Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Asigurare casa in constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Intreb aici inainte de a discuta cu un broker de asigurari. Se poate asigura o casa aflata in constructie? Daca da, trebuie indeplinite anumite proceduri?

#2
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru ca nu s-a inghesuit nimeni sa raspunda, va spun eu (poate o sa fie de ajutor pentru cineva).

Se poate face asigurare, conditia este sa existe imprejmuire sau paza asigurata.

#3
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pai si cum faci? ce asiguri ca nu ai produsul finit? La cat ti-o asigura? Da si tu mai multe detalii

#4
danielm

danielm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.02.2007

 LED, on Apr 23 2008, 21:36, said:

Pentru ca nu s-a inghesuit nimeni sa raspunda, va spun eu (poate o sa fie de ajutor pentru cineva).

Se poate face asigurare, conditia este sa existe imprejmuire sau paza asigurata.
Nu am fost pe faza sa iti dau un raspuns la timpul potrivit.
Eu mi-am asigurat casa la BCR si nu mi-au pus conditii de genul gard sau paza.
Asiguarare pt suma (momentan) 40.000 Euro si rata la vreo 400 Ron pe an.

#5
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Adica ai asigurare pe casa la rosu? :). Misto daca se poate si asa.

#6
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
De exemplu la Allianz-Tiriac poti sa asiguri casa chiar daca este in constructie, singura conditie este sa fie ridicata la rosu (sa aiba acoperisul pus)

#7
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Uite cum vin si raspunsurile pentru CristiALF. No offence, dar cum eu m-am dus sa intreb, la fel si tu ai putea macar "sa strici" un telefon.

@daniel
Vorbim pe mail. Merci.

#8
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Nu inteleg de ce trebuie sa strici tonul discutiilor cu remarca asta acida? In felul asta as putea sa-ti raspund si eu: de ce ai mai deschis topicul si nu ai pus mana si tu singurel "sa strici" un telefon??
:thumbdown:

#9
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
L-am deschis, am vazut rezultatul. Daca tot m-am dus sa platesc asigurarea apartamentului am zis ca nu e rau sa pun eu o intrebare. Si la fel am zis ca nu e rau sa "servesc" cuiva informatia, daca tot exista topicul deschis.

Daca aveam informatii suplimentare, le scriam aici. Nu stiu daca ai observat, dar unde am putut am dat maximul de amanunte. Posturile onomatopeice sunt departe de mine.

Dar sunt sigur ca tu vei impartasi ceea ce o sa afli dand acel telefon.

#10
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Stie cineva cum mai e treaba acum ? Postarile sunt de 3 ani ...... Ne-am gandit sa ne asiguram si noi casa , aproape finalizata , fara decorativa , balustrade ,adica stadiul la care ne mutam anul asta ,fara sa intabulam casa .

#11
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 anonima1, on 19th November 2011, 08:25, said:

Stie cineva cum mai e treaba acum ? Postarile sunt de 3 ani ...... Ne-am gandit sa ne asiguram si noi casa , aproape finalizata , fara decorativa , balustrade ,adica stadiul la care ne mutam anul asta ,fara sa intabulam casa .
Trebuie sa existe act de proprietate asupra imobilului iar perimetrul asigurat sa fie bine delimitat (in sensul ca imobilul trebuie sa aiba minim geamurile si usa de la intrare montate).

#12
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
si un lucru esential care se uita:

cand avansati cu constructia trebuie facuta o noua inspectie pentru a se lua in asigurare ce s-a adaugat altfel...

cititi cu mare atentie polita si anexele ei, nu va bazati pe broker/agent de asigurare ca sa nu dati banii de pomana in caz de vreun furt/foc etc.

#13
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 msn2, on 20th November 2011, 18:35, said:

si un lucru esential care se uita:

cand avansati cu constructia trebuie facuta o noua inspectie pentru a se lua in asigurare ce s-a adaugat altfel...

cititi cu mare atentie polita si anexele ei, nu va bazati pe broker/agent de asigurare ca sa nu dati banii de pomana in caz de vreun furt/foc etc.
Pentru constructiile nefinalizate este un alt tip de asigurare si anume de "constructii montaj"

#14
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
am vorbit in general, fiecare firma de asig are propriile tipuri de produse care nu se regasesc 100% la altele.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,370
  • Înscris: 01.12.2001
Ma intereseaza unde pot asigura o casa P+Et1 cu acoperis dar fara geamuri, usi sau gard. (pana in vara urmatoare ramane in conservare).
M-am dus la un agent de asigurari si mi-a zis ca in caz de dauna nicio firma nu despagubeste si ca as plati bani de pomana doar.
E adevarat?

#16
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
ce anume vrei sa asiguri ? atata timp cat nu ai imprejmuirea lotului nu prea ai ce sa face, Daca locul nu e mare  poti incerca sa faci un gard cu stalpi metalici si plasa de sarma. Din ideea ca hotii nu vor face o vizita daca ai un gard de beton de 2 metri inalt sau usi si geamuri Posted Image , Asa ca spor la munca !

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,370
  • Înscris: 01.12.2001
Pana in vara urmatoare lucrarile sunt sistate. Cei de la asigurari nu au habar de tipul "constructii montaj".
Vreau sa asigur constructia in faza care este pt incendiu, furtuna, etc

#18
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Din punct de vedere tehnic, esti cu casa la rosu, Nu o poti nici nota sa fie trecuta la impozit si sa te muti acolo pentru a beneficia de asigurare, Nu esti singurul care lasa casa asa, inearca sa faci o usa din OSB, prinsa cu un lant ceva, bate niste scanduri in ferestrele de la parter. Daca constructia e facuta in vara asta va fi foarte ok sa stea deschisa si sa bata vantul prin ea (CHIAR RECOMANDAT) Atata timp cat nu ai instalati fire si alte minuni nu ar trebui sa fie probleme. Incendiu nu stiu, nu cred ca e cazul, depinde de zona. Imi mentin o idee personala , daca tot avem proprietate si statul ne da dreptul sa o imprejmuim, consider ca e prima faza a lucrarilor, Dar constructorii au alte lucruri mai importante. Multa bafta si sa treci cat mai des pe acolo .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate