Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instanta amana sistematic pronunş...

se poate folosi alt incarcator US...

Parchet impermeabil + fara praguri

Despre prima de activare
 One Cotroceni

Piese noi pentru reducerea zgomot...

Refuzat la imbarcare din cauza un...

Alungire => hipertrofie
 Care este "rostul" porumb...

La mulți ani @Noua_pe_site&#...

La mulți ani @RODigitalum-me...

La mulți ani @Alex_23!
 Toyota Corolla Sedan 1.8 hybrid s...

Recomandare stabilizator tensiune

laptop gaming buget maxim 10000 lei

problema trepidatie peugeot 206

Care ar fi programul de antrenament ideal?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

silica_ct

silica_ct

Junior Member

• Grup: Members
Ziceti-mi va rog ce program ar fi cel mai bun si eficient caci am auzit tot felul de variante cum ca spatele cu bicepsii nu se fac in aceeasi zi sau a doua zi la rand ma rog, sunt foarte multe variatii, o persoana zice asa alta asa... vroiam sa vad si eu opinii si sfaturi de la veterani cam cum ar arata programul acesta. ms :)

ciutacu

ciutacu

Active Member

• Grup: Senior Members

View Postsilica_ct, on Mar 29 2008, 04:55, said:

Ziceti-mi va rog ce program ar fi cel mai bun si eficient caci am auzit tot felul de variante cum ca spatele cu bicepsii nu se fac in aceeasi zi sau a doua zi la rand ma rog, sunt foarte multe variatii, o persoana zice asa alta asa... vroiam sa vad si eu opinii si sfaturi de la veterani cam cum ar arata programul acesta. ms :)
Nu exista cel mai bun si/sau cel mai eficient program. Depinde de la individ la individ: programul lui x nu i se potriveste lui y. In primul rand depinde cate zile/saptamana te antrenezi, la ce esti deficitar, desi ca incepator...

walking^human

walking^human

Active Member

In principiu nu se fac 2 grupe mari in aceeasi zi, gen piept+spate

zalman

zalman

Member

cum a zis si ciutacu nu exista un program perfect...pentru fiecare un program lucreaza alfel...depinde ce tip somatic esti...cat dormi...cat mananci...ce dispozitie la efort are organismul tau...unii pot face o grupa de doua ori /sapt iar la altii daca aplica acest program nu da nici un rezultat sau chiar fac supraantrenament..cel mai bine e sa incerci sa vezi care are cel mai bun rezultat pentru tine...

brutussas

brutussas

Junior Member

Daca pierd un antrenament din 4 pe saptamana... ( eu fac asa: piept-biceps, spate-triceps, picioare,umeri-trapez) si de ex nu reusesc vineri   sa fac umeri-trapez, cum e mai bine:sa incep luni cu umeri-trapez...sau sa fac normal?

ciutacu

ciutacu

Active Member

• Grup: Senior Members

View Postbrutussas, on Mar 29 2008, 20:08, said:

Daca pierd un antrenament din 4 pe saptamana... ( eu fac asa: piept-biceps, spate-triceps, picioare,umeri-trapez) si de ex nu reusesc vineri   sa fac umeri-trapez, cum e mai bine:sa incep luni cu umeri-trapez...sau sa fac normal?
Sunt multe posibilitati: poti face luni, poti face in alta zi sau poti face tocmai vinerea viitoare, odihna e foarte importanta, iar intr-o saptamana in care nu antrenezi umerii acestia nu scad, mai ales ca lucreaza la piept, umeri si triceps.

kappa_ii

kappa_ii

Member

citeva reguli esentiale :
1 - primul antrenament din saptamana cit si ultimul se fac la grupele de muschi deficitare .
2 - nu se fac mai multe grupe mari in aceeasi zi , nu se repeta acea grupa - mai devreme de 2 zile pauza .

trebuie luat in considerare si tipul de antrenament - si telul acestuia .
de exemplu - daca azi avem impins culcat,declinat + fluturari - si optam sa facem si biceps - urmatoarele 2 zile  nu se poate face spate .
exercitiul de biceps se poate executa doar dupa exercitiile de spate - si nu inainte - decit la o distanta de minim 2 zile .
exercitiul de impins culcat nu se executa dupa exercitii de triceps - tot la o distanta minim  2 zile .

in ziua in care executati exercitii la picioare - nu se mai face nici o alta grupa superioara - (nici mare nici mica) - .
nu se fac saptamanal aceleasi exercitii - nu ma refer doar la ordinea lor - ci la modul , tipul de executare .

se pot executa exercitii de crestere treptata in greute - sau de descrestere - se oscileaza aceste 2 moduri , cele de descrestere sint utile la "maximale" .

observatia mea generala la salile fregventate - nu se executa nici 50% tin totalitatea exercitiilor necesare .
- un program complet - se face in decursul a 8 - 10 sediinte - in decursul a 2 saptamini . Toate grupele musculare - trebuiesc cuprinse in maximum 4 sediinte .

Se pot pune multe programe - dar fiecare om este deficitar la alta grupa musculara - voi singuri decideti ce doriti a mari - micsora , dupa caz !

o sa fac un program complet - cu exemple .

Edited by ciutacu, 25 April 2008 - 14:15.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate