Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Earth Hour, cine respecta?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
662 replies to this topic

#19
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postexorcistul, on Mar 29 2008, 19:43, said:

"Sâmbătă, la ora 20:00 stinge o oră lumina. Arată că-ți pasă de planeta noastră și de viitorul ei!"
Sa vedem cine respecta aceasta initiativa :D
Mai multe detalii aici


Eu mai. Ba chiar am inceput cu juma' de ora inainte, sa fiu primul :D

LE/ Nu am mai lasat aprins in aceasta perioada decat atat:
- cele doua PC-uri
- doua TV-uri
- becul la mine in camera, la fiica-mea, in bucatarie si pe hol
- combina frigorifica
- TV-tunerul

Si mai LE/ Damn !!! Am uitat telefonul la incarcat, cand s-a facut ora 20 :(  Iertareeeeeee !!!

Edited by Zamolxel, 29 March 2008 - 20:50.


#20
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006
o ora n-am murit fara calculator.. am inchis tot si-am iesit afara cu cainele ar trebui sa se intample mai des faza asta...

#21
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Dai un exemplu prost copiilor. :D

#22
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postexorcistul, on Mar 29 2008, 20:52, said:

Dai un exemplu prost copiilor. :D

Si eu sunt de acord cu el mai Thavi mai :D

#23
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Oricum copii ar trebui sa doarma demult la ora aia. Altfel o sa ajunga ca noi, sa consume curent electric pe piine.
Deci, extraveral sau ce... se da la copii sa duarma !!! ;)

#24
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007

View Postexorcistul, on Mar 29 2008, 19:43, said:

"Sâmbătă, la ora 20:00 stinge o oră lumina. Arată că-ți pasă de planeta noastră și de viitorul ei!"
Sa vedem cine respecta aceasta initiativa :D

Io o sa-mi tin si respiratia 1 ora ca sa nu mai elimin atata CO2 ca poate bufneste planeta. Crezi ca daia nu mai pot astia ca protestezi tu inchizand becul 1 ora? Ii doare in cot si cand mor oamenii in strada, dar acu...

View Postv3lsatis, on Mar 29 2008, 19:52, said:

Fals, centralele electrotermice produc dioxid de carbon, indirect.

Curentul electric la nivel mondial este produs in proportie de 60-70% de hidrocentrale, 5-10% de atomocentrale si restul de termocentrale, care majoritatea din tarile dezvoltate ard gunoaie organice care nu pot fi reciclate deci au si un mare rol ecologic. Daca un bec elibereaza atata caldura incat sa distruga planeta ce sa mai vorbim de un calorifer sau o soba??? ar trebui sa le inchidem iarna sa "salvam planeta"? Aceasta planeta a trecut prin cataclisme naturale foarte mari in milioane de ani. Eruptii de vulcani care au eliminat cantitati enorme de praf, CO2 si alte gaze mult mai toxice, impacturi cu meteoriti, unii chiar gigantici, incendii naturale de padure, etc. si tot a supravietuit cu brio. Si acum toti sunt ingroziti de faptul ca un bec distruge planeta. Sunt si eu ecologist. Imi place sa am grija sa nu las murdarie in urma mea, etc., dar nici chiar asa mai fratilor ca riscam sa cadem in partea penibilului.

View Postv3lsatis, on Mar 29 2008, 19:52, said:

Si btw, toata panarama asta de campanie trebuie sa fi costat cateva zeci de milioane de dolari cu care se putea face altceva mult mai bun decat sa fie irositi pentru mediatizarea evenimentului...(cum ar fi trimiterea de ajutoare neajutoratilor de prin Africa..)

:coolspeak:  As mai adauga ca astia sunt sigur sponsorizati din bani publici. (Ca si campaniile homosexualilor de altfel.)  <_<

View PostFr3ak, on Mar 29 2008, 20:06, said:

Am auzit că se simte o ușoară economie de curent de Earth Hour în fiecare zi.
@v3lsatis, habar n-ai ce vorbești, ideea nu e să economisim dintr-o dată, ci să încerci să educi lumea să economisească energia, deci implicit centralele vor funcționa la un nivel mai scăzut sau chiar nici n-ar mai fi nevoie de ele. implicit - poluare mai mică, și mai tragem câțiva ani cu combustibilul fosil.

Cui ii pasa de economisirea energiei electrice care oricum provine in mare parte din surse naturale regenerabile? Oamenilor le pasa de costuri. Stai linistit ca daca vad astia ca le scad vanzarile de energie mult timp, scumpesc curentul si tot atat vei plati ca oricum n-ai ce sa folosesti.    :console:





View Postqueensoft, on Mar 29 2008, 20:57, said:

Oricum copii ar trebui sa doarma demult la ora aia. Altfel o sa ajunga ca noi, sa consume curent electric pe piine.
Deci, extraveral sau ce... se da la copii sa duarma !!! ;)
Dar atentie sa nu elimine mult CO2 cand respira. :lol:

#25
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Eu am uitat de Earth Hour, oricum curentul e subventionat la mine.
Edit: Pana si Google s-ar fi stins: http://en.wikipedia...._earth_hour.jpg

Edited by ciutacu, 29 March 2008 - 21:06.


#26
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View PostTipiric, on Mar 29 2008, 21:00, said:

Cui ii pasa de economisirea energiei electrice care oricum provine in mare parte din surse naturale regenerabile? Oamenilor le pasa de costuri. Stai linistit ca daca vad astia ca le scad vanzarile de energie mult timp, scumpesc curentul si tot atat vei plati ca oricum n-ai ce sa folosesti.    :console:

Eu cred că voi trăiți pe altă lume.
Care mă rog îs acele surse naturale regenerabile?
Imediat îmi spuneți că nici de criza mondială de apă potabilă nu știți, că atunci meritați să stați în România, o țară de pe altă lume, din TOATE punctele de vedere.

LE: timp de 45 de minute doar frigiderul era băgat în priză.

Edited by Fr3ak, 29 March 2008 - 21:25.


#27
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Nu au cum sa se opreasca serverele, folosesc solutii de back-up in caz de pana(aici nu e vorba de asta).
Discutam doar de o reducere a consumului pe o perioada scurta de timp.

#28
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postexorcistul, on Mar 29 2008, 21:26, said:

Nu au cum sa se opreasca serverele, folosesc solutii de back-up in caz de pana(aici nu e vorba de asta).
Discutam doar de o reducere a consumului pe o perioada scurta de timp.

Ie greu pentru unii să înțeleagă un gest, o manifestare simbolistică, de solidaritate între oameni...ie greu.

#29
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002
Și eu am scos tot din priză și am stins lumina la mine în cameră. N-am murit, chiar mi-a plăcut :P

#30
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View PostFr3ak, on Mar 29 2008, 20:27, said:

Ie greu pentru unii să înțeleagă un gest, o manifestare simbolistică, de solidaritate între oameni...ie greu.
In 11 sep cand au fost atentatele in NY s-a oprit complet traficul aerian pentru cateva zile. Am inteles ca atunci s-au facut cele mai ample studii asupra atmosferei terestre. Savantii au profitat de chestia asta.
Banuiesc ca si aceasta actiune vizeaza anumite masuratori la nivel energetic, ce si cum se consuma.

#31
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007

View PostFr3ak, on Mar 29 2008, 21:24, said:

Eu cred că voi trăiți pe altă lume.
Care mă rog îs acele surse naturale regenerabile?
Imediat îmi spuneți că nici de criza mondială de apă potabilă nu știți, că atunci meritați să stați în România, o țară de pe altă lume, din TOATE punctele de vedere.

LE: timp de 45 de minute doar frigiderul era băgat în priză.

Si bine ca stai tu in Paris si te informezi numai de la televizor. :D
Prin 93-94 au fost secete mai mari ca acum (tin bine minte) si nu a mai murit nimeni, iar hidrocentralele produceau suficient curent electric (lucreaza babacu acolo) si acum au apa destula ca doar intr-o hidrocentrala apa intra si iese in aceeasi cantitate. Inca nu a disparut apa de pe Olt si nici nivelul mediu nu a scazut in ultimii 38 de ani de cand tot sta el pe acolo. A si nici la mine la tara in fantana in ultimii 20 de ani nu scazut, deci unde ati vedea voi criza de apa, nu stiu.

#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Nevasta a parcat masina pe ceva stradute de langa bloc pt. ca desteptii de la primarie mi-au taiat copacul din fata blocului sub care era parcata de obicei. Copacul asta era mai benefic decat orice earth hour, dar se pare ca astia nu au fost de acord. Partea nasoala a fost ca atunci cand m-am dus sa recuperez masina a dat-o Renelu' pe ora fantastica, de mi-a luat 10 minute si doua telefoane sa-mi gasesc Dacia in bezna pe toate stradutele.

Morala: taiem copacu' ca nu-i stres, recuperam cu ora fericita a Pamantului....

#33
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007

View PostFr3ak, on Mar 29 2008, 21:27, said:

Ie greu pentru unii să înțeleagă un gest, o manifestare simbolistică, de solidaritate între oameni...ie greu.
Cred ca mai bine am manifesta impotriva razboaielor care omoara mult mai multi oameni decat fenomenele naturale.

View Postedy_wheazel, on Mar 29 2008, 21:35, said:

Nevasta a parcat masina pe ceva stradute de langa bloc pt. ca desteptii de la primarie mi-au taiat copacul din fata blocului sub care era parcata de obicei. Copacul asta era mai benefic decat orice earth hour, dar se pare ca astia nu au fost de acord. Partea nasoala a fost ca atunci cand m-am dus sa recuperez masina a dat-o Renelu' pe ora fantastica, de mi-a luat 10 minute si doua telefoane sa-mi gasesc Dacia in bezna pe toate stradutele.

Morala: taiem copacu' ca nu-i stres, recuperam cu ora fericita a Pamantului....
Morala: Taiem copacu ca iese banu din lemn, ii speriem pastia cu incalzirea globala ca iese banu din taxe...

Edited by Tipiric, 29 March 2008 - 22:05.


#34
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
La mine toate au fost oprite/stinse.


ps: ca n-am fost acasa. :lol:

Edited by MadMike.Mitza, 29 March 2008 - 21:47.


#35
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
imi pare rau.....am ratat ora dar o sa sting becurile dupa 2 noaptea....promit

#36
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Macar in compensatie :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate