Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asigurare casa in constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca ai gard atunci ai putea sa o asiguri.

dar nu toate soc de asigurari se chinuie sa o faca datorita riscului mare de dauna.
sau brokerii habar nu au de acest tip de asigurare, ea fiind una ff rar ceruta in Romania.

incearca la firmele mari (si ceva mai serioase )de asigurari gen: groupama, allianz, generali.

Edited by msn2, 19 September 2013 - 08:36.


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
E constructia cumnatului meu si a inceput-o acum 6 ani. E intr-o zona in care s-au inceput multe case prin 2007 si toti sunt plecati din tara.
Nu sunt utilitati in zona, nici garduri. Nimic la geamuri sau usi ca se fura tare pe acolo. Omul vrea sa o asigure dar mi s-a zis ca se poate dar in caz de dauna nimeni nu ii va plati nimic. Deci bani aruncati in vant.
Nu e trecuta nici la impozit ca nu se poate locui in aceasta stare.
Deci: se poate sau nu asigura pt incendiu, grindina sau alte calamitati si furt. Nu stiu ce furt, dar ma gandesc sa nu vina o gasca cu scule sa ii fure de tot acoperisul. ;))

#21
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Of, nu cred ca poate face nimic, Casa nu poate sa fie la impozit deoarece nu sa facut receptia lucrarilor de primarie, si daca nu sa facut prelungire de autorizatie la timp dupa 3 ani de la inceperea lucrarilor autorizatia expira,  teoretic din punct de vedere juridic nu ai cum sa asiguri ceva ce teoretic e de reautorizat, sau intrat in legalitate + chiar daca e constructie noua nu este locuita, ceea ce te va duce la o asigurare de baza de 20 de euro. Vorba mea un gard e sfant, eu am ingradit un teren de 1080 mp cu un cost total  de 2700 de lei  plasa de sarma si bare metalice taiate la gabarit, gardul arata absolut ok, doar la frontul stradal va fi inlocuit cand e gata santierul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate