Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Informatii despre PERUSI-anexa la "Despre PERUSI"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#37
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007
Semne de boala.

Daca aveti senzatia ca exista un inceput de modificare a comportamentului, observati pasarea mai de aproape.

Următoarele simptome pot indica o gravă problemă de sănătate și ca urmare necesita urgent asistență sanitar-veterinara .

1.Schimbarea excrementelor:

• scăderea în numărul total sau volumul de excremente.
• schimbare de culoare a excrementelor. (fecale sau urina)
• o creștere a conținutului de apă din fecale (diaree)


Fecalele lichide pot fi doar un simptom al consumului de fructe. Revenirea la normal trebuie sa se produca in cateva ore.
Daca fecalele prezinta urme de sange, cu spuma sau colorate, luati o monstra si duceti’o la medicul veterinar, care le va trimite la analize.
Atentie mare la ce a consumat pasarea (mancare , fructe, vegetale)

* Giardia si Cryptosporidium sunt doi paraziti des intalniti la pasari care determina afectiuni ale tubului digestiv din ce in ce mai severe, manifestate prin sindrom diareic cu fecale moi, apoi lichide, inapetenta, apatie, deshidratare severa si in curand la moartea pasarii.

2. Scăderea sau crestera consumului de alimente sau apa;

3. Schimbare de atitudine, personalitate sau comportament:

Fara activitate, nu canta, doarme, nu raspunde la stimulii.
Sau e foarte agitat.

4. Schimbarea aspectului sau a penajului:

Ciufulit, slăbiciune, incapacitatea de a sta, convulsii.

O pasare sanatoasa are penajul stralucitor, compact, care adera bine pe corp, in timp ce o pasare bolnava are penajul opac si ciufulit, in plus are si aerul abatut si trist. Ii este frig, isi unfla penele pentru a crea un strat protector de aer.

* Hipovitamonoza B reprezinta o deficienta in stocarea si utilizarea vitaminelor complexului B, datorata in prima instanta consumului de mei nevitaminizat care contine o antivitamina B si care accentueaza deficitul vitaminelor B din organismul pasarii. Pasarea este apatica, sta zburlita, prezinta stare de somnolenta si tulburari de echilibru.

* Parazitii externi (paduchi, raia) pot determina in urma evolutiei, leziuni din ce in ce mai severe la nivelul pielii, eritem, cruste, smulgerea penelor, prurit si consecutiv, inapetenta, apatie si pierderi in greutate.


5. Schimbare de respiratie:

Respiratie dificila, pieptul se misca intr-un ritm rapid, coada urmeaza si ea miscarea.
Este un semn ca aparatul respirator este atins. Poate fi vorba de o aspergiloza, o psitacoza, o acarioza sau o infectie.
Schimbare de voce.

* Psitacoza este o boala infecto-contagioasa a pasarilor manifestata in special, prin simptome respiratorii (secretii la nivel ocular si naza) si/sau diaree. Pasarea slabeste drastic, nu se mai alimenteaza corespunzator si in final, moare.

6. Schimbarea în greutate. :

In zona unde se gaseste osul “iades’' (zona pieptului) devine proeminent cand pasarea slabeste, deoarece muschii care sunt situati de-o parte si de alta a acestuia se diminueaza in volum.
Slabirea perusului trebuie luata in serios, deoarece poate fi efectul unei boli infectioase.


7. Extinderea sau umflarea corpului;

(Tumori)

8. Leziuni sau sângerari;

(Fracturi sau loviri)

9. Vărsături sau regurgitație acidă;

(intoxicatii)

10.Scurgeri purulente la nări, ochii sau gură:

Daca ochiul pare umflat si un mucus se scurge din nari, poate fi vorba de o inflamatie, iritatie, infectie.




La perusi , multe afectiuni devin grave in 24 de ore.


Sursa: VETAFARM

Edited by mivan2007, 30 July 2008 - 05:34.


#38
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007
http://www.tailfeath...irdinformation/

Aici gasiti multe informatii, dar este in engleza.

#39
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007
Postby dee on Sat Jan 06, 2007 10:23 pm

Inainte de a te gandi sa le tai unghiile, este bine sa ai in minte cateva lucruri.
1. Unghiile sunt vascularizate. Daca tai prea mult risti sa declansezi o hemoragie si sa predispui perusul la o nedorita infectie. In cazul perusilor cu unghii albe semitransparente, zona vascularizata poate fi observata. Pentru cei neexperimentati este recomandata o vizita la medic.
2. 7 mm lungime este o dimensiune normala pentru o unghie de perus.
3. Interventia omului pentru controlul dimensiunii unghiilor este rar necesara. De cele mai multe ori blocul de minerale si osul de sepie sunt folosite cu succes in tocirea ciocului si ajustarea unghiilor.

dee

#40
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
Comportamentul la pasarile exotice mici :

Semne ca pasarea este agresiva (Pasarea poate fi agresiva si daca ii este frica de ceva):

Aripile ridicate.
Fluiera specific la alta pasare.
Ciupe picioarele altei pasari.
Trage de penele altei pasari.
Fugareste alta pasare prin colivie.
Goneste alta pasare de la hrana sau apa.

Solutie : Incearca sa determini cauza agresiunii! Abordeaza-le in mod calm. Separa pasarile daca se bat mereu.

Semne ca pasarea este geloasa:

Agresiune catre pasarea cea noua.
Agresiune catre stapan in prezenta pasarii noi.
Tipa mai tare pentru atentie: Schimbare in comportament.

Solutie : Ofera fiecarei pasari atentie egala si bunatati in mod egal.

Semne ca pasarea devine teritoriala:

Agresiune catre pasarea cea noua.
Apara o pargie sau un loc din colivie sau casa.
Pazeste vasul cu hrana.

Solutie : Pune mai multe vase de hrana si mai multe adapatoare.

Incompatibilitate intre pasari:

Stau in parti opuse ale coliviei, sau daca ii separi in colivii diferite vor sta cat se poate de departe una de cealalta.
Nu comunica\ciripesc deloc una cu cealalta.

Solutie : Separa pasarile in colivii diferite sau cu separator.

Imperechere:

Doua pasari fac acelasi lucru simultan (sincronizandu-se), stau una langa cealalta, se hranesc una pe cealalta, ciripesc una la cealalta.
Pasarile aleg o zona de cuib pe care o apara impreuna.
Femelele depun oua.

Solutie : Pentru a descuraja imperecherea. Ofera pasarilor doar 10, 12 ore de lumina pe timp de zi.Nu oferi pasarilor acces in zone mai intunecate ca : corturi, cuiburi, acoperisuri.Daca femela depune oua las-o doar 10 zile sa stea pe ele si apoi ia ouale.

Traduse din sursa : talkbudgies.com

Edited by me_and_myself, 11 March 2009 - 08:35.


#41
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
Scuze frecvente ale oamenilor prosti :

"Am perus\perusi de 3,198 ani si s-au descurcat perfect intr-o colivie mica si fara diete cu fructe sau legume, veterinar, jucarii si altele."

Raspuns : Doar pentru ca o pasare a reusit a supravietui ani intregi in unele conditii nu inseamna ca are o viata buna sau ca acele conditii sunt ideale pentru ea si ca nu a suferit in acele conditii. De ce sa nu acorzi acelei pasari cele mai bune conditii de viata daca tot o ai ca animal de companie? Ar trebui sa stii ca perusii nu au o nutritie buna daca mananca doar seminte, ca au si ei nevoie de tratament veterinar lafel ca si o pisica sau un caine sau alt animal;Ca au nevoie de o colivie spatioasa si de timp petrecut si in afara coliviei. Nu exista scuza buna ca nu i-ai oferit aceste lucruri de care are nevoie.

"Arata bine, nu cred ca are nevoie de carantina."

Raspuns : Doar pentru ca arata bine azi, asta nu inseamna ca o sa arate tot bine maine. Cei de la pet shop vor spune ca perusul este sanatos ca sa poata sa-si ia banii, dar... Perusii isi ascund bolile si nu arata simptome pana boala nu a progresat foarte mult. Sunt multe boli infectioase care se pot lua de la perus la alt perus. Carantina iti ofera o buna observare a pasarii si a comportamentului si starii acesteia si ofera pasarilor timpul necesar pentru a se acomoda una cu cealalta si cu incaperea.Ultimul lucru pe care ai vrea sa-l faci este sa tratezi mai multe pasari in loc sa tratezi o singura pasare pentru o boala sau mai multe.

"Nu-mi permit sa duc perusul la veterinar."

Raspuns : Tarifele la veterinari si preturile la medicamente nu sunt chiar asa de mari cum iti imaginezi. Plus ca, multi veterinari vor intelege o situatie financiara mai dificila.
Gandeste-te ca e in joc viata perusului tau. E o viata pe care nu o poti crea tu, dar pe care o poti salva facand un mic sacrificiu.


"Nu-mi permit o colivie mai mare."

Raspuns : Trebuie sa te gandesti la o colivie destul de mare in momentul in care te gandesti sa achizitionezi perusi in primul rand.
Daca nu-ti permiti sa iei deodata. Nu e chiar asa de greu sa strangi bani o perioada pentru a cumpara o colivie de marime decenta pentru perusul\perusii tai. Gandeste-te ca nu ai luat perusi ca sa-i tii la puscarie. Colivia este practic casa lor si nici tie nu ti-ar place sa stai intro celula in care n-ai loc decat sa te invarti pe loc. Au si perusii nevoie sa intinda aripile, sa aiba destul spatiu. Unde sunt doi sau mai multi perusi se vor bate pana la moarte daca spatiul din colivie este prea mic. Parghiile lafel trebuie sa fie destul de mari sa existe o distanta de macar 10 centimetri intre un perus si altul.


"Am incercat sa-i dau sa manance fructe si legume, dar n-a vrut sa manance."

Raspuns : Intai gandeste-te ca el a stat la pet shop pana cand l-ai luat tu si probabil n-a avut o dieta din fructe si legume pana acum.
E normal sa nu manance la inceput, trebuie sa se acomodeze si el cu noua dieta mai bogata in fructe, legume si seminte.SI trebuie sa se acomodeze cu camera,colivia si cu tine intai. Multi perusi nu vor manca primele 2 saptamani in noua locuinta.


"Am de gand sa-i tai aripile ca zboara mereu cand vreau sa-l ating."

Raspuns : Esti prost\proasta? Cum sa tai aripile pasarii doar pentru ca nu ai rabdare cu ea? Este ca si cum ti-ar taia tie cineva un picior ca sa nu mai poti sa alergi. Pasarea zboara in cel mai intalt loc din casa\colivie doar pentru ca ii este frica. Daca ai rabdare cu ea si o iubesti si ii oferi bunatati si cele mai bune conditii o sa se apropie de tine in timp.Trebuie doar sa ai rabdare! Gandeste-te prin cate trebuie sa treaca o pasare...Iese din ou si este luata dupa o vreme de langa parinti de niste creaturi uriase. Ajunge intr-o colivie intr-un loc plin numai de uriasi si poate putine pasari, semeni de-ale pasarii cu care sa socializeze. Apoi este luata iar dupa o vreme si dusa intr-o alta colivie departe unde trebuie sa se acomodeze cu uriasii pe care ii vede in fiecare zi si care mereu incearca sa se apropie tot mai mult de ea, sa o atinga, sa o prinda etc. Pasarii normal ca ii este frica. Abia dupa o vreme lunga incepe chiar sa iubeasca acei uriasi care au grija de ea in fiecare zi si ii ofera cele mai bune conditii. De aceea este nevoie de rabdare, calm si atentie cu perusii.

"Am dat drumul in camera la perus ca sa zboare, dar am uitat geamul deschis si a zburat afara."

Raspuns : Geamurile nu numai ca trebuiesc tinute inchise cand dati drumul la perusi, dar trebuiesc eventual acoperite cu o draperie pentru ca altfel pasarea se va lovi de sticla si ii poate fi fatal! Cand dati drumul la perus sa zboare prin camera, intotdeauna trebuie sa fie supravegheat tot timpul. Usile trebuiesc inchise si avut grija sa nu striviti pasarea cand le deschideti. Si orice obiect din camera care le-ar putea ucide ar trebui scos din camera. Atentie sa nu ii calcati pentru uneori poate se plimba pe covor si cum sunt mici nu ii observati si se intampla accidentul. Mare atentie cand le dati drumul!

"Vanzatoarea de la pet shop mi-a spus de acest produs asa ca voi gresiti."

Raspuns : Vanzatoarea de la pet shop ar spune orice ca sa vanda un produs. Asa ca nu bagati mana in foc. Cele mai multe produse ca batoanele de mei de exemplu' care sunt asa colorate, arata asa bine, dar sunt full de chimicale astfel incat va pot imbolnavi sau chiar omora perusii.Este indicat sa evitati orice produs e plin de coloranti sau chimicale si sa le oferiti la perusi doar ce este cat se poate de natural.


"Am primit perusul cadou, nu am vrut eu aceasta responsabilitate."

Raspuns : Daca ai primit perusul cadou si nu il vrei sau nu crezi ca poti avea grija de el, doneaza-l cuiva care poate avea grija de el.
Trebuie sa inveti sa privesti animalele ca pe vietati, un animal de companie chiar si primit cadou nu este un obiect. Are si el nevoi, suferinte ca orice alt animal.


"Nu e chiar perusul meu, este al parintelui\prietenului\prietenei\rudei mele."

Raspuns : Chiar daca nu este perusul tau, nu ar durea sa incerci sa-i imbunatatesti viata un pic. Daca cei care sunt "stapanii" lui nu au grija de el, ai tu suflet si ofera-le ce le lipseste. Fii om cu suflet!

"Parintii mei nu-mi dau bani\ nu ma lasa sa cheltui cu perusii la veterinar sau sa le cumpar ce au nevoie."

Rapuns : Fara suparare, parintii tai ar trebui educati in ceea ce priveste a avea un animal de companie !!! Incearca sa-i informezi tu despre tot ce reprezinta responsabilitatea de a avea un animal de companie. Explica-le ca sunt si perusii fiinte vii ca si ei si ca nu sunt obiecte.

"Nu e chiar asa cum imi imaginam, perusul meu nici macar nu ma place. L-as da altcuiva sa scap de el."

Raspuns : Daca perusul nu se comporta cum ai vrea tu, asta este numai vina ta. Comportamentul lui este rezultatul comportamentului tau. Daca nu ai avut rabdare cu el probabil si-a pierdut increderea in tine si poate ii este si frica de tine.
Daca ai tipat la el si te-ai purtat ca un monstru normal ca pasarea s-a speriat, el e mic si tu esti mare (calculeaza si tu).
Ce ar fi in loc sa dai vina pe perus pentru ce face sau nu face sau pentru comportamentul lui sa incerci sa-ti schimbi tu felul cum il abordezi. Vorbeste calm si frumos cu el. Ai rabdare multa cu el. Ofera-i bunatati (fructe, legume). Si nu te astepta sa se schimbe imediat sau intr-o perioada scurta, ii va lua timp mult, dar intr-un final se va apropia de tine si poate chiar va face ce vrei tu de la el (sa stea pe deget, sa nu mai fuga de tine etc). Daca crezi ca nu ai destula rabdare sau ca nu esti in stare sa te comporti cum trebuie cu el, poate ca ai dreptate! Poate chiar ar trebui sa-l donezi altcuiva care sa aiba grija de el!


#42
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
PSITACOZA PASARILOR:

Psitacoza este o boala infecto-contagioasa enzootica, care afecteaza numeroase specii de pasari, fiind transmisibila la om.
Sursele de infectie sunt reprezentate de pasarile bolnave, cele trecute prin boala si purtatorii sanatosi, care elimina germenii prin secretiile oculo-nazale si excremente. Pasarile trecute prin boala pot fi excretoare de Chlamidii mai multe luni, iar purtatorii sanatosi chiar si cativa ani. Contaminarea se face direct si indirect, patrunderea germenului in organism se realizeaza pe cale aerogena (aerosoli sau praf format din excrementele uscate) si mai redus pe alte cai: digestiva, conjunctivala, trans-ovariana sau acarieni.
Semne clinice
Un semn comun al infectiei chlamidiene la numeroase pasari este conjunctivita sau cherato-conjunctivita. La papagali, canari si alte pasari de colivie apare diareea, anorexia si un exsudat seros la nivelul unghiului intern ala ochiului. La porumbeii calatori predomina semnele respiratorii: rinita, bronsita si aerosaculita. La rate se observa un exsudat seros ocular care aglutineaza pleoapele.
In general semnele sunt urmatoarele: dispnee, raluri, coriza, sinuzita, diaree, poliurie, letargie, inapetenta, deshidratare, horiplumatie, scadere in greutate si scaderea temperaturii corporale. In formele cronice apar si semne nervoase precum pareze si paralizii.
Leziuni anatomopatologice
Apar modificari la nivelul aparatului respirator, inimii, rinichilor, splinei, ficatului si la nivelul organelor reproductive. Plamanii sunt congestionati, contin un exsudat seros, spumos, sau fibrinos. Se observa aerosaculita si splenomegalie la porumbei si psitacide. Ficatul este de obicei decolorat, hemoragic si marit in volum. Tractul intestinal este congestionat si inflamat in cazurile cu diaree.

Particularitati:

Tabloul clinic:
Boala evolueaza sub trei forme clinice: supraacuta acuta si subacuta. Aceste forme nu sunt specifice psitacozei, ele putand apare in numeroase boli infectioase ale papagalilor.
Forma supraacuta- se intalneste rar la papagali, pasarile aparent sanatoase prezinta brusc afectarea grava a starii generale si mor in cateva ore.
Forma acuta- este cea mai frecvent intalnita si debuteaza prin hipertermie (43?C), frisoane, anorexie, abatere,pasarile stau ghemuite, cu penele zburlite si aripile lasate. Din cavitatile nazale si unghiul intern al ochiului se scurge un exsudat seromucos, respiratia devine dispneica, ralanta. Conjunctivita bilaterala este frecvent asociata cu blefarita. Pasarile prezinta diaree - fecalele sunt apoase cu strii de sange, uneori tulburari nervoase (paralizii), slabesc foarte mult si dupa o evolutie de o saptamana mor. Rareori pasarile se remit iar convalescenta este lunga.
Forma subacuta - Se caracterizeaza prin predominarea simptomelor oculare si respiratorii, starea generala este putin afectata dar apare deplumatia, papagalii slabind continuu pana la cahexie. Evolutia duce la vindecare sau moarte in decurs de o luna.

#43
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
Am uitat sa precizez: sursa informatiei despre Psitacoza pasarilor este : .studentie.ro

Edited by me_and_myself, 11 March 2009 - 08:36.


#44
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Medicament pt aerosaculita :
Intr-o seringa : 0,5 ml ENROXIL (ENROFLOXACINA) si 3 ml SER FIZIOLOGIC.
Intr-o seringa separata : 0,1 ml DEXA (DEXAMETAZONA) si 3 ml GLUCOZA.
Din fiecare seringa se dau cate doua picaturi dimineata si seara , pe cioc direct !
Nu acceptati SPECTAM sau  L-Spec .

#45
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007
Vitamin A Alfalfa, Broccoli, Carrots, Egg Yolks, Spinach, Zucchini
Vitamin B Asparagus, Broccoli, Eggs, Nuts
Vitamin C Asparagus, Broccoli, Potatoes, Zucchini
Vitamin D Egg Yolk and Sunlight
Vitamin E Alfalfa, Egg Yolk, Spinach
Vitamin K Alfalfa, Spinach
Calcium Broccoli, Dandelion, Kale, Mineral Block
Protein Beans, Chicken, Corn, Fish, Turkey

http://www.yellowyor...food-health.php

Psittacosis

http://www.rightheal.....%252F000088-s

Edited by mivan2007, 04 October 2008 - 19:35.


#46
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

 mivan2007, on Oct 4 2008, 19:20, said:

Vitamin A Alfalfa, Broccoli, Carrots, Egg Yolks, Spinach, Zucchini
Vitamin B Asparagus, Broccoli, Eggs, Nuts
Vitamin C Asparagus, Broccoli, Potatoes, Zucchini
Vitamin D Egg Yolk and Sunlight
Vitamin E Alfalfa, Egg Yolk, Spinach
Vitamin K Alfalfa, Spinach
Calcium Broccoli, Dandelion, Kale, Mineral Block
Protein Beans, Chicken, Corn, Fish, Turkey

http://www.yellowyor...food-health.php

Psittacosis

http://www.rightheal.....%252F000088-s

Eu din ce le-am dat eu: morcovi, Broccoli, spanac, papadie. Zucchini si galbenus de ou, lea facut foarte bine si chiar ma bucur ca mananca. Restul......nu stiu....
Dar important e sa fie naturale, fara chimicale.


#47
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

 JOSEPH, on Oct 10 2008, 15:50, said:

Salut, multumesc tuturor celor care m-au sprijinit si care mi-au impartasit din experienta lor, in semn de multumire, am facut un pdf cu ce am gasit eu pe net despre cresterea Micului Alexander si sfaturi generale care se aplica si in cazul lor.

Multumesc frumos inca odata si sper sa va fie de ajutor fisierul

Softpedia Forum > Pasiuni Comune > Pet World > papagal Vorbitor




Si noi multumim!!!

Attached Files


Edited by mivan2007, 10 October 2008 - 17:03.


#48
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007
Cate ceva despre perusi (intrebari....si raspunsuri).
A Budgie Quiz!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3VotLGpQCZY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si cateva trucuri:

Training Your Budgie(s)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XkkT0i376rI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9B3x2dx_9hM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
mihaelastrulea

mihaelastrulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.11.2008
HI!. Sunt si eu noua pe aici!...Imi plac discutiile de pe aici. Poate o sa ma ajutati si pe imi sa imblanzesc mica inaripata....Eh o sa va povestesc mai multe , dar deocamdata trebuie sa ma acomodez si eu pe aici, pt ca din pacate nu am mai fost inscrisa pe nici un forum si nu prea stiu cum sta treaba. Totusi pt inceput vreau sa va intreb daca stie cumva cineva de ce ,,stranuta" micutul meu? Se intampla foarte rar. De obicei cand bea apa, sau la lumina becului din bucatarie, insa mai stranuta cateodata si fara aceste doua cauze!.Dupa ce stranuta ,se scutura!. Stie cineva ce poate avea? Oare e racita? Si daca e, treuie sa o doftoricesc, pt ca e puiut si nu vreau sa il sperii si mai tare.

#50
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

 mihaelastrulea, on Nov 4 2008, 10:33, said:

HI!. Sunt si eu noua pe aici!...Imi plac discutiile de pe aici. Poate o sa ma ajutati si pe imi sa imblanzesc mica inaripata....Eh

Pentru a fi mai usor de gasit anumite informatii despre perusi, discutiile le purtam  pe celalat topic: DESPRE PERUSI.

http://forum.softped...p;#entry5467889


Stranutul la perus nu este neaparat un simptom de boala; fiind foarte sensibili, in general, inainte de orice alt simptom, apare apatia si lipsa poftei de mancare. Stranutul, mai ales uscat, poate fi datorat unor cauze simple si usor de indepartat.

Umiditatea aerului

Daca aerul din incapere este prea uscat, perusul va stranuta si va respira greu, datorita inflamatiei cailor aeriene datorata iritatiei. De asemenea, se va scarpina in incercarea de a inlatura senzatia neplacuta care duce la stranut. Aerul este uscat in apartamente pe timpul iernii si in perioadele friguroase, datorita incalzirii locuintelor. Pe perioada iernii acest inconvenient se inlatura fie punand un vas larg, cu apa, pe calorifer (sau prosoape umede, care trebuie udate de fiecare data cand se usuca), fie cu ajutorul unui umidificator. Vara in general, odata cu incalzirea vremii, devine oportuna deschiderea ferestrelor (aerisirea) care ajuta la reechilibrarea umiditatii aerului din incaperi.

Praful

Perusii sunt sensibili la praf si la particulele fine de excremente uscate si hrana care raman in cusca. Si aceasta sensibilitate se poate manifesta prin stranut si respiratie ingreunata. Faptul ca isi scarpina ciocul poate fi datorat dorintei perusului de a indeparta particulele de praf care il deranjeaza. Aceasta posibila cauza se poate elimina printr-o curatire mai frecventa a custii si selectia unui tip de hrana care nu se macina foarte usor.


De asemenea, perusul poate avea o sensibilitate la ceva neobisnuit in mediul lui natural si care se afla in mediul in care este tinut in captivitate; praf, parfum, fum de tigara, parul altor animale etc.


Stranutul umed, repetat.
, daca starea perusului se agraveaza (devine apatic, nu mai mananca)

Manifestari similare sunt date de prezenta unor paraziti, si de infectii virale, micotice sau bacteriene. Pentru fiecare dintre cele enumerate, exista alt tratament care, administrat fara sa fie necesar, poate sa dauneze pasarii. Va trebui asadar sa faceti un efort pentru a ajunge la un medic veterinar care se pricepe la pasari in vederea unei consultatii, a unor eventuale analize si a tratamentului.


sursa: animalutze.ro

Edited by mivan2007, 04 November 2008 - 16:48.


#51
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007
Si din nou despre boli.


Boli infectioase



1.   Psitacoza, boala perusilor (febra papagalilor):



Bacilul care provoaca aceasta boala este chlamydia psittaci. Â De obicei aceasta boala apare la pasari care ajung in contact cu alte animale. Fiind foarte contagioasa, ea se transmite cel mai usor prin aer, de aceea este expus si omul acestui pericol. Simptomele aceste boli sunt o respiratie foarte greoaie, stranut, conjunctivita, penele stau zbarlite, diaree, lipsa de pofta de mancare.
URGENT la Dr Veterinar.



2. Ascaris lumbricoides (limbrici):



Apare mai ales la papagalii care provin din Australia, dar si la celelalte specii de papagali, mai ales la cele care sunt tinute afara in voliere. Parazitul are o lungime de 15-35 mm, este galbui si sta in intestinele pasarilor.
Simptomele sunt: diaree, slabire, lipsa de apetit si in stadiu mai avansat se pot observa viermisorii in excremente. Pentru o diagnoza exacta si sigura este indicat sa duceti excrementele la o facultate de medicina veterinara sau la un veterinar cu posibilitati de analiza pentru a analiza daca exista ouale acestor viermisiori in excremente. Daca duceti excrementul la laborator este important s ail duceti in stare umeda ci nu uscata.
Daca credeti ca pasarea dumneavoastra este infectata cu aceasta boala, sau sunteti siguri, duceti-o la medical veterinar sau la facultate pentru a o trata.
Niste indicatii ar fi sa administrati pasarilor Papaya si oregano. Se spune ca acestea ar impiedica formarea limbricilor.


3. Gripa aviara:



Pana acuma este inca neclar daca papagali se pot infecta cu aceasta boala.



4. Diaree:



Diareea nu este o boala.  La pasarile sanatoase se poate observa in excremente ca partea neagra este separata de cea alba (partea urinara), la diaree aceastea sunt amestecate.
Poate aparea din cauza virusilor, bacterilor, cipercilor intestinali, boli ale rinichilor, otravire etc.
De obicei pasarile refuza mancarea cand au diaree.
Duceti pasarea la Dr Veterinar.


5. Raceala:

Raceala la papagali

Este una dintre cele mai intalnite boli la papagali, poate aparea la oricare specie. Va puteti da seama daca pasarea dumneavoastra este racita daca o vedeti ca e apatica, umflata in pene, stranuta (chiar si cu secretii), respira greu si se aud sunete ciudate de respiratie. Din pacate deseori, papagali iau raceala de la oameni, dar si din cauza schimbarilor bruste de temperaturi, daca stau in curent sau la aer prea rece.
Cum se cureaza aceasta boala? Pai in primul rand trebuie sa izolati pasarea de celelalte pasari pentru a nu le infecta si pe ele, dar in principal pentru a oferi pasarii bolnave linistea necesara petru a se vindeca. Caldura prin lumina rosie iar administrarea de vitamine este in aceste cazuri foarte importanta (Propolisul este foarte indicat deoarece actioneaza antibiotic impotriva multor bacterii si antimicotic impotriva multor ciuperci). Umiditatea aerului este foarte importanta, ea trebuie sa fie permanent la 50-55%.
Foarte mult ajuta si inhalatiile de ceai de musetel. Pentru aceasta faceti un ceai de musetel fierbinte, acoperiti colivia cu niste carpe umede si puneti ceaiul in asa fel in fata coliviei incat, aburii sa intre in colivie.
Daca in urmatoarele 2-3 zile nu obeservati o imbunatatire a starii de sanatate mergeti neaparat cu pasarea la veterinar.



6. Syngamus trachea, viermele traheal

      

      Apare mai ales la perusi si nimfe, dar poate aparea la toate speciile de papagali. Simptomele acestei boli sunt vomitatul, chiar si vomitatul cu mucoasa, probleme cu respiratia, pasarea inghite greu, depuneri negre-gri pe cioc, miros urat ca de mucegai din cioc, diaree verzuie. De vina pentru aceste simptome este parazitul Trichomona gallinae, care se stabileste in gatul pasarii. Acestor paraziti le place umezeala, de aceea se gasesc de obicei in apa de baut si vanitele pasarilor, in schimb ei sunt foarte afectati de caldura peste 50 grade, uscare, si solutii de dezinfectie. In mare parte sunt afectate pasarile cu un sistem imunitar slabit, (Lipsa de vitamina A, stress si lipsa de igiena ). Daca credeti ca pasarea dumneavoastra arata aceste simptome , trebuie sa o duceti de urgenta la un medic  veterinar pentru a-i administra medicamentatia necesara. Diagnosticarea se face in cateva minute sub un microscop. Boala este curabila, cu sanse bune de vindecare daca este depistata la timp.

      

      .7. Guta :

      

      Guta la papagaliGuta la papagali

      

      Guta este de doua feluri si anume guta de incheieturi si guta de intestine. Guta de incheieturi este mai usor depistabila deoarece se formeaza noduri galbui pe piciorusele pasarilor. Guta de intestine duce de o bicei la moartea pasarii deoarece se depisteaza deobicei doar la sectionarea pasarii sau atat de tarziu incat functionalitatea rinichilor este redusa deja incat nu se mai poate face nimic pentru pasare. Aceasta boala apare mai ales la perusi dar si la nimfe. La guta de incheieturi, simptomele sunt foarte vizibile, noduri la degete, miscare greoaie, papagalul incearca sa se culce pe bete sau pe fundul coliviei pentru a evita greutatea pe picioare, picioarele sunt de obicei calde si umflate si violete. La guta de intestine sau rinichi nu apar de obicei simptome pana la moartea pasarii. Guta apare daca functiile de filtrare ale rinichilor numai sunt intacte, ceea ce duce la cresterea acidului uric in sange. Acestea se depun de obicei la incheieturi. Boala apare de obicei din cauza lipsei de vitamina A, mancare cu prea multe proteine, lipsa de apa. Cura pentru aceasta boala nu prea exista, in schimb se poate influenta decursul bolii. De exemplu visinele ajuta foarte mult.
      

     8. Sindromul Going-Light (Makrohabdioza,Megabacterioza ) :

      

      Sindromul Going Light la papagaliSindromul Going Light la papagali

      

      Poate aparea la toate speciile de papagali dar mai ales la perusi, nimfe si agapornisi. De vina pentru aceasta boala este o ciuperca pe numa Macrorhabdus ornithogaster care se stabileste in intestine si stomac. Simptomele sunt dupa cum spune si numele “Going-Lightâ€� slabirea pasarii, cu toate ca pasarea mananca bine, vomitatul de mucoasa gri, seminte nedigerate in excremente, diaree verzuie. Daca observati aceste simptome trebuie neaparat sa separati pasarea de celelalte pasari deoarece boala este contagioasa. Vindecatul de aceasta boala este relativa, de obicei boala duce la moartea pasarii, dar in unele cazuri s-a reusit vindecarea pasarilor. Cea mai eficienta substanta a fost Amphotericina B.

      

      9. Knemidocoptes pilae :

      

      Knemidocoptes pilae

      

      Aceasta boala este una dintre cele mai des intalnite boli ectoparazitare la perusi. Aceasta boala este una din cele mai des intalnite boli la perusi.  Cu toate ca boala este specifica perusilor, nu este exclus sa apara si la nimfe si alte specii de papagali. Simptomele acestei boli sunt o depunere de o materie gri alba ca buretele pe fata, nas, mai ales la cioc, ochi si picioare. Pasarea se curata si se spala mai mult ca de obicei din cauza mancarimilor, neliniste, ciocul pasarii se poate deforma si sa creasca peste masuri, el devine foarte vulnerabil si se poate rupe. Pasarea va incerca sa se scarpine cu ghiarele in nas datorita mancarimilor mari pe care le are.  Parazitii de ca. 0,4 x 0,3 mm intra in piele, ca de ex pielea nasului, unde isi depune ouale. Prin penetrarea produsa de parazit si din cauza metabolismului parazitiilor, se inflameaza pielea. Dupa inflamare se formeaza acele depuneri sub forma de bureti. Terapia cea mai buna este desigur la veterinar, cereti “Frontline pentru pasariâ€� , acesta contine substanta Fipronil, care omoara parazitii. Puteti face asta si acasa dar atunci trebuie sa specificati la veterinar ce specie de papagal aveti, cam cat cantareste si sa fiti sigur de boala pe care o are. Puneti Frontline pe un betisor de urechi si palpati locurile afectate. Alternativa la Frontline ar fi Ivomec care are ca substanta activa Ivermectina(toxic). Este important sa faceti aceasta de 2-3 ori, altfel omorati numai parazitul nu si ouale acestuia. In principiu daca nu aveti de unde sa luati aceste produse si nu vreti sa asteptati pana vi le aduce veterinarul sau nu poate sa faca rost de ele, puteti utiliza ulei de parafina sau vaselina. Se pune la fel pe betisor si se unge pe locurile afectate.  Aceasta metoda se foloseste pentru a sufoca parazitii. Daca este totusi vorba de o pasare mai tare afectata sau observati depuneri in jurul ochilor, este totusi mai indicat sa folositi preparatele farmaceutice.

      

      
10. Candidoza:

      Candidoza la papagali

       Poate aparea la toate speciile de papagali. De vina pentru aceasta boala este ciuperca Candida albicans care afecteaza sistemul digestiv al pasarii. Papagalul arata palid, slabeste, in nari face niste depuneri albe, in excremente gasiti resturi de seminte nedigerate. Veterinarul ii va da pasarii pe cale orala medicamente (Antimycotice) impotriva ciupercii. In timpul terapiei este interzis sa le dati pasarilor amncaruri care contin zahar, cum ar fi betisoarele cu miere.

      

   sursa: papagalul.ro

Edited by mivan2007, 25 November 2008 - 16:10.


#52
mada93

mada93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 01.09.2006
Taierea ghearelor
Ghearele pasarilor (atat papagali cat si cinteze, canari sau orice alte specii) cresc in lungime continuu, pe toata durata vietii lor. In captivitate pasarile nu au cum sa-si toceasca ghearele si ciocul la fel cum o fac in libertate si uneori chiar folosirea unui os de sepie in colivie nu este suficienta pentru a le reduce la o lungime confortabila. In cazul in care cresc prea mult (lucru care se poate datora si stinghiilor prea subtiri sau confectionate din materiale cu suprafata prea plana) ghearele pot deveni un adevarat obstacol in deplasarea normala a pasarii, ele agatandu-se prea usor, impiedicand pasarea sa-si mentina echilibrul si putand genera chiar deformari ale degetelor si picioarelor pasarilor. Mai mult decat atat, ghearele prea lungi se pot rupe din zona “vie” cauzand astfel sangerari si suferinte pasarilor.
Astfel, atat pentru protectia si confortul pasarii, cat si pentru evitarea ranirii stapanului sau distrugerii diverselor piese de mobilier sau accesorii, ghearele pasarilor trebuie inspectate periodic si taiate daca este nevoie.
Pentru a va da seama daca este nevoie sa taiati ghearele pasarii, examinati-o atunci cand sta pe o suprafata plana. Daca degetele sunt ridicate neatingand suprafata pe care sta pasarea, inseamna ca a sosit momentul pentru “manichiura”.
Atentie! Fiecare gheara are pana aproape de varf o zona vascularizata care, daca este sectionata va produce sangerari.In cazul in care considerati ca nu va pricepeti sa taiati singuri ghearele pasarilor, adresati-va medicului veterinar sau unei persoane experimentate! Decat sa riscati sa taiati zona vascularizata a ghearelor, cauzand suferinta pasarilor, este mult mai bine sa apelati la sprijin specializat! Pasarilor oricum nu le place sa li se taie ghearele, iar daca aceasta experienta devine si traumatizanta va fi foarte greu sa le diminuati ulterior teama.
Ustensile necesare
- prosop
- cleste de unghii special conceput pentru pasari sau pisici
- pudra cicatrizanta sau faina
Iata pasii pe care trebuie sa-i urmati:
1. Rugati inca o persoana sa va ajute. Imobilizati pasarea cu ajutorul unui prosop, mentinand afara doar un picior. Aceasta procedura va ajuta pasarea sa stea linistita si va va da posibilitatea sa o tineti bine fara sa riscati sa o scapati.

Aveti grija totusi sa nu strangeti pasarea prea tare pentru a nu o sufoca! O persoana trebuie sa tina pasarea si cealalta sa taie ghearele.
2. Apucati degetul pasarii cu doua degete si priviti cu atentie gheara, la lumina puternica, pentru a putea observa punctul pana la care este vascularizata. Vena se vede ca o linie de culoare roz sau rosie sub unghia translucida. Nu strangeti si nu trageti prea tare de degetele pasarii, ele sunt foarte fragile!
3. Taiati cu ajutorul clestelui, numai varful unghiei, pana la punctul de unde se vede vena. Este oricum mai bine sa taiati mai putin si mai des decat mai mult si sa riscati sa taiati zona “vie”. Taietura trebuie sa fie oblica, nu perpendiculara pe unghie (asa cum este aratat in imagine). Partea de deasupra a unghiei trebuie sa fie mai lunga decat partea de dedesubt. Daca ghearele pasarii sunt de culoare inchisa si nu permit observarea zonei vascularizate, apelati la ajutorul unui specialist. Daca nu gasiti un cleste special conceput pentru pasari sau pisici puteti folosi si o unghiera umana insa ea trebuie manevrata mai cu grija.
4. Daca produceti o sangerare nu intrati in panica! Presarati pudra cicatrizanta sau faina pe gheara, acoperind suficient intreaga zona. Datorita faptului ca pasarile sunt atat de mici orice sangerare poate reprezenta o amenintare la adresa vietii lor asa ca este foarte important sa o opriti imediat. Nu presarati pudra cicatrizanta pe piele, ea poate cauza arsuri.
5. Supravegheati pasarea si examinati-i ghearele o perioada de timp dupa ce ati terminat procedura, pentru a putea interveni daca apare vreo sangerare ulterioara.
Procedura de taiere a ghearelor trebuie facuta cat mai rapid, dar cu foarte multa atentie. In timp veti castiga experienta si veti sti cat trebuie sa taiati fara a mai examina gheara la lumina.
Pe tot parcursul procedurii vorbiti pasarii pe un ton calm si linistitor. Vocea dumneavoastra o va ajuta sa se calmeze. La sfarsitul procedurii mangaiati-o si laudati-o, eventual rasplatiti-o cu o mica tratatie, pentru a o determina sa asocieze, pe cat se poate, taiatul ghearelor si cu ceva placut.
Ghearele crescute prea mult vor trebui taiate saptamanal cate putin, pana vor ajunge la lungimea normala.
Va reamintim: In cazul in care considerati ca nu va pricepeti sa taiati singuri ghearele pasarilor, adresati-va medicului veterinar sau unei persoane experimentate!


Sursa : www.latifa.ro

Attached Files


Edited by mada93, 03 January 2009 - 19:07.


#53
mada93

mada93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 01.09.2006
Cum sa ne asiguram ca pasarile sunt in siguranta in casele noastre

Pasarile sunt, in general, expuse foarte multor pericole chiar in casele noastre. Aceasta situatie se datoreaza mai multor factori, cum ar fi: dimensiunile lor reduse, metabolismul foarte rapid, sensibilitatea sistemului respirator, curiozitatea excesiva etc. Un stapan responsabil va trebui deci sa aiba grija ca pasarea sa sa fie ferita de cat mai multe lucruri si situatii care ii pot pune sanatatea si viata in pericol. In cazul producerii unui accident apelati imediat la veterinar! In cele ce urmeaza vom incerca sa va prezentam potentialele pericole pentru pasari si cum sa le evitati.

1. Geamurile, usile, luminatoarele, oglinzile
Pasarile nu inteleg ce inseamna sticla geamurilor si vor incerca sa zboare prin ele. Accidentele petrecute astfel sunt foarte periculoase, putandu-se solda cu ranirea grava a pasarii. Acoperiti oglinzile mari, geamurile de la ferestre, usi si luminatoare cu perdele, draperii sau jaluzele atunci cand lasati pasarea libera prin casa. Aveti grija totusi si la materialele folosite pentru acestea, pasarea nu trebuie sa-si poata agata ghearele in textura panzelor, in orificiile acestora sau in snururi. Nu lasati ferestre si usi deschise, pasarea poate evada!

2. Ventilatoarele, aparatele de aer conditionat, temperatura
Temperaturile prea scazute sau prea ridicate afecteaza sanatatea pasarilor. Colivia pasarii nu trebuie pozitionata in zone in care sa circule curenti de aer, in bataia aerului conditionat sau a ventilatorului. Partea mecanica a ventilatoarelor de tavan sau a celor obisnuite prezinta de asemenea riscuri pentru pasari care se pot rani fatal in palete. Inchideti aceste dispozitive inainte de a scoate pasarea din colivie!

3. Strivirea, sufocarea
Adesea pasarile se strecoara in diferite locsoare inguste, unde sunt greu observabile si pot fi astfel ranite accidental. Aveti grija pe unde calcati si unde va asezati atunci cand pasarea este in afara coliviei! Nu inchideti usile dulapurilor, sertarele inainte de a va asigura ca pasarea nu s-a strecurat cumva inauntru.
In general, asigurati-va ca pasarea nu a intrat undeva unde sa poata fi inchisa sau ranita. Nu dormiti cu pasarea, riscati sa va rostogoliti in somn peste ea si sa o omorati!

4. Cablurile electrice
Cablurile electrice sunt foarte periculoase. O pasare care roade un cablu se poate arde sau electrocuta mortal. Pentru a evita aceste accidente va trebui sa mascati cablurile in materiale speciale sau in tevi PVC. Unele pasari pot incerca sa strapunga chiar si aceste aparatoare! Monitorizati cu atentie activitatea pasarii!

5. Copiii si musafirii
Copiii pot rani pasarile sau pot fi raniti de acestea. In functie de varsta, ei vor trebui instruiti cum sa se comporte cu pasarile, tinand cont si de temperamentul acestora. Copiii nu-si dau seama de forta manutelor lor si pot sufoca pasarea! Va trebui sa amenajati pasarii un loc unde sa se poate retrage oricand departe de interactiunea cu copiii.
Musafirii nu trebuie lasati sa manipuleze pasarea sau sa ii ofere de mancare fara acordul si instructiunile dumneavoastra.

6. Alte animale din casa
Va trebui sa fiti extrem de atenti atunci cand aveti in casa, pe langa pasari, si alte animale. Pasarile pot fi ranite sau pot rani la randul lor. Nu lasati niciodata pasarea singura in compania altui animal! Va trebui sa aveti grija chiar si la coabitarea diferitelor specii de pasari! Acoperiti acvariile pentru a evita inecarea pasarilor si ingerarea apei din acvariu, care poate contine microorganisme periculoase. Evitati expunerea pasarilor la lumina lampilor special concepute pentru reptile, acestea le pot cauza arsuri. Litiera pisicilor este periculoasa pentru pasari datorita prafului si mirosurilor emise. Nu folositi sprayuri contra puricilor in apropierea pasarilor si nu lasati la indemana acestora medicamentele folosite pentru alte animale de companie.

7. Pericolele din bucatarie
Bucataria este un loc foarte periculos pentru pasari, acestea nu trebuiesc nici gazduite acolo, nici lasate sa intre in bucatarie. Vesela din teflon emite gaze foarte toxice pentru pasari, de asemenea si alte ustensile folosite in bucatarie. Aragazul, cuptorul si alte aparate electrocasnice pot provoca arsuri grave si raniri pasarilor. Obiectele taioase si ascutite (cutite) sunt extrem de periculoase. Alimentele aflate in bucatarie pot fi ingerate de pasari cauzandu-le grave probleme de sanatate. Pasarile se pot ineca cu usurinta intr-o chiuveta in care se gaseste apa sau chiar intr-un pahar sau bol plin cu apa. Bucataria trebuie sa fie intotdeauna un loc interzis pasarilor!

8. Pericolele din baie
Baile sunt la fel de periculoase ca si bucatariile. Pasarile se pot ineca in chiuvete, cazi si vase de toaleta. Oglinzile mari sunt periculoase pentru ca pasarea poate zbura direct in ele si se poate rani. Sprayurile si lotiunile cosmetice sunt foarte periculoase, produsele folosite pentru curatenie, medicamentele si detergentii de asmenea. Nu folositi in prezenta pasarilor aparatele de ondulat parul sau fierul de calcat intrucat acestea emit gaze foarte toxice pentru acestea. Tineti usa de la masina de spalat in permanenta inchisa pentru a preveni patrunderea pasarii inauntru.

9. Sursele de caldura
Arsurile accidentale sunt foarte frecvente. Nu lasati pasarea libera prin casa daca aveti lumanari aprinse, vase incalzite (de exemplu cele pentru arderea uleiurilor aromatice), seminee, radiatoare sau calorifere electrice puse in functiune. Atentie! Chibriturile sunt toxice pentru pasari! Becurile incalzite (in special halogenii) pot produce arsuri grave. Asigurati-va ca ele au fost stinse si s-au racit complet inainte de a scoate pasarea din colivie.

10. Fumul, mirosul, gazele si alte emanatii
Sistemul respirator al pasarilor este foarte diferit de cel al mamiferelor si este mult mai afectat de mirosuri, fumuri, gaze si alte emanatii. Orice fel de fum este extrem de periculos, inclusiv fumul de tigara, marijuana sau cel de ulei de bucatarie ars. Mirosurile puternice pot fi fatale. Produsele petroliere (benzina, gaz etc.), cele pentru curatenie, produsele cosmetice (parfum, fixativ, oja etc.), lumanarile parfumate, betisoarele aromate, odorizantele de camera, uleiurile esentiale, alcoolul sunt de asemenea toxice. Uleiurile sunt periculoase nu numai daca sunt ingerate ci si daca se impregneaza in pene. Monoxidul de carbon este fatal pasarilor. Nu folositi in apropierea pasarilor adezivi, vopseluri, terebentina, acetona, markere permanente sau alte obiecte asemanatoare.

11. Metalele grele
Categoria metalelor periculoase pentru pasari include: zincul, mercurul, arsenicul iar acestea sunt surprinzator de mult folosite in alcatuirea diferitelor obiecte din casele noastre, putand fi folosite chiar la confectionarea unor accesorii destinate pasarilor. Aveti grija la continutul de metale grele al coliviilor, accesoriilor pentru colivii si jucariilor. Clemele de prindere a accesoriilor pot fi de asemenea periculoase. Iata o lista de obiecte care contin astfel de metale si care nu trebuiesc lasate la indemana pasarilor: cuie, capse, fermoare si accesorii metalice, monezi, vopseluri, medicamente, produse cosmetice, linoleum, obiecte decorative (in special antichitati), baterii, uleiuri, lubrifianti, insecticide, pesticide si multe altele.

12. Alte toxine si pericole
Exista multe plante toxice pentru pasari. Alte obiecte periculoase sunt: decoratiunile de Craciun, iarba artificiala, funditele si panglicile, baloanele, bijuteriile, acele, butonii, nasturii, diferite snururi si sfori, sarme si cabluri. Firele smulse din covoare de catre pasari sunt periculoase intrucat le pot bloca sistemul digestiv.
Multe pasari sunt foarte stresate de zgomotele puternice.


Sursa : www.latifa.ro

#54
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007
Insuccesul imperecherii la pasari. Posibile cauze si solutii.

Imperecherea pasarilor nu este intotdeauna un succes si pana si celor mai experimentati crescatori li se intampla tot felul de accidente neprevazute si tragice. Imperecherea este un proces solicitant pentru pasari si care contine intotdeauna o nota de imprevizibil. Totusi, cu cat veti organiza mai bine reproducerea pasarilor dumneavoastra cu atat mai multe sanse de succes veti avea.
Extrem de important este aspectul sanatatii pasarilor. Asigurati-va ca exemplarele pe care le imperecheati sunt perfect sanatoase si intr-o forma fizica excelenta! De asemenea, criteriul varstei este si el important. Nu imperecheati pasari prea tinere, asteptati intotdeauna pana exemplarele au atins varsta maturitatii sexuale! Un alt detaliu de luat in seama este dieta pasarilor. Ea trebuie sa fie echilibrata nutritiv pentru a avea siguranta ca pasarile au suficiente rezerve energetice pentru a face fata efortului imperecherii si cresterii puilor.
Va recomandam sa nu va lansati in reproducerea pasarilor dumneavoastra daca nu ati studiat temeinic subiectul, daca nu puteti sa le oferiti pasarilor conditiile optime de care au nevoie sau daca nu veti avea cum sa le gasiti viitorilor pui stapani iubitori.
De asemenea, va recomandam insistent ca in cazul in care observati o eventuala problema, sa va adresati de urgenta medicului veterinar! Nu incercati sa tratati dumneavoastra pasarile si nici nu asteptati ca acestea sa se vindece singure!
In cele ce urmeaza vom enumera cateva dintre cele mai intalnite probleme ce apar la imperecherea pasarilor, impreuna cu posibilele lor cauze. Unele dintre probleme pot fi solutionate chiar de catre noi, stapanii pasarilor, prin diverse ajustari, insa altele sunt in afara controlului nostru. Lista de mai jos nu este in niciun caz completa intrucat sunt foarte multe lucruri care se pot intampla si care conduc la insuccesul reproducerii. Totusi, aceasta lista va poate oferi o imagine de ansamblu asupra potentialului insucces al imperecherii.

PROBLEMA- CAUZE POSIBILE
Pasarile refuza sa intre in cuib =Cuibul este orientat intr-o directie gresita (schimbati pozitia si/sau orientarea cuibului)
Gaura de intrare este prea mica =(mariti gaura de intrare)
Totul este pregatit dar ouale intarzie sa apara... =Perechea este de fapt formata din 2 masculi sau 2 femele
Exemplarele nu se plac deloc
Pasarile sunt prea tinere sau prea batrane
Conditiile de imperechere nu sunt suficient de stimulante (asigurati-va ca TOATE conditiile necesare sunt indeplinite: lumina, dieta, cuib etc.)
Pasarile sunt bolnave sau extenuate de imperecheri repetate
Ouale depuse sunt infertile= Perechea este de fapt formata din 2 femele
Masculul este incepator
Femela este agresiva si nu accepta copulatia
Stinghiile din colivie nu sunt suficient de solide incat sa permita actul imperecherii
Exemplarele nu se plac deloc
Unul sau ambii parteneri sunt infertili
Exemplarele sunt prea tinere sau prea batrane
Penele din jurul regiunii anale impiedica desfasurarea corecta a actului imperecherii
Pasarile sunt bolnave sau extenuate de imperecheri repetate
Femela abandoneaza cuibul si ouale =Retentia oului (consult veterinar de urgenta!)
PROBLEMA= CAUZE POSIBILE
Coaja oualor se sparge = Femela sufera de deficit de calciu (oferiti-i suplimente de calciu inca de dinainte de inceperea sezonului de imperechere)
Cuibul nu este prevazut cu o stinghie si inauntru si parintii aterizeaza direct pe oua atunci cand intra
Unul sau ambii parinti sparg intentionat ouale = Ceva din mediul inconjurator este deranjant pentru pasari: prea mult zgomot, pasarile se simt in nesiguranta etc. (incercati sa le asigurati cu strictete TOATE conditiile necesare)
Embrionii mor in diferite stadii de dezvoltare = Defecte genetice
Prea multa sau prea putina umiditate
Clocire neadecvata
Parintii nu intorc ouale in cuib sau le intorc incorect
Diferite infectii bacteriene contractate de embrioni prin coaja oualor sau transmise de parinti inca de dinainte de depunere
Spargerea cojii oualor
Supraincalzirea sau racirea exagerata a oualor
Puii eclozeaza dar mor in primele zile sau saptamani de viata = Parintii nu ii hranesc sau nu ii hranesc cu ceea ce trebuie
Parintii calca pe ei si ii omoara in cuib
Malformatii congenitale
Hipotermie sau hipertermie
Diferite infectii sau afectiuni
Puii pot fi omorati de unul din parinti sau de alte pasari
Masculul sau femela moare in timpul clocirii sau in timpul cresterii puilor Sanatate precara
Diferite afectiuni contractate
Epuizare

Sursa:

latifa.ro

Edited by me_and_myself, 11 March 2009 - 08:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate