Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

tencuiala mecanizata

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#271
otu

otu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.12.2012
tencutul mecanizat este clar cel mai ok, economic la timp si pierdere de material redusa

ca si un egzemplu vopsitul cu pensula sau cu pistolul de vopsit. oare cum iese mai ok ?

eu am masina de tencuit si tencuiesc de peste 15 ani cu ia deosebirea intre material la sac sau tencuitiul clasic ( nisip, var si ciment ) este la jumate pretul dar tencuit la sac fac toate masinile iar cu toate tipurile de tencuiala inclusiv cea traditional se poate face doar cu citeva tipuri de masini  care sint scupe de achizitionat pt. meseriasi  iar aici apare diferenta de pareri ( si tiganul isi lauda marfa )

pt. cei interesati cu adevarat puteti sa ma sunati la 0740356847

#272
otu

otu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.12.2012
vad ca contrele sint destul de mari pe forum din pacate si nu sint incintat dar pt citeva detalii in mare am sa pun aceasta adresa ce am facuto in gluma cu ceva timp in urma cu mentiunea ca pompa de acolo am schimbato cu un  P 13  dublu piston tot dizel asta pt. meseriasi infocat ce pretind ca cunosc meseria de tencuit


http://constructiibi...hoto.ro/CONTACT


pt, amatori ( beneficiar ) interesati de tencuit pot sa spun ca va recomand tencuitul clasic ( nisip, var si ciment ) pt. a aduce pereti si tavanele la adevar apoi continuati cu tinci, polistiren sau mortar clet ( aici aveti o gramada de variante ). asta ar fi varianta cea mai ieftina si rezistenta ( tencuiala rezistenta trebuie sa aiba minim1,5 cm ) cu cit tencuiala este mai subtire sau mai groasa cu atit este mai putin rezistenta

pt. amatori  ( beneficiar )va recomand sa nu tencuita niciodata fara a da sprit indiferent ca faceti pt. voi sau industrial ( aici probabil vor aparea comentarii )

#273
darius2104

darius2104

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2017
Buna ziua . Imi poate spune cineva de ce generator am nevoie la o masina de tencuit pft g4? Va multumesc .

#274
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009
Salut.
Vreau sa tencuiesc mecanizat la casa pe care o am în construcție.
Întâi trebuie sa fac instalația electrica și cea sanitară.
Casa este făcută cu cărămidă cu goluri, iar proiectantul spune ca nu trebuie sa facem șanțuri în cărămida, ci sa pozam firele și țevile de apa pe perete și sa astupam cu tencuiala.
Este posibil sa facem tencuiala asa de groasa încât sa astupam țevile de apa și copexul?

#275
adipopavad

adipopavad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2017
salut am o intrebare si eu daca ma poate ajuta cineva

am o suprafata de 1000 mp de tencuit

si as vrea sa tencui pe baza de var-ciment

care ar fi mai bun si ce diferenta este intre knauf si baumit.

#276
crysty_sev

crysty_sev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.01.2007
Salut . Si eu am ajuns la partea de tencuit , o sa fac mecanizat si am de ales intre KNAUF MP 501 si Baumit MPI 25. Ce recomandati din propria experienta de-a lungul timpului ? Multumesc

#277
sory695

sory695

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2011
baumit MPI 25

cu amorsa obligatoriu inainte

#278
Busaga

Busaga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2018
Salut as dori sa aflu pret-uri pe 2018 la tencuiala mecanizata
Multumesc .

#279
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,681
  • Înscris: 14.10.2008
Suna bine tencuiala mecanizata, dar am picat din picioare cand am auzit astazi ca utilajul cu care se face se alimenteaza trifazic, am trifazic dar nu si priza trifazica, trebuie cumparata si montata una.

E vorba de o casa de tip vila care exista deja, finisata in 2000, plus alta noua care se construieste in aceeasi curte si care in aproximativ 2 saptamani va fi tencuita mecanizat.

Bransamentul electric al casei noi nu va fi gata mai devreme de 2 luni, de asta trebuie sa leg de a mea o priza trifazica.

#280
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
buna! doar ce sa terminat de tencuit parterul ne-am dat seama ca sinele de ghidaj au ramas in tencuiala si sunt cateva se vede ca ruginesc usor....
acum urmeaza sa amorsez apoi gletul.....
cum mai pot rezolva cu sinele? sa nu iasa rugina prin glet....ar ajunge o amorsare cu ceva?
de scos sunt multe si deja sau intarit bine peretii
multumesc anticipat!

#281
Olart

Olart

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.10.2018
Buna ziua, sper ca mai este activ acest subiect...
Am cumparar un aparatament care este in constructie in faza de tencuire interioara si am observat defecte in tencuiala de tipul crapaturi, gauri (vezi poze). Am discutat cu dezvoltatorul si zice ca ar fi aparut datorita caldurii, uscarii prea rapide.... dar dupa ce am citit pe aici diferite opinii tin sa cred ca ar fi alte motive. Intrebarea mea care ar efectele pe viitor din punct de vedere a rezistentei, efecte termice,fonice...?  Dezvoltatorul ma asigura ca nu vor fi vizibile dupa finisare, dar exista riscul sa reapara in timp la suprafata? Pot fi reparate crapaturile, gaurile? Tencuiala este pe baza de ipsos si mecanizata, nu stiu exact materialul inca.

Edited by Olart, 09 October 2018 - 21:04.


#282
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013

 gabriel1981, on 08 iulie 2018 - 23:55, said:

buna! doar ce sa terminat de tencuit parterul ne-am dat seama ca sinele de ghidaj au ramas in tencuiala si sunt cateva se vede ca ruginesc usor....
acum urmeaza sa amorsez apoi gletul.....
cum mai pot rezolva cu sinele? sa nu iasa rugina prin glet....ar ajunge o amorsare cu ceva?
de scos sunt multe si deja sau intarit bine peretii
multumesc anticipat!
Scoate sinele alea!Daca apare rugina nu o mai scoti cu nimica!!!

#283
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Și eu zic același lucru.
Băieții care au făcut la mine au zis că e nasol daca alea rămân în perete.
Ruginesc și iese rugina prin perete

#284
laur68

laur68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2009
Salut,
Vreau sa-mi tencuiesc casa mecanizat (exterior). Aproximativ 300 mp. Casa este din BCA. Ceva oferte?
Doresc lucrare "la cheie", adica inclusiv schela si generatorul de curent de 380 V.
Multumesc anticipat

#285
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005
Buna, cum si cu ce se poate verifica tencuiala interioara efectuata ? vreau sa vad daca e ok, ce au facut...

#286
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Se verifica cu dreptarul de 2m.Si prin ciocanire sa nu sune a gol.

#287
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
+ unghiurile sa fie drepte, sa fie puse coltare

#288
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Unghiurile se verifica sa fie drepte la zidarie!Cand se verifică zidaria, trasajul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate