Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Caut Idee De Afacere!

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Tzushca

Tzushca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 04.05.2004
Am 200.000.000 lei si ma bate gandul sa ii inmultesc :)
Dar este o problema: nu prea imi vin idei ...
Binevoitori?

Edited by Tzushca, 07 October 2004 - 18:26.


#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
cumpara Petrol...  se va scumpi mai mult ca sigur!

#3
ovidelu

ovidelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 26.07.2004
Cu acesti bani in productie nu prea poti intra deoarece ai nevoie de o investitie mult mai mare. Problema ar fi alta, si anume sa existe aceea afacere care sa fie unicat pe piata, sau daca nu cel putin neraspandita in media de afaceri romanesti.

In domeniul servicilor de multe ori poti pleca de la 0 lei, insa profitul va iesi mult mai greu.

Sfatul meu: o firma de import-export. Apoi stai toata ziua si cauti produse romanesti care se vind bine in starinatate, le cumperi de la romani si le vinzi strainilor. Dar nu te gandi la petrol, lemn sau miere. Mai bine ceva produse artizanale, ceva popular, taranesc, etc.

Am avut eu o astfel de oportunitate acum cativa ani, insa nu aveam bani, cu butoiase din lemn. Le puteam cumpara la 150.000 bucata (2 L) si i-am spus cumparatorului strain ca i le vand cu 15 Euro. Problema era la acte. Strainul dorea sa plateasca in avans doar cand marfa era incarcata pentru export, iar cantitatile cerute de el erau mari, iar romanul vroia banii cu 1 luna inainte, sa fie sigur ca nu is tepar.

Inca cred ca exista multe produse romanesti care NU se fac de rusine in afara. Ramane de vazut care sunt acelea ...

Edited by ovidelu, 08 October 2004 - 06:50.


#4
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003
incearca la bursa ... dar este destul de riscant ... mai ales daca nu te pricepi :P
incearca mai intai cu o suma mai mica, pana intelegi cum stau lucrurile, apoi te poti lansa ceva mai serios in "afaceri" :)

#5
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Pizzerie sau hamburgerie! daca esti in vad si e buna mancarea, vei face ceva bani!

Investitia ar trebuii sa-ti ajunga!

#6
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003

Swap, on Oct 8 2004, 08:32, said:

incearca la bursa ...

<{POST_SNAPBACK}>


corect !
http://www.wbs.ro/
nu uita sa ne tii la curent cu ce realizezi...

Edited by Neil, 08 October 2004 - 13:17.


#7
Cracku

Cracku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.09.2004
Deschide-tzi o patiserie Fornetti. Cautzi un loc cu vad bun... shi te-ai scos ;)

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
3 Gogoserii.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 09 October 2004 - 05:50.


#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Prea putini bani pentru pizzerie, patiserie, sau gogoserie... tinand cont ca trebuie creat si un fond de rezerva, pentru plata chiriei (destul de mare, pentru astfel de locatii/activitati)
Ca sa nu mai vorbim de costurile echipamenteleor,  pentru producerea acestor produse.

Incearca mai bine sa-ti faci o mica agentie imobiliara, ''tematica'', adica una mai aparte... care se ocupa numai de inchirieri!
Chiar si numai 7-8 clienti/lunar iti pot asigura un venit net de peste 1.000 EURO, calculat la chirii obisnuite (de apartamente, nu spatii comerciale)
Castigul tau e jumate din prima chirie, atat de la cel care inchiriaza, cat si de la cel care cauta spatiu)
Castigul creste si mai mult daca reusesti sa intermediezi inchirierea spatiilor comerciale!
Practic, cei 200 de milioane se investesc ( nu toti... poate numai jumatate) in mobilier, 2PC-uri, fax, etc. precum si pentru plata chiriei (la inceput, caci apoi se poate plati sigur din profit), care poate fi in jur de 200 EURO, daca spatiul nu e foarte mare si ultracentral.
Si mai ai nevoie de 1-2 colaboratori (cu auto fiecare)
Sa nu crezi ca e simplu... dar ideea e ca se poate incepe o astfel de activitate cu o investitie minima!

Edited by rz, 09 October 2004 - 08:54.


#10
Tzushca

Tzushca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 04.05.2004
Buna gluma cu petrolul ... din pacate am 200 milioane lei, nu usd sau euro ...  :nonobad:
@Ovidelu este interesant ce zici tu ...
"o firma de import-export. Apoi stai toata ziua si cauti produse romanesti care se vind bine in starinatate, le cumperi de la romani si le vinzi strainilor.
(...) ceva produse artizanale, ceva popular, taranesc, etc."
Partea care ma pune pe ganduri este cea cu actele.  :death:
Cu bursa ... da, este o idee buna ... o sa ma interesez sa vad daca inteleleg cum merge treaba :)
Pizzerie, hamburgerie, patiserie Fornetti, gogoserii - la capitolul asta este complicat! Multe autorizatii, multe controale ... si nu neaparat asta ar fi problema, ca daca ar fi sa ma apuc de asa ceva, intai eu as vrea sa fie curatenie si totul sa fie ok ... dar ce faci cu angajatii... ca trebuie sa le pui pandar! Si nu neaparat sa nu fure ci sa faca treaba asa cum trebuie! Dar te intelegi cu Þața Floarea sa se spele ea de 100 de maini, sa ia banii cu o mana si sa dea produsul cu alta mana, cu manusa, sa poarte bonetica, sa nu se scarpine in toate partile cand este in timpul serviciului, etc... ?! Te intelegi cu ei sa respecte gramajele, sa respecte clientii, sa depoziteze cum trebuie materiile prime? Nu am vazut pana acum astfel de angajati care sa faca totul ok ... cel putin nu in zona noastra!
Asa ca mai astept idei!
Multumesc pentru raspunsurile voastre! :)  :peacefingers:

#11
Tzushca

Tzushca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 04.05.2004
@rz
Cand scriam eu reply-ul, nu aparuse postul tau asa ca iti raspund separat :)
Este buna treaba cu agentia imobiliara ... singura problema este ca in Craiova sunt deja 200 de agentii imobiliare! (nu au toate autorizatie dar functioneaza)

#12
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
www.rs.ro
vezi si tu ce ti-ar atrage atentia...  :peacefingers:

#13
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Stie careva care este cel mai ieftin sistem de a trimite produse in afara spre vanzare? FedEx, Ups ... ?

#14
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Airmail apoi EMS, oferite de Posta Romana. Celelalte sint cam de doua
ori mai scumpe ca EMSul.
Site-ul Postei Romana are un calculator de preturi, 0,5kg in SUA costa
aproape 1.100.000 lei cu EMS.

#15
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Multumesc.  :peacefingers:

#16
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Dar daca cineva vinde un produs de 30 E nu cred ca cumparatorului ii convine sa mai plateasca inca 30 pentru transport. Chiar nu exista o varianta mai lenta dar mai ieftina ?

#17
Artystul

Artystul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.08.2004
asa nu se merita :cursing:

Edited by Artystul, 10 October 2004 - 21:46.


#18
Artystul

Artystul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.08.2004

ovidelu, on Oct 8 2004, 07:46, said:

Cu acesti bani in productie nu prea poti intra deoarece ai nevoie de o investitie mult mai mare. Problema ar fi alta, si anume sa existe aceea afacere care sa fie unicat pe piata, sau daca nu cel putin neraspandita in media de afaceri romanesti.

In domeniul servicilor de multe ori poti pleca de la 0 lei, insa profitul va iesi mult mai greu.

Sfatul meu: o firma de import-export. Apoi stai toata ziua si cauti produse romanesti care se vind bine in starinatate, le cumperi de la romani si le vinzi strainilor. Dar nu te gandi la petrol, lemn sau miere. Mai bine ceva produse artizanale, ceva popular, taranesc, etc.

Am avut eu o astfel de oportunitate acum cativa ani, insa nu aveam bani, cu butoiase din lemn. Le puteam cumpara la 150.000 bucata (2 L) si i-am spus cumparatorului strain ca i le vand cu 15 Euro. Problema era la acte. Strainul dorea sa plateasca in avans doar cand marfa era incarcata pentru export, iar cantitatile cerute de el erau mari, iar romanul vroia banii cu 1 luna inainte, sa fie sigur ca nu is tepar.

Inca cred ca exista multe produse romanesti care NU se fac de rusine in afara. Ramane de vazut care sunt acelea ...

<{POST_SNAPBACK}>

nu poti da ami multe detalii in legatura cu experienta ta de acum cativa ani? :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate