Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

floarea camelie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
chitarista

chitarista

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.03.2008
stie cineva unde pot gasi aceasta floare :wub: ? in vreun magazin din bucuresti? si la ce preturi se gasesc ...

#2
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Camellia japonica, planta micuta, sub forma de arbust, gasesti la Metro, Cora si Carrefour (pretul intre 20 si 35 lei).

#3
chitarista

chitarista

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.03.2008
mersi o sa merg  sa cumpar

#4
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
Am cumparat o camelie anul trecut,in vara,avea 2,3 flori si restul boboci care s-au deschis de-abia prin decembrie(unii au si cazut fara sa infloreasca).
Anul acesta ,prin iulie august au inceput sa apara bobocii,acum sunt destul de mari,dar nu se deschid......
Ar trebui sa-i cumpar vreun ingrasamant sau ceva special? De cate ori sa o ud iarna?
Am observat ca-i merge mai bine intr-o camera luminoasa si mai racoroasa iarna,dar bobocii nu vrea sa-i deschida si pace!

#5
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008

 miha_pinkcat, on 5th December 2010, 22:36, said:

Am cumparat o camelie anul trecut,in vara,avea 2,3 flori si restul boboci care s-au deschis de-abia prin decembrie(unii au si cazut fara sa infloreasca).
Anul acesta ,prin iulie august au inceput sa apara bobocii,acum sunt destul de mari,dar nu se deschid......
Ar trebui sa-i cumpar vreun ingrasamant sau ceva special? De cate ori sa o ud iarna?
Am observat ca-i merge mai bine intr-o camera luminoasa si mai racoroasa iarna,dar bobocii nu vrea sa-i deschida si pace!


Nimeni nu raspunde sau e un subiect/floare desueta?

#6
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cum sa fie o floare desueta? Probabil ca lumea nu stie ce sa-ti spuna. Nici eu nu stiu pentru ca nu am experienta cu cameliile. Am avut o singura data una dar nu am reusit sa o tin in viata, din pacate. Am fost in Franta acum vreo doua saptamani si aveau in parcul central al orasului o alee cu camelii. Aratau superb! Erau tufe mari cu multe flori, in aer liber, deloc afectate de precipitatii sau vant. Ce-i drept, nu preau in zona aia temperaturi negative.

#7
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 miha_pinkcat, on 7th December 2010, 23:15, said:

Nimeni nu raspunde sau e un subiect/floare desueta?


- vara sta afara intr-un loc umbrit, nu trebuie sa o bata soarele direct.
- se uda des vara si se pulverizeaza zilnic frunzele, ideala e apa de ploaie, la camelie chiar se cunoaste.
- de primavara pana toamna se fertilizeaza de 2 ori pe luna cu un ingrasamant pentru camelii sau azalee.
- pamantul trebuie sa fie cu pH acid si se schimba anual in primavara 2-4 cm de deasupra si total la 3-5 ani, iar ghiveciul va sta
  pe un strat de pietris pus in farfuria ghiveciului.
- iarna trebuie sa treaca printr-un repaus usor intr-o camera racoroasa 10-14*C, dar luminoasa.
- Camelia se tunde dupa caderea florilor pentru ca florile pentru sezonul urmator se formeaza imediat dupa caderea celor vechi.
  asa ca trebuie tunsa pentru a mentine forma si a rationaliza nr de flori pe planta.

- camelia nu se misca,muta, cand are flori pentru ca le pierde. La fel se intampla daca va sta langa o sursa de caldura, daca nu are lumina suficienta sau e curent, daca sunt variatii bruste de temperatura sau musteste apa in ghiveci.

Camelia ta nu are mancare sa deschida florile si cred ca sunt cam multe pe planta, iar sezonul de inflorire e decalat. Asa ca tine-o la racoare pana in februarie cand poti incepe crestere temperaturii si fertilizarea.

Oricum, la bloc e destul de greu de tinut o camelie.

#8
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
Multumesc pentru raspunsuri,chiar daca nu ma bucura.
De fapt camelia i-am facut-o cadou mamei mele,e incantata de ea si in fiecare zi ma suna sa-mi spuna ca bobocii nu se deschid....

Trestie de balta are dreptate,are multi boboci,dar mi-e mila sa-i mai rup acum. Oricum,o sa o mut intr-un loc mai racoros,poate se deschid odata bobocii aia.Sper sa nu ai dreptate cu...e destul de greu la bloc sa ai o camelie.
Acum 2 ani ii facusem cadou un Amaryllis alb,superb,dar vara asta mama l-a pus in balcon langa crini portocalii si s-a ...corcit....A facut flori roz-portocalii!
Credeam ca doar la violetele de Parma se intampla asa ceva....
Incep sa cred ca nu prea am noroc(sau mama) la flori mai pretentioase,cu toate ca are o multime de alte flori si plante.

#9
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 miha_pinkcat, on 8th December 2010, 21:07, said:

Credeam ca doar la violetele de Parma se intampla asa ceva....
Incep sa cred ca nu prea am noroc(sau mama) la flori mai pretentioase,cu toate ca are o multime de alte flori si plante.


Nu se poate corci pentru ca e aceeasi planta si nici nu-si schimba culoarea datorita modificarii pH-ului, ca hortensia.

#10
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Am această camelie în ghiveci - o țin afară - și de vreo lună, "bobocii" ăștia au rămas așa. Unii s-au uscat și au căzut.
Nu sunt boboci de flori, din ei se vor face alte frunze.
Are cineva idee ce se întâmplă, de ce nu se pot deschide?

Attached Files



#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
imi pare mie sau se vede ceva ca un praf alb pe frunze?

#12
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
A, nu, sunt foarte bine frunzele. E doar puțin praf pentru că stă afară și zilele astea a fost foarte vânt.

#13
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 07.04.2017
Vezi ce ii lipseste! E recomandat ca pamantul sa fie usor acid, un amestec de pamant de gradina cu turba.  Ingrasamant bogat in potasiu, udare frecventa dar nu cu apa multa pt ca are radacini superficiale.  Apa sa nu fie dura. O deranjeaza vantul dar si soarele puternic. I - ar face bine niste cuie ruginite infipte in pamant, iubeste fierul.

#14
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
cuiele nu ajuta, e o legenda. rugina nu e solubila, deci nu poate fi absorbita de plante. pentru tratamente cu fier e nevoie de chelat de fier, care e solubil sau de compusi cu microelemente care contin si fier. microcat poate fi o solutie daca e vorba de fier, myr micro pentru complex de microelemente, dar daca nu a avut pina acum parte de fertilizare, merge in prima instanta orice fertilizator echilibrat, gen NPK15-15-15 sau chiar cropmax.

#15
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
E posibil să fie așa pentru ca am mutat-o acum vreo 2 luni într-un vas mai mare?
Acum mi-am amintit de mutare.

#16
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 07.04.2017
Avea deja bobocii ? Ca oricarei flori ii displace mutatul cand e imbobocita. Conteaza fireste  si ce pamant i- ai pus.

#17
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu mai țin minte dacă ii avea, cred ca nu totuși.
Oricum ăia nu sunt boboci de floare.
Din ei ies frunze.

I-am pus pământ universal, de ăla pe care scrie că e bun pentru orice :)).

#18
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 07.04.2017
A, ok, intelesesem  eu gresit.  Pai atunci as incerca un ingrasamant, eventual mutata mai la adapost, e cam rece noaptea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate