Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

antrenament brate

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
de mult m-a pasionat subiectul asta si as vrea pe cat posibil sa il dezbatem pentru ca grosimea bratului este dupa parerea mea un punct de referinta pentru un culturist. voi ce parere aveti, cum poti ajunge sa ai niste "maini de fier"?

#2
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Eu am facut 4cm in 2 luni de tras lejer. Multi uita sa mai lucreze si antebratul si asta conteaza cel mai mult la aspectul bratului. Toti numa biceps triceps :D

#3
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Intr-adevar, se zice ca daca faci tricepsul si bicepsul in aceeasi zi cresti mai bine, dar poti creste bine si lucrand bratele in zile diferite.

#4
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
dar ce parere ai merge mai bine de 2 ori pe saptamana? eu am experimentat pe pielea mea si parca tot odata pe saptamana e optim.

#5
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Am incercat si:
Luni: Biceps + Triceps
Marti: Femurali + Umeri
Joi: Piept + Biceps
Vineri: Spate + Triceps
Daca faci exercitii diferite la fiecare antrenament de brate s-ar putea sa mearga. Dar depinde de fiecare.
Cand stai sa te gandesti ca tricepsul lucreaza si la piept si la umeri si la spate, parca iti vine sa renunti la acest program.

Edited by ciutacu, 04 April 2008 - 19:58.


#6
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 geopsi, on Apr 4 2008, 19:19, said:

dar ce parere ai merge mai bine de 2 ori pe saptamana? eu am experimentat pe pielea mea si parca tot odata pe saptamana e optim.
asa si la mine, si 6-8serii(2-3 exercitii) total pe biceps/triceps odata pe saptamana si creste usor da sigur., am facut 12 serii , adica 3 ex a 4 serii.. si am scazut in marime:( 1 cm si ceva, timp de 1 luna jumate.

Edited by adi185, 04 April 2008 - 20:08.


#7
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
2 antrenamente pe saptamana se pot obtine prin combinatia
1.biceps+triceps
2. la antrenamentul spatelui intra si bicepsul , respectiv tricepsul la antrenamentul pieptului

#8
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
eu dupa pauze mai mari optez pentru urmatoarea conbinatie pe care o tin 2-3 saptamani:
luni: spate,piept, umeri
marti:biceps+triceps
miercuri-pauza
joi: picioare si abdomene
vineri biceps+triceps
totusi, daca nu trec 4-5 zile intre antrenamentele de la biceps+triceps nu pot lucra cu greutati maxime.
ma gandeam sa imi dedic o perioada exclusiv pentru brate si sa le lucrez in 3 antrenamente/ saptamana adica biceps, triceps, umeri+antebrat(moderat) si un antrenament de intretinere pentru piept si spate

#9
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Daca nu lucrezi cu greutatile maxime, inseamna ca nu esti nici pe departe refacut complet si poti chiar sa scazi. Nu stiu cat de bine poti face spate + piept + umeri, sunt 2 grupe mari la care se adauga umerii, cat despre cele 3 antrenamente/ saptamana pentru brate si intretinere pentru rest, nu le vad rostul. Supraantrenezi bratele, iar in timpul acelui program poti sa antrenezi bine celelalte grupe si sa creasca si ele armonios.

#10
brutussas

brutussas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 09.06.2007
Chiar am intrebat antrenorul la sala despre cum as putea creste mai mult la brate.A zis ca 1-2 exercitii sunt de ajuns pentru grupele mici 1 data pe saptamana.In masa a zis ca a crescut cel mai mult la brate cand n-a facut 2 ani deloc biceps/triceps.Se antreneaza destul cand facem piept si spate deci 1-2 exercitii/grupa ar fi ok. :)

#11
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

 brutussas, on Apr 5 2008, 19:26, said:

Chiar am intrebat antrenorul la sala despre cum as putea creste mai mult la brate.A zis ca 1-2 exercitii sunt de ajuns pentru grupele mici 1 data pe saptamana.In masa a zis ca a crescut cel mai mult la brate cand n-a facut 2 ani deloc biceps/triceps.Se antreneaza destul cand facem piept si spate deci 1-2 exercitii/grupa ar fi ok. :)

si tricepsul are 3 capete . Cum le antrenezi pe toate cu 1-2 exercitii ?
iar la biceps sunt alte secrete :)

Edited by cutler, 05 April 2008 - 18:56.


#12
brutussas

brutussas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 09.06.2007

 cutler, on Apr 5 2008, 18:55, said:

si tricepsul are 3 capete . Cum le antrenezi pe toate cu 1-2 exercitii ?
iar la biceps sunt alte secrete :)
Inteleg ce vrei sa zici....eu doar am expus ce a zis el ;). Si s-a referit cum sa faci masa la brate adica cat mai mari, nu definire....Oricum are omul ceva experienta,e multiplu campion national ^_^

#13
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
trebuie sa te mai documentezi , sa-ti fie f. clari niste termeni.
Masa se obtine prin alimentatie si antrenament , definirea prin alimentatie si antrenament. Pare ilogic dar asa e.
Tot respectul pt titlurile lui , nu ma asteptam sa-ti dezvaluie secretele...unele le vei descoperi chiar tu.
Iti ofer eu unul : nu folosi acelasi exercitiu la fiecare antrenament de brate. Adica o saptamana triceps-biceps , o saptamana biceps-triceps , exercitiu de baza + alt exercitiu , cand cu ganterele , cand cu bara Z sau dreapta, cand cu helcometru , cand din sezut / picioare etc.
Hai ca te-am ametit :)

Edited by cutler, 05 April 2008 - 19:49.


#14
brutussas

brutussas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 09.06.2007
Da, am uitat....a mentionat si despre asta...dar nu chiar la interval de 1 sapatamana.Definirea o faci si prin alimentatie bineinteles dar si prin exercitii analitice ex:butterfly la piept izoleaza pieptul adica nu e ca la impins orizontal sa lucreze mai multe grupe,intra si bratele dar se concentreaza asupra  pieptului.In perioada de acumulare de masa nu prea facea exercitii analitice ci doar inaintea concursurilor si mi se pare ca topicul era despre mai multa masa la brate nu definire;)

Edited by brutussas, 05 April 2008 - 20:01.


#15
lucian707

lucian707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 20.10.2006
Cand o sa intelegeti,nu in sala cresti ci acasa in bucatarie mancand fripturi si carne.
Degeaba va chinuiti cu programul de antrenament daca nu aveti o alimentatie corespunzatoare,2.5 ideal 3 gr de proteina/kg corporal inmultit cu greutatea voastra aflati aportul de proteine care va trebuie pe zi,trebuie minim 2 gr prot /kg corporal ca sa se declanseze cresterea musculara de aceea e ideal 2.5 , 3 gr , 6 mese pe zi trebuie sa aveti obligatoriu.
Si folositi cu incredere suplimentele nutritive.

Edited by lucian707, 05 April 2008 - 20:25.


#16
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

 brutussas, on Apr 5 2008, 19:55, said:

Da, am uitat....a mentionat si despre asta...dar nu chiar la interval de 1 sapatamana.Definirea o faci si prin alimentatie bineinteles dar si prin exercitii analitice ex:butterfly la piept izoleaza pieptul adica nu e ca la impins orizontal sa lucreze mai multe grupe,intra si bratele dar se concentreaza asupra  pieptului.In perioada de acumulare de masa nu prea facea exercitii analitice ci doar inaintea concursurilor si mi se pare ca topicul era despre mai multa masa la brate nu definire;)
impins orizontal este exercitiu de baza. Stii ce inseamna un exercitiu de baza in comparatie cu butterfly , corect peck-deck , care este un exercitiu de final de antrenament ? Cu exercitiile de baza  incepi !
Lasa pt un timp deoparte diferentele masa-definire. Important e sa te tii de treaba , dar despre asta vorbim pe PM.

Edited by cutler, 05 April 2008 - 21:18.


#17
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

 brutussas, on Apr 5 2008, 16:26, said:

Chiar am intrebat antrenorul la sala despre cum as putea creste mai mult la brate.A zis ca 1-2 exercitii sunt de ajuns pentru grupele mici 1 data pe saptamana.In masa a zis ca a crescut cel mai mult la brate cand n-a facut 2 ani deloc biceps/triceps.Se antreneaza destul cand facem piept si spate deci 1-2 exercitii/grupa ar fi ok. :)

Foarte adevarat pentru hardgaineri dupa cum sustin multi, nu doar antrenorul tau  ;)

#18
brutussas

brutussas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 09.06.2007

 lucian707, on Apr 5 2008, 20:23, said:

Degeaba va chinuiti cu programul de antrenament daca nu aveti o alimentatie corespunzatoare
Nu cred ca exista topic pe aria aceasta in care sa nu se prcizeze ca alimentatie si odihna au un rol important in culturism. ;) Si reciproca e valabila, degeaba ai o alimentatie corespunzatoare daca nu tragi cum trebuie... studiem idealul aici, dar totul e variabil de la persoana la persoana.Oricum dupa o perioada fiecare isi da seama cu ce program creste mai bine...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate