eu cautam bun, ieftin si intre case. Am fost cosmarul agentilor imobiliari. Parea imposibil sa imi placa ceva. Ajunsesem sa cred si eu ca nu o sa imi gasesc pamant. Gasisem la intrare in Berceni cu 40E/mp in planul 2, dar era extravilan cu trecere in intra in 6 luni. Am zis ca minte agentul...dar acum, la 9 luni dupa...a trecut terenul in intravilan si e 150E/mp. Stupid me. Dar...asta e...

#20
gabsy

gabsy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2007
Terenul l-am luat in martie 2006, cu 22 euro. 515 mp incluzand si drumul, cam 400 utili. Oricum nu stiu daca vorbim despre aceleasi terenuri, eu puteam sa-l dau pe asta cu aproape 90 euro anul trecut ( 45000 mii  mai exact), O casa la un lot distanta e deja facuta din 2007, in mai s-au mutat oamenii. si vis- a-vis erau deja in constructie alte doua din care una e deja locuita. Si anul acesta de-a luingul drumului au inceput deja alte doua.
Despre cele de la intrare nu imi aduce aminte :) eu am avut o ocazie la 16 euro, in 2007 la inceput, parca, sau mai demult putin, in planul 3 mi se pare, pe dreapta. Tot extravilan. Din pacate nu am avut bani si nici nu eram foarte convins ca vreau sa ma agit :)

Apropo, ziceai intr-un post anterior ceva de 300 euro la intrare in comuna ??? e pe bune pretul asta ??

Al tau cam pe unde e ? Chiar la vidra ? dupa Mamina banuiesc.

View Postconu71, on Apr 2 2008, 17:08, said:

transport asigurat. iti dau datele pe pm cand ai nevoie si nu uita sa specifici ca vii din partea lui vlad din bragadiru(cel caruia i s-au impotmolit 3 tiruri cu caramida in noroi:)))))))

Nu stiu inca bine tipurile de caramide comercializate pe la noi dar am auzit ca cea ungureasca wienberger parca, ar fi foarte buna. banuiesc ca nu face parte din cele indicate de tine, nu ? :)

#21
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
cred ca wienberger este aia de 3460000(99% sigur)

#22
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View Postgabsy, on Apr 2 2008, 19:10, said:

Apropo, ziceai intr-un post anterior ceva de 300 euro la intrare in comuna ??? e pe bune pretul asta ??

Al tau cam pe unde e ? Chiar la vidra ? dupa Mamina banuiesc.

al meu este la intrare in vidra, intre case mai vechi. Bine, unele deja se renoveaza, altele se darama ptr a se face loc celor noi. Cel mai mult ma streseaza solarele alora batrani care nu vor sa vanda. Vecinii sunt de treaba. Sunt 9 km de la linia de centura. 6 min pe ceas, pret de o tigara.
Iar in ceea ce priveste terenul de la intrare: 307 e/mp. E si o pancarda pe dreapta pe-acolo "teren la strada - 307E/mp". Si am intrebat un agent imobiliar (caut inca un lot in zona ptr un amic, la vreo 35E/mp...vrea sa isi faca in 3-4 ani casa, deci nu trebuie f aproape de utilitati). Mi-a zis agentul ca e 300E la intrare.
Am vazut ca e un Lafarge acolo si SudBetonul ala. Stie careva preturi la beton? A luat cineva de acolo?
Deja sunt stresata ca nu imi ajung banii....

View Postalice08, on Apr 3 2008, 01:05, said:

al meu este la intrare in vidra, intre case mai vechi. Bine, unele deja se renoveaza, altele se darama ptr a se face loc celor noi. Cel mai mult ma streseaza solarele alora batrani care nu vor sa vanda. Vecinii sunt de treaba. Sunt 9 km de la linia de centura. 6 min pe ceas, pret de o tigara.
Iar in ceea ce priveste terenul de la intrare: 307 e/mp. E si o pancarda pe dreapta pe-acolo "teren la strada - 307E/mp". Si am intrebat un agent imobiliar (caut inca un lot in zona ptr un amic, la vreo 35E/mp...vrea sa isi faca in 3-4 ani casa, deci nu trebuie f aproape de utilitati). Mi-a zis agentul ca e 300E la intrare.
Am vazut ca e un Lafarge acolo si SudBetonul ala. Stie careva preturi la beton? A luat cineva de acolo?
Deja sunt stresata ca nu imi ajung banii....
Am sa va atasez o oferta de pret la betoane de la o statie mai apropiata de casa mea. Am sters antetul si datele de contact, sper ca nu sunt probleme. Sunt oki preturile, sunt mari? Cat e maximul negociabil (daca exista un maxim aproximativ) ptr 200mc beton, cat am eu nevoie? Cam de cate ori/ore am nevoie de pompa la turnare. Casa e P+M, deci are 2 placi:parter+etaj, fundatia 90/50. Statia respectiva este la cam 15km. Cea mai apropiata e la 10km de mine. Se poate face si la mana beton la casa..si daca da, care Nu e bine sa fie facut la mana. Incerc sa economisesc de la inceput. Daca aveti oferte de betoane in zona Berceni, sunteti invitatii mei.

Quote



Si hai sa va pun si eu planurile casei. Imi e imposibil sa sterg datele de jos, imi cer mii de scz, incerc de 2 h dar nu pot. Dac nu e oki, sa se stearga atasamentul.

Attached Files



#23
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Sterge datele folosind orice programel pt editare poze (de ex Paint, ai o guma de sters acolo si cam asta e tot).

#24
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View Postroandre, on Apr 3 2008, 02:04, said:

Sterge datele folosind orice programel pt editare poze (de ex Paint, ai o guma de sters acolo si cam asta e tot).
Am incercat. paint-ul nu imi ia pdf-ul cu planurile. O sa incerc maine sa il fac. Daca reusesc, cum fac sa le sterg pe cele vechi?

#25
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Asa e, nu observasem ca sunt pdf-uri cand am scris mesajul. Nu stiu ce solutie sa-ti dau dar eu pur si simplu as deschide pdf-ul, as face ctrl+alt+print screen si as copia printul intr-un document Paint. Am rasucit poza din pdf, si am marit-o pana cand a ramas pe ecran doar desenul casei, fara datele despre arhitect/proiect.

Pozele vechi nu cred ca mai poti sa le stergi (de fapt nu cred ca iti mai poti edita tu singura postul). Un moderator te-ar putea ajuta.

#26
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007
Hehehe, azi am luat preturi de la o alta statie de betoane. Dragut seful de statie.... :rolleyes:  Preturile nu stiu cat sunt de bune. B250 e 286 lei. Reducere 8% (initiala, sa ma exprim cu cuv sale) si "la transport mai discutam". E bun pretul? Voi ce ziceti? si...cum e cu 3 sortturi? ca B250-ul de ex are 3 preturi pe sorturi.... Care cum sunt?

#27
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007
Care e faza cu materialele aduse din China? Stie cineva ceva? A luat cineva? Care e procedura? Eu am o prietena care acum 5 ani a fost in China sa isi ia mobila. Foarte frumoasa si la calcule a iesit la aproape 50% fata de a noastra. Bine, oricum era scumpa si cu 50%; va imaginati cat ar fi fost aici. Din lemn masiv...d-alea "gen Ludovic". Dar cum ziceam...ea a fost direct, a gasit, s-a tocmit...etc. Am auzit insa ca se poate comanada si ca exista firme care fac  astfel de transport de marfa.  
Vad ca nimeni nu imi raspunde pe-aici. Inteleg ca s-a dat verde la constructii, ca vremea tine cu voi si nu mai aveti timp, dar faceti-va datoria si fata de noi, ucenicii.  :P

#28
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
http://forum.softped...t...t=0&start=0

sunt 25 de pagini. am citit totul cam in 2 ore. succes

#29
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Presupun ca pretul la C16/20 este cu tot cu TVA, altfel ar fi prea mare.

#30
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View PostLED, on Apr 4 2008, 22:44, said:

Presupun ca pretul la C16/20 este cu tot cu TVA, altfel ar fi prea mare.
Da, e cu TVA si fara acel discount. Cu discountul acordat e 264lei/mc. Poate obtin mai mult de 8%, sau poate imi da macar transportul in banii betonului.

#31
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
264 e un pret foarte bun. Nu stiu insa cum o sa verifici tu respectarea retetei. ;)

#32
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Planurile parter si etaj corectate. Mai ai sa te rogi de admin. sau moder. sa-ti stearga planurile vechi.

Attached Files


Edited by rdesign, 05 April 2008 - 17:10.


#33
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View Postrdesign, on Apr 5 2008, 17:09, said:

Planurile parter si etaj corectate. Mai ai sa te rogi de admin. sau moder. sa-ti stearga planurile vechi.
ITI FOARTE MULTUMESC FRUMOS!
In ceea ce priveste reteta, e cam dificil. O buna prietena lucreaza la un laborator de probe betoane dar faza e ca daca duc o proba luata de la statie si mie imi trimite alt beton...Pot doar sa iau o proba din ce torn si sa vad daca e oki sau nu doar ca sa dorm linistita noaptea. Daca nu e ok...nici nu stiu ce sa fac, poate doar sa ii reclam la OPC si sa cer despagubiri in instanta ptr nerespectarea retetei. Atata to. Sper sa nu fie cazul. Deci ziceti ca pretul e bun....Asta ma face mult mai increzatoare in sanasa de a-mi face casa cu banii pe care ii am sau sa adaug numai o mica diferenta de 10.000 sa zic asa.
In ceea ce priveste acoperisul....de Tegola ce parere aveti? Am vazut ca e deschis un topic si ce am citit m-a facut sa cred ca e ok. Are cineva experiente negative in ceea ce o priveste? As vrea sa dau un avans ptr acoperis si inca nu stiu cui sa i-l dau...la Lindab sau la Tegola.

#34
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View Postalice08, on Apr 5 2008, 20:47, said:

ITI FOARTE MULTUMESC FRUMOS!
In ceea ce priveste reteta, e cam dificil. O buna prietena lucreaza la un laborator de probe betoane dar faza e ca daca duc o proba luata de la statie si mie imi trimite alt beton...Pot doar sa iau o proba din ce torn si sa vad daca e oki sau nu doar ca sa dorm linistita noaptea. Daca nu e ok...nici nu stiu ce sa fac, poate doar sa ii reclam la OPC si sa cer despagubiri in instanta ptr nerespectarea retetei. Atata to. Sper sa nu fie cazul. Deci ziceti ca pretul e bun....Asta ma face mult mai increzatoare in sanasa de a-mi face casa cu banii pe care ii am sau sa adaug numai o mica diferenta de 10.000 sa zic asa.
In ceea ce priveste acoperisul....de Tegola ce parere aveti? Am vazut ca e deschis un topic si ce am citit m-a facut sa cred ca e ok. Are cineva experiente negative in ceea ce o priveste? As vrea sa dau un avans ptr acoperis si inca nu stiu cui sa i-l dau...la Lindab sau la Tegola.
Atatea sfaturi incat nu mai stiu de care sa ascult mai intai. Bun, eu voi scrie in continuare:
- am recalculat posibilitatile financiare ale anului in curs si m-am decis sa fac podul mansarda,a dica sa mai torn o placa desupra "mansardei". Ar deveni un P+M+m  :naughty: . Ce imi trebuie ptr asta? Cu dirigintele de santie rnu cred sa fie mari probl...dar ca sa fiu ok cu actele, ce treb facut? Va amintesc ca am proiectul gata si dosarul il depun sapt asta ptr AC. Ce imi recomandati la mansarda II: placa beton sau dulapi lemn??

Ar mai vrea sa intreb daca e ok sa torn terasa din spatele casei cu beton facut manual. Ma refer la fundatie si placa terasa (cam 20mp). Oricum in proiect terasa este la nivelul casei.. Inca nu am primit 3D-ul sa imi dau seama cum arata, dar eu as cobori-o cu o treapta macar fata de nivelul casei. Pe iarna o sa am zapada in usa. Voi ce ziceti?

#35
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
Buna

Intradevar daca nu ai 3d-ul nu stii cum o sa vina acea terasa OK. Dar voi nu stiti cum a-ti vrea sa vina ,doar este casa voastra?Daca tot este terasa in spatele casei las-o la acelasi nivel ca daca va  veni  zapada sigur va ''urca''si pe acea treapta care vrei tu s-o lasi mai jos. Si eu am terasa in spatele casei  si are 3/9.5  si nu-mi fac probleme, eventual in functie si de pozitionarea casei fata de punctele cardinale ii poti face o terasa acoperita unde sa te retragi in zilele toride de vara,uite cam asa.

Attached File  SSL12332.JPG   595.07K   198 downloads

#36
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

View Postgeorge67, on Apr 7 2008, 00:57, said:

Buna

Intradevar daca nu ai 3d-ul nu stii cum o sa vina acea terasa OK. Dar voi nu stiti cum a-ti vrea sa vina ,doar este casa voastra?Daca tot este terasa in spatele casei las-o la acelasi nivel ca daca va  veni  zapada sigur va ''urca''si pe acea treapta care vrei tu s-o lasi mai jos. Si eu am terasa in spatele casei  si are 3/9.5  si nu-mi fac probleme, eventual in functie si de pozitionarea casei fata de punctele cardinale ii poti face o terasa acoperita unde sa te retragi in zilele toride de vara,uite cam asa.

Attachment SSL12332.JPG
Eu cand am mers la arhitec aveam un cu totul alt "plan al casei" in minte, dar m-am gandit ca are o scoala pe care nu o am si l-am lasat sa faca asa cum crede ca e mai bine. Si bine am facut, caci a iesit mult mai bine ca planul meu. Insa cu terasa asta...nu stiu, ti-am zis, un 3D m-ar ajuta nespus. In cateva zile mi-l da arhitectul si pe acela si atunci voi sti sigur. In ceea ce priveste terasa acoperita, ar fi super, numai ca eu am gardul f aproape de terasa, si daca o acopar.... parca nu mai e acea senzatie de casa la curte. Foarte  frumoasa casa ta. Ti-am citit topicul. Spor la treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate